Menü Kapat

Kasiyer Mülakat Soruları ve Cevapları

Kasiyer İş Görüşmesi Soruları

Şirketler hem para hem de insanlarla arası iyi olan kasiyerler ister. Bu nedenle, bir görüşmeye katıldığınızda, alan ne olursa olsun müşteri hizmetlerine odaklandığınızı vurgulamalısınız. Bu makale, en iyi 20 kasiyer mülakat soruları ve yanıtlarını bir araya getirdi. Umarım yaklaşan mülakatınız için iyi hazırlanmanıza yardımcı olur.

Kasiyer Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Bu Rol ile Neden İlgileniyorsunuz?

Bu en yaygın kasiyer mülakat soruları güdülerinizin bir değerlendirmesi olarak ya da kendinizi satma şansı olarak değerlendirilebilir. Kendinizi sattığınızdan emin olun. Nedenleriniz maddi kazanca dayanmamalıdır.

Örnek Cevap:

“Kasiyerlik yaparak 10 yılı geride bıraktım ve dolayısıyla iyi nitelikler kazandım. Kurumunuzun başarısının devamını sağlamak için kullanabileceğim mükemmel para idaresine ve kişiler arası becerilere sahibim.”

2. Bir Kasiyerin Rolleri Nelerdir?

Başvurduğunuz pozisyonun iş tanımını bilmelisiniz. Görüşmeyi yapan kişi, verilen iş yerindeki rollerinizi anlamanızı bekler. İş tanımını bildiğinizden emin olun. Verilen organizasyondaki kasiyerlerin rollerini listeleyebilirsiniz.

Örnek Cevap:

“Bir kasiyer, adil ve nazik hizmetler aracılığıyla olumlu müşteri deneyimi sunar. Müşteri sorunlarını çözer ve ilgili tüm soruları yanıtlar. Diğer roller, iade işlemlerini ve satış kaydını işlemeyi içerir.”

3. Bir Kasiyerin Etkili Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

İyi bir kasiyer olmak için ne gerektiğini bilmelisiniz. Bunu, seni sen yapan nitelikleri düşünerek cevaplayabilirsin. Ancak niteliklerin işe özel olduğundan emin olun. İş görüşmenizde bu ve buna benzer kasiyer mülakat soruları ile karşılaşmaya hazır olun.

Örnek Cevap:

“Kasiyerler, en iyi hizmeti müşteriye sağlayabilmek için doğru iletişim becerilerine sahip olmalıdırlar. Arkadaş canlısı ve ulaşılabilir olmalıdır. Ayrıca mantıklı, anlayışlı, doğru ve öğrenmesi hızlı olmalıdır.”

4. Son Rolünüz Sırasında Hangi Önemli Zorluklarla Karşılaştınız ve Nasıl Başa Çıktınız?

Tüm organizasyonlar problem çözücü çalışanlar ister. Değeriniz, yol boyunca ortaya çıkan sorunları ne kadar iyi çözebildiğinize bağlıdır. Kendi çabanızın sonucu olmayan zorlukları seçin. Bu zorluklarla nasıl başa çıktığınızı açıkça belirtin.

Örnek Cevap:

“Son görevim sırasında, çalıştığım perakende mağazasındaki insanların çoğu okuma yazma bilmediğinden, asıl zorluk müşterilerle uğraşmaktı. Bazı müşteriler de çığlık atarak ve seslerini yükselterek soğukkanlılıklarını yitirdiler. Bir kasiyer olarak onları sakinleştirirdim ve indirimler gibi şeyleri azar azar anlatırdım, bu çok yardımcı oldu.”

5. Bir Kasiyer Olarak Günlük Rutininizi Tanımlayın?

Bu basit kasiyer mülakat sorusu. Görüşmeciye son göreviniz sırasında her gün ne yaptığınızı söylemek en iyisi olacaktır.v Tüm faaliyetler işle ilgili olmalıdır. Şansınızı mahvedebilecek etkinliklere yer vermeyin.

Örnek Cevap:

“Günüm masamda oturup ödeme almakla geçiyor. Müşteriler nedeniyle makbuz, geri ödeme, kredi ve değişiklik yapıyorum. Ayrıca müşterilere ihtiyaç duydukları bilgileri vererek ve şikayetlerini çözerek yardımcı oluyorum.”

6. Deneyiminizi Kısaca Açıklayın

Görüşmeyi yapan kişi bun ve benzer kasiyer mülakat soruları ile CV’deki deneyiminizi sormuyor. Yıllar içinde yapmayı öğrendiğiniz bazı şeyleri bilmek istiyor. Daha önceki iş yerlerinizde öğrendiğiniz bazı şeylerden bahsedebilirsiniz. İşinizi kolaylaştıran deneyimler hakkında konuşabilirsiniz.

7. Bu Rol İçin Ne Tür Stratejiler ve Zihniyet Gereklidir?

Belirli rolleri başarıyla yürütmek için bir stratejiniz ve doğru zihniyetiniz varsa, bu yardımcı olacaktır. Strateji ve rolün işe özel olduğundan emin olun. Cevaplarınızı desteklemek için örnekler verebilirsiniz.

Örnek Cevap:

“Başarılı bir kasiyerin odaklanmış bir zihniyete ihtiyacı vardır. Nakitle uğraşmak genellikle streslidir ve kaçınılması gereken bir veya birkaç hataya zemin hazırlar.

8. Bu Rolde Öngördüğünüz En Büyük Zorluk Nedir?

Mülakatçılar genellikle işi zaten kafanızda canlandırdığınızı ve zorlayıcı olabilecek bazı alanları gördüğünüzü varsayarlar. İş yerine dikkatle bakın ve sorunlu olabilecek bazı şeyleri belirleyin. Görüşmeyi yapan kişiye, ortaya çıkabilecek herhangi bir zorluğun üstesinden gelmek için çalışmaya hazır olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

9. İş Yerinde Motivasyonu Nasıl Sürdürürsünüz?

Kasiyer olmak stresli olabilir. Bu nedenle, sizi devam etmeye iten bir şeye ihtiyacınız var. Motivasyonunuz maddi olmamalıdır. Bu soruyu akıllıca yanıtlayın.

Örnek Cevap:

“Öncelikli motivasyonum müşterilerden olumlu sonuçlar almaktır. Ne zaman bir müşteriye yardım etsem ve o bunu takdir etse ve hatta doğru olanı yapsa, kendimi iyi hissediyorum ve devam etme isteği duyuyorum.”

10. Bu Rolde Başarısız Olduğunuz Bir Zamanı ve Öğrendiğiniz Dersi Anlatın

Bu benim düşündüğüm gibi bir tuzak değil. Görüşmeci sorumlu olup olmadığınızı bilmek istiyor. Başarısızlığı kabul edebilir misin?Güvende olmak için tamamen sizin suçunuz olmayan bir deneyim hakkında konuşun. Daha önce hiç çalışmadıysanız, bunu tersine çevirebilirsiniz.

Örnek Cevap:

“Bu benim ilk teşebbüsüm. Daha önce hiçbir yerde çalışmadım. Ancak, muhasebenin son yılında, kolay olduğuna inanarak ciddiyetle bir ünite alamadım ve çok düşük notlar aldım. Hiçbir şeyi hafife almamam gerektiğini anladım.”

11. Bir Müşteriye Yardımcı Olmak Hizmetin Ötesine Geçtiğiniz Bir Zamandan Bahsedin

Tıpkı girişte belirttiğimiz gibi, müşteri hizmetleri ve memnuniyeti bu görev hattının temel gereksinimleridir. Görüşmeyi yapan kişi, bu gibi kasiyer mülakat soruları ile müşterilerle ilgilenme konusunda ne kadar iyi olduğunuzu bilmek istiyor. Müşteri hizmetlerine odaklandığınızı vurgulayın. Deneyiminizin gerçek olması gerekiyor.

Örnek Cevap:

“Son rolümde arka odada çalıştım. Hala bekleyen çok iş varken envanteri incelerken bir müşteri aradı ve belirli bir ürün istedi. Çünkü tüm satış temsilcileri diğer müşterilere yardım ediyordu. İşimi durdurarak müşteriyi ürünün tam konumuna götürdüm. Uygunsuz olabilir, ancak müşteri çıkarlarının önce geldiğine inanıyorum.”

12. Stresle Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?

Bu pozisyonun hem fiziksel hem de duygusal olarak yetenekli birini gerektirdiğini bilmelisiniz. Stresle nasıl başa çıkacağınız, görüşmeciye, iş teklif edildiğinde ne kadar yetkin olacağınızı da söyleyecektir.

Örnek Cevap:

“Bu pozisyonda, zaman zaman stresli olabiliyoruz. Stresle başa çıkmak için birincil stratejim, işin kontrol edilmesi kolay kısımlarına odaklanmaktır. Kontrolüm dışında olanları görmezden gelerek tüm enerjimi bu parçalara yönlendiriyorum.”

13. Hem Doğruluğu Hem Hızı Nasıl Sağlayacaksınız?

Bu pozisyon para ve hesapları içerdiğinden ayrıntılara dikkat etmeyi gerektirir. Kasiyerlerin de son derece verimli olması gerekir. Deneyiminiz gibi sizi doğru yapan şeylerden bazıları hakkında konuşabilirsiniz. Cevabınız ikna edici olmalıdır.

Örnek Cevap:

“Bir süredir kasiyer olarak çalışıyorum, bu yüzden performansımı keskinleştirdim. Doğruluğu sağlamak için her zaman tamamen eldeki göreve odaklanırım. Hayal kurmaktan kaçınmak için müşterilerle neşeyle etkileşime giriyor ve işlerin oldukça hızlı ilerlemesini sağlıyorum.”

14. Bir Çatışmayı Çözmek İçin İletişiminizi Ne Zaman Kullandığınızı Açıklayın

Kasiyer pozisyonu söz konusu olduğunda iletişim çok önemlidir. Görüşmeci, benzer kasiyer mülakat soruları ile iyi bir iletişimci olup olmadığınızı değerlendiriyor. Deneyiminiz işle ilgili olmalıdır. Mükemmel iletişim becerilerinize ışık tuttuğunuzdan emin olun.

Örnek Cevap:

“Bir süpermarkette çalışırken, aklındaki indirimi almayan tedirgin bir müşteriyle uğraştım. İndirimin yalnızca onu sakinleştirmek için belirli bir miktara uygulandığını açıkladım ama ondan çalmaya çalıştığımı haykırmaya başladı. Onu dinledim ve nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak açıkladım ve kalifiye olmak için daha fazla öğe eklemesini önerdim. Anladı ve özür diledi.”

15. Nakit ve Masraf Kartlarını Kullanırken Neye İnanıyorsunuz?

Görüşmeci, bu gibi kasiyer mülakat soruları ile dürüstlüğünüzü ölçüyor. Bu nedenle görüşmeyi yapan kişiyi size güvenebileceğine ikna edin. Son olarak dürüstlüğün neden önemli olduğunu açıklayın.

Örnek Cevap:

“İnsanların haklarına saygılı davranmam gerekiyor. Herhangi bir şirketin çalışanı olarak, şirketin hem mallarını hem de varlıklarını korumam gerekiyor. Bu nedenle kişisel kazancı dürüstlüğe tercih edemem.”

16. Alkol ve Tütün Kimliklerinizi Rahatça Kontrol Edebilir misiniz?

İşverenler kanunu bilen kasiyerler isterler. Çünkü yasalar, bu iki maddenin satışı ve bunları satın alanların belirlenmesi konusunda çok katıdır. Bu, ciddi sonuçlara yol açabilecek ciddi bir görevdir.

Örnek Cevap:

“Dört yıl süpermarket görevlisiyken bunu yaptım ve bu nedenle görevin başında olduğuma inanıyorum.”

17. Programınız Ne Kadar Esnek? Fazla Mesai Yapabilir misiniz?

İşverenler, kendilerini esnetmeye istekli çalışanlar ister. Bir çalışanın hasta olduğunu söylemesi durumunda fazladan saatler seçmeniz gerekebilir; bu, programınız sıkışıksa gerçekleşemez.

1. İpucu: Haftanın günü, saati ve vardiya uzunluğu konusunda açık olun. Görüşmeyi yapan kişiye esnek olup olmadığınızı söyleyin.

Örnek Cevap:

“Programım asla sıkı değil, bu yüzden oldukça esnek olduğuma ve yoluma çıkan her şeye uyum sağlayabileceğime inanıyorum.”

18. Müşteri Hizmetleri Sizin İçin Ne İfade Eder?

Bu pozisyon söz konusu olduğunda müşteri hizmetleri ayrılmazdır. Şirketin müşterilere yansıması olduğunuzu unutmayın. Bu nedenle soruyu cevaplarken bir müşteri olarak size nasıl davranılmasını istediğinizi tam olarak açıklayabilirsiniz. Mümkün olduğunca basit olun.

Örnek Cevap:

“Müşteri hizmeti, gülümsemeyi sürdürmek, herkesi sıcak bir şekilde karşılamak ve gerektiğinde yardım sunmak anlamına gelir. Aynı zamanda müşteri memnuniyeti demektir.”

19. Parayı Kullanma İşiniz Nasıl?

Bir kasiyer olarak işiniz esas olarak parayla ilgilenmeyi içerir. Görüşmeci, benzer kasiyer mülakat soruları ile dürüstlüğünüzü, deneyiminizi veya güvenilirliğinizi değerlendiriyor olabilir. Para yönetimi konusundaki deneyiminizi vurgulayabilirsiniz. Aynı zamanda dürüst ve doğru olduğunuzu vurgulayın. Verilen teknolojilere aşina olduğunuzu belirtebilirsiniz.

Örnek Cevap:

“Kasiyerlik yaptığım son on yılda, mükemmel para idare etme becerilerim olduğuna inanıyorum. Bu nedenle barkod tarayıcılar ve kredi kartı okuyucuları gibi para işlemeyi nispeten kolaylaştıran çeşitli perakende teknolojilerine de efektif kullanabilirim.”

20. Yalnız Çalışmayı mı, Bir Ekiple mi Tercih Edersiniz?

Kasiyerler çoğunlukla yalnız çalışır. Bununla birlikte, belirli durumlarda hala bir ekibe ihtiyaç vardır. Çünkü operasyonunuz sırasında stokçular ve mağaza yöneticileri ile yakın çalışmanız gerekir. Bu nedenle bağımsız çalışabileceğinizi ve gelişebileceğinizi vurgulayın. Ek olarak bir ekiple de çalışabileceğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

“Tek başıma çalışmaktan çekinmem. Ancak, bir ekibin sunabileceği desteği ve uzmanlığı takdir ediyorum. Bir ekiple iyi çalışmama yardımcı olabilecek üstün iletişim ve kişilerarası becerilere sahibim.”

Diğer Kasiyer Mülakat Soruları

 1. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?
 2. Pozisyonu Nereden Duydunuz?
 3. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?
 4. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 5. Kariyer Hedefiniz Nedir?
 6. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 7. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 8. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 9. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?
 10. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 11. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 12. En Zayıf Yönleriniz Nelerdir?
 13. Sizi Ne Motive Eder?
 14. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 15. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı?
 16. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 17. Bu Kalemi Bana Sat: Nasıl Cevaplanır?
 18. Yönetim Tarzınız Nedir?
 19. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 20. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?

Unutmadan..

Bunlar kasiyer görüşmelerinde en çok sorulan mülakat sorularından bazıları. Bu nedenle, bir pozisyon aramaya devam ederken, bu 20 kasiyer görüşme soruları ve cevabının iyi bir başlangıç ​​noktası olacağını umuyorum.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir