Menü Kapat

Mevcut İş Sorumluluklarınızı Tanımlayın

İşverenler, görev ve deneyimlerinizin rollerinin sorumluluklarıyla nasıl ilişkili olduğu hakkında bir fikir edinmek için “Mevcut iş sorumluluklarınızı tanımlayın” sorusunu yöneltebilir. Benzer görevleri ve projeleri tamamladığınızı bilirlerse, sizi bu rol için işe alma konusunda kendilerini daha güvende hissedebilirler. Onların rolüne benzer sorumluluklarınız varsa, bu genellikle şirketlerinin projelerini sınırlı eğitimle tamamlayabileceğiniz anlamına gelir.

İşverenler, iş sorumluluklarınız hakkında soru sorarken, bu iş görevlerini tamamlarken şirketinize ne gibi sonuçlar sağlamış olabileceğinizi de bilmek isteyebilirler. Bu, benzer sorumlulukları yerine getirmeniz durumunda şirketlerine ne gibi faydalar sağlayabileceğiniz konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olur.

Bir Mülakatta “Mevcut İş Sorumluluklarınızı Tanımlayın” nasıl cevaplanır?

İstediğiniz rol için görüşme yaparken, iş sorumluluklarınızı başarıyla tamamlamak için becerilerinizi ve niteliklerinizi nasıl kullandığınızı içeren ayrıntılı örnekler sağlamalısınız. Bir mülakatda mevcut sorumluluklarınızı nasıl tanımlayacağınızı öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Özgeçmişinizde listelenen sorumlulukları unutmayın

Mülakat sorusunu cevaplamaya hazırlanırken, özgeçmişinizin iş deneyimi bölümünde listelediğiniz sorumluluk ve görevleri düşünün. Özgeçmişinizi önceden işe alım müdürüne gönderdiyseniz, görüşmecileriniz özgeçmişinizde listelenen sorumlulukları görmüş olabilir ve görüşmede bu görevleri detaylandırmanızı bekliyor olabilir.

2. Sorumluluklarınızı İş İlanındaki sorumluluklarla İlişkilendirin

Özgeçmişinizde belirtilen sorumluluklar hakkında bir fikriniz olduğunda, bu görev ve sorumlulukları görüşmecilere ayrıntılı olarak açıklamaya başlayabilirsiniz. İş ilanında listelenen sorumlulukları hatırlamaya çalışın ve mevcut sorumluluklarınızı ilanda belirtilenlerle ilişkilendirin.

Örneğin, iş ilanı, pozisyonun sorumluluklarından birinin sosyal medya gönderileri yazmak olduğunu belirtiyorsa, sorumluluklarınızdan birinin belirli satış noktaları için haftalık sosyal medya gönderilerini nasıl oluşturmak ve uygulamak olduğunu açıklayabilirsiniz. Mümkünse bu gönderilerin getirdiği sonuçları açıklayın.

İşverenler bu soruyu, deneyiminizin kendi konumlarında gerekli olan sorumluluklarla uyuşup uyuşmadığını öğrenmek için soruyorlar. Benzer deneyiminizi açıklarsanız ve bu sorumluluğu yerine getirirken başarılarınızdan bahsederseniz, bu onlara aynı görevleri şirketleri için nasıl tamamlayacağınız konusunda daha iyi bir fikir verebilir. 

3. Daha Büyük ve Önemli Projelerinizi Anlatırken Ayrıntıları Kullanın

Önceki pozisyonunuzda çalışırken birçok proje ve görevi tamamlamış olabilirsiniz. Bu soruyu cevaplarken, yalnızca işverenler için daha etkileyici olan ve görüşme yaptığınız pozisyona daha yakın olan projelerden bahsetmeye çalışın. Bu, işe alım yöneticilerinin daha az ilgi gösterebileceği daha küçük projeler yerine, tamamladığınız daha etkileyici projeleri detaylandırmanıza ve daha fazla ayrıntı sağlamanıza yardımcı olabilir. 

4. Şirkete fayda sağlamak için becerilerinizi nasıl kullandığınızı açıklayın

İş sorumluluklarınızı açıklarken, iş görevlerinizi tamamlamak için becerilerinizi ve niteliklerinizi nasıl kullandığınızı da açıklamanız gerekir. Belirli bir görevi veya projeyi tamamlarken hangi becerileri uyguladığınızı detaylandırabilirsiniz. Örneğin, ihtiyaçlarını karşılamak ve olabilecek tüm soruları yanıtlamak için müşterilerle günlük olarak işbirliği yapmak için iletişim becerilerinizi nasıl kullandığınızdan bahsedebilirsiniz.

İlgili: Mülakat Sorusu: İşe Hangi Becerileri Getirirdiniz?

Örnek cevaplar

Soru: Mevcut iş sorumluluklarınızı tanımlayın

Mevcut iş sorumluluklarınızı tanımlarken, görevlerinizi listeleyen ve mümkün olduğunca fazla ayrıntı veren ayrıntılı bir cevap vermelisiniz. Bu soruya kendi cevabınızı geliştirmek için aşağıdaki örnek cevapları kullanabilirsiniz.

Veri analisti örneği

” Veri analisti pozisyonum sırasında şirketimdeki liderlik ekibi için değerli veriler sağlayan birçok görev ve projeyi tamamladım. Örneğin analitik ve teknoloji becerilerimi şirketin performansına ilişkin istatistiksel verileri toplamak ve değerlendirmek için kullanıyorum. Daha sonra bu verileri şirketteki diğer çalışanların anlayabileceği bir belgeye bölerim. Bu belge dağıtıldıktan sonra, liderlik ve diğer personel üyeleri için hangi unsurların iyileştirilmesi gerektiğini belirlemelerine yardımcı olmak için üç ayda bir sunum yaparım.”

Pazarlama koordinatörü örneği

“Marka bilinirliği ve kitle dönüşümü yoluyla şirketime güçlü bir çevrimiçi varlık sağlamak için çalışıyorum. Bunu, hedef kitlemize başarılı bir şekilde ulaşan ve müşterilere iki seferde %20 oranında potansiyel müşteri dönüşüm oranı yaratan pazarlama materyalleri ve reklam kampanyaları oluşturarak başarıyorum. Ayrıca araştırma becerilerimi, geliştirebileceğimiz ve diğer şirketlerden sıyrılabileceğimiz yolları belirlemek için düzenli olarak rekabetçi araştırmalar yapmak için de kullanıyorum.”

Diş asistanı örneği

“Görevlerim ve sorumluluklarım düzenli olarak dişhekimliği ofisinin düzgün çalışmasını sağlamak ve hastaların veya doktorların karşılaşabileceği sorunları çözmekten oluşuyor. Her ameliyat ve temizlik odasını temiz tutuyorum ve doktor ve hijyenistin ekstra desteğe ihtiyacı varsa herhangi bir tıbbi prosedürde yardımcı oluyorum. Ayrıca bir hastayı kontrol etmek, hasta bilgilerini almak ve randevuları için ilk geldiklerinde röntgenlerini almak için güçlü müşteri hizmetleri becerilerimi kullanacağım.”

Web geliştirici örneği

“Bir web geliştiricisi olarak, şirketin web sitesinin kullanıcılar ve müşteriler için düzgün çalışmasını sağlarım. Çalışanlar web sitesinde herhangi bir sorun görürlerse bana bildirecekler ve bu sorunları çözmek için kodlama becerilerimi kullanacağım. Web sitesini düzenli olarak tararım. Ayrıca, yaratıcı ekiple buluşurken, ön uç tasarımlarının arka uç tasarımımla uyumlu olmasını sağlamak için işbirlikçi becerileri uygularım.”

Yönetici asistanı örneği

“Tipik iş sorumluluklarım arasında seyahat düzenlemeleri için rezervasyon yapmak, tüm yöneticilerin programlarında güncel kalmalarını sağlamak ve yöneticilerin gerekli tüm raporları, kayıtları ve belgeleri düzenli olarak almalarını sağlamak yer alıyor. Ayrıca kendimi ve yönetim ekibini önemli herhangi bir konuda bilgilendirmek için çalışıyorum. Bunu, tüm toplantılar boyunca düzenli olarak not almak ve diğer personel üyeleri için tutanaklar oluşturmak için ileri düzey yazma becerilerimi kullanarak yapıyorum.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir