Menü Kapat

Etkili 5 Kapak Mektubu Örneği

5 Kapak Mektubu Örneği

Özgeçmişinizle birlikte iyi yazılmış bir kapak mektubu, istediğiniz işe girmenize yardımcı olacaktır. Kapak mektubunuzu ikna edici hale getirmenize yardımcı olmak için türe ve sektöre göre 5 kapak mektubu örneği içeriğimizde paylaşıldı.

Peki her iş için kapak mektubu yazmaya gerek var mı? Bunun için bir makale hazırladık, istersen göz atabilirsin: “ Her başvuruya kapak mektubu yazmak zorunda mıyım?

1. Kısa Ön Yazı Örneği (staj)

Stajyerlerin çok fazla deneyime sahip olmaması kesinlikle kabul edilebilir. Bu nedenle motivasyonla dolu ve başarıları düşük kısa bir ön yazı kesinlikle iyidir. Kimse çok konuşan bir stajyer kiralamak istemez. Kısa ve öz iletişime değer verdiğinizi gösterin. Staj kapak mektubu örneği;

#1 ÖRNEK

Sayın [………],

Halkla ilişkiler firmanızda yaz stajyeri rolü için başvuruyorum çünkü sosyal medya takipçilerimi (3 kanalda 64k) oluşturmaktan öğrendiğim tanıtım becerilerini daha geniş bir yönde kullanmak istiyorum. 

Yazma ve içerik düzenleme becerilerime güveniyorum. En popüler gönderilerimden bir seçki ekliyorum ve bunları son kampanyalarınızdan bazılarıyla karşılaştırıyorum. Tarzların biraz benzer olduğuna inanıyorum ve yaptığınız şeyi neden yaptığınızın ardındaki ölçütleri görmek beni büyüleyecek. 

Veriler tarafından yönlendiriliyorum ve tam merkezde verilerle yaratıcı bir kariyere başlamak istiyorum. Pozisyonu konuşmak için bir sohbet fırsatı bir rüya olurdu.

İçtenlikle,

Mert Güven

İlginizi çekebilir: Stajyer özgeçmişi nasıl yazılır?

2. Kısa Ön Yazı Örneği (yeni mezun)

Staja benzer bir şekilde, yeni bir mezunun anlatacak çok fazla kariyer hikayesi olmaz, bu yüzden bunu tek sayfalık özgeçmişlerine bırakabilseler de, kapak mektupları lazer odaklı olabilir.

#2 ÖRNEK

Sayın [………],

Yeni bir biyoteknoloji mezunuyum, laboratuvar asistanı olarak ilk rolümü arıyorum. Yeni laboratuvarınızın her düzeyde işe alım yaptığını gördüm ve yeni mezunlar için başvuruları memnuniyetle karşılayıp karşılamadığınızı görmek istedim.

Çalışmalarım boyunca laboratuvarlarda 9 aydan fazla zaman geçirdim ve ilgili tüm teknolojilerin kullanımında yetkinliğim var. Güvenlik sicilim kusursuz ve kontrollü ve yüksek basınçlı bir ortamda başarılı oluyorum.

İçtenlikle,

Zeynep Köksal

3. Kısa Ön Yazı Örneği (sosyallere açılan pencere)

Bazen bir görsel, işi kelimelerden daha iyi yapabilir. Bu durumda, bir işvereni portföyünüze, web sitenize veya sosyal medyaya yönlendirmek isteyebilirsiniz. Bu kısa kapak mektubu örneği, kendinizi tanıtmak ve işe alım yöneticisini işinizi keşfetmeye teşvik etmek için kullanılabilir.

#3 ÖRNEK

Sayın [………],

Geçen gün LinkedIn’de yeni bir yayın asistanı arayışına girmek üzere olduğunuz mesajınızı gördüm ve bilgi tabanımı ve yayın ağımı göstermek için sosyal medya etkinliğimin ayrıntılarını paylaşmak istedim. Sektör içinde ağ oluşturma yeteneğinin rolün önemli bir bileşeni olduğunu anlıyorum.

Aşağıdaki linklerin potansiyelimin kapsamını gösterdiğini umuyorum ve gördüklerinizi beğenirseniz özgeçmişimi göndermekten memnuniyet duyarım.

İçtenlikle,

Ela Gönül

Hayalinizdeki işe başvurmak için bir ön yazı bitirdiğinizde, son sözüne kadar özenle hazırlanmış bir izlenim bırakmalısınız.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

4. Kısa Ön Yazı Örneği (Madde-Madde)

Bazı insanlar kısa bir ön yazı seçer çünkü etkili bir formata geçmek isterler. Bu kısa kapak mektubu örneğine madde işaretleri hakimdir. Mektupta az başka metin varsa, okunacağından emin olabilirsiniz. Sadece etkileyici olduklarından emin olun.

İlginizi çekebilir: Kapak mektubun için en iyi yazı tipleri

#4 ÖRNEK

Sevgili [………],

Proje yöneticisi rolü için özgeçmişimi göndermeye değip değmeyeceğini görmek için bazı başarılarımı kısaca paylaşmanın en akıllıca olacağını düşündüm. 

 • Tüketici endüstrilerinde 5-45 kişilik proje ekipleri yönetildi
 • Lojistik, mağazacılık, pazarlama ve satın alma projelerinde çalıştı
 • 30’dan fazla ürün alanında %8-25 arasında ortalama satış artışı elde edildi
 • En son proje yönetimi teknikleri konusunda eğitimli şirket içi çalışanlar geliştirildi

Daha fazla tartışmak isterseniz, kısa sürede potansiyel bir görüşme için hazır olacağım. Bu noktaya gelmesi durumunda paylaşacak çok sayıda mükemmel referansım var.

İçtenlikle,

Erdal Gültekin

5. Kısa Ön Yazı Örneği (başlangıç)

Bazı start-up’ların o kadar çok başvuru sahibi var ki, kısa ve odaklanmış bir ön yazı, iş arama yazışmaları selinden sıyrılmanın tek yolu olabilir. Kişiliğinizi bir başlangıç ​​uygulamasında paylaşmak özellikle önemlidir – tamamen kültürle ilgilidir. 

#5 ÖRNEK

Sevgili [………],

Uzun süredir hayranınız olarak, pazardaki bir sonraki hamlenizi ilgiyle yapmanızı bekliyordum. Nispeten köklü iki xxx girişiminde finans direktörü olarak çalıştıktan sonra, ilk günden yola çıkan küçük bir ekiple başlamayı çok istiyorum.

Bir arkadaşım, ilk ekibinize katılmak için derin deneyime sahip bir finans elemanı aradığınızı söyledi ve başvurumu değerlendirirseniz onur duyarım. Gelecek hafta konferansta olacağım ve bir kahve içmeye açık olup olmayacağını merak ettim. Başarılarım hakkında yeterli ayrıntıyı içeren LinkedIn profilimi ekliyorum.

İçtenlikle,

Caner Çevik

Önemli Çıkarımlar

Satışta, mesajınızı iletmek için her zaman uzun soluklu olmanız gerekmez. Çoğu ürün için herhangi bir tek sayfalık adımın sonu gelmeyecek kadar uzun olduğu düşünülür, bu nedenle yoğun bir işe alım yöneticisi için de durum böyle olabilir. Kısa bir ön yazı yazmayı düşünürken şunları göz önünde bulundurun:

 • Kısa bir ön yazının işe yarayabileceği en az 10 durum vardır.
 • İşe alım yöneticileri, doğrudan mesajları memnuniyetle karşılar (eğer kısalarsa)
 • Harika bir özgeçmişiniz varsa, ön yazı ile farklı bir şey yapabilirsiniz.
 • Birçok kısa ön yazı e-posta ile gönderilir (iletişim bilgilerini sonunda ekleyin)
 • İş tanımı resmi bir ön yazı istiyorsa, 300-350 kelime yazın
 • Kısa ön yazınızda mümkün olan her yerde özlü bir dil kullanın
 • Kişiliğinizi gösteren bir hikaye örün!

BONUS: +1 uzun kapak mektubu şablonu

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Ön Yazı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir