Menü Kapat

Mülakat İsteğine Nasıl Cevap Verilir?

Mülakat Taleplerine Nasıl Cevap Verilir

İşverenler ve işe alım yöneticileri artık nadiren aday ararlar, bu nedenle bir iş arıyorsanız, gelen kutunuza göz kulak olmalısınız. Bunun içinde “mülakat isteğine nasıl cevap verilir” bilmekte fayda var.

Ama sonunda bir mülakat planlamanızı isteyen bir e-posta aldığınızda ne yaparsınız? Hangi tonun kullanılacağını, hangi bilgilerin gerekli olduğunu ve hangi görgü kurallarının izleneceğini bulmaya çalışmak biraz göz korkutucu olabilir.

Bu kılavuzu, görüşme isteği içeren bir e-postanın nasıl göründüğünü, nasıl yanıt vermeniz gerektiğini ve takip etmeniz gereken bir e-posta şablonu göstermek için hazırladık. Yanıtınızı gönderirken dikkat çekebilmeniz için birkaç e-posta yazma ipucu da vereceğiz.

Mülakat İsteğine Nasıl Cevap Verilir?

İşte bir görüşme isteği e-postasına nasıl yanıt verileceğine ilişkin adım adım bir süreç:

Şükran ve coşkuyla açın. Hemen, fırsat için ne kadar müteşekkir olduğunuzu ve görüşme fırsatı için ne kadar heyecanlı olduğunuzu ifade etmek istersiniz. Aşırıya kaçmanıza gerek yok – hızlı bir teşekkür ve “heyecan duymak” gibi bir kelime yeterli olacaktır.

Kullanılabilirlik sağlayın. Çoğu işe alım uzmanı ve işe alım yöneticisi size aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı zaman aralığı verecektir. Bazıları zaman önermenizi isteyebilir.

Ne olursa olsun, sizin için en uygun gün ve saatlerin hangileri olduğunu açıkça belirtin. Davet e-postasında belirtilen sürelerin hiçbiri işinize yaramazsa, ek önerilerde bulunmaktan çekinmeyin. Yine de, fırsatı gerçekten önemsiyorsanız, programınızı sunulan görüşme aralıkları etrafında çalışmak en iyisidir.

İstenen ayrıntıları sağlayın. Çoğu görüşme davetiyesi, görüşme önces izlenecek talimatlarla birlikte gelir. Özgeçmişinizi, ön yazınızı, referanslarınızı vb. ek kişilere e-posta ile göndermeniz veya birkaç soruyu yanıtlamanız gerekebilir.

Sizden istedikleri bir şeyi eklemeyi unutmamak için davet talebini açıkça okuduğunuzdan emin olun.

İstekleri üzerine daha fazla bilgi sağlamayı teklif edin. İhtiyaç duydukları her şeyi sizden almış olmaları muhtemeldir, ancak istek üzerine daha fazla ayrıntı sunmak kibar bir jesttir.

Şükran ve coşkuyla kapatın. Kısa bir kapanış satırında tekrar teşekkür edin ve görüşmeyi nasıl sabırsızlıkla beklediğinizden bahsedin.

Artık bir mülakat isteğine nasıl cevap verilir? konulu makalemizin sonuna geldik. Daha fazla mülakat ipucu için aşağıdaki bağlantıları gözden geçirin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir