Menü Kapat

İş Görüşmesinde Nasıl İyi Bir İzlenim Bırakırım?

İş Görüşmesinde Nasıl İyi Bir İzlenim Bırakırım

Dedikleri gibi, iyi bir ilk izlenim bırakmak için yalnızca bir şansınız var. Bir iş görüşmesi söz konusu olduğunda, gerçekten harika bir ilk izlenim bırakmak istersiniz. O yüzden “İş görüşmesinde nasıl iyi bir izlenim bırakırım?” sorusuna hazır olun.

Mülakatlar streslidir ve adaylar genellikle gergin olurlar. Ancak elinizden gelenin en iyisini yapmak önemlidir. Kötü bir izlenim bırakırsanız ikinci bir şansınız olmayacak, bu nedenle bir sonraki kariyerinize başlamak için gelecekteki işvereninizi etkilemeyi unutmayın.

Nasıl İyi Bir İzlenim Bırakırım?

Aşağıda, harika bir ilk izlenim bırakmanıza ve başarılı bir iş görüşmesine sahip olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını derledik. Lafı daha fazla uzatmadan, bir sonraki mülakatınızda nasıl etki bırakacağınıza dair en önemli ipuçlarımız burada.

Hazır ol

İş görüşmenize hazırlanmak, görüşmeci üzerinde iyi bir izlenim bıraktığınızdan emin olmanın en iyi yollarından biridir. Sormak istediğiniz soruları ve ortak cevapları uygulayın.

profesyonel giyin

Role uygun görünmek istiyorsun, bu yüzden iş görüşmen için profesyonelce giyinmek her zaman daha iyidir. Nasıl göründüğünüz, konuşmaya başlamadan önce bir izlenim bırakabilir. Parçaya bakmak, bir sonraki kariyerinize hazır olduğunuzu gösterecektir.

Araştırma yapmak

Şirketi araştırarak iş görüşmenize hazırlanın. Onlar hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmek istersiniz. Birkaç yeni makaleyi veya bulabildiğiniz her şeyi okumak için biraz zaman ayırın ve şirketin web sitesinde biraz zaman geçirin. İşe alım yöneticisine ödevinizi yaptığınızı göstermek harika bir ilk izlenim bırakabilir.

Karşılıklı bağlantıları kontrol edin

Görüşmenizden önce, şirketin LinkedIn ve Facebook gibi sosyal ağlarında hızlı bir arama yaptığınızdan emin olun. Görüşmenizden önce size fikir verebilecek şirketteki insanları bile tanıyor olabilirsiniz.

Mevcut bir çalışanı tanıyorsanız, belki işe alım müdürü ile sizin için iyi bir söz verebilirler. Görüşmeyi yapan kişiyle kişisel bir bağlantıya sahip olmak, harika bir ilk izlenim bırakmanıza yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

Beden dilinize dikkat edin

Uygun giyinmeye benzer şekilde beden diliniz de bir izlenim bırakır. Sandalyenize çökmeyin ve kıpırdanmaktan kaçınmaya çalışın. Her zaman görüşmecinize bir el sıkışma teklif edin. Görüşmeyi yapan kişiyle göz teması kurduğunuzdan emin olun. Tüm zamanınızı aşağıya bakarak geçirirseniz, yanlış mesaj gönderebilir.

İş tanımını inceleyin

İş ilanını ve gerekli gereksinimleri gözden geçirin. Özgeçmişinizin pozisyona uygun olduğunuzu gösterdiğinden emin olun. Mülakatlar, kağıt üzerinde kim olduğunuzu göstermenin harika bir yoludur. Bu nedenle görüşmecinin başvurunuzda okumayacağı ilgili deneyimleri ve becerileri paylaşmaktan çekinmeyin.

İlginizi çekebilir: Harika Bir Akademik Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Sorular sor

Harika bir izlenim bırakmanın en iyi yollarından biri akıllı sorular sormaktır. Sormak istediğiniz olası soruların bir listesini getirin. Tüm iş görüşmelerinde sorabileceğiniz sorular şunlardır: Tipik bir gün nasıldır? Veya şirkette nasıl bir kültür var? Toplantınızı kullanın, gelecekteki kariyeriniz hakkında olabildiğince çok şey öğrenmek için harika bir zaman. Hiçbir şey sormazsanız, işverenler işle ilgilenmediğinizi düşünebilir.

Takip et

Görüşmecilerin beklediği bir şey bir takiptir. Bu, iyi bir izlenim bırakmanın en kolay yollarından biridir. Görüşmenizden kısa bir süre sonra bir e-posta gönderebilmek için görüşmecinin iletişim bilgilerini aldığınızdan emin olun.

Öne çıkmanın bir yolunu bulun

Bir mülakatta nasıl iyi bir izlenim bırakacağınızı düşünürken size verebileceğimiz en iyi ipuçlarından biri, diğerlerinden sıyrılmaktır. Açık rol için mülakat yapan tek kişi siz değilsiniz. Kendinizi ne kadar akılda kalıcı kılarsanız, başvurduğunuz pozisyona girme şansınız o kadar artar.

Mülakatlarda En Sık Sorulan Sorular

Daha fazla mülakat ipucu ve 100’den fazla mülakat sorusu örneği için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir