Menü Kapat

Kendinizi Nasıl Geliştirebileceğinizi Düşünüyorsunuz?

Kendinizi Nasıl Geliştirebileceğinizi Düşünüyorsunuz

İşverenler “Kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünüyorsunuz?” gibi sorular sorduğunda öz farkındalığınızı değerlendirmek istiyorlar. Yöneticiler, kişisel veya profesyonel olarak kendinizi geliştirmeye yönelik öncelikleriniz ve ilginiz hakkında bir fikir edinmek için bu tür sorgulamayı kullanır. Ayrıca, algılanan bu eksikliklerin ciddiyetini değerlendirir ve iş için güvenilir bir uyum olup olmadığına karar verirler.

“Kendinizi Nasıl Geliştirebileceğinizi Düşünüyorsunuz?” Nasıl Cevap Vermelisiniz?

İşverenler, herkesin büyüme için yeri olduğunu anlıyor. “Kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünüyorsunuz?” sorusunun cevabını vermenin en iyi yolu dürüst olmaktır. Düzeltilebilir bir eksikliği iyileştirmenin yolları ile birlikte tartışın. Önceki hataları kabul ederek ve bu tür sorunlara yaklaşımınızı nasıl ayarladığınızı açıklayarak proaktif ve sorumlu bir çalışan olduğunuzu gösterin.

Neleri Dahil Etmemelisiniz?

Birçok insan eksiklikleri hakkında konuşmaktan korkmasına rağmen, yapabileceğiniz en kötü şey soruyu cevaplamamak veya onun etrafında konuşmaktır. Mesleki becerilerinize daha fazla odaklanmış görünmek istediğiniz için sadece kişisel örnekler vermemeye çalışın. Ayrıca, görüşmeciye kendinizin farkında olmadığınız veya iyileştirme alanlarınız konusunda dürüst olmadığınız izlenimi verebileceğinden uzun duraklamalardan kaçının.

“Kendinizi Nasıl Geliştirebileceğinizi Düşünüyorsunuz?” Sorusunu Cevaplamak İçin İpuçları

Bir iş görüşmesi sırasında, işe alım müdürü sizden birkaç iyileştirme alanı listelemenizi veya kendinizle ilgili üzerinde çalışmanız gereken birkaç şeyi belirtmenizi isteyebilir. Potansiyel bir işverenle işle ilgili eksiklikler hakkında konuşmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

  • Cevabınızın başvurduğunuz pozisyonla ilgili olmasını sağlayın, böylece işveren sektörde büyüme arzunuzu görebilir.
  • İyileştirme planınız hakkında konuşurken net olun ve samimi çaba gösteren örnekleri kullanın.
  • Kusurun kendisine odaklanmak yerine, zayıflığınızla nasıl mücadele etmeyi planladığınıza daha fazla vurgu yapın.
  • Herhangi bir zayıflığı tartışırken olumlu ve iyimser kalarak güveninizi gösterin.
  • Bir sorunu mantıklı bir şekilde çözebileceğinizi kanıtlayan gerçekçi hedefler belirleyin.

“Kendinizi Nasıl Geliştirebileceğinizi Düşünüyorsunuz?” Sorusuna Örnek Yanıtlar

Her iş adayının eksiklikleri vardır. Bir işverenin işe alma kararı, hem sorundan hem de adayın algılanan zayıflığı nedeniyle nasıl çalıştığından etkilenebilir. Örnekleri okuyarak, bir yönetici gelecek yıl kendinizi nasıl geliştirmek istediğinizi sorduğunda ne hakkında konuşacağınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Örnek Cevap 1 – Havayolu görevlisi

“Şu anda daha çok sayıda insanla daha kolay iletişim kurabilmek için İspanyolca konuşmayı öğreniyorum. Dili iyi okuyabiliyorum ve genel ifadeleri nasıl söyleyeceğimi biliyorum, ancak onu gerçek dünyada kullanmak için daha fazla çalışmam gerekiyor. Başka bir dilde akıcı olmak en büyük profesyonel hedeflerimden biri çünkü başkalarına yardım etme yeteneğimi geliştireceğini düşünüyorum.”

Örnek Cevap 2 – Moda perakendecisi çalışanı

“Moda endüstrisinde daha fazla deneyim kazanmak istiyorum. Yeni trendlerden haberdar olmak için sosyal medyada birçok markayı takip ediyorum ve birçok farklı moda dergisi okuyorum. Bu sonbahardan itibaren, yerel topluluk kolejinde birkaç pazarlama dersi alıyorum, böylece moda pazarlamasında da derecemi almaya başlayabilirim.”

Plana Sahip Olmak

Kendini geliştirmekten bahsetmek kendini savunmasız hissedebileceğinden, bu tür sorulara cevaplarını hazırlamak çok önemlidir. Geliştirmek istediğiniz farklı becerileri düşünün ve hedeflerinize nasıl ulaşmak istediğinize dair bir planınız olsun. Hazırlıklı olmak, işverene daha iyi olma motivasyonunuzu ve kendinin farkında olma yeteneğinizi gösterir.

Göz Atmanız Gereken Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir