Menü Kapat

Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz? (+5 Cevap önerisi)

Neden burada çalışmak istiyorsunuz?

Mülakatların olmazsa olmaz sorularından biri bu. Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz? İşe alım uzmanlarının sıklıkla sordukları bu soru zor gibi gözükse de cevap aslında çok basit. Bu yazımızda bunun için 5 cevap önerisini senin için hazırladık. Gelin mülakatçı bu soruyu neden soruyor ve etkili bir cevap nasıl olmalı bir göz atalım.

Neden bu soruyu soruyorlar

İşe alım uzmanlarının bu soruyu soruyorlar; çünkü merak ettikleri bir takım şeyler var;

 • Şirket hakkında ne bildiğinizi bilmek istiyorlar
 • Ne amaçladığınızı bilmek istiyorlar
 • Seni orada çalışmaya isteklendiren şeyin ne olduğunu bilmek istiyorlar istiyorlar
 • Ne kadar hevesli olduğunu görmek istiyorlar
 • Övülmek ve egolarını tatmin etmek istiyorlar (Maalesef böyle kişilerde var)

Nasıl cevaplanır?

İş arama sürecindesin ve pozisyonunla ilgili tüm ilanlara başvurdun. En kısa sürede iş bulmak istiyorsun. Bu gayet doğaldır; fakat iş verenler için bu tam olarak böyle değil. Şirketin kültürüne göre, amaçları ve hedefleri olan, motivasyonu yüksek, ekibin bir parçası olabilecek, yaratıcı, zeki, lider ve benzeri değerler katabilecek uzun süre çalışabilecekleri kişileri arıyorlar. Bu soru bazende neden sizinle çalışalım olarak da sorulabiliyor. Yani soruya cevap verirken en net ve kendinizi ön plana çıkarabileceğiniz etkileyici sözlere ihtiyacınız var. Farkında veya farkında olmadığınız tüm yetkinlik, uzmanlık, yetenek ve karakterinizi bu soruya sığdırmalısın. Bu da zor değil. Öneri olarak değerlendirebileceğin farklı cevapları aşağıda bulabilirsin. Buna geçmeden önce ise şunu bilmelisin. Anlaşılacağı gibi o masanın arkasında oturanlar tabiri caizse birer avcı. Ya da öyle olmaya çalışıyorlar. O yüzden mütevazi olmanı, yeterli bir profil çizmeyi hedeflemenin ötesinde kendine güven ve sorulara hakettiği cevabı ver.

Örnek cevaplar

Soru: Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?

Cevap 1: Sektöründe liderliğini sürdüren bir şirkette çalışmanın benim için iyi bir iş deneyimi olacağını düşünüyorum. Birikimime güveniyorum. Şirketiniz iyi işler çıkarabilmem için çok iyi bir fırsat.

Cevap 2: Şirketinizin eğitim ve gelişime verdiği önemi biliyorum. Bu şekilde bir şirket kültürüne sahip firmada çalışmanın bana daima kazandıracağını düşünüyorum.

Cevap 3: Burada daha önce birlikte çalıştığım bir arkadaşım var. Şirketten bana her seferinde övgüyle bahsediyorum. Bireylere verdiğiniz değer muazzam. O yüzden kendime bu fırsatı vermeyi çok istedim.

Cevap 4: Yeniliklere açık, sürekli gelişen ve sektöre öncülük eden bir şirkette tabi ki bir rol almak harika olur. Kendimi burası için hazır hissediyorum.

Cevap 5: Firmanızın ürünleri çok fazla ilgili çekiyor.Kendime İnovasyonu bu kadar içinde taşıyan bir şirkette tabi ki bende olmalıyım dedim.

En çok yapılan hatalar: Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?

Şirketle ilgili değil de genel olarak verilen cevaplar: Geleneksel yanıt haline gelmiş, her firmada söyleyebileceğin genel cevaplar, sizi ele verir. En kötü ihtimalle orada çalışmanın senin için çok iyi bir deneyim olacağını belirtmelisin.

Sadece kısa sürede iş bulma fikri uyandıran cevaplar: Bu sizi ilgisiz gösterir.

Ön araştırma yapılmadan sıradan verilen cevaplar: Mülakat öncesi şirketle ilgili bilgi edinmeli, cevabın o şirkete özel oldupu hissi uyandırılmalı.

İşi istediğinizden emin olamadıkları hevessiz cevaplar: Aşırı kul veya aşırı çekingen cevaplar sizin o işin bir zorunlukluk olduğu hissi uyandırır.

Ukalaca verilen cevaplar: Örneğin bana ihtiyacınız var ve türev cevaplar mülakatlarda sık yapılan hatalardan biri. Tabi ki kendinize güvenin, mütevazi olmanızı beklemiyorlar; tutarlı olun.

Benzer sorular

 • Neden sizinle çalışalım?
 • Neden sizi seçmeliyiz?
 • Neden biz?
 • Neden burada çalışmak istiyorsunuz?
 • Bu işi neden istiyorsun? İncele
 • Neden bu şirketle ilgileniyorsunuz?
 • Sizi neden işe alalım?
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir