Menü Kapat

Mülakatta İyi İzlenim Bırakma Rehberi

mülakatta harika bir izlenim nasıl bırakılır

Mülakatta iyi izlenim bırakma rehberi adlı yazımızı okumak üzeresiniz. Mülakatı iyi bir izlenimle bitirmeniz ve görüşmeciniz üzerinde kalıcı harika bir izlenim bırakmanız gerekir. Beceri, kişilik ve tutku açısından iş için en iyi kişinin siz olduğunuza dair hiçbir şüphe duymadan oradan ayrılmak istemezsiniz.

İşte şimdi bir mülakatı harika biçimde nasıl bitirmelisiniz en iyi yollarını ve önemli ipuçlarını paylaşacağız.

Mülakatta İyi İzlenim Bırakmak İçin İpuçları

Her şeyden önce, panik yapmayın!

Ne yazık ki, mülakatın bu noktasında insanlar baskı altında ezilme eğilimindedir. Sanki neredeyse özgürlüğün kokusunu alıyorlar ve bitiş çizgisine ulaşmak için çok acele ediyorlar. Bu genellikle, hiçbiri özellikle heyecan verici veya etkileyici olmayan, minnettar duyguların karışık bir görüntüsüne yol açar. Dediğim gibi, henüz ormandan çıkmadın. Etkilemek için hala vaktiniz var! O yüzden söylediğiniz ve yaptığınız her şeyde bunu aklınızda bulundurun. 

1. Soru sorun

Daha önce bir görüşmeye katıldıysanız, alışılagelmiş son soruya aşina olacaksınız:

“Bize sorunuz var mı?”

Deneyimsiz görüşmeci için bu, yalnızca görüşmeyi kibarca bitirmek için sorulan basit bir soru gibi görünebilir.

Ancak bilgili görüşmeci için bu, aşağıdaki gibi harika sorularla görüşmecinin aklını başından almak için son şanstır:

 • {Şirket Adı}’nın yerel bir rakibiniz olduğunu fark ettim…Bunu nasıl fırsata çeviriyorsunuz?
 • İşin içinde yer almamın isteneceği başka yönleri var mı?
 • Bir işletme olarak harika bir ekip ortamını nasıl beslersiniz?

Bunlar araştırmanızı yaptığınızı, görüşme boyunca dinlediğinizi ve rolle gerçekten ilgilendiğinizi gösteren sorular. Söyleyecek (iyi) bir şeyiniz olduğundan emin olun

İlginizi çekebilir: Deneyimsiz özgeçmiş nasıl yazılır?

2. Herhangi bir sorunla yüzleşin

Birkaç soru sorduktan ve görüşmeciyi konuyu kapatmaya yetecek kadar etkilediğinizi hissettikten sonra sıra yakın dediğimiz şeyi sormaya gelir.

Soru: “Rol yapma yeteneğim hakkında herhangi bir endişeniz var mı?”

Bu sorunun kendisi sizin için anlaşmayı imzalayabilir. Biliyorum; oldukça korkutucu ve mantıksız, değil mi? Özellikle iyi gidiyormuş gibi hissediyorsanız, görüşmeyi yapan kişinin görüşmenin bu aşamasında kötü noktalarınızı düşünmesini neden isteyesiniz ki?

Yine de kesinlikle iyi gidiyor musun? Görüşmecinin aklında en ufak bir şüphe olmadığından %100 emin olabilir misiniz?

Emin olmak için bu son şansın. İkinci bir şans yok. Bu yüzden kesinlikle soruyu sormaya değer.

Şimdi, en iyi senaryo “hiçbir şey – senin mükemmel olduğunu düşünüyoruz” diyecekler – bu noktada o işi güvence altına almak için elinden gelen her şeyi yaptığın için mutlu ve rahatlamış hissedebilirsin.

Ancak herhangi bir endişeden bahsederlerse, onları yok etmeye hazırlıklı olmanız gerekir. Hızla yeni beceriler öğrenme yeteneğinize ve tutkunuza odaklanarak her biriyle doğrudan yüzleşin. Kendini sat ve bu fırsatı seni gerçekten ama gerçekten neden işe almaları gerektiğini göstermek için kullan.

Yani mesela:

Endişelerinizi anlıyorum, (…) konusunda diğer adaylardan bazıları kadar deneyime sahip olmadığımı biliyorum, ancak temel bilgileri okumaya çok zaman harcadım. Hızlı öğrenen biriyim ve (…) deneyimim aktarılabilir. Yeni teknolojiyle uğraşmayı seviyorum.”

“Haklısınız, sektörünüzde belirli bir satış deneyimim yok, ancak müşteri tabanı [Önceki Şirket]’inkine çok benzer. Ve iyi bir satış elemanının her tür insana satış yapabileceğine kesinlikle inanıyorum – özellikle de onları tanımak için arka planda çalışırlarsa.”

Herhangi bir bilgi eksikliğini belirlemek için görüşmeden önce iş tanımı üzerinde çalışmak iyi bir fikirdir, böylece zamanı geldiğinde bunları ele almaya hazır olursunuz.

Tüm bu küçük kelime oyunlarını ortaya sürmeniz görüşmeciyi sizi işverenin gözünde değiştirebilir! Ve proaktiviteniz ön plana çıkar.

3. Onlara temel becerilerinizi hatırlatın

Görüşmenizin kapanış bölümü boyunca, görüşmecinize ne sunmanız gerektiğini hatırlatmak için aşırıya kaçmadan elinizden gelen her fırsatı kullanmalısınız. Sohbeti sürekli olarak en güçlü noktalarınıza getirin, örneğin…

“Bu harika çünkü daha önce de söylediğim gibi, hemen hemen her gün yaptığım şey bu, benim güçlü yanım.”

“Ne demek istediğini anlıyorum, ben [Company Name]’deyken aynı anda devam eden 14 projemiz vardı ve hepsini yönetmek benim görevimdi, bu yüzden hızlı yaşama alışkınım.”

Onlara süreç boyunca daha önce bahsettiğiniz şeyleri hatırlatmak istersiniz. Böylece iyi noktaları düşünerek uzaklaşırlar. Doğru köprüler kurmaya dikkat ederek sıklıkla becerilerinizi yineleyin.

4. Rol konusunda tutkulu olduğunuzu onlara hatırlatın

Mülakatı yapan kişi, role gerçekten bağlı olduğunuza ve role ilgi duyduğunuza dair işaretler arayacaktır.

Bunu göz ardı etmek istemezsiniz!

“Rol benim için mükemmel görünüyor! (…) bu şu anda işimin en sevdiğim yanı ve muhtemelen en iyi olduğum kısım, bu yüzden bu alandaki becerilerimi genişletmek harika olurdu.”

“Kulağa gerçekten heyecan verici geliyor. Gerçekten bir start-up’a katılmak istedim çünkü bu gerçek bir fark yaratmak için harika bir fırsat.”

Çaresiz bir duruş sergilemeyin. Sadece doğal olarak tutkulu ol.

5. Sonraki adımları sorun

“Hevesliyim” demeden hevesli görünmenin bir yolu, sürecin oradan nereye gittiğini sormaktır.

Şunun gibi bir şey sormakla başlayın

 • “Öyleyse ne zaman bir karar duymayı bekleyebilirim?”
 • “Sonraki adımlar neler?”
 • “Birini ne kadar çabuk içeri almayı umuyorsun?”

…sizi gerçekten ilgili ve aynı zamanda oldukça proaktif gösterecek. Artı elbette, bu sizin için hayati bir bilgi! Onlardan bir daha ne zaman haber alıp almayacağınızı bilmeden beklemek zorunda kalmak istemezsiniz.

Bundan sonra ne olacağını sordunuz mu?

6. Daha fazla bilgi isteyip istemediklerini sorun

Mülakatta iyi izlenim bırakmak için diğer bir ipucu fazlasını isteyip istemedikleri… Ama aynı zamanda bu size becerilerinizden bazılarını sergileme fırsatı verir: Çalışmalarınızın bir portföyünü veya en son projenizin fotoğraflarını, satış rakamlarınızı veya dahil olduğunuz vaka çalışmalarını isteyebilirler.

Belki ihbar sürenizi veya referanslarınızı soracaklar veya belki eğitim sertifikalarınızı isteyecekler. Bu her ne ise, yalnızca amacınıza yardımcı olabilir. Bunları sunmak, saklayacak hiçbir şeyinizin olmadığını gösterir ve sizi daha dürüst ve kararlı gösterir.

Yapabiliyorsanız, çalışmalarınızdan örnekler alın. 

7. Kibar bir notla bitirin

Her zaman kibar ve olumlu bir notla bitirin…

 • Zaman ayırdıkları için herkese teşekkür ederim.
 • Görüşmeye katılan herkesle sıkıca el sıkışın.
 • Röportajdan sonra onlara tekrar teşekkür eden bir satır bırakın.

Herkes nezaketle davranılmaktan hoşlanır. Bu nedenle bu tür bir görgü kuralları onların size ısınmasına yardımcı olacaktır. Her zaman kibar olun.

İlginizi çekebilir: Mülakattan sonra teşekkür e-postası nasıl gönderilir?

8. Daima İyi Bir Kapanış

Mülakatta iyi izlenim bırakmak için son olarak, harika bir kapanış ifadesi ile bitirin. Son sözü söylemek ve iyi olmasını istiyorsunuz, bu yüzden görüşmecinizi neyin etkileyeceğini düşünün.

Şimdi, harika bir kapanış cümlesi bulmak için, bu blogda daha önce bahsettiğimiz bazı fikirleri birleştirmeniz gerekiyor…

 1. İlgilendiğini göster.
 2. Becerilerinizi ve güçlü yönlerinizi yineleyin.
 3. Kibar kalın.

İşte bazı örnekler:

“Bugün beni gördüğün için teşekkürler. Rol hakkında sohbet etmek harikaydı ve özellikle X ve Y’deki deneyimim nedeniyle gerçekten tam olarak aradığım şey gibi görünüyor! Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.”

“Bana zaman ayırdığınız için teşekkürler. Deneyimimin bu iş için mükemmel olmadığının farkındayım ama X ve Y olarak öğrendiğim becerilerin bu boşluğu dolduracağını ve beni iyi bir yere koyacağını düşünüyorum çünkü çok fazla [beceri1] ve [beceri2] yaptım ] her ikisinde de. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Her zaman pozitif olun ve her zaman kapanış yapın.

Son olarak

Mülakatta iyi izlenim bırakmak için son birkaç dakikası çok önemlidir. Bunu asla unutmayın. Görüşmeciler sizden kendi ilginç sorularınıza hazır olmanızı ve ayrıca hevesle kapıdan dışarı fırlamadan bir sohbeti sürdürebilmenizi bekleyeceklerdir.

Hatırla:

 • Kibar olun
 • Becerilerinize geri dönmeye devam edin.
 • Pozisyonla ne kadar ilgilendiğinizi gösterin.

Bu, mülakat yolunda tamamlamak ve onlara kesin bir düşünce bırakmak için harika bir şekilde çalışacaktır.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat İpuçları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir