Menü Kapat

Mülakat Sorusu: Nerede Çalışmak İsterdiniz?

nerede çalışmak isterdiniz

Mülakat sırasında bir işveren, “Eğer herhangi bir şirkette çalışabilseydin, nerede çalışmak isterdiniz?” gibi bir soru sorabilir. Hileli bir soru gibi görünse de, yöneticiler bir başvuranın kariyer özlemlerini ölçmek için hayallerindeki işleri soruyorlar. Cevabınız, işverenlerin başvurduğunuz pozisyonun gelecek planlarınızla ne kadar iyi eşleştiğini görmelerini sağlar.

“Nerede Çalışmak İsterdiniz?” Nasıl Cevaplanır

Cevapları kısa tutun ve işe alım yöneticisine geleceğe yönelik bir gözle bu rol hakkında düşündüğünüzü göstermek için pozisyona odaklanın. Kariyer hedefleriniz konusunda dürüst olun. Hiç kimse sizden nihai hayalinizdeki iş olarak belirli bir şirket hakkında konuşmanızı beklemiyor. Bununla birlikte, benzer sorumlulukları yerine getirme arzusunu vurgulamak, onu uygun bir yanıt haline getirir.

“Nerede Çalışmak İsterdiniz?” Hakkında Bahsetmemeniz Gerekenler

Belirli şirketler için kişisel tercihlerinizi mülakatın dışında tutun ve rakiplerden bahsetmekten kaçının. Bunun yerine, diğer şirketin ne yaptığını genel terimlerle tanımlayın. Ayrıca yöneticiye doğrudan işini almak istediğinizi söylemeyin. Bir gün aynı pozisyonu istiyorsanız sorun değil, ancak yanıtınızı zaman içinde aidatlarınızı ödeme ve terfi kazanma açısından çerçeveleyin.

“Nerede Çalışmak İsterdiniz?” Sorusunu Cevaplamak İçin İpuçları

Potansiyel bir işverenin önünde hayalinizdeki işi tartışırken, söz konusu pozisyona konsantre olun. Mevcut becerilerinize ve işte geliştireceğiniz becerilere odaklanın, ancak işleriyle ilgili bir rolü daha büyük fırsatlara giden bir basamak olarak gördüğünüz izlenimini vermeyin.

Bu soruyu yanıtlamakta zorlanıyorsanız, bir mülakat sırasında kariyer hedeflerini tartışmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Şirketi araştırın ve farklı pozisyonları kontrol edin. Bir gün hangi rollere sahip olmak isteyebileceğinizi düşünün.
  • İşletmenin misyonunu ve değerlerini okuyun, ardından hangilerinin sizinkiyle uyumlu olduğunu düşünün. Bu değerlerin iş ahlakınıza veya kariyer hedeflerinize nasıl ilham verdiği hakkında konuşun.
  • Bu pozisyonda iş günü programınızın ne olacağını ve gelecekte kariyeriniz için neler bekleyebileceğinizi düşünün. Rutini mi yoksa kendiliğindenliği mi tercih edersiniz? Kendi saatlerinizi ayarlamak mı yoksa 9’dan 5’e kadar çalışmak mı istiyorsunuz?
  • En iyi işinizi yaptığınız ortamı düşünün. Yalnız mı, bir grubun parçası olarak mı, hızlı bir tempoda mı yoksa çok fazla öngörülebilirlikle mi çalışmayı tercih edersiniz?
  • Sizi motive eden ve ilginizi çeken şeyleri keşfetmek için biraz zaman ayırın. İdeal iş yerinizin hangi bölümünün sizi iyi performans göstermeye teşvik ettiği hakkında genel terimlerle konuşun.

“Herhangi Bir Şirkette Çalışabilseydiniz Nerede Çalışırdınız?” Sorusuna Örnek Yanıtlar

Çalışmak için ideal yerinizle ilgili mülakat sorularını yanıtlamanıza yardımcı olması için aşağıdaki örnekleri okuyun:

Örnek Cevap 1 – Otomobil Mağazasında Tamirci

“Ellerimle çalışmayı ve zor problemleri çözmeyi her zaman sevmişimdir ve araba tamir etme konusunda bir hünerim var. Küçükken dükkânında babama yardım ederdim ve bana arabalar üzerinde çalışmakla ilgili bildiğim her şeyi öğretirdi. Bir gün kendi dükkanıma sahip olmayı umuyorum. Böylece sevdiğim şeyi yapabilir ve başkalarının sorunlarını çözebilirim.”

Örnek Cevap 2 – Giyim Mağazasında Satış Sorumlusu

“Herhangi bir şirkette çalışabilseydim, çalışanlarının tutku ve yeteneklerini kutlayan bir markaya katılmak isterdim. Bir moda öğrencisi olarak, ister insanların dikkatini çekmek için giyinmek isterse bir markanın reklamını yapmak için kendi yolunuzdan çıkmak anlamına gelsin, yaratıcılığı benimsiyorum. Çalışanlarının yaptığı işe değer veren şirketler, işverenim için daha da iyisini yapma isteği uyandırıyor.”

Araştırmanızı Yapın ve Dürüst Olun

Nerede Çalışmak İsterdiniz?“Sorusuna hazırlanmak için şimdi ve gelecekte istediğiniz şirket ve iş türü hakkında araştırma yapın. Aklınızda bir cevap olduğunda, cevabınızı uygulayın. Görüşmeciye duymak istediklerini düşündüğünüzü söylemeden dürüst olun. Beklentileriniz ve kariyer hedeflerinizle uyumlu, pozisyonun belirli becerilerine ve görevlerine ve şirketin değerlerine odaklanın.

İşverenlerin Soracağı Benzer Sorular

Göz Atmanız Gereken Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir