Menü Kapat

Klinik Hemşire Mülakat Soruları ve Cevapları

Klinik Hemşire Mülakat Soruları ve Cevapları

İster yeni mezun olun ve iş arıyor olun, ister daha iyi bir iş yeri arayan deneyimli bir hemşire olun, mülakat ciddi bir hazırlık gerektirir. İyi haber şu ki, klinik hemşire görüşmesi sırasında sıkça sorulan görüşme sorularını bulabilirsiniz. Neyse ki, ayak işlerini sizin için yaptık. İşte cevaplarıyla birlikte en iyi 20 Klinik Hemşire mülakat soruları ve cevapları.

Klinik Hemşire Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Bana Kendinden Bahset

Bu genellikle birçok iş görüşmesinde ilk sorudur. Mülakat yöneticisi deneyiminizi, işinizi, niteliklerinizi ve başarılarınızı bilmek ister. İşinizden, deneyiminizden, niteliklerinizden ve başarılarınızdan bahsedin. Etkili konuşun ve kendinize güveninizi gösterin.

Örnek Cevap:

Memorial hastanesinde hemşireyim. Son dört yıldır bu tesiste görev yapıyorum. Hemşirelikte, rollerimi profesyonellikle ve hem hastaları hem de işverenimi memnun edecek şekilde yerine getirdim. Kendi kendine motive olmak ve başkalarına yardım etme konusunda tutkulu olmak, istenen ve olumlu sonuçları elde etmek için elimden gelenin en iyisini yapma konusunda bana ilham veriyor. Kliniği bölgedeki en iyilerden biri yapan kaliteli hemşirelik bakımı sunmaya önemli ölçüde katkıda bulundum.

2. Hemşireliği Neden Kariyer Olarak Takip Ettiniz?

Görüşmeyi yapan kişi, kariyeriniz olarak hemşireliği seçmenize sizi neyin motive ettiğini duymak istiyor. Hemşire olmanız için size ilham veren şeyden bahsedin. Kazara hemşire olmadığınızı kanıtlayın.

Örnek Cevap:

Hayatım boyunca başkalarına yardım etmeyi hep sevdim. Birkaç yıl önce, yaşlıları ve hastaları desteklemek için gönüllü olduğumda çok mutlu oldum. Hemşirelik benim için kesinlikle doğal bir yoldu çünkü bilime olan sevgimi ve başkalarına yardım etme tutkumu birleştiriyor. Hemşireliği bir kariyer olarak takip ederek, insanlara yardım etme ilgi ve arzuma tam olarak uyacağından emindim.

3. Bir Klinik Hemşiresi Olmak En Çok Ne Kazandırır?

Bu soruyu sormanın amacı, işinizden memnun olup olmadığınızı ve başkalarına hizmet etmeye istekli olup olmadığınızı test etmektir. Kariyerinizde en ödüllendirici bulduğunuz şeyden bahsedin. Klinik hemşire olmanın sizin için çok önemli olduğunu gösterin.

Örnek Cevap:

Bir klinik hemşiresi olarak hem gençlere hem de yaşlılara hizmet etmekten heyecan duyuyorum. Gençlerin hayati tehlike arz eden koşullarda ne kadar güçlü olabileceğine tanık oldum. Hastalarımda gördüğüm cesaret bana çok ilham veriyor. Zorluklarımla iyimserlikle yüzleşmem ve bugün karşılaştığım zorlukların kısa ömürlü olacağı konusunda umutlu olmam beni kışkırtıyor.

4. Beş Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz?

Mülakat yöneticisi, hemşirelik konusundaki kişisel hedeflerinizi bilmek ister ve ayrıca almayı düşündüğünüz yönün tesislerine faydalı olup olmayacağını değerlendirir. Beş yıllık kariyer hedeflerinizden bahsedin. Gelecekte işveren için daha değerli olacağınızı gösterin.

Örnek Cevap:

Beş yıl içinde, kaliteli hemşirelik bakımı sunmaya devam etmeyi umuyorum. Bu alanda daha yetenekli ve deneyimli olmayı bekliyorum. Ayrıca, yönetimde kısa bir kursa devam etmeyi planlıyorum. Bu sayede yönetimsel ve daha fazla idari görevi yerine getirebileceğim.

5. Neden Bu Klinikte Çalışmakla İlgileniyorsunuz?

Görüşmeyi yapan kişi neden Klinikte çalışmak istediğinizi bilmek istiyor. Tesisin bazı ilginç yönlerini vurgulayın. Yanıtınızla dürüst ve kısa olun.

Örnek Cevap:

Tıbbi tesisiniz, müşterilerine kaliteli sağlık hizmetleri sunmasıyla tanınmaktadır. Ayrıca en iyi doktorlardan bazılarıyla çalıştığınızın da farkındayım. Ayrıca hemşireler ve diğer çalışanlar için iyi bir çalışma ortamı sağlıyorsunuz. Dolayısıyla burada çalışmak benim de elimden gelenin en iyisi olmamı ve meslekte de gelişmemi sağlayacak.

6. Bir Klinik Hemşiresi Olarak En Büyük Zayıflığınız Nedir?

Görüşmeyi yapan kişi, üretkenliğinizi sınırlayabilecek büyük bir zayıflığınızın olup olmadığını öğrenmek istiyor. Olumlu görünen bir zayıflığı veya üstesinden geldiğiniz zayıf bir noktayı belirtin. Zayıf yönlerinizin üstesinden gelme yeteneğinizi kanıtlayın.

Örnek Cevap:

Hemşire olarak çalışmaya başladığımda, bakımım altındaki hastalarla aşırı ilgilenirdim. Hastaları önemseyen bir hemşire olarak onların acı çekmesini izleyemezdim. Ama bunun hizmetimi engellediğini fark ettikten ve keşfettikten sonra, görevlerimden ödün vermeden hastaları rahat ettirmeyi öğrendim.

7. Diğer Hemşireler ve Doktorlarla Etkileşimlerinizi Tanımlayın

Burada görüşmeci, başkalarıyla iyi geçinip veya anlaşamadığınızı değerlendirmek ister. Başkalarıyla nasıl çalıştığınızı açıklayın. Takım oyuncusu olduğunuzu kanıtlayın.

Örnek Cevap:

Bir ekibin parçası olduğumda verimli çalışırım. Çalışılması kolay biriyim, külfetli veya çok talepkar değilim. Ayrıca, başkalarıyla çalışırken profesyonelliğimi koruyorum.

8. Bir Klinik Hemşiresi Olmanın En Zor Yanı Nedir?

Bu soru, işte karşılaştığınız zorluklarla baş edip edemeyeceğinizi belirlemek amacıyla sorulur. En zorlayıcı bulduğunuz şeyden bahsedin. Zorluklarla nasıl başa çıktığınızı belirtin.

Örnek Cevap:

Bir hastanın acı çektiğini görmek çok zor. Bazen hastalar dayanılmaz koşullarla gelir. Diğer zamanlarda, geçirdikleri prosedürler çok acı vericidir. Ama bir hemşire olarak, acıyı yeneceklerinden her zaman umutluyum. Ayrıca, onları rahatlatmak ve belki de acılarını hafifletmek için mümkün olan en iyi bakımı sunuyorum.

9. Bir Hasta Bakımınızdan Memnun Kalmadığında Ne Yaparsınız?

Mutsuz hastalardan gelen şikayetleri ele alma beceriniz bu soru kullanılarak test edilir. Memnun olmayan hastaları nasıl idare ettiğinizi açıklayın. Şikayetleri ve mutsuz hastaları ele alma yeteneğinizi kanıtlayın.

Örnek Cevap:

Şikayetini anlamak için hastayı dinlerim ve sonra onu çözmeye çalışırım. Ayrıca profesyonellik ve nezaketle hemşirelik bakımı sunmaya devam ediyorum. Eldeki şikayet veya konu benim yeteneğimin dışındaysa, işlem için ilgili ofise rapor veririm. Bir hasta makul olmayan taleplerde bulunursa, kararlı kalırım ve işimin sınırlarını onlara bildiririm.

10. Bir Klinik Hemşiresinin Tipik Bir Çalışma Günü Nasıl Görünür?

Burada görüşmeci, bir klinik hemşiresi tarafından gerçekleştirilen günlük görevlere aşinalığınızı test etmek istiyor. Klinik hemşireleri tarafından gerçekleştirilen birkaç sorumluluğu belirtin. Günlük rutininizi bildiğinizi kanıtlayın.

Örnek Cevap:

Bir klinik hemşiresi doktorlara yardımcı olur, hasta bakımı sağlar, yaşamsal belirtileri izler, tedavileri uygular ve hastalar üzerinde testler yapar. Diğer görevler arasında hasta davranışlarının kaydedilmesi, tıbbi acil durumların ele alınması, hasta belgelerinin hazırlanması ve hasta randevularının planlanması yer alır.

11. Hastanızın Aile Bireyleri Kişisel Teşhis İstese Nasıl Cevap Verirsiniz?

Bu soruyu sorarak, görüşme yöneticisi sınırlarınızı bilip bilmediğinizi ve nasıl yanıt vereceğinizi değerlendirmeye çalışır. Rolünüz dahilinde çalışabileceğinizi gösterin. Doğrudan ve net bir yanıt verin.

Örnek Cevap:

Görevlerimden biri teşhis koymak değil, bunu yapmazdım. Ancak, ailenin neden kişisel bir teşhis istediğini öğrenmeye çalışırdım. Sınırlarımı koruyarak bilgi paylaştığımdan emin olurdum.

12. İşinizin Stresiyle Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?

Görüşmeci stresle nasıl başa çıktığınızı duymak istiyor. Stresin oluşacağını kabul edin. Başa çıkma mekanizmanızdan bahsedin

Örnek Cevap:

Kariyerimde stres kaçınılmazdır. Bazen, ele aldığım hayati tehlike oluşturan vakalar veya açıklanamayan ölüm vakaları beni strese sokuyor. Bu olduğunda, işten sonra bazı antrenmanlara katılmaya özen gösteriyorum. Egzersizin stresi üzerimden atmama yardımcı olduğunu öğrendim.

13. Kaba Bir Doktorla Nasıl Başa Çıkılır?

Bu soru, kötü bir tavrınız olup olmadığını veya şikayetçi olup olmadığınızı gösterebilir. Kaba doktorlarla nasıl başa çıktığınızı açıklayın. Cevabınızı olumlu ve makul tutun.

Örnek Cevap:

Doktorlarıncz kötü günleri olduğu için bir kerelik bir kabalık olayından etkilenmemeye çalışışırım. Ama tekrar tekrar olursa, bu farklı bir şey anlamına gelir. Doktor işimden memnun olmayabilir. Bu durumda, tavsiye ve yardım için hemşire müdürüne ulaşırdım.

14. İyi Bir Hemşire Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

Görüşmeyi yapan kişi, bu sorgulamayı kullanarak, bir hemşirenin başarılı olması için sahip olması gereken niteliklere ilişkin anlayışınızı değerlendirmek ister. İyi bir hemşirenin sahip olması gereken bazı özelliklerden bahsedin. Sizi başarılı kılabilecek nitelikleri bildiğinizi kanıtlayın.

Örnek Cevap:

İyi bir hemşire, hastalara en korkutucu ve savunmasız zamanlarında yardımcı olmaya özen göstermelidir. Hemşire, hastalar, aileler ve doktorlar dahil olmak üzere diğer insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilmek için iyi iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Ayrıca empati kurabilmeli; ayrıntılara dikkat edin, problem çözücü ve kendi kendine motive olun.

15. Bir Klinik Hemşiresi Olarak En Büyük Yeteneğiniz Nedir?

Bu soru, sizi diğer adaylardan farklı kılanın ne olduğunu açıklama fırsatı sunar. Bir klinik hemşiresi olarak en büyük yeteneğinizi belirtin. Sizi öne çıkaran şeyi gösterin.

Örnek Cevap:

Etkili bir şekilde performans göstermemi sağlayan çeşitli becerilere sahibim. En büyük özelliğim hastaları dinleme yeteneğim. Tecrübelerimle, hastaları dinlemenin onları rahatlatmaya ve gönül rahatlığına sahip olmaya yardımcı olduğunu öğrendim. Dinleyerek onların ihtiyaçlarını ve endişelerini anlıyorum. Bu, uygun hizmet ve bakımı sunmamı sağlıyor.

16. Mevcut İşinizden Neden Ayrılmak İstiyorsunuz?

Görüşmeyi yapan kişi, mevcut konumunuzdan neden memnun olmadığınızı bilmek istiyor. Pozisyonunuzdan neden ayrılmak istediğinizi belirtin. Mevcut işvereninizi kötülemeyin.

Örnek Cevap:

Mevcut iş yerimde daha fazla öğrenme veya büyüme fırsatı yok. Kariyerimde gelişmek için fırsatlar arıyorum. Ayrıca, yeni zorluklarla yüzleşmeye hazır olduğumu hissediyorum. Burada uzmanlığımı genişletmek için bir fırsat bulacağımdan eminim.

17. Zor Bir Hastayla Başa Çıktınız mı? Bu durumun üstesinden nasıl geldin?

Bu soru, zor hastalarla başa çıkma yeteneğinizi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Zor bir hastayla yaşadığınız deneyimi anlatın. Yaptığınız eylemi belirtin.

Örnek Cevap:

Bir yıl önce, çok tartışan yaşlı bir hastam vardı. Oda sıcaklığı gibi küçük şeylere çok çabuk sinirlenirdi. Ama onu anlamak için elimden geleni yaptım. Yeni ihtiyaçları veya endişeleri olup olmadığını öğrenmek için onunla sık sık konuşurdum.

18. İyi Bir Çalışma Ortamı Tanımınız Nedir?

Görüşme yöneticisi, sundukları ortamda rahat olup olmayacağınızı duymak istiyor. İyi bir çalışma ortamı anlayışınızı açıklayın. Esnek olduğunuzu belirtin.

Örnek Cevap:

İyi bir çalışma ortamı, huzurlu, güvenli ve üretkenliği artıran bir iş yeridir. Ayrıca, çalışanları işe gelmeleri için motive eder. Farklı sağlık tesislerinin farklı çalışma ortamlarına sahip olduğunu anlıyorum. Böylece ona göre ayarlayabiliyorum.

19. Çok Fazla İş Yükünü Nasıl Yönetirsiniz?

Bu soru, işinize öncelik verme ve iş yükünüzü zamanında bitirme yeteneğinizi test etmeyi amaçlamaktadır. Görevlere nasıl öncelik verdiğinizden bahsedin. İşinizi zamanında bitirmek için güvenilir olabileceğinizi kanıtlayın.

Örnek Cevap:

Görevlere öncelik vererek iş yükümü yönetirim. Acil ve önemli işleri belirler, üzerinde çalışılmasını ve zamanında bitirilmesini sağlarım. En az acil ve önemli olan görevler en son gelir. Önceliklendirme, tüm vakalara aciliyetine ve önemine göre katılmama yardımcı oluyor.

20. Mesleğinizdeki Gelişmeler ve Eğilimler Konusunda Nasıl Güncel Kalıyorsunuz?

Burada görüşmeci, hemşirelik alanındaki gelişmelerden haberdar olup olmadığınızı bilmek ister. Nasıl güncel kaldığınızı belirtin. Kesin ve doğrudan bir yanıt verin.

Örnek Cevap:

Kayıtlı Hemşireler Derneği üyesiyim. Bu sayede meslekteki gelişmeler hakkında güncellemeler ve haberler alıyorum. Ayrıca hemşirelerin sosyal ağ grupları aracılığıyla alandaki son gelişmeleri takip ediyorum.

Diğer Klinik Hemşire Mülakat Soruları

 1. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı?
 2. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?
 3. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 4. En Büyük Tutkunuz Nedir?
 5. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 6. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 7. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 8. Yönetim Tarzınız Nedir?
 9. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 10. Maaş Beklentiniz Nedir?
 11. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 12. Bu Kalemi Bana Sat: Nasıl Cevaplanır?
 13. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 14. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 15. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar
 16. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?
 17. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 18. En Zayıf Yönleriniz Nelerdir?
 19. Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?
 20. Sizi Ne Motive Eder?

Son olarak..

Klinik hemşire görüşmeniz için yeterince hazırlanmak için bu görüşme sorularını ve cevaplarını incelemek ve uygulamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bunları şirketinize, akademik başarınıza ve deneyiminize uyacak şekilde uyarladığınızdan emin olun.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir