Menü Kapat

2022’de Kullanabileceğiniz 5 Kısa Ön Yazı Örneği

kısa ön yazı örneği 2022

Popüler tavsiyenin bir ön yazının bir sayfadan uzun olmaması gerektiğini söylemesi, bir sayfayı doldurması gerektiği anlamına gelmez. Üzerinde düşünmek için 10 farklı kısa ön yazı örneği paylaşıyoruz.

Standart bir ön yazı bir sayfa alır. Çoğu aday sayfayı tamamen dolduruyor.

Neden? Niye?

Eh, çünkü yaygın olarak iş arama bilgeliği, bir ön yazının bir sayfadan uzun olmaması gerektiğini söylüyor. Ancak bu, bir sayfayı doldurmanın da iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez.

Ama… İş arayanların işe alım müdürüne anlatacak çok şeyi var. Teoride, kariyer hikayelerinin temel mesajları özgeçmişlerinde zaten olmalıdır. ön yazı daha çok biraz “kişilik” ve “neden” duygusu eklemekle ilgilidir. Ve dikkat süresinin kısa olduğu bir dünyada, iş arayanlar giderek daha kısa ön yazıları tercih ediyor. Kısa ön yazı örneklerimiz bunun yapılabileceğini kanıtlıyor.

Bu blogda kısa ön yazı örneklerini ve neden tercih edilebileceklerini araştırıyoruz. Dikkatli olun 100-150 kelimenizi hazırlamak devasa bir iştir.  Gerçekten unutulmaz olmak istiyorsanız, kısa tutun.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişiniz için En İyi Kişilik Özellikleri

Uzman İpucu

Öne çıkmak bazen sadece farklı olmak demektir. Ön yazınız diğer tüm adayların yarısı kadar olduğunda, kendinizi farklı olarak ayırmış olursunuz. Bunun “iyi” farklı mı yoksa “kötü” farklı mı olduğu, iş başvurunuzun içeriğine bağlı olacaktır. Ancak farklı, kendinizi koymak için yararlı bir kategoridir. İşe alım müdürü sizi herkesle aynı olarak görüyorsa, şansınız herkes kadar azdır.

İşe Alma Yöneticileri Kısa Ön Yazılar Hakkında Ne Düşünüyor?

En iyi satış konuşmalarından ve sloganlardan bazıları sadece birkaç kelimeden ibarettir. Birini kendi bakış açınıza çekmek için bir sayfayı yazıyla doldurmanıza gerek yok.

Hepimiz bu özlü sloganlara alışkınız, bu yüzden uzun (ve bazen başıboş) bir içerik parçası okuduğumuzda, ipliği yarı yolda kaybetme eğilimimiz var.

Bu nedenle, birçok işe alım yöneticisi, kısa bir ön yazıdan bilinçsizce etkilenebilir. Adayın kariyeri hakkında söyleyecek çok şeyi olacağı açıktır. Ancak bir veya iki şeye odaklanma yeteneği, değerlerini ne kadar iyi anladıklarını gösterir. Mektubu okumak için aynı zamanı harcayabilirler. Boş alanlar basitçe düşünme zamanının geldiğini ima edecektir.

Özgeçmişiniz inanılmaz derecede etkileyici ve alakalı olduğu sürece, daha kısa bir ön yazı göndermenin riski çok azdır. Uygun olabilecek birçok durum olduğunu kısa ön yazı örneklerimizle göreceksiniz.

Uzman İpucu

Önceki işlerinden hiç bahsetmene gerek yok. Kısa bir ön yazı yazıyorsanız, önceki işlerinizden bahsetmemeyi tercih edebilirsiniz. Özgeçmişiniz tüm bu gerçek detayları verecektir. Bu yüzden belki sadece kişiliğinizin ve motivasyonlarınızın diğer yönlerine odaklanın.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Neler Eklenmeli? +11 Temel İpucu

Kısa Bir Ön Yazı Örneğinin Yapısı

Çok az sayıda kısa ön yazı belge olarak gönderilecektir.

Bu blogdaki 5 kısa ön yazı örneğinin çoğu büyük olasılıkla e-posta veya sosyal medya üzerinden doğrudan mesaj yoluyla gönderilecektir. Amaçları dikkat çekmek, detaylı bir satış hikayesine girmek değil. İşveren, ATS sisteminde saklayacakları bir ön yazı talep ederse, anahtar kelime olanaklarını en üst düzeye çıkarmak için tam bir sayfa yazmak en iyisidir.

ATS yazılımı kısa ön yazılarınızı sevmez, bu yüzden dikkatli olun.

Kısa ön yazı her zaman resmi bir belge olmayacak olsa da, normal ön yazı kurallarının çoğu yapı açısından geçerlidir.

Uzman İpucu

Kısa bir ön yazı nasıl biçimlendirilir? Kısa ön yazının formatı içeriğin niteliğine bağlıdır, ancak her ön yazı iletişim bilgilerinizi, tarihi, uygun bir selamlamayı, iki kısa paragrafı, bir harekete geçirici mesajı ve kibar bir imzayı içermelidir.

İpuçları İçeren 10 Kısa Ön Yazı Örneği

Bu ön yazı örneklerinin amaçları doğrultusunda, iletişim bilgilerini, tarihi ve imza bölümünü içeren başlığı dışarıda bırakacağız. Ayrıca LinkedIn profilinize bir bağlantı da içerebilir.

Bu kısa ön yazı örneklerinin ilham vermesi amaçlanmış olsa da, kısa bir ön yazının cazibesi, aşırı kişiselleştirilmeleri gerektiği gerçeğinde yatmaktadır. Bir şablonu kopyalamak size iyi hizmet etmeyecektir.

1. Kısa Ön Yazı Örneği (sadece temel bilgiler)

Bir ön yazı kısa ve basit olsa bile, yine de etkili olması gerekir. Aşağıdaki örnekte, başvuranın şirketle bağlantı kurduğunu ve getirebilecekleri değer hakkında fikir vermek için temel başarı ölçütlerini kullandığını göreceksiniz.

#1 ÖRNEK

Sayın [………….],

Pazarlama ekibinizde yetenekli bir matematikçiye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için yazıyorum? Eski meslektaşım Ceyda Gök, yakında bu pozisyon için alım olabileceğinden bahsetti. 

Veri bilimi derecemi şimdiye kadar pazarlama kariyerimde olağanüstü bir etki için kullandım. Müşteri davranışlarına derinlemesine daldım ve belirli projelerde %125’lik kâr artışı gördüm.

Siz %12 pazar payınızı artırmaya çalışırken benim de değer katacağımı biliyorum. Müşteri adayı hedefleme ve müşteri segmentasyonu konusundaki uzmanlığım, doğru yolu çizmenize yardımcı olacaktır. Pazarlama analitiği platformumu tartışmak için bir mülakat fırsatını çok isterim.

İçtenlikle, 

Caner Türk

2. Kısa Ön Yazı Örneği (spekülatif)

Spekülatif olarak bir pozisyona başvururken, işe alım müdürünün zamanını çok fazla almamak özellikle önemlidir. LinkedIn profilinizde daha fazla araştırma yapmaları için kısa bir ön yazıyla ilgilerini çekmeye yetecek kadar değeri iletin.

#2 ÖRNEK

Sevgili Bayan [……………..],

İstanbul’a yeni taşındıktan sonra, müşteri hizmetlerinde beş yıllık kariyerime devam etmek istiyorum. Önceki işverenimde çağrı hacmi ve müşteri memnuniyeti açısından çağrı işleyicileri arasında ilk %5’lik dilimdeydim ve müşteri şikayetlerini çözme konusunda başarılıyım.

Misafirperverlik derecem, endüstri anlayışıma katkıda bulunuyor ve her durumda nüansları sağlam bir şekilde takdir etmemi sağlıyor. Son pozisyonumun sonuna doğru takım lideri rolüne geçtim ve bu, bir sonraki işverenimle devam etmeyi umduğum bir kariyer yolu.

Şu anda roller için reklam yapmadığınızı biliyorum, ancak herhangi bir noktada olasılığı keşfetmek isterseniz ekibin güçlü bir üyesi olacağımı hissediyorum.

İçtenlikle,

Seyhan Güven 

3. Kısa Ön Yazı Örneği (işe alma yöneticisini tanıdığınız zamanlar için)

İşe alma müdürünü tanıyorsanız, uzun bir ön yazı yazmanın pek bir anlamı yoktur. Diğer işe alım karar vericilerinin bunu okuyabileceği doğrudur, ancak ilgili kişi onlara sizinle ilgili her şeyi anlatacaktır. Zamanlarına saygı gösterin ve onlara değerinizi olabildiğince kısa bir şekilde hatırlatın.

#3 ÖRNEK

Sevgili […………………..],

Geçen gün konferansta karşılaşmak bir zevkti. Rolü duymak beni çok etkiledi ve aradığım şey açısından potansiyel bir uyum olacağını hissettim. Pazar araştırma becerilerimin kesinlikle faydalı olacağını biliyorum.

Özgeçmişimi işe alma müdürüne gönderme fırsatını memnuniyetle karşılarım ve uygun olduğunda daha fazla bilgi duymayı çok isterim. Rol için tam bir işe alım süreci yürüteceğinizi ve herhangi bir özel muamele beklemeyeceğinizi anlıyorum. Bana şirket kültürü hakkında anlattıklarınıza göre, orada çalışmaktan zevk alacağımı düşünüyorum.

İçtenlikle,

Zafer Gökdeniz

4. Kısa Ön Yazı Örneği (öykü)

Tüm başarılı iş arayanlar, kariyer yolculukları hakkında bir hikaye anlatımı unsuru içerir. Bir ön yazı, işe alım müdürünün ilgilenmesini sağlamak için yalnızca yolculuklarının özüne dair ipucu vermelidir. Ve bazı adaylar için kısa ön yazılarında tek istedikleri budur.

#4 ÖRNEK

Sayın […………………..],

2015 yılından buyana tedarik departmanınızda çalışmak uzun süredir devam eden bir tutku olmuştur. [Abc firması] bisiklet yapımında yalnızca en iyi parçalar kullanılır, On yıllık otomotiv ve bisiklet tedarik deneyimim, farkımı yaratmama yardımcı olacak.

İki yıllık bir süre içinde sabit bir bisiklet üreticisinin %19 tasarruf etmesine ve 24 tedarikçiden 18’e konsolide olmasına yardımcı oldum. Maliyet tasarrufunun gündeminizde olduğunu biliyorum ve kaliteden ödün vermeden bunları nasıl başaracağınızı biliyorum. Olası bir mülakatta nasıl yapılacağını açıklamayı çok isterim.

İçtenlikle,

Enes Çam

5. Kısa Ön Yazı Örneği (deneyimsiz)

Deneyiminiz olmadığında bir ön yazı gereklidir. Ancak bu bir muamma yaratır. Aktarılabilir becerilerin derinliklerine inmek için daha uzun bir ön yazı mu yazıyorsunuz yoksa kısa tutuyor. Ve işe alım yöneticisinin özgeçmişinizdeki değeri görmesini mi umuyorsunuz? İşte kısa seçenek.

#5 ÖRNEK

Sayın […………………..],

Üniversiteden mezun oldum ve bir çağrı merkezinde bir yıl geçirdim, artık perakendede müşteriye dönük bir rol üstlenmeye hazırım. Müşterilerle ilgilenmeye, şikayetleri çözmeye ve memnuniyeti sağlamaya alışığım.

Eğitimim sırasında konaklama sektöründe çalıştım ve size bağlı olarak geniş bir meslektaş ekibiyle hızlı tempolu ve görev odaklı bir ortamda çalıştım. Herhangi bir fırsatı keşfetmek için bir mülakat fırsatını memnuniyetle karşılarım.

İçtenlikle,

Gökberk Öz

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Ön Yazı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir