Menü Kapat

Her İş İçin Kapak Mektubu Yazmak Zorunda mısınız?

Her İş İçin Kapak Mektubu Yazmak Zorunda mısınız

Çoğu iş başvurusu için yine de özel bir kapak mektubu yazma ihtiyacınız olacak. Rol için ne kadar istekli olduğunuza bağlı olarak, onu ne kadar uyarlayacağınız size bağlıdır. Ancak işe alım müdürü bir kilometre öteden genel bir kapak mektubunu tespit edebilir.

Neden Kapak Mektupları Hala Var?

Kapak mektupları zaman kaybı mı?” Bu düşünce, herhangi iş aramayla meşgul birinin zihninin ön saflarında yer alıyor. Giderek zaman alan çevrimiçi başvurularda, genellikle bir ön yazı hazırlamak için bir saat oturmak veya başka bir işe başvurmak arasında bir seçim yapmak gerekiyor.

Ön yazılar, bir görüşmeden önce bir aday ile işe alım müdürü arasında bu ekstra bağlantıları kurmaya yardımcı oldukları için mevcuttur. Bu kadar basit.

Başvurduğunuz alanda fazla deneyiminiz olmadığında, bir ön yazı yazmak göz korkutucu bir görev gibi gelebilir. Ama buna zaman ayırmak her zaman adayın lehine olacaktır.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Neler Eklenmeli? +11 Temel İpucu

Online Başvuru İçin Ön Yazı Gerekli midir?

Her zaman çevrimiçi bir başvuruya bir ön yazı ekleme fırsatı olmayabilir. Bu nedenle en iyi satırlarınızı kesip uygulamanın kendisine yapıştırmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Bir kapak mektubu ne zaman dahil edilmemeli

Bir ön yazı eklememenin en iyi olduğu üç durum vardır:

Sizden özellikle göndermemeniz söylendiğinde

Kapak mektubunuz ne kadar harika olursa olsun, talimatları uyguladığınızdan emin olun. Bu durumda, daha kişisel hale getirmek için özgeçmişinizin metnini kapak mektubunuzun içeriğiyle değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Teknoloji kapak mektuplarına izin vermediğinde

Birçok başvuru sistemi, adayın özgeçmişini ve diğer destekleyici belgelerini eklemesine izin verir. Bu durumda bir ön yazı eklemelisiniz. Adaylığınıza mümkün olan en iyi şansı verin.

İlginç bir yaklaşım, kapak mektubunuzun içeriğini Linkedin profilinize entegre etmektir. İşe alım yöneticisi veya işe alım sürecindeki diğer kişiler, ön yazınızı dikkatli bir şekilde okumayabilir. Ancak Linkedin’de sizi kontrol edeceklerdir. Linkedin alanından en iyi şekilde yararlanın (özellikle “hakkımda” bölümü).

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

Her Durumda -Her başvuruda

Ön yazı hakkında yapılan bir araştırmadan, doğrudan özgeçmiş gönderenlere göre %40 daha avantajlı olduklarını ortaya koymuştur. %40 çok iyi bir etkileyici sonuç. Gerisine siz karar verin…

İlginizi çekebilir: Etkili 5 Kapak Mektubu Örneği

Mükemmel Bir Kapak Mektubu İçin 6 İpucu

Ön yazınızı yazmaya başlamadan önce, süreci sizin için kolaylaştıracak birkaç ipucu:

  1. Kısa tut. Kapak mektupları söz konusu olduğunda bir sayfa fazlasıyla yeterlidir. Aslında, bir kapak mektubu için en uygun uzunluk 250-400 kelime arasındadır.
  2. Gönderim talimatlarını izleyin. Ön yazı sizden özellikle istenmişse, ilgili talimatlara göre bir ön yazı yazın.
  3. Kapak mektubunuzu gözden geçirin. Yazmayı bitirdikten sonra, kapak mektubunuzda dilbilgisi veya yazım hatası olmadığından emin olun. Güvenli tarafta olmak için yazım denetimi yazılımlarını kullanın.
  4. Klişelerden kaçının. “Harika bir takım oyuncusu” veya “etkili iletişimci” olduğunuzu söylemek sizi hiçbir yere götürmez. Bunun yerine, deneyiminizle destekleyerek göstermeyi hedefleyin. “Ben harika bir iletişimciyim” yerine “Mükemmel bir iletişimciyim, son işimde ayda 50’den fazla satış yaptım” diye düşünün.
  5. Kişisel markanızı geliştirin. Hem özgeçmişinizde hem de kapak mektubunuzda aynı yazı tiplerini, kenar boşluklarını, renkleri ve stili kullanmayı seçin. Bu sayede kişisel markanızı ön plana çıkarabilir ve işe alım müdürü üzerinde daha fazla etki bırakabilirsiniz.
  6. Eylem fiillerini kullanın. Başarılarınızı öne çıkarmak için eylem fiillerini kullanın. Bu nedenle, “Ben sorumluydum” gibi kelimeleri tekrarlamak yerine, “yönetilen” veya “koordineli” gibi eylem fiillerini kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte kullanılabilecek 3 renk

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Ön Yazı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir