Menü Kapat

Kaç Kişiyi Denetliyorsunuz?

kaç kişiyi denetliyorsun

Kaç Kişiyi Denetliyorsunuz?” sorusu, kişinin denetleme deneyimini ve bir süpervizörün sorumluluklarını gerektiği gibi yerine getirme kapasitesini ölçmeyi amaçlar. Giriş seviyesi pozisyonlar için yapılan mülakatlarda ‘kaç kişiyi yönetiyorsunuz’ sorusunun ortaya çıkması pek olası değildir. İş tecrübesi olan ve bir firmanın herhangi bir departmanına veya herhangi bir birimine birinci kademe yönetici olarak başkanlık etmek için yarışan adaylar, işe alım kurulunu denetleme yetenekleriyle ikna etmek zorunda kalacaklar; Bu soru bunun için büyük bir fırsat sunuyor.

Mülakat Sorusu: Kaç Kişiyi Denetliyorsunuz?

Bir süpervizörün çalışanları operasyonel düzeyde yönetmesi beklenir. Bu, astları denetlemeyi ve her zaman hazır ve iş başında olduklarından emin olmayı gerektirir. Bu nedenle, önceki iş yerinizde veya rolünüzde bir ekibi yönetmiş olsaydınız, bir denetleyici rolü elde etme avantajına sahip olursunuz. Benzer şekilde, aynı alanda uzun yıllar çalışmış ve üst kademede geniş deneyim kazanmış adaylar için orta veya üst düzey roller tersine çevrilir; Bu nedenle, deneyimin uzunluğu ve genişliği, iniş yönetimi düzeyindeki işlerde de hayati önem taşır.

Bu soruyla, işe alım görevlileri doğrudan size rapor veren çalışan sayısıyla ilgilenir. Ama neden önemli? 16 çalışandan sorumlu birinci kademe yönetici, 100 kişiyi denetlemeyi zor bulabilir. Ayrıca, bir yönetici potansiyel rol için yapabileceğinden daha fazlasını denetlerse, işveren bu denetim deneyimini bir bonus olarak görecektir. Bir görüşmenin bir değerlendirme süreci olduğunu unutmayın. Bu nedenle sayılar gereksinimi karşılamasa bile, diğer güçlü alanlarınız bunu telafi edebilir ve yine de size iş bulabilir.

Bir süpervizör ne yapar?

Denetleme işlevleri, sektöre ve kuruluşun büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Daha küçük bir organizasyondaki orta düzey pozisyonlar, sonuçta denetleyici olmayabilir. ancak iş unvanı veya firma büyüklüğü ne olursa olsun aşağıda listelenen sorumlulukları yerine getirirken, rolünüz denetleyicidir ve “kaç tane/kaç kişi” sorusuna yanıt verirken bunları keşfetmeye çalışırsınız. insanları denetler misin”

İş akışının yönetimi: Tamamlanması gereken görevlerin oluşturulmasını ve denetlenmesini içerir. Bir süpervizör, görevi açıkça tanımlamalı ve hedefleri ekip üyelerine iletmelidir.

İşe alınanların eğitimi: Bir birime yeni çalışanlar atandığında, geçiş dönemi boyunca onları desteklemek amirin sorumluluğundadır.

Ekip çizelgelerini formüle edin ve yönetin: Çalışan vardiyası gerektiren işler için, çalışanları vardiyalarında planlamak ve ihtiyaç duyulduğunda ayarlamayı yapmak süpervizörün görevidir.

Performansı değerlendirin ve yönetime rapor verin: Bir süpervizör ekip üyesinin dakikliğini, titizliğini, profesyonelliğini, disiplin sorunlarını ve daha fazlasını değerlendirir ve onlara ödül veya yaptırım için tavsiyede bulunur. Ekip performans raporunu eşit olarak yönetime sunar.

Kariyer ilerleme fırsatlarını belirleyin ve önerin: Çalışanlara yakınlıkları nedeniyle, denetçiler her zaman çalışanları değerlendirmek ve onları terfiler için tavsiye etmekle yükümlüdür. Arka durumlarda, denetçiler doğrudan ekip üyelerine terfi verebilir.

Çalışanlarla ilgili sorunları ve anlaşmazlıkları çözme: Çalışanlar işyerinde belirli şeylerden memnun olmadıklarında, genellikle insan kaynakları yöneticisinden önce amirlerine başvururlar. Süpervizörlerin endişeleri ne olursa olsun dinlemesi ve anlaması beklenir. Belki departman veya ekip düzeyinde çözülebilir.

Mülakat Sorusuna Nasıl Cevap Verilir: Kaç Kişiyi Denetliyorsunuz?

Cevabınızda vurgulamanız gereken noktalar;

  • Denetlediğiniz tam çalışan sayısını belirtin; belirli bir rakam ekleyemiyorsanız, doğrulanabilir bir aralık verin
  • Kuruluş sayısı ne olursa olsun, sahip olduğunuz ve halihazırda denetlediğiniz çalışanlarınızın tüm kapasitelerini veya iş unvanlarını vurgulayın.
  • Bir süpervizör olarak elde ettiğiniz herhangi bir teşekkür ödülüne, takdire veya başarıya dikkat edin ve ekibinizin veya biriminizin başarması için denetlediğiniz akıllara durgunluk veren projeleri öne çıkarın.
  • Mülakatı yapanlara, olağanüstü sonuçları garanti eden daha büyük ve daha küçük çalışan gruplarını yönetme konusundaki anlayışınızı ve kapasitenizi bildirin. Varsa pratik örneklerle destekleyebilirsiniz.

Cevap örnekleri

Farklı rollerde veya farklı organizasyonlarda süpervizörlük yaptığınızda, ‘kaç kişiyi yönetiyorsunuz‘ sorusuna vereceğiniz yanıt şu şekilde olabilir:

“Şu anda 33 çalışan yönetiyorum. xyz firmasında çalışırken, şirket daha küçük bir portföye sahipti ve 13 çalışandan sorumluydum. Ayrıca xyz organizasyonunda, 8 kişilik bir birimin birinci kademe müdür yardımcısıydım. Hem mevcut organizasyonumda hem de firma xyz’de, yönetimden kişisel ve bazen ekip ödülleri eşliğinde övgüler aldım. Organizasyon büyürken bile çok sayıda çalışanı yönetebiliyorum”

Tek bir kuruluşta yalnızca denetlenen çalışanlarınız varsa, şunları yanıtlayabilirsiniz:

“Son çalıştığım iş yerinde 6 kişilik bir ekipibi yönetmekteydim sonrasında ekip 14’e genişledi. Her takım oyuncusunun üzerine düşen görevi tamamlamasını sağlayan çok sayıda projeyi denetledim. Ayrıca ekip üyelerinin performansını değerlendiririm ve onları belirlenen hedeflere zamanında ulaşmaları için zorlarım. Bu, yedi kez ‘ayın çalışanı’ ve bir kez de ‘yılın çalışanı’ ödülünü almama neden oldu. Mevcut organizasyonumun mevcut genel müdüründen, firmanın hedefinin ötesinde belirli projeleri başardığım için bir takdir mektubu aldım. Fırsat verildiği takdirde deneyimlerimin ve başarılarımın bu organizasyon için değerli olacağından eminim.”  

Son olarak, daha önce denetim deneyiminiz yoksa, görüşmecilere bunu yapmadığınızı bildirmeniz yeterlidir. Fırsatı yakalayabilir ve sizi role uygun kılan diğer nitelikleri kısaca vurgulayabilirsiniz; Sonuçta, her şey kariyer gelişimi ile ilgili.

ne dememeli

Soruyu cevaplarken bazı hatalardan ve tuzaklardan kaçınmak önemlidir:

  • Tahmin ederken bile, denetlediğiniz çalışan sayısı konusunda doğru olun.
  • Denetleme deneyiminiz yoksa, soruyu yanıtlamaya çalışmayın.
  • Rakamlar doğrulanabilir olmalı ve rol, firma büyüklüğü ve sektörle tutarlı olmalıdır.
  • Başkalarını denetlerken yaşadığınız zorlukları tartışmayı görmezden gelin.

Bu soru, uygun bir süpervizör olarak değerlendirmenizde kritik öneme sahiptir. Tüm ciddiyetle yaklaşın. Deneyimli adaylar olarak görüşmeciler, endüstri operasyonları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmanızı bekler, eğer özel bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız, puanlarınızı zorlarken teknik endüstriyel jargonu kullanmaya çalışın.

Göz Atmanız Gereken Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir