Menü Kapat

Makine Mühendisliği Mülakat Soruları ve Cevapları

Makine Mühendisliği Mülakat Soruları ve Cevapları

Bu makalede genel, davranışsal ve teknik Makine Mühendisliği Mülakat Soruları hakkında bir demeç bulunmaktadır. Bir Makine Mühendisiyle mülakat için konuşurken sorulabilecek hemen hemen tüm soruları gözden geçireceğiz.

Makine mühendisliği iş alanını gemişliğinden ötürü, farklı alanlara bölünme eğilimindedir. Bununla birlikte, genel olarak makine mühendislerinin pratik ve teorik mühendislik, matematik ve bilime dayalı becerilerde yetkin olmaları gerekir.

Makine mühendisliğinde sorulan en iyi makine mühendisliği mülakat soruları, şirketin içinde bulunduğu sektör tarafından belirlenir. Bu yüzden soruları incelerken bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

İçindekiler

Makine Mühendisliği Mülakat Soruları ve Cevapları

O gün geldiğinde hazır olmanız gereken bazı genel makine mühendisliği mülakat sorularına göz atarak başlayalım. Bu makine mühendisliği mülakat sorularına vereceğiniz etkili cevaplar ilk etapta buzu kırmanıza yardımcı olur.

Soru #1: Bana en başarılı mühendislik projenizden bahsedin

Bu, makine mühendisine en başarılı mühendislik projeleri hakkında konuşma şansı verir. Neden başarılı olduklarını, buna ne gibi katkılarda bulunduklarını, kullanılan teknik becerileri ve süreçten neler öğrendiklerinizi açıklayın.

Soru #2: Neden makine mühendisliği okumayı seçtiniz?

Bu makine mühendisliği mülakat sorusu, mülakatçıya adayın makine mühendisliğine olan ilgileri hakkında bilgi edinme şansı verir. Alana olan tutkularını ve genel olarak mühendislikle ilgili nelerin ilgilerini çektiğini ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Soru #3: Son zamanlarda öğrendiğin bir mühendislik becerisini söyler misin?

İyi mühendisler yeni beceriler, bilgisayar programları ve sorunları çözmenin yollarını öğrenmekle ilgilenirler. Yeni şeyler öğrenmeyi sevip sevmediklerini ve çeşitli durumlara adapte olup olmadıklarını görmek için görüşülen kişiye sorabilecekleri önemli makine mühendisliği mülakat sorularında biridir.

Soru #4: Başarısız olan bir mühendislik projesi üzerinde çalıştınız mı?

En büyük öğrenme deneyimlerinden bazıları başarısız projelerden gelir. Bir mühendisin birçok projede çalıştığı bir noktada, işlerin tam olarak yolunda gitmediği zamanlar vardır. Hatalarını kabul edebilen ve onlardan öğrenebilen bir mühendis, daha iyi bir mühendis olma potansiyeline sahiptir.

Soru #5: Problem çözme yaklaşımınız nedir?

Sorunları keşfetmek, değerlendirmek, öncelik sırasına koymak ve izlemek için hangi teknikleri kullandığınıza ilişkin genel bir bakışla başlayın. Ardından, belirli bir sorun hakkında konuşun ve onu çözmek için hangi yöntemleri kullandığınızı anı hatlarıyla belirtin. Deneyimden öğrendiğiniz dersleri vurgulayarak cevabınızı tamamlayın.

Soru #6: Bir makine mühendisinin sahip olması gereken en yüksek beceri nedir?

Bu makine mühendisliği mülakat sorusu, görüşülen kişiye bir mühendisi neyin harika yaptığını açıklama şansı verir. Alabileceğiniz çeşitli cevaplar var. Bu cevaplar arasında güçlü analitik beceriler, problem çözme becerileri, matematik becerileri, yaratıcı tasarım becerileri bulunması yanıtınızı güçlendirecektir.

Soru #7: Hangi makine mühendisliği görevleri ilginizi çekiyor?

Tek kötü cevap “Herhangi bir görev” demek. Her mühendisin, denklem çözme, tasarım mühendisliği, prototip oluşturma, test etme, mühendislik analizi veya tasarımı iletme gibi diğerlerine tercih ettiği mühendislik görevleri vardır.

Bu soru, işin gerektirdiği ana görevlerin mühendisin yapmaktan hoşlandığı görevler olup olmadığını görme şansı verir.

Soru #8: Hataları kontrol etme sürecinizi açıklayın

Bu makine mühendisliği mülakat sorusunu sorarak, makine mühendisinin düşünce süreçleri hakkında bilgi almak isterler. Ayrıca günlük iş akışları ve problem çözme becerileri hakkında fikir vererek cevabınıza başlayabilirsiniz.

Soru #9: Makine mühendisliğinin kariyerinize nasıl uyduğunu düşünüyorsunuz?

Makine mühendisleri yüksek talep görmektedir. İşverenler, bu rolü başka bir şeye atlama taşı olarak gördüğünüzden endişe duyabilir ve bu nedenle size uzun vadeli kariyer hedeflerinizi soracaktır. Öğrenmeyi umduğunuz yeni beceriler ve yeni deneyimler için potansiyel hakkında konuşarak onları rahatlatın. Sonuç olarak, şirkette birlikte çalışmayı umduğunuz mentorlardan bahsedin ve projeleri sonuna kadar takip etme taahhüdünü gösterin.

Soru #10: Hiç bir müşteriye tamamlanmamış mühendislik çalışması gönderdiniz mi? Öyleyse neden?

Şirketler ve çalışanlar, işi kapıdan çıkarmak için genellikle sıkı teslim tarihlerine sahiptir. Bu, çizimlerin ve mühendislik çalışmalarının eksik olabilecek bir müşteriye gönderilmesine neden olabilir. Bu özensiz yöntemler, daha sonra pisliği temizlemek zorunda olan bir mühendisi veya yöneticiyi hayal kırıklığına uğratabilir. Böyle bir mülakat sorusu aldığınızda iyide bir açıklamanız olmalı.

Soru #11: Teknik bilgisi olmayan birine karmaşık bir tasarımı nasıl açıklarsınız?

Karmaşık fikirleri ve mühendislik tasarımlarını anlaşılması kolay terimlerle açıklayabilen bir mühendis, çeşitli nedenlerle iyi bir kaynak olabilir. Bunlardan biri, bir teklifi kazanmak için potansiyel müşterilerle buluşmaktır. Ayrıca, makine mühendisliği değişkenlerini daha iyi anlamak için teknik sorular soran mevcut bir müşteriye de yardımcı olabilirler.

Soru #12: Tek başınıza mı yoksa bir mühendislik ekibiyle mi çalışmayı tercih edersiniz?

Bu makine mühendisliği mülakat sorusu, takımlarla iyi çalışıp çalışmadıklarını, belki de solo projeler ve işler için daha uygun olup olmadıklarını belirlemeye yardımcı olur.

Soru #13: Bir Makine Mühendisi Olarak Günlük Rutininizi Tanımlayın?

Bonus İpucu: Çalışırken büyük ölçüde başardığınızı hissettiğiniz bir günü tanımlayın. Yalnızca işe özel rutinlerden bahsedin. Sapmayın. 

Örnek cevap:  “Günlük rutinim teknik çizimleri ve şemaları analiz etmek, test etmek ve yorumlamak üzerine kuruluydu. Farklı grafiklerin uygulanmasını, duruş düzeltmesini ve genel yürütmeyi tartışmak için diğer ekip mühendisleriyle de tanıştım. Her gün benzersizdi ama öğrenme fırsatlarıyla ve daha iyisini yapma şansıyla doluydu.”

Soru #14: Bir mühendisin sahip olması gereken temel beceriler nelerdir?

Açıklama: Bu, görüşmecinin makine mühendisliği alanına bakış açınızı biraz anlamak için soracağı genel bir sorudur. Bu tür sorulara hazırlanmanın en iyi yolu, işverenin bu rolde aradığı becerileri net bir şekilde anlamanız için iş ilanını yeniden okumaktır. Cevabınız, sahip olduğunuz becerilerle ve iş ilanında vurgulananlarla uyumlu olmalıdır.

Örnek cevap: “Bir makine mühendisinin sahip olması gereken en önemli özelliğin yenilik yapma yeteneği olduğuna inanıyorum. Bir görevi yerine getirmek için daha etkili ve verimli yeni yollar geliştirerek, olaylara farklı bakmanız gerekir. Diğer önemli beceriler arasında esneklik, odaklanma, dikkat yer alır. detaylandırma ve karmaşık fikirleri teknik olmayan izleyicilere iletme yeteneği gibi.”

Davranışsal Makine Mühendisliği Mülakat Soruları

 • Baskı altındaki projelere nasıl öncelik veriyorsunuz?
 • Kesintiye uğradığında programınızı nasıl idare ederdiniz?
 • Zor bir iş arkadaşınızla çalışmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın. O kişiyle olan etkileşimlerini nasıl idare edebildin?
 • Tasarımınızla aynı fikirde olmayan başka bir mühendisin meslektaşlarının önünde nasıl üstesinden gelirsiniz?
 • Bir makine mühendisi olarak yaptığınız işi 8 yaşındaki bir çocuğa nasıl açıklarsınız?
 • İş yerindeki mühendislik aksaklıklarıyla nasıl başa çıktınız?
 • Önceki mühendislik yöneticilerinizle nasıl iletişim kurduğunuzu söyleyin?

Teknik Makine Mühendisliği Mülakat Soruları

Aşağıda şirketinizin içinde bulunduğu sektöre bağlı olarak yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bazı teknik makine mühendisliği mülakat soruları bulunmaktadır.

Soru #1: Hidroliklerin bir makinede nasıl çalıştığını açıklayın

Örnek cevap:  “Sıkıştırılamaz bir sıvı kullanan makineler, kuvveti bir noktadan diğerine iletmek için hidrolik kullanır. Sonuç olarak çoğu durumda bu belirli bir çaba miktarı için bir uçta uygulanan kuvveti arttırır.”

Soru #2: Mekanik soğutmayı açıklar mısınız?

Açıklama: Bu başka bir teknik sorudur. İş ilanına ve kuruluşun ürünleri ve mühendislik uygulamalarına ilişkin yaptığınız araştırmalara dayanarak buna hazırlıklı olmalısınız. Pek çok mühendislik işi için soğutma gerekli olmasa da, bu kuruluşun ürünleri için hayati önem taşır. Bu, belirli iş görüşmelerine nasıl hazırlanılacağını gösterir.

Örnek cevap: “Mekanik soğutma, bir ısı değişim sistemi kullanarak belirli bir cihazdan veya konumdan ısının çıkarılmasını içerir. Tipik olarak, hava alandan çıkarılır ve yoğuşturulur. Yoğunlaşan havanın ısısı dışarı atılır ve daha soğuk olan yoğunlaşan hava bölgeye geri gönderilir. Soğutma sistemi, soğutmanın nasıl uygulandığına bağlı olarak döngüsel, döngüsel olmayan, manyetik veya termoelektrik olabilir.

Soru #3: Tasarladığınız makineleri kontrol etmek için pnömatik kullanmayı tercih ediyor musunuz, öyleyse neden?

Açıklama: Bu, belirli bir konuyla ilgili başka bir teknik sorudur. Bu durumda, yalnızca konu hakkında soru sorulmakla kalmaz, görüşmeci de yanıtınızın arkasındaki mantığı anlamak ister. Görüşme sırasında, yanıtınızın görüşmecinin sorduğu her şeyi ele alması için soruları dikkatlice dinlemelisiniz.

Örnek cevap: “Mühendisliğini yaptığım cihazları mümkün olduğunca pnömatik sistemlerde tasarlamayı tercih ediyorum. Pnömatik sistemler genellikle elektromekanik veya hidrolik sistemler gibi diğer kontrol sistemlerinden daha ucuzdur. Ayrıca daha hızlı, daha az karmaşık, daha verimli ve bir sızıntı geliştirirlerse daha az dağınıktırlar.”

Soru #4: Bir makine mühendisi olarak çalışmaya başlamadan önce tasarladığınız ilk şeyi anlatır mısınız?

Açıklama: Bu, görüşmecinin sizi konuşturmak, hakkınızda daha fazla bilgi edinmek ve sonraki sorular için kullanabilecekleri bilgileri toplamak için soracağı genel veya açılış sorusudur.

Örnek cevap: “Aslında daha çocukken bir şeyler tasarlamaya başladım. Hatırlayabildiğim ilk tasarım, birkaç farklı mekanik adımdan oluşturduğum şeker dağıtan bir cihazdı. Tasarladığım bir diğer cihaz ise tenis topunu toplayıp sepete atan robotik bir makineydi. Bunu lisede bir yarışma sırasında yaptım. Sonuç olarak, bunun gibi projeler, bir kariyer olarak makine mühendisliğine olan ilgimi artırdı.”

Soru #5: Makine mühendisliği alanında süreç akış diyagramını nasıl kullanıyorsunuz?

Açıklama: Bu, adayın belirli bir görevi nasıl yerine getirdiğinizi anlamaya çalıştığı işlemsel bir sorudur. Operasyonel sorular, görüşmeciyi kullandığınız süreç boyunca yürüterek veya kısaca açıklayarak en iyi şekilde yanıtlanır. Çok fazla ayrıntıya girmenize gerek yok çünkü görüşmeci daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsa bir takip sorusu soracaktır.

Örnek cevap: “Proses akış şeması, malzemeleri taşımak veya bir görevi gerçekleştirmek için kullanılan ekipmanı, ürün akışını, anahtar bağlantıları ve çeşitli bileşenler arasındaki genel ilişkileri açıklayan bir çizimdir. Akış içindeki temel bileşenleri tanımlamak için semboller kullanan çizimlerden ve akış yönünü gösteren semboller arasındaki çizgilerden oluşur.”

Soru #6: Madem toleranstan bahsettiniz, mühendislikte toleransın öneminden bahseder misiniz?

Açıklama: Bu, bir takip sorusu örneğidir. Görüşmeyi yapan kişi, önceki cevabınızla ilgili ek bilgi vermenizi istiyor. Bir görüşme sırasında bir cevap verdiğinizde, takip eden soruları tahmin etmelisiniz.

Örnek cevap: “Toleranslar, makine mühendisliği alanında kritik öneme sahiptir. Malzemeler ve bileşenler arasındaki toleranslar dikkate alınmadan hiçbir şey tasarlanamaz. Toleranslar sadece tasarım için hayati öneme sahip olmakla kalmaz. Aynı zamanda kalite denetimleri sırasında maliyeti düşürmek ve imalatı kolaylaştırmak için kullanılabilir bileşenleri oluşturur.”

Soru #7: Süreç akış şeması nedir?

Örnek cevap: “Genellikle kimya ve proses mühendisliğinde kullanılır. Proses akış diyagramı (PFD) , ekipman ve tesis proseslerinin genel akışını göstermek için kullanılan bir diyagramdır. PFD, bir fabrika tesisinin ana ekipmanı arasındaki ilişkiyi gösterir. Ancak atamalar ve boru ayrıntıları gibi küçük ayrıntıları göstermez.”

Soru #8: Üniversal bir kaplini ve nasıl kullanıldığını anlatabilir misiniz? 

Açıklama: Şimdiye kadar, bunun başka bir teknik soru olduğunu anlamalısınız. Görüşme ilerledikçe, teknik sorular daha spesifik ve daha karmaşık hale gelecektir. Bu, görüşmecinin yeteneklerinize güven duyduğunu ve daha spesifik konuları keşfetmeye istekli olduğunu gösterir. Görüşmeden önce kapsamlı bir araştırma yaparak ve pratik yaparak buna hazırlıklı olmalısınız.

Örnek cevap: “Basitçe ifade edilirse, evrensel bir kaplin, bir çapraz mil ile birbirine bağlanan bir çift menteşeden oluşur. Eksenleri birbirine eğik olan iki mili bağlamak için kullanılır. Kardan milinin evrensel bir kaplin aracılığıyla arka aksa bağlandığı bir araba buna iyi bir örnek olabilir.”

Soru #9: Bir motorun soğutma sisteminde termostatın önemi nedir?

Örnek cevap: “Termostat, Motorun genel verimliliğinin düşmesini önler ve motorun optimum seviyede soğuk kalmasını sağlar.”

Soru #10: Bir payanda ve bir sütun arasındaki fark nedir?

Örnek cevap: “Bir Sütun her zaman dikeydir, ancak bir payanda herhangi bir yönde eksenel bir sıkıştırma yükü taşıyabilir. Bir payanda ve kolon, sıkıştırma yükünü taşır.”

Soru #11: Tercih ettiğiniz CAD sistemi nedir? Ve neden?

SolidWorks, CATIA, AutoCAD veya diğer CAD yazılımlarını mı tercih ediyorlar? Burada yanlış bir cevap yok ve CAD yazılımıyla ilgili deneyimleri, büyük ölçüde hangi endüstrilerde çalıştıklarına bağlı olacaktır.

Farklı endüstriler, iş akışlarına ve tasarım süreçlerine daha uygun CAD yazılım sistemlerini tercih eder.

Görüşmeyi yapan kişi ayrıca kullandıkları CAD yazılımı hakkında ek sorular sorma şansına da sahip olacaktır. Bu, görüşmeciye adayın iş için gerekli CAD bilgisine sahip olduğundan emin olma fırsatı verecektir. Bu yüzden bilgi seviyenize göre cevaplar vermeye dikkat etmelisiniz.

Soru #12: Bir makine mühendisi olarak işinizde kullandığınız bilgisayar programlarından bazıları nelerdir?

Açıklama: Bu başka bir işlemsel sorudur. Görüşmeci yalnızca kullandığınız bilgisayar programlarının türlerini anlamaya çalışmakla kalmaz. Aynı zamanda kullandığınız uygulamaların şirketlerinin kullandığı programlarla uyumlu olup olmadığını öğrenmekle de ilgilenir. Görüşme öncesinde şirket ve uygulamaları hakkında kapsamlı bir araştırma yaparak bu sorulara hazırlanabilirsiniz.

Örnek cevap: “İşimde birkaç farklı araç ve yazılım kullanıyorum. İlki, bana bir belge içinde matematik yapma ve çalışmamı açıklamak için ilgili resimler ve metin ekleme yeteneği veren Mathcad. Daha karmaşık bir sayısal analiz yapmam gerektiğinde MATLAB kullanıyorum. SolidWorks, Unigraphics NX ve Autodesk Inventor dahil olmak üzere birçok farklı 3D CAD yazılımı kullanıyorum. Muhtemelen en çok kullandığım yazılım, Visual Basic for Applications ile birlikte Microsoft Excel’dir. VBA, tüm Microsoft Office ürünlerinde yerleşik olarak bulunan programlama dilidir. Ve Excel dosyalarını otomatikleştirmek için kullanışlıdır.”

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte Microsoft Office Becerileri Nasıl Eklenir?

Soru #13: Termodinamiğin ikinci yasası nedir?

Örnek cevap: “Termodinamiğin ikinci yasası, toplam entropinin kapalı bir sistem içinde her zaman artacağını ve zamanla asla azalamayacağını belirtir.”

Soru #14: Tork terimini açıklayın

Örnek cevap: “Dönmeye neden olan kuvvete tork denir. Bir nesneyi döndürmek için ne kadar kuvvet gerektiğinin bir ölçüsüdür.”

Soru #15: Rulmanın ne olduğunu açıklar mısınız?

Örnek cevap: “Rulmanlar, hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltır. Aynı zamanda makinelerin yüksek hızlarda hareket etmesini sağlayan hassas yapılmış bileşenlerdir.

Soru #16: P&ID nedir?

Örnek cevap: “Proses endüstrisinde kullanılan bir P&ID, bir borulama ve enstrümantasyon şemasıdır. Bu diyagram, kontrol cihazları ve enstrümantasyon ile birlikte proses ekipmanını ve boruları ayrıntılı olarak gösterir.”

Soru #17: GD&T’nin ne olduğunu açıklayın

Örnek cevap: GD&T, mühendislik toleranslarını tanımlamak ve iletmek için bir sistem olan geometrik boyutlandırma ve toleranslandırma anlamına gelir.”

Soru #18: Ferrit nedir?

Örnek cevap: “Ferrit, manyetik bir demir kayadır.”

Soru #19: Yeşil alan projesi ile ne kastedilmektedir?

Örnek cevap: “Sıfırdan yapılan ve kirlilik yaratmayan projelerdir.”

Soru #20: Mühendislikte toleransın önemi nedir?

Örnek cevap: “Tolerans olmadan hiçbir ürünü tasarlayamazsınız. Dolayısıyla reddedilme oranını ve genel ürün maliyetini artırır. Maliyeti azaltmak ve üreticiyi kolaylaştırmak için parça boyutunda toleransı kullanırsınız.”

Soru #21: Dökümleri tasarlarken akılda tutulması gereken önemli kuralları açıklar mısınız?

Örnek cevap: Aklınızda bulundurmanız gereken noktalar şunlardır:

 • Kesit kalınlığını mümkün olduğunca üniform tutulması
 • Kalınlıktaki ani değişiklikler her ne pahasına olursa olsun önlenmesi
 • Sadeliği koruyarak tasarım dökümü
 • Gerçek geniş alanların yaratılması zor olduğu için büyük düz yüzeylerden kaçınılması
 • Dökümün stres işlemesini iyileştirmek için kavisli bir şekil kullanılması

Soru #22: Dökümleri tasarlamak için bazı temel yönergeleri tartışabilir misiniz?

Açıklama : Bu, belirli bir konuyla ilgili teknik bir sorudur. Ancak bir makine mühendisi olarak size sorulan soruların büyük çoğunluğunun teknik sorular olacağını bilmelisiniz. Görüşmeye gitmeden önce işinizde kullandığınız kritik uygulamalarınızı, araçlarınızı ve bilgilerinizi gözden geçirerek bunlara hazırlanmalısınız.

Örnek cevap: “Dökümleri tasarlarken izlemeniz gereken birkaç temel yönerge vardı. Bunlar, ilk kriter olarak sade döküm tasarlamayı, kesit kalınlığını mümkün olduğunca üniform tutmayı, kalınlıktaki ani değişiklikleri önlemeyi oluşturur. Ve dökümün stres yönetimini iyileştirmek için kavisli şekiller kullanmayı içerir.”

Soru #23: Neden pnömatik kullanırsınız?

Örnek cevap: “Pnömatik sistemler, diğer akışlardan, yani hidrolik sistemden önemli ölçüde daha ucuzdur. Daha hızlı hareket eder ve bir sızıntı geliştirirlerse yağ sızdırmaz.”

Makine Mühendisi Hangi Yeteneklere Sahip Olmalı?

Makine mühendisleri, mekanik cihazların geliştirilmesinde öncüdür. Yüksek kaliteli ürünleri korumak için yetenekli bir makine mühendisi:

 • Performansı optimize etmek için yaratıcı düşünceyi referans alır
 • Sektördeki trendlerini takip eder
 • Sıkı güvenlik prosedürlerine uyar
 • Bilgisayar destekli tasarım yazılımda yeteneklidir

Doğru mühendisi ararken makine mühendisliği mülakat sorularının bir karışımını kullanmak önemlidir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir