Menü Kapat

Mevcut Kariyer Yolunuzu Neden Değiştirmek İstiyorsunuz?

Mevcut Kariyer Yolunuzu Neden Değiştirmek İstiyorsunuz

Bu önemli bir mülakat sorusudur ve cevabınıza bağlı olarak mülakatınızı bitirebilecek veya yarıda bırakabilecek bir sorudur. Bunun nedeni, işe alım yöneticilerinin doğru nedenlerle kariyer değiştirdiğinize dair güvence aramalarıdır. Bunun uzun süreli bir iş peşinde olduğunuzu kanıtlamanızı istiyorlar.

İster sadece organizasyonları, iş fonksiyonlarını değiştiriyor olun, ister tam bir kariyer yenilemesi yapıyor olun, bu sorunun bazı versiyonlarıyla karşılaşacaksınız. İşte bu soruya nasıl olumlu cevap verileceği, örnek cevaplar ve işe alım müdürünü etkilemek için ne yapılması gerektiği konusunda yazıyı okumaya devam edin.

İşe Alım Yöneticileri Neden Bu Soruyu Soruyor?

Kariyer değişikliği yapmak  aynı derecede heyecan verici ve sinir bozucu bir zaman olabilir. İster uzun süredir yeni bir kariyerin çekim gücünü hissediyor olun, ister oldukça hızlı bir hamle yapıyor olun, tavsiyemiz şudur: Cevabınızda olumlu kalın.

Diğer tavsiyemiz, işe alma müdürünün düşünebileceği boşlukları -neden’in ardındaki hikayenizi paylaşarak doldurmaktır.

Neden kariyer değiştiriyorsun? Bu iş veya sektörle ilgili özellikle size çekici gelen nedir ve neden? Ne zamandır bu hareketi düşünüyorsun? Beceri boşluklarını doldurmak ve niteliklerinizin uygun olduğundan emin olmak için ne yaptınız?

Bunlar, işe alım müdürünün düşünebileceği şeylerden sadece birkaçı, ancak bir robot gibi cevap vermek yerine, onlara bir hikaye aracılığıyla cevabınızı verin. İşe alım müdürü de sizin nasıl bir insan olduğunuzu anlamak için bu soruyu soruyor.

Yaptığınız şeylerden, neden yeni bir işe ve/veya yeni bir sektöre geçiş yaptığınıza kadar noktaları birleştiren bir hikaye anlatarak bu korkuların, tereddütlerin ve olası endişelerin önüne geçebilirsiniz.

İstedikleri son şey, iş için yanlış kişiyi işe almak veya bu yeni rolde kariyerini büyütmek istemeyen bir kişiyi işe almaktır.

“Kariyer Yolunuzu Neden Değiştirmek İstiyorsunuz?” Nasıl Cevap Verilir?

Daha önce hiç yapmadığınız yeni bir rol için aktarılabilir becerilerinizi vurgularken bunu nasıl olumlu tutabilirsiniz?

Merak etme. Ödüllendirici bir kariyer sizin olabilir. -sadece işe alım görevlilerinin, işe alım yöneticilerinin ve gelecekteki iş arkadaşlarının da sizi bu görevde başarılı olarak görmelerini sağlamamız gerekiyor.

İşte “Kariyer yolunuzu neden değiştirmek istiyorsunuz?” sorusunu yanıtlamak için üç adımlı sürecimiz.

1. “Kariyer Yolunuzu Neden Değiştirmek İstiyorsunuz?” Sorusunu Cevaplarken Ne Söylememeniz Gerektiğini Bilin

Bazen söylememeniz gerekenler, söylemeniz gerekenler kadar önemlidir. -Hatta daha da önemlidir. İşte doğru olsalar bile söylenmemesi gereken birkaç şey:

  • Son patronumdan nefret ettim
  • İşimden  nefret ediyorum  ve daha iyi bir iş-yaşam dengesi istiyorum
  • Son organizasyonumda şirket kültüründen nefret ettim
  • Kovulmuştum
  • İşten çıkarıldım
  • Ben sıkılmıştım
  • [endüstriden] Nefret ettiğimi fark ettim
  • Maaş artışına ihtiyacım  var ve bunu son işimde alamayacaktım.
  • Uzun saatler çalışmam istendi ve hayalimdeki iş olmadığı için ayrıldım.

Buradaki temaya dikkat edin? Ne pahasına olursa olsun olumsuzluktan uzak durun. Size yalan söylemenizi veya gerçeği uzatmanızı söylemiyoruz. Bunun yerine, bu kariyer değişimini neden yaptığınızdaki parlak noktayı bulmanız için sizi teşvik ediyoruz.

Her şeyi bir fırsat olarak düşünün, hatta şu anki rolünüzden atılmak bile. Kariyerinizle ilgili olarak bu fırsat size nasıl görünüyor?

Ne demeli:

“Son patronumdan nefret ettim” demek yerine, görüşme yaptığınız organizasyondaki liderlik hakkında hayran olduğunuz şeylere dalmayı düşünün. Belki de CEO, kalbinize yakın olan girişimlere veya aktivizme katılmıştır.

2. Kariyer Yolunuzu Değiştirmek İçin (İlham Verici) Nedeninizi Belirtin

Artık olumsuzu elediğimize göre, olumluya nasıl odaklanacağımızı keşfedelim.

Sizi bu iş görüşmesine götüren olumlu nedenleri vurgulayın. Belki de yaptıkları işten, şirket kültürlerinden veya işin sunduğu fırsatlardan ilham alıyorsunuz.

Belki de beceriler ve deneyim, becerileriniz ve deneyiminizle mükemmel bir uyum içindedir. bunun olmasını sevmiyor musunuz?

Tüm mülakat soru önerilerimizde olduğu gibi, bu soruya yanıtınızı oluştururken iş tanımına ve yakın şirket geçmişine başvurmanızı rica ediyoruz.

Umarım, iş başvurunuz sırasında özgeçmişiniz ve ön yazınız için deneyiminizi uyarlamanıza yardımcı olmak için kullandığınızdan beri, iş tanımını zaten biliyorsunuzdur.

Ne demeli:

Becerilerimi geniş bir kitleye ulaştırabilmek için bir süredir daha büyük bir organizasyona geçmeyi düşünüyordum. [ORGANİZASYON]’da bu fırsatın açıldığını gördüğümde başvurmam gerektiğini biliyordum. Geçmişim, pozisyonla mükemmel bir şekilde örtüşüyor gibi görünüyor, bu benim için çok heyecan verici.

İlginizi çekebilir: 2023’de İşvereni Etkilemek İçin 22 Ön Yazı İpucu

3. Görüşmecinize Kariyer Planlarınızı Anlatın

Görüşmeciniz size beş yıl sonra kendinizi nerede gördüğünüzü sordu mu? Cevap hayır ise, bu harika. Bu üçüncü adımı kullanarak, o meşhur soruyu da cevaplayabilirsiniz.

Kariyer geçişinizi neden yaptığınızı açıkladıktan sonra, görüşmeciye kariyerinizin nereye gideceğini hayal ettiğinizi, özellikle de bu organizasyonla ilgili olduğunu söyleyerek bir adım daha ileri gidin.

Bu, işe alım müdürüne, organizasyonundaki ekibin bir parçası olarak geleceğinizi ciddi olarak düşünmek için zaman ayırdığınızı gösterir.

Örnekler! “Mevcut Kariyer Yolunuzu Neden Değiştirmek İstiyorsunuz?” Sorusunu Cevaplamanın 3 Farklı Yolu

Artık, “Neden mevcut kariyer yolunuzu değiştirmek istiyorsunuz?” sorusuna harika bir yanıt oluşturmanın adımlarını bildiğinize göre, hepsini bir araya getirmenin zamanı geldi. İşte en yaygın mülakat sorularından birine nasıl yanıt verileceğine dair birkaç örnek..

Yalnızca Sektörü Değiştiriyorsanız

“Proje Yöneticisi olmayı seviyorum ve hızlı tempolu bir Fintech şirketinde çalışarak becerilerimi gerçekten geliştirdim, ancak Covid sırasında sağlık konusunda gerçekten tutkulu oldum. Proje yönetimi becerilerimi bir sağlık şirketine aktarmak istiyorum. insanlar için daha erişilebilir hale getirmek için teknolojiyi kullanmak.

İş Fonksiyonunu ve Endüstriyi Değiştiriyorsanız

“Şu anki işime kolejimin kariyer merkezi aracılığıyla girdim ve kariyerimi son 5 yılda dijital pazarlamada geliştirdiğim için kendimi çok şanslı hissettim ve bir ajansta çalışmak çeşitli müşterilerle çalışmama izin verdi. Bu nedenle, ben ilişki kurma becerilerimi tek bir şirketin yararına kullanmaya devam edebileceğim ve daha büyük bir etki yaratabileceğim bir hesap yöneticisi olarak şirket içinde çalışmaya çok ilgi duyuyorum. Mevcut kariyerimin beni bu sonraki adım için iyi hazırladığını biliyorum.”

Yalnızca İş İşlevinizi Değiştiriyorsanız

“İşe alım uzmanı olarak 10 yıldır danışmanlık yapıyorum ve en iyi satış elemanlarından bazılarını işe alma fırsatım oldu. Bu işe alımlar ve satışta başarılı olmak için gereken beceriler hakkında daha fazla bilgi edinerek, kendimi hazır hissediyorum. satış rolüne kariyer geçişi yapın. Şu anda işe alımdan satışa bu geçişi yapmanın nedenlerinden bazıları X, Y ve Z.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir