Menü Kapat

Kronolojik Özgeçmiş: Şablon, Format ve Örnekler

Kronolojik Özgeçmiş Şablon Format ve Örnekler

Kronolojik özgeçmiş nedir yada ne olduğundan veya sizin için doğru format olup olmadığından emin değil misiniz? Yardım için aşağıdaki kronolojik özgeçmiş açıklama, biçim, şablon, örnek ve yazma kılavuzumuza göz atın.

Kronolojik Özgeçmiş Nedir?

Kronolojik özgeçmiş, çalışma geçmişinizi en üstte listelenen en son işinizden başlayarak ve azalan sırayla önceki her bir pozisyondan başlayarak ters kronolojik sırayla listeleyen bir özgeçmiş formatıdır.

Kronolojik özgeçmiş, 2022’de en popüler formattır, çünkü herhangi bir deneyim seviyesine sahip insanları barındırır ve niteliklerinizi mantıklı, zamana göre sıralanmış bir şekilde ve bir işe alım yöneticisinin okuması kolay bir şekilde sunar.

İş geçmişinizde boşluklar varsa veya sık sık iş değiştirdiyseniz, kronolojik bir özgeçmiş kullanmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Bu durumlarda, beceriye dayalı bir işlevsel özgeçmiş veya karma kombinasyon biçimi kullanmayı düşünün.

Kronolojik Özgeçmiş Formatı

Kronolojik bir özgeçmiş formatı şöyle görünür:

kronolojik özgeçmiş

Kronolojik özgeçmiş şablonu ve örneği

Kronolojik bir özgeçmiş yazarken bölümlerinizi doğru sıralamak önemlidir.

Kronolojik özgeçmişinizi doğru şekilde sıraladığınızdan emin olmak için, Google Dokümanlar’a veya Microsoft Word’e kopyalayıp yapıştırabileceğiniz ve bilgilerinizle doldurabileceğiniz bir şablon:

Kronolojik Özgeçmiş Şablonu

1. Özgeçmiş Başlığı

AD VE SOYAD

E-posta: adsoyad@gmail.com | Telefon: +90 000 000 0000 | Adres: , Kocaeli, 413000| Linkedin: Linkedin.com/in/yourprofile


2. Özgeçmiş Tanıtımı

[x] yıllık deneyime sahip tutkulu [endüstri] profesyoneli. [Şirket Adı]’ ndaki [pozisyon adı] pozisyonunu doldurmak için [ilgili beceriler] konusundaki uzmanlığımı kullanmak istiyor. [Şirket Adı] ‘nın hedeflerine katkıda bulunmaya yardımcı olmayı ve mümkün olan en kısa sürede daha fazla sorumluluk almayı amaçlayan kendini işine adamış bir çalışan.


3. İş veya İlgili Deneyim

En Yeni İş Unvanı
İşveren Adı / Yeri / Başlangıç ​​Tarihi – Bitiş Tarihi

 • Başarılarınızın ve sorumluluklarınızın madde işaretli bir listesini ekleyin
 • Tek işiniz bu değilse, beşten fazla madde işareti kullanmaktan kaçının.
 • Belirli başarılarınızı göstermek için bu madde işaretlerine sayılar (yüzdeler veya dolar tutarları gibi) ekleyin.

Önceki İş Unvanı
İşveren Adı / Yeri / Başlangıç ​​Tarihi – Bitiş Tarihi

 • Daha önceki bir işten ilgili başarıları listeleyin
 • Artık bu işi yapmadığınızı varsayarak, başarılarınızı tanımlamak için geçmiş zaman fiillerini kullanın.

4. Eğitim

Derece Adı / Ana
Üniversite, Yer | Baslangic Tarihi bitis tarihi

5. Beceriler ve Sertifikalar

 • İlgili becerilerinizi ve sertifikalarınızı listeleyin
 • Bir dizi zor beceri ve yumuşak beceri ekleyin
 • Kullanabileceğiniz yazılım veya araçların gerçek adlarını belirtin

6. Ek Özgeçmiş Bölümü

 • İlgili diğer bilgileri ekleyebileceğiniz yer burasıdır
 • Örneğin, yayınlar, diller, gönüllü deneyim ve hatta hobiler

Kronolojik Özgeçmiş Oluşturma İpuçları

Kronolojik özgeçmişinizi yazarken izlemeniz gereken beş adım:

1. İletişim Bilgilerinizi Listeleyin

İşe alım yöneticisinin sizinle iletişim kurabilmesi için kronolojik özgeçmiş başlığınıza aşağıdaki dört bilgiyi ekleyin:

 • Ad ve soyad
 • E-posta adresi
 • Telefon numarası
 • LinkedIn profili

Özgeçmişinize bir posta adresi eklemek eskiden standart bir uygulamayken, çoğu işveren sizinle e-posta yoluyla iletişime geçeceği için artık buna gerek olmadığını unutmayın.

2. Güçlü Bir Özgeçmiş Tanıtımıyla Açın

İşverenlerin dikkatini çekmenin en iyi yollarından biri, özgeçmişinize ikna edici bir girişle başlamaktır.

Bir özgeçmiş hedefi veya özet yazmayı seçebilirsiniz.

Özgeçmiş hedefleri genellikle kariyerlerine yeni başlayan adaylar içindir. Halihazırda sahip olduğunuz tüm ilgili nitelikleri listelemeniz ve işe adadığınız ve yeni pozisyonunuza hızla adapte olacağını işe alım yöneticisini gösteren bir açıklama ile bitirmeniz gerekecektir.

İşte kronolojik bir özgeçmiş üzerinde bir hemşirelik özgeçmiş hedefi örneği:

Çalışkan yeni mezun hemşire, kronik hastalıkları olan hastaları tedavi etmeye ve hayati önemleri izlemeye yardımcı olan bir yıldan fazla klinik staj deneyimine sahip. x ve Y sertifikasına sahip. X’ndeki hemşire pozisyonunu doldurmak için becerilerimden ve niteliklerimden yararlanmak istiyor.

Öte yandan, bir özgeçmiş özeti tipik olarak birkaç yıllık deneyime sahip adaylar içindir ve kariyer başarılarınız için bir vurgu makarası görevi görür. Birkaç cümleyle ilgili niteliklerinize, hedeflerinize ve en değerli becerilerinize hızlı bir genel bakış sağlar.

Kronolojik özgeçmiş üzerinde bir yönetici asistanı için özgeçmiş özeti örneği :

Kusursuz sunumlar hazırlama, tesis raporlarını bir araya getirme ve en üst düzeyde gizliliği koruma konusunda 2 yılı aşkın deneyime sahip Yönetici Asistanı. Tarih alanında lisans derecesine ve Microsoft Excel’de uzmanlığa sahiptir. Bilgi ve deneyimimi Proje Yöneticisi rolüne dönüştürmek istiyorum.

3. İş Deneyiminizi Ters Kronolojik Sırayla Yazın

 • Özgeçmişinizin iş deneyimi bölümü, kronolojik bir özgeçmişin özüdür.
 • Yaptığınız her ilgili işi, en son konumunuz en üstte olacak şekilde ters kronolojik sırayla listeleyin. Her pozisyonun altında, birincil görev ve sorumluluklarınızı özetleyen üç ila beş madde işareti sağlayın.
 • Bir işe alım yöneticisinin önceki işverenlere nasıl katkıda bulunduğunuzu görmesi ve daha iyi anlaması için başarılarınızı ölçülebilir kılmak için madde işaretlerinize sabit sayılar eklemeyi unutmayın.
 • Ek olarak, iş deneyiminizi daha ilgi çekici hale getirmek için her madde işaretine bir eylem fiili ile başlayın. Eylem fiillerini kullanmak, işte proaktif olduğunuz izlenimini verecek ve İK yöneticisinin işte tam olarak neyi başarabileceğinizi anlamasını kolaylaştıracaktır.

4. Kısa Bir Eğitim Bölümü Ekleyin

Çoğu insan için özgeçmişinizin eğitim bölümü kısa ve basit olacaktır, yalnızca aşağıdaki üç bilgiyi içerecektir:

 • üniversite adı ve yeri
 • derece veya sertifika adı
 • Mezuniyet Tarihi

Ancak, bir üniversite öğrencisi olduğunuzu veya yakında mezun olacağınızı varsayalım. Bu durumda, bir aday olarak değerinizi artırmak için, genel not ortalamanız (3.5’ten yüksekse), ilgili dersler, ders dışı etkinlikler ve diğer akademik ödüller gibi eğitim bölümünüze ek bölümler eklemek isteyebilirsiniz.

5. Becerilerinizi Listeleyin

Beceriler bölümü olmadan hiçbir kronolojik özgeçmiş tamamlanmaz . Burada, iş deneyimi bölümünde örnek verme fırsatı bulamadığınız zor veya yumuşak becerileri listelemeniz gerekecek.

Ancak, yalnızca başvurduğunuz işle doğrudan ilgili beceriler dahil olmak üzere açık ve özlü tutmayı unutmayın.

Hangi becerileri ekleyeceğinizden emin değilseniz, pozisyonun iş tanımına bakın. Genellikle işverenler, aradıkları nitelikleri listelerinin “Sorumluluklar” bölümünde açıkça belirtirler.

Kariyerinizde iyiyseniz ve becerilerinizi ve iş deneyiminizi eşit derecede vurgulayan bir özgeçmiş istiyorsanız, bunun yerine karma bir özgeçmiş yazmak en iyi seçiminiz olabilir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir