Menü Kapat

Kontrol Mühendisi Mülakat Soruları ve Cevapları

Kontrol Mühendisleri için Mülakat Soruları

Her şey sonsuz büyüme etrafında döner. Şirketler, birim başına maliyetleri düşürürken üretim kapasitelerini geliştirmek ve bir işletmedeki tüm süreçlerin mümkün olan en yüksek verimini elde etmek istiyorlar. Büyüme, büyüme, büyüme… Bu da kontrol mühendislerinin önemini vurguluyor. Bu içerikte hazırlanan kontrol mühendisi mülakat soruları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bir tutku mu, yoksa bir saplantı mı? Ve üretim faaliyetlerimizin çevresel ve diğer etkilerini dikkate almadan sağa sola bakmadan sonsuz bir büyümeyi gerçekten hedeflemeli miyiz? Bu noktada felsefi olmak istemiyorum. Günün sonunda, bir kontrol mühendisi olarak, işvereninizin çevresel etkisini azaltmaya yardımcı olacaklar da dahil olmak üzere farklı önerilerde bulunabilirsiniz.

Bu ilginç iş için görüşme yaparken karşılaşabileceğiniz bazı kontrol mühendisi mülakat sorularına bir göz atalım.

 Daha önceki iş tecrübeniz hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?

İlgili şeyler hakkında konuşmaya çalışın. Tasarladığınız veya iyileştirdiğiniz herhangi bir süreç, sağlamayı başardığınız herhangi bir verimlilik artışı. Sadece %0.01 iyileştirme olsa bile, çünkü üretim ölçeğinden bahsettiğimizde, her küçük iyileştirme çok önemlidir.

İdeal bir durumda somut gelişmelerden ve en azından bir şekilde kendi üretim veya üretim alanlarıyla ilgili olan süreçler hakkında konuşmalısınız. Cevabınıza sayıları dahil etmeye çalışın, ancak aşırı teknik bilgilerden ve profesyonel jargondan kaçının.

Çoğu zaman, görüşmenizi teknisyenler değil, İK çalışanları ve yöneticiler yönetecektir. Ya da en azından panelde oturacaklar. Ne hakkında konuştuğunu anlamazlarsa görüşme ters tepebilir.

Bonus İpucu: Bu yüzden teknik bilgi gerektiren kontrol mühendisi mülakat sorularını herkesin anlayacağı bir dilde cevaplamak çok önemlidir.

Ayrıca bakınız: Panel Mülakat Nedir? Sorular Nelerdir?

Bize en başarılı ve en başarısız mühendislik deneyiminizden bahsedin.

Başarıya ve başarısızlığa eski işvereninizin bakış açısından bakmaya çalışın. Üretim süresini azaltmayı başardığınızda veya önemli bir değişiklik yaptığınızda veya nihai ürünün daha kaliteli olmasını sağlayan yeni bir süreç uyguladığınızda, bu kesinlikle bir başarıdır.

Öte yandan, yaratıcı olduğunuzda, iyi niyetle yeni şeyler denediğinizde, ancak hayal kırıklığına uğradığınızda, uyguladığınız değişiklikler sadece üretim sürecini karmaşıklaştırdığı veya daha kötü sonuçlara yol açtığı için başarısız olarak nitelendirebileceğimiz bir deneyimdir.

Ancak bu durumda bile, onu tersine çevirebilir ve bazı ekstra puanlar kazanabilirsiniz. En başarısız deneyiminizden öğrendiğiniz dersleri ve bunun mühendislik çalışmalarınızda daha da iyi olmanıza nasıl yardımcı olduğunu açıklayın. Günün sonunda, mühendislik çalışmaları her zaman deneme yanılma ile ilgilidir. Süreçte birkaç kez başarısız olmadan, işvereniniz için çığır açan bir yenilik tasarlayıp uygulayamazsınız.

Sizi bu pozisyon için işe alırsak yapacağınız ilk şey ne olur?

Burada kendinizi iki senaryo ile karşı karşıya bulabilirsiniz. Birincisi, bir şirket içi terfi için başvurduğunuzda veya başka bir nedenle şirket ve mevcut üretim süreçleri hakkında iyi bir bilgiye sahip olduğunuz zamandır.

Böyle bir durumda, üretim döngüsünün ele alınması gereken belirli kısımlarını önermelisiniz. İyileştirme için belirli süreçleri ve alanları işaret edecek kadar ileri gidebilirsiniz.

Tam tersi bir senaryoda, şirket hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuzda aşağıdakileri önerebilirsiniz:

 • Üretimde üst yönetim ve lider yöneticilerle birebir görüşerek, onların amaç ve beklentilerini anlamaya çalışmak.
 • Bir iç denetim yapmak (veya en son denetimin sonuçlarını incelemek), iyileştirilebilecek alanlar bulmaya çalışmak. Bunu, sorumluluklarınızın kapsamına giren mevcut süreçlerin her birinin kişisel denetimiyle birleştirebilirsiniz.

Meslektaşlarınızdan birine bir şey anlatmakta zorlandığınız bir durumu bize anlatın. Mesajını alaları için ne yaptın?

Mühendislik çalışmalarınızda, çizim tahtasında uzun saatler geçirme, CAD ile ya da kağıt ve kalemle vakit geçirme gibi çalışma lüksüne sahip olacaksınız.

Ancak günün sonunda önerilerinizin yöneticiler tarafından onaylanması gerekecek. Önerilerinize devam edip etmeme konusunda gerçekçi bir şekilde düşünme şansına sahip olmak için önce sizi anlamaları gerekir.

İşe alım yöneticilerinin mühendislik dünyanızda yaşamadığından emin olun. Konfor alanınızdan çıkabilir ve her şeyi bir iş dilinde, hatta sıradan insanların dilinde açıklayabilirsiniz.

Bu üretim alanındaki kalite ve güvenlik standartlarına ilişkin bilginiz nedir?

Kendinizi bir kez daha iki pozisyonda bulabilirsiniz. Birincisi, daha önce sahada gerçekten çalışmış olmanız ve güvenlik standartları ve yönetmelikleri hakkında bir şeyler bilmenizdir. Böyle bir durumda, sadece geçmiş tecrübelerinize başvurabilir. Ve standartları nasıl koruduğunuzu veya yönetmeliklere uymayan bir sürece nasıl işaret ettiğinizi bir veya iki örnekle gösterebilirsiniz.

Belirli bir alandaki ilk mühendislik işinize başvurduğunuzda durum daha da zorlaşıyor. Böyle bir durumda ya görüşmeden önce biraz araştırma yaparak ilgili kalite ve güvenlik standartları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ya da dürüstçe hiçbir bilginiz olmadığını, ancak bunun işe ait olduğunu anladığınızı kabul edebilirsiniz. Seni işe alırlarsa, çalışacak ve her şeyi öğreneceksin.

Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Bence bu, özellikle mühendislik röportajlarında gerçekten aptalca bir soru. İnsanlar bu alanda çok iş değiştiriyor. Üstüne üstlük, mevcut ekonomik iklimde (oldukça istikrarsız), salgında ve her şeyde, hangi şirketlerin hayatta kalacağını ve hangilerinin işsiz kalacağını tahmin etmek zor.

Aşağıdaki iki yanıttan birini seçmenizi öneririm:

 • Gerçekten bilmiyorsunuz ve şimdiye odaklanmaya çalışıyorsunuz. Mühendisliği seviyorsunuz. Yaratıcı fikirlerinizi işinizde hala gerçekleştirebildiğiniz ve işveren işinizden memnun olduğu sürece kesinlikle başka bir iş aramayacaksınız.. Yani şu anda önemli olan bu işi onların şirketinde almak ve bir ya da beş yıl sonra ne olacağını göreceksiniz.
 • Uzmanlaşmak istediğiniz bir mühendislik alanı seçin. Elektrik veya makine mühendisliğinin bir alt alanı olabilir. Veya bazı belirli ürünler veya ürün türleri hakkında bile konuşabilirsiniz. En azından şirkette yaptıklarıyla bir şekilde örtüştüğü sürece, böyle bir cevaptan memnun kalacaklardır.

Bonus İpucu: Her halükarda, rakiplerinden biri size daha iyi bir maaş teklifiyle yaklaştığında, onları bırakmayacağınız izlenimini edinmelidirler…

Karşılaşabileceğiniz diğer Kontrol Mühendisi Mülakat Soruları

 • İşinizde sıkı bir son teslim tarihine uymanız gereken bir zamanı tanımlayın.
 • Son işinizde yaratıcılığı kullandığınız zamanı bize anlatın.
 • Bize üstesinden geldiğiniz bir engeli anlatın.
 • Son işinizi neden bıraktınız? (Şu anki işinizden neden ayrılmak istiyorsunuz?)
 • İhtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olmadan bir karar vermek zorunda kaldığınız bir zamanı bize anlatın.
 • Son işinizde biriyle yaşadığınız bir çatışmayı anlatın.
 • Bize sıkı bir son teslim tarihine uymanız gereken bir zamandan bahsedin.
 • Problemi çözmek için mantığı kullandığınız bir durumu tanımlayın.

Sonuç

Bir Kontrol Mühendisi pozisyonu için görüşmenizde tam olarak ne olacağını tahmin etmek zordur. Çünkü bu birçok faktöre bağlıdır.

Her şeyden önce, sizinle bir röportajı yöneten kişi. Bir İK çalışanıysa, basit bir nedenden ötürü size herhangi bir teknik soru sormazlar. Cevaplarınızın doğruluğunu yargılama kapasiteleri yoktur. Öte yandan, üst düzey bir mühendis sizinle röportajı yönetiyorsa, birçok zorlu teknik soru sorabilir.

Diğer belirleyici faktör, istihdam piyasasındaki durum ve şirketin prestijidir. Mühendisler yüksek talep görmektedir. Daha küçük ve daha az bilinen bir şirketin İK yöneticileri, bir röportajda başarılı olmanız için dua edecek ve maaş teklifini kabul edecektir. Mülakatlara getirmeyi başardıkları tek aday siz olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları bize iletebilirisniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir