Menü Kapat

Kimya Mühendisliği Mülakat Soruları & Cevapları

Kimya mühendisi görüşme soruları

Bu yazıda, önünüze çıkabilecek en yaygın bazı Kimya mühendisliği mülakat soruları ve cevaplarına bakacağız. Böylece size bunlarla nasıl başa çıkacağınızı göstereceğiz ve paneli etkilenmiş halde bırakacağız.

Kimya mühendisliği, mühendisliğin en karmaşık disiplinlerinden biridir. Kimya mühendisleri, büyük ölçekli üretimi çevreleyen sorunları çözmek için Biyoloji, Fizik ve matematiğin çeşitli ilkelerini uygular.

Çoğu kimya mühendisi laboratuvarlarda, rafinerilerde ve endüstriyel tesislerde çalışır. Dolayısıyla ekipman tasarımı ve büyük ölçekli imalatta üstlenilen süreçleri denetlemek gibi bir dizi görevle görevlendirilirler.

Aşağıdakilere bir göz atalım:

İçindekiler

Kimya Mühendisliği Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Bu Pozisyonla Neden İlgileniyorsunuz?

Mülakatı yapan kişi, başvurunuzu neden yaptığınızı bilmek istiyor. Dolayısıyla para için mi yoksa yaptığınız işten keyif aldığınız için mi başvurdunuz? Kendini sat ve maddi sebeplerden kaçınarak şirket için yapabileceğin her şeyi ona anlat.

Örnek Cevap:

Şirketinizin süreçlerinde çok fazla deneyime sahip tutkulu bir kimya mühendisiyim. Hizmetlerimin burada daha iyi değerlendirilebileceğine inanıyorum. 

2. Kimya Mühendisinin Rolleri Nelerdir?

Mesleğinizdeki birinden ne beklendiğini biliyor musunuz? Cevabınız, görüşmeciye şirkete değer katıp katmayacağınızı söyleyecektir. Eski iş yerinizde size verilen görevlerden bazılarından bahsedebilir veya iş tanımını kullanabilirsiniz.

Örnek Cevap:

Bir kimya mühendisi, ürünlerin çevre ve genel halk için güvenli olup olmadığını kontrol etmek için mevcut süreçleri kullanır; sonucunda tahmini bir üretim maliyeti bulur; devamında tehlikeli kimyasalları işlemek için güvenlik prosedürleri tasarlar, yeni üretim yolları geliştirir ve yerinde danışmanlık ve sorun giderme hizmetleri sunar.

3. Bir Kimya Mühendisinin Etkili Olması Gereken Nitelikler Nelerdir ?

Her mesleğin gerekli beceri ve özellikleri vardır. Bu nedenle Cevabınız, görüşmeciyi bu işte mükemmel olmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı ikna edecektir. Dolayısıyla bahsedilen tüm niteliklerin rol ile ilgili olduğundan emin olun.

Örnek Cevap:

Bir kimya mühendisi, sıkı güvenlik standartlarına uymalı, mükemmel problem çözme becerilerine sahip olmalı ve istisnai bir iletişimci olmalıdır. Her zaman öğrenmeye hazır olmalı ve karmaşık konuların üstesinden gelmek için çeşitli alanlardan bilgi ve becerileri bir araya getirmelidir.

4. Yaş Ampul Küre Sıcaklığından Ne Anlıyorsunuz? Nasıl Kullanılır ?

Bu, yeterince yetkin olup olmadığınızı belirlemek için sorulan operasyonel bir sorudur. Cevabınızı firmanın iş gereksinimlerini yansıtacak şekilde uyarladığınızdan emin olun.

Örnek Cevap:

Yıllar önce bilim adamlarının kuru termometre sıcaklığının yetersiz olduğunu öğrenmesiyle icat edilmiş uluslararası bir standarttır. Hava hızı, nem ve radyan sıcaklığa bağlı olarak ortamın boğuculuğunu ölçer. Tüm bu faktörler kimyasal süreçleri önemli ölçüde etkileyebilir.

5. Bir Durma Açısı ile Ne Anlıyorsunuz?

Bu, kimya mühendisliği ile ilgili belirli süreçler hakkında bilgili olup olmadığınızı bulmaya çalışan operasyonel bir sorudur. Bu soruyu güvenle ve inanarak cevaplayın.

Örnek Cevap:

Tüm konsept, düz bir yüzeye herhangi bir katı malzeme döküldüğünde konik bir borunun oluşumundan oluşur. Yığın tarafı ile alıcı yüzey arasındaki açıdır. Yüzey alanı, malzeme yoğunluğu ve sürtünme katsayısı gibi faktörlerden etkilenir.

6. Bulamaçları Aktarmak için Bir Boru Sistemi Üzerinde Çalıştığınızı Varsayalım , Aklınızda Bulunacak Bazı Hususlar Nelerdir ?

Bu operasyonel bir sorudur. Ancak kullanılan iş ve süreçlere özeldir. İşvereniniz bulamaç kullanıyorsa, bunu doğru yaptığınızdan emin olun.

Örnek Cevap:

Dikkate alınması gereken ana faktörler kapasite, yüzey gerilimi ve boru malzemeleridir. Bulamaçların birkaç sıvıdan daha yoğun olduğu göz önüne alındığında, boru sistemleri kendi kendini boşaltabilmelidir. Ayrıca tıkanmaları önlemek için hattın dışarı üflenmesi için gereken basınç miktarı da dikkate alınmalıdır.

7. Organik Çözücülerin Üç Sınıfı Vardır. Bize Onlardan Bahseder Misiniz?

Bu, normalde bu alandaki bilginizi test etmek için sorulan temel bir sorudur. Cevabı doğru bulmalı ve görüşmeciye kimya mühendisliği kavramlarını anladığınızı göstermelisiniz.

Örnek Cevap:

Üç sınıf hidrokarbon, oksijenli ve halojenlidir. Oksijenli çözücülerin örnekleri alkol, ketonlar ve esterlerdir. Hidrokarbon çözücüler aromatikler ve alifatik içerirken halojenli çözücüler klorlu maddelerdir. Tüm bunlar, belirli malzemelerle reaksiyona girdikleri için belirli amaçlar için kullanılır.

8. Çözücü Nedir?

Bu, kimya mühendisliği deneyiminizi ve bilginizi kullanarak yanıtlanması gereken teknik bir sorudur. Kısa ama net bir cevap verin.

Örnek Cevap:

Çözücü, bir maddenin bileşenlerini herhangi bir kimyasal değişime uğratmadan çözebilen, çıkarabilen veya askıya alabilen bir sıvıdır. Bunlar, bir dizi malzeme için temizleyiciler, taşıyıcılar ve ayırma araçları olarak kullanılır. Yaygın çözücülerden bazıları su, alkol ve reaktif sıvılardır.

9. Malzeme İhtiyaç Planlamasından Ne Anlıyorsunuz?

Bu, işinizde kullanılan belirli bir süreci değerlendirmeyi amaçlayan operasyonel bir sorudur. Terimi tanımlamalı ve mümkünse nasıl kullanıldığına dair bir örnek sunmalısınız.

Örnek Cevap:

Bitmiş bir ürün için ihtiyaç duyulan hammaddelerin tahmin sürecidir. Bileşenleri not eder ve üretim sırasında beklenen kayıplara ve atıklara yer açar. Bir şirketin MRP sisteminin bir parçasını oluşturan bu tür hesaplamaları gerçekleştirmek için bir dizi yazılım uygulaması vardır.

10. Birim İşlemi ile Birim İşlemi Arasındaki Fark Nedir ?

Görüşmeyi yapan kişi buna benzer kimya mühendisliği mülakat soruları ile, bu işteki yaklaşımınızı ve kullandığınız bazı süreç ve prosedürleri bilmek istiyor. Cevabınız boyunca ona eşlik ettiğinizden emin olun.

Örnek Cevap:

Birim işlem, harici bir kaynaktan enerji sağlandığında bir malzemenin kütlesindeki ve konsantrasyonundaki değişikliklerdir. Kimyasal değişim olmaz. İyi bir örnek kaynar sudur. Bir birim işlem, malzemelere enerji verildiğinde kimyasal reaksiyonun neden olduğu reaktanların değişimidir. İyi bir örnek fırıncılıktır.

11. Termodinamiğin Üçüncü Yasası Nedir?

Bu teknik soru, kimya mühendisliğinin bazı kavramlarını anlamanızı istiyor. Terimi tanımlamanız ve ek bilgi sunmaktan vazgeçmeniz gerekir.

Örnek Cevap:

 Bir sistem mutlak sıfıra ulaştığında, sistemin entropisinin minimum bir değere ulaştığını belirtir. Layman’ın terimleriyle, bir sistemi, mutlak sıfırın göreceli değerine hareket ettirerek sıfır aktivitenin meydana geldiği statik bir duruma indirgeyebiliriz.

12. Lütfen Akış Kontrolünü Tanımlayın

Bu teknik bir kimya mühendisliği mülakat sorusu. Görüşmeyi yapan kişiyi, kimya mühendisliği kavramlarını geniş bir şekilde kavradığınıza ve şirkete iyi bir katkı sağlayacağına ikna edin.

Örnek Cevap:

Bir malzemenin hareketini üretim ve dağıtım süreci boyunca yönetme sürecidir. Malzemeyi, ekipmanı ve farklı süreçleri optimize eder. Örneğin, öngörülen hacim saatte yalnızca 400 birim olduğunda, saatte 800 birim kapasiteli bir ekipman parçası belirtilemez. Bu süreç, üretim sürecinde kritik noktalarda bulunan sensörler ve izleme ekipmanları aracılığıyla yönetilir.

13. Bir Ekiple Çalışabilir Misiniz yoksa Yalnız Çalışmayı mı Tercih Edersiniz?

Görüşmeci bu tip kimya mühendisliği mülakat soruları ile, tercih ettiğiniz çalışma tarzını bilmek istiyor. Cevabınız, içinizdeki çok yönlülüğü ortaya çıkarmalıdır. Her ikisiyle de çalışabileceğinize onu ikna edin.

Örnek Cevap:

Bu işin bir kısmı, sorunları çözmek için farklı insanlarla takım kurmayı içerir. Birçok ekipte bulundum ve bu tür ortamlarda neyin gerekli olduğunu anladım. Ancak, görev geldiğinde tek başına da çalışabilen çok yönlü bir insanım. Bir takımla veya yalnız çalışmak için gereken her şeye sahibim.

14. Bu Alandaki İşinizin Bir Kısmının Verimlilikle Başa Çıkmak Olduğunu Kesinlikle Biliyorsunuz. ‘Tam Zamanında Üretim Düzeyinden Ne Anlıyorsunuz ?

Bir kimya mühendisi olarak, işinizi iyi yapmanız ve süreçleri daha verimli hale getirmenin ve israfı azaltmanın yollarını aramanız beklenir. Bu, verimliliğinizi ölçmenize ve gerektiğinde iyileştirmeler yapmanıza yardımcı olan bir felsefedir. Bu felsefenin ne olduğunu anladığınızı ve değişiklik yapmaya istekli olduğunuzu gösterin.

Örnek Cevap:

Bu felsefe, kârlılığı artırmak için bir süreçte kullanılan hem zamanı hem de kaynakları yönetmeyi amaçlar. Normalde işimde bir dizi yalın üretim tekniği uygularım.

15. Bu Rolde Kullanılabilecek En İyi Zihniyet ve Stratejilerden Bazıları Nelerdir?

Görüşmeyi yapan kişi bu gibi kimya mühendisliği mülakat soruları ile, bu işe yaklaşmak için kullandığınız zihniyet ve strateji aracılığıyla sizin için uygun olup olmadığınızı söylemeye çalışıyor. Cevabınızın role özel olduğundan emin olun.

Örnek Cevap:

Bu işte kullandığım stratejilerden biri işbirliğidir. Farklı yetenekli insanları bir araya getirmenin işi daha kolay ve daha doğru hale getirdiğini öğrendim. Doğru zihniyete gelince, bu alanın karmaşıklığı göz önüne alındığında, kişinin sonuç odaklı ve odaklanmış olması gerekir.

16. Kullandığınız Genel Kimya Mühendisliği Ekipmanlarından Bazıları Nelerdir?

Görüşmeyi yapan kişi, bu alanda kullanılan bazı yaygın ekipman türleri hakkındaki bilginizi test ediyor. Bu ekipmanların nasıl ve ne zaman kullanılması gerektiğini anladığınızı açıkça ifade etmelisiniz.

Örnek Cevap:

Kariyerimde, bireysel kimyasalların birbirleriyle reaksiyona girmesini önlememe yardımcı olan ayırıcılarla etkileşime giriyorum. Ayrıca, çalışma alanımda önemli bir prosedür olan farklı kimyasal gazların analizine yardımcı olması için emiciler kullanıyorum.

17. Laboratuvarda Profesyonel Çatışmalarla Nasıl Başa Çıkacaksınız?

Görüşmeci kişilerarası becerilerinizi test ediyor. Ona çatışma çözmede iyi olduğunuzu ve bunu yapmanın yaratıcı yollarını bulabildiğinizi göstermelisiniz. Ayrıca, işyerinde iyi ilişkilerle ilgilendiğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

Zamanımın çoğunu laboratuvarda geçirmeme rağmen iş arkadaşlarımla etkileşim içinde olmaya özen gösteririm. Bir çatışma olursa, benim tarafımı ve neden böyle yapılması gerektiğine inandığımı söylemeden önce karşı tarafa kendi tarafını ve gözlemlerini açıklaması için zaman vereceğim. Daha sonra her iki fikri de tartacağız ve ortak bir çözüme ulaşacağız.

18. Kusursuz İşleyen Bir Sürecin Yanlış Davranışlar Yapmaya Başladığını Varsayalım, Ne Yapardınız?

Görüşmeci buna benzer kimya mühendisliği mülakat soruları ile, sorun giderme ve problem çözme yeteneğinizi test ediyor. Sektördeki en iyi uygulamalar konusunda ne kadar bilgili olduğunuzu ve bunu gerçek hayatta uygulayıp uygulayamayacağınızı bilmek istiyor.

Örnek Cevap:

Makinede ve çevrede soruna yol açabilecek herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol edeceğim. Daha sonra soruna daha fazla ışık tutmak için verilen kattaki üretimden sorumlu olanları sorgulardım. Son olarak, kusuru bulmak ve düzeltmek için nem, sıcaklık ve dış etkenler gibi faktörlerdeki değişiklikleri arardım.

19. Sizi Bu Rol İçin Kalifiye Yapan Bir Güçten Bahsedin

İncelediğimiz bazı sorular gibi, görüşmeyi yapan kişi sizin organizasyona uygun olup olmayacağınızı ölçmeye çalışıyor. İşle ilgili bir güçten bahsettiğinizden emin olun.

Örnek Cevap:

Yaptığım her şeyde her zaman doğru olduğumdan emin olurum. Öngördüğüm sonuçları elde edene kadar eldeki şeye odaklanırım. Bu iş kolu, temel süreçlerle ilgilendiğinden son derece doğru olan birini gerektirir. Bu özelliğin beni diğerlerinden ayırdığına inanıyorum.

20. Bilmemiz Gereken Bir Zayıflıktan Bahsedin

Potansiyel işvereninizin zayıf yönlerinizi ve bunların işe olan etkisini bilmesi gerekir. Kendinizi otobüsün altına atmayın. Son aşamada işi kaybetmek istemezsiniz.

Örnek Cevap:

Ben mükemmeliyetçiyim. Çünkü Her zaman işlerin hayal ettiğim gibi olması gerektiğine inanırım. Bazen kendimi zor tutuyorum. Ancak, meditasyona başladığımdan beri, kendi kendime yavaş davranıyorum ve her şeyin mutlaka mükemmel şekilde sonuçlanması gerekmediğini kabul ediyorum.

Genel Kimya Mühendisliği Mülakat Soruları

 1. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 2. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 3. Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?
 4. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 5. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?
 6. Yönetim Tarzınız Nedir?
 7. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 8. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 9. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 10. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 11. Pozisyonu Nereden Duydunuz?
 12. En Büyük Tutkunuz Nedir?
 13. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?
 14. Sizi Ne Motive Eder?
 15. Gelecek İçin Amaçların Neler?
 16. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 17. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 18. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 19. Maaş Beklentiniz Nedir?
 20. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?

Unutmadan ..

Bunlar kimya mühendisliği mülakatlarında en sık sorulan sorulardan bazılarıdır. Lütfen cevaplarınızı görüşmeciyi memnun edecek şekilde hazırladığınızdan emin olun.

Bu içerikte yaklaşan iş görüşmenizde karşılaşabileceğiniz en yaygın 20 kimya mühendisliği mülakat sorusunu derledik. Daha fazla bilgi için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir