Menü Kapat

Maaş Beklentiniz Nedir? (+5 Cevap önerisi)

Nasıl cevap verilir: Maaş beklentiniz nedir?

Mülakatların adayı en gergin hissettiren sorusu. Maaş beklentiniz nedir? Bu soru karşısında cevap vermekte zorlanan ya da aklından geçen rakamın daha azını söyleyenler bile var. Gelin bu soruya verilebilecek en iyi yanıtlara göz atalım.

İşe alım uzmanı görüşme sırasının her hangi bir zamanında bu konuyu gündeme getirebilir. Doğrudan para hakkında konusmak adayı stresli hissettirebilir. Böyle bir durumda cevabın önceden hazır olmalı. Tecrübe ve deneyimlerinizide göz önünde bulundurarak araştırma yapmak, görüşmede söyleyeceğiniz miktarın daha tutarlı olmasını sağlayabilir.

Neden maaş beklentinizi soruyorlar?

Maaş beklentisini neden soruyorlar, doğrudan maaş teklifinde bulunamazlar mı? Burada işe alım uzmanlarının merak ettikleri nedenler var.

  • Bütçelerine ve maaş sıkalasına göre değerlendirmek üzere,
  • Değerini ne kadar iyi bildiğini bilmek üzere,
  • Ne düzeyde olduğunuzu ölçmek üzere,

maaş beklentinizi soruyorlar. Cevabınızın neden önceden hazır olması gerektiğinin farkındasın. Şimdi cevap önerilerini gözden geçirebilirsin.

Öneri: Maaş miktarını tek rakam olarak söylemek seni rahatsız ediyorsa bir aralık vererekte sunabilirsin. Yanı sıra aylık bir ücret söylemek yerine yıllık bir miktar talep etmeni öneririz. Çünkü bu sizin uzun vadeli hedefleriniz olduğunu gösterir.

Örnek cevaplar

Soru:

Maaş beklentiniz nedir?

Cevap 1:

Temel maaş gereksinimim yılda 60.000 tl. Bunun deneyim ve tecrübelerim için iyi bir rakam oldupunu düşünüyorum.

Cevap 2:

Maaş aralığı belirtmek istiyorsan;

Yılda 55.000-60.000 arası maaş talep ediyorum. Burada biraz esnenem söz konusu olabilir. Bunun benim için iyi bir aralık olduğunu düşünüyorum.

Cevap 3:

Eğer görüşmenin gerçekten çok olumlu ve istediğinizin sağlanacağından eminsen;

Yılda 60.000 tl talep ediyorum.

Cevap 4:

Yeni mezun ve maaştan önce hedefin kariyer ise;

Sorduğunuz için teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi yeni mezunum, maaş benim için en son nokta. Şuan ciddi bir kariyer hedefliyorum. Maaş sıkalanıza tabi olabilirim.

Cevap 5:

Henüz maaş belirlemek için pozisyon hakkında bilgi edinemediyseniz teğet geçin. Önce merak ettiklerinizi yöneltin.

Teşekkür ederim. Tabi ki kafam da belirli bir aralıkta rakamlar var; fakat müsade ederseniz bunu belirlemeden önce pozisyonla ilgili bazı merak ettiklerimi size yöneltmek isterim.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir