Menü Kapat

Bize Kendinizden Bahseder misiniz? Nasıl Cevaplanmalı?

İş görüşmesi sorusu: Kendinden bahseder misin?

Bize kendinizden bahseder misiniz?, Can you tell us about yourself?” Mülakatta İlk soruda dumura uğramak (çuvallamak) istemeyiz. Bu nedenle bu adımı etkili bir şekilde geçmeliyiz. Bu gibi mülakat soruları yoruma dayalıdır; ve sabit bir cevap içermez. İnsan kaynaklarının sizin kendinizi ne kadar iyi ifade ettiğinizi gözlemlemesi sağlarken, deneyimlerinizi etkin bir şekilde satmalısınız. Peki, yanıtımızı nasıl daha etkili hale getirebiliriz.

Bu içerikte “Bize Kendinizden bahseder misiniz?” mülakat sorusu için merak edilenleri ve etkili örnek cevapları anadilimizde ve ingilizce olarak kaleme aldık. Lütfen içeriği okumaya devam edin.

Bize Kendinizden Bahseder misiniz?

Mülakatı yürüten kişi sizi gördüğü anda 110 mili saniye içinde bilinçaltı bir görüşe varır ve mülakatçının bilinçaltı ilk 5 dakika senin pozisyona uygunluğunla ilgili bir karar verir. Dolayısıyla “Bize kendinizden bahseder misiniz?” mülakat sorusu 5 dakika içerisinde mülakatçıyı etkilemeye başlamak için çok iyi bir soru, tabi ki yanıtınız cevabı içerisinde taşımalı.

bize kendinizden bahsedin


1
1
2
2
3
3
2
2

Aşırı detay vererek mülakatçıyı boğmayın 

Aşırı detay vererek mülakatçıyı boğmayın 

Cv’nde yazanları tekrarlamaktan kaçınmalısın. 

Cv’nde yazanları tekrarlamaktan kaçınmalısın. 

Rahat olun

Rahat olun
Bu soruda beklenilen öz geçmişinizi sizin ağzınızdan

duymak değildir.

Bu soruda beklenilen öz geçmişinizi sizin ağzınızdan…
Mülakata profesyonel bir tanışma olarak bakın. Merak

ettiği detay olursa bırakın o sorsun.

Mülakata profesyonel bir tanışma olarak bakın. Merak…

Haftanın ilk günü başlamak istediğiniz işiniz gibi düşünün. Görüşmeyi yürüten de o iş yerinin bir parçası.

Haftanın ilk günü başlamak istediğiniz işiniz gibi düşünün. Görüşmeyi yürüten de o iş yerinin bir parçası.

Yanıt Verirken Bunlardan Uzak Durun

Yanıt Verirken Bunlardan Uzak Durun
Viewer does not support full SVG 1.1

“Bize Kendinizden Bahseder misiniz” Nedir?

Bu soruda amaçlanan basit. Kalıp bir cevap yok. Cevap kendi hayatını nasıl anlattığında gizli. Mülakatçıya yada İnsan kaynakları personeline kendinizi anlatın. Sizi daha iyi tanımasına yardımcı olun.

Kariyer hikayelerimiz belli. Bunu karşı tarafa anlatırken gerek o anın stresi ya da yeni bir işe başlama heyecanı konuşmamızı çekicilikten uzak noktaya götürebiliyor. Ancak öncesinde prova edilmiş bir sunum; karşı tarafın sizi sıkılmadan dinlemesi için çok önemli. Cv’de kendinden bahsetmek bir nebze daha kolay, iş mülakata gelince daha özenli olmak gerekiyor. O yüzden mülakat öncesi kendini tanıtma denemeleri yapın.

Küçük bir beyin fırtınası yapmanı istiyorum. Mülakatçı sizsiniz. Görüşmelerinizi şirkete yeni kişi kazandırmak üzere yapıyorsun ve kısıtlı bir süreniz var. Amacınız mülakat esnasında kişiyi tanımaya çalışmak.

  • Kendini nasıl ifade ediyor,
  • pozisyona has yetkinlikleri ne durumda,
  • baskı altındaki tavrı,

Ve daha pek çoğu.. Haliyle kişinin ağzından çıkan her söz insan kaynakları uzmanı için çok önemli. Dolayısıyla kullanılan her söz karşı tarafı ikna etmek üzere yapılmış bir sihir. Bunu daha etkili ve planlı yapmak için aşağıdaki taslaklardan her hangi birini seçebilirsin. Ya da benzer kombinlerle ilerleyebilirsiniz. Böyle bir mülakat sorusu karşısında cevabın net ve planlı olmalı. Gelin kombine bir cevap nasıl olabilir göz atalım.

Kendini Nasıl Daha İyi İfade Edebilirsin?

Hepimizin kendini ifade biçimi farklı. Dolayısıyla kendiniz için uygun olanı seçin ve bol bol prova edin.

Diyagram bize kendinizden bahseder misiniz

Şimdide bu metotlara birer örnek cevapla devam edelim.

Kendinizden Bahseder misiniz Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Kendinizden bahseder misiniz, örnek cevaplar;

Örnek Cevap #1

-Elbette, 6 yıldır makale yazıyorum. Şimdiye dek çalıştığım platformlar için yüzlerce içerik ürettim. ve çalışmalarıma X şirketinde devam ediyorum. Yazma alışkanlığım okul yıllarımda üniversite portalı ve gençlik dergisi için kaleme aldıklarımla başladı. Öğrencilik yıllarımda X vakfı bültenleri için gönüllü içerik üretmeye devam ettim. Böylece bu işe olan tutkumun farkına vardım. Şu an da sürdürmeye devam etmekteyim. Şirketinizin içeriklerini zevkle takip ediyorum… Pozisyon için yeterli olduğumu düşünüyorum. Kendimi geliştirmeye devam etmek ve başarılarınıza ortak olmak istiyorum.

Sizce nasıl? Şimdi gelin daha etkili hale getirelim. Kendimizi en iyi kelimelerimizle ifade edelim.

Örnek Cevap #2

-Elbette, 6 yıldır yazıyorum. Çeşitli şirketlerle kaleme aldığım tüm yazılarımda yaratıcılığımı ve farklı açılardan bakmaya sevdiğimi ortaya koydum. Böylelikle işime olan tutkumu hep diri tuttum. Şu anda da X şirketinde çalışmaktayım. İşime ilk adımımı Üniversite portalında ve gençlik dergisinde başladım. Ürettiğim içeriklerin dönüşleri beni memnun etti. Aynı zamanlarda alanımda X vakfında gönüllü çalışmalarda bulundum. Yazmanın bu hayatta bırakılabilecek en iyi miras olduğunu inanıyorum. Pozisyon için nitelikli ve firma kurumsallığına uygun olduğumu düşünüyorum. Tecrübelerimi burada artırmaya devam etmek ve firmanız için değer katmak istiyorum.

Görüşmeyi yürüten mülakatçının muhakkak genel bir stili vardır. Ama bu “Bana kendinizden bahseder misiniz?” sorusunun sabit olduğu fikrini ortaya koymaz. Aslında cevapladığınız her soru, yeni sorular doğurur. O yüzden dürüst ve tutarlı olmanın altını çizmekte fayda var. Aslında bahsettikleriniz size sorulacak diğer sorulara zemin hazırlar.

Bonus: Bu tür mülakatta en sık karşılaşılan soruları iyi cevaplayabilmek için cevaplara çalışmakta fayda var. Şimdi biraz ara verip biraz kendinden bahseder misin?…

Devam Mülakat Soruları

“Kendinizden bahseder misiniz?” sorusu açık uçlu bir mülakat sorudur. Mülakatlarda buna benzer ucu açık mülakat sorularını sizin için derledik;

Ezberleme, prova et!

Bu mülakat sorusuna verdiğin cevap ne kadar mükemmel olursa olsun, şunu unutmamalısın: İnsanlar gördüklerine duyduklarından daha çok inanır. Bunu mülakatta gösterme şansınızın olmadığını biliyoruz. Ancak siz deneyimlerinizi aktarırken bir hikaye döngüsü yaratabilirseniz karşınızdaki kişiyi anlattıklarınıza çok daha iyi bağlarsınız.

Şimdi ise bize kendinden baheder misin ingilizce olarak nasıl cevaplanabilir buna göz atalım;

Kendinden Bahset Sorusuna İngilizce Nasıl Cevap Verilir?

Şimdi ise bize kendinden bahseder misin? sorusuna ingilizce olarak nasıl cevap verilebilir buna göz atalım;

Question: Can You Tell us About Yourself?

Example Answer #1

-Of course, I have been writing articles for 6 years. I’ve produced hundreds of content for the platforms I’ve worked and I continue to work at X company. My writing habit started with what I wrote for the university portal and youth magazine during my school years. During my student years, I continued to produce content for the X foundation’s newsletters. So I realized my passion for this job. I am continuing to do so now. I enjoy following your company’s content. . I think I am qualified for the position. I want to continue to improve myself and be a partner in your success.

Example Answer #2

-Of course, I have been writing for 6 years. In all my articles with various companies, I have revealed my creativity and my love for looking from different angles. Thus, I always kept my passion for my job alive. I am currently working at company X. I started my business on the University portal and the youth magazine. ı was pleased with the returns of the content I produced. At the same time, I did volunteer work at the X foundation in my field. I believe that writing is the best legacy that can be left in this life. I think that I am qualified for the position and suitable for the corporate structure of the company. ı want to continue to increase my experience here and add value for your company.

Diğer mülakat soruları ve cevaplarını https://akillitavsan.com/kariyer/ bu sayfada inceleyebilirsiniz.

Başarılar dileriz.

“Kendinizden bahseder misiniz?” Neden Sorulur?

Bu mülakat sorusu En yaygın iş görüşmesi sorularından biridir…İşe alım yöneticileri bu açık uçlu soruyu sorduklarında,  adayların hedefleri ve öncelikleri hakkında fikir vermelerini umarlar, bu da onlara her bir iş adayının gerçekte kim olduğu konusunda daha iyi bir fikir verir.

Kendinden bahset sorusunun amacı nedir?

Görüşmeciniz sizi tanımak ve görüşmenin başında size kolay bir soru sormak istiyor. Mülakatlar stresli olabilir ve sizi rahatlatmak isterler. İşverenler ve işe alım görevlileri birçok insanla görüşür ve onları rahat hissettirmek güçtür. Özgeçmişinize baktıklarından bu yana günler hatta haftalar geçmiş olabilir ve bir tazelemeye ihtiyaç duyarlar.
 

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

4 Comments

  1. Mehmet

    Kendimden bahsetmek her zaman işin en zor kısmı olmuştu. Sayenizde işim kolaylaşacak. Emekleriniz için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir