Menü Kapat

Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?

Bu işle neden ilgileniyorsunuz?

Neden bu işte başarılı olacağınızı düşünüyorsunuz? Bir sonraki iş görüşmenizde nasıl güçlü bir yanıt hazırlayacağınıza dair ipuçlarını bu makalede bulabilirsiniz.

Zor mülakat sorularının tahmin edilemez olması gerekiyor, değil mi? Öyleyse, kaçınılmaz olan bir soru hakkında zor olan nedir? Bu sorunun aşinalığı sizi yanlış bir güvenlik duygusuna kaptırmasın: Her adaya sorulursa, öne çıkmak için daha çok çalışmanız gerekir. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?

Görünüşte basit olan bu soru ”neden bu işte başarılı olacağınızı düşünüyorsunuz?” Böyle bir soruyla karşılaştığınızda şu 3 nedeni düşünün.

 1. Sizi seçkin bir aday olarak gösteren özel yetenekler, deneyimler, tutkular veya nitelikler nelerdir?
 2. İkincisi, başvurduğunuz iş bağlamında ‘başarılı’ ne anlama geliyor? Satış hedeflerine ulaşmak, çığır açan araştırma makaleleri oluşturmak, teknik sorunları çözmek veya başka bir şey anlamına mı geliyor?
 3. Son olarak, diğer şirketlerdeki benzer pozisyonlara veya tamamen farklı bir mesleğe karşı neden bu işe özellikle uygunsunuz?

Görüşmeci gerçekten ne soruyor?

Görünüşte, görüşmeci sizden biraz hava atmanızı istiyor: bu, kendinizden bahsetmek ve sizi değerli bir çalışan yapacak niteliklere dikkat çekmek için altın bir fırsat. Ancak bu tek başına yeterli olmayacak çünkü görüşmeci aynı zamanda başvurduğunuz rol konusunda ne kadar ciddi olduğunuzu da ölçmeye çalışıyor.

Ciddi adaylar, rol hakkında ellerinden geldiğince çok şey bilecekler ve cevapları, genellikle ötesine geçiren iki niteliğe sahip olacak: özgünlük ve alaka düzeyi . Bu nedenle soru şu şekilde yeniden ifade edilebilir:

 • En iyi özellikleriniz nelerdir?
 • Bu roldeki başarı nelerle ilişkilidir?
 • Neden bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 • Bu işte başarılı olabilir misin?

Görüşmecinin yanıtınızı değerlendirirken dikkate alacağı diğer bazı şeyler şunlardır:

 1. Pozisyon hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Ne içerdiğini anlıyor musun? Kiminle çalışacağını biliyor musun? Performans kriterlerinizin ne olacağına dair iyi bir fikriniz var mı?
 2. Hedefleriniz şirketin hedefleri ile uyumlu mu? Hem size hem de işvereninize fayda sağlayan bir başarı ölçüsü hedefleyecek misiniz? Kariyer hedefiniz nedir?
 3. İşi diğer benzer pozisyonlardan ayıran şeyin ne olduğunu bilecek kadar önemsiyor musunuz? İnsanlar mı? Veya belirli bir araştırma alanına odaklanmak mı? Yoksa eğitim imkanları mı?

Güçlü bir yanıt oluşturma

Hemen tüm mülakatlar şu sorularla başlar;

 • Amacınız
 • Becerilerinizi
 • Deneyimleriniz
 • Niteliklerinizi
 • Pozisyona uygunluğunuz

Ve ardından bu eşleşmenin başarıya nasıl yol açacağı! Tekrar etmekte fayda var: yanıtınızı spesifik ve alakalı tutun.

1. Örnek Yanıt

Örneğin, bir muhasebe rolü için aday aşağıdaki yanıtı verebilir;

Görüşmeci: Bu işte neden başarılı olacağınızı düşünüyorsunuz?

Aday: Muhasebe stajım sırasında, borç hesapları, alacak hesapları, hizmet verilen hesaplar ve denetimdeki pozisyonlar arasında geçiş yapabildim. Her rol bana değerli dersler verdi ama belki de öğrendiğim en önemli şey kişilerarası ilişkilerin önemi. Vadesi geçmiş bir müşteriyle sağlam bir ilişki geliştirerek bir aylık geri ödemeleri tahsil edebildim.

Ayrıca işi bitirmek için birlikte çalışan bir ekibin parçası olmaktan da keyif alıyorum. İlan ettiğiniz pozisyon, mükemmel iletişim ve muhasebe becerilerine sahip birini gerektiriyor ve inanıyorum ki, bu özelliklerin her ikisine de sahip bir kişi olarak, çok çeşitli teknoloji müşterilerinize hizmet ederken bile olağanüstü sonuçlar sunabileceğime inanıyorum.

2. Örnek Yanıt

İşte bu sefer bir hukuk mezunu tarafından sunulan alternatif bir cevap:  

Görüşmeci : Bu işte neden başarılı olacağınızı düşünüyorsunuz?

Aday : İlk ticaret hukuku dersimi aldığımdan alan seçimimin doğru bulduğumu biliyordum. Birleşme ve devralmaların yasal yönlerine özel bir ilgim var ve firmanızın bu alandaki uzmanlığı beni bu role çeken en önemli şeylerden biri. Bir Büyük Dörtlü hukuk firmasındaki stajım sırasında, ilk halka arzı ve ardından daha büyük bir rakip tarafından satın alınması yoluyla acemi bir şirkete rehberlik eden kıdemli bir ortakla birlikte çalışabildim.

Yalnızca güçlü bir yasa anlayışına sahip olmanın değil, aynı zamanda etkili bir şekilde iletişim kurma becerisine sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Ticaret Hukuku II’deki notlarım, bu rolün yasal karmaşıklıklarında ustalaşmaya kararlı olduğumu gösteriyor: ancak kişilerarası becerilerimin de bu rolü geliştirmeme ve paydaşlara bilgilendirilmiş ve erişilebilir bir iletişim noktası sağlamama yardımcı olacağına inanıyorum.  

Gelecekteki başarınızla ilgili zorlu mülakat sorularını yanıtlamak zor olabilir – iyi hazırlanın ve mülakatınız muhtemelen daha sorunsuz geçecektir. 

Dilerseniz diğer Mülakat Sorularına da Göz Atın

 1. En zayıf yönleriniz nelerdir? Okuyun
 2. Önceki işinizden neden ayrıldınız? Okuyun
 3. Aldığınız en zor karar nedir? Okuyun
 4. Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Okuyun
 5. Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz? Okuyun
 6. Gelecek için amaçlarınız neler? Okuyun
 7. Sizi ne motive eder? Okuyun
 8. Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz? Okuyun
 9. Özgeçmişinizde olmayan birşeyden bahseder misiniz? Okuyun
 10. Bu pozisyonda ne tür zorluklarla karşılaşmayı planlıyorsunuz? Okuyun
 11. Nefret ettiğiniz biriyle çalışabilir misiniz? Okuyun
 12. Stres ve baskı altında çalışabilirmisiniz? Okuyun
 13. Kendinizden bahseder misiniz? Okuyun

Peki sizin favori mülakat sorunuz hangisi?

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir