Menü Kapat

İşinizle İlgili Neleri Sevmiyorsunuz?

İşinizle İlgili Neleri Sevmiyorsunuz

Bir işiniz varken görüşme yapıyorsanız, işverenlerin “İşinizle İlgili Neleri Sevmiyorsunuz?” diye sormasını bekleyebilirsiniz.

Ve zaten ayrıldıysanız, “Önceki pozisyonunuzda neyi beğenmediniz?” diye sorabilirler.

Cevabınızda kaçınmanız gereken birkaç önemli tuzak var ve cevabınızı yeni bir pozisyona inme şansınızı artıracak şekilde yapılandırmanın belirli yolları var.

Şimdi, kelime kelime örneklerle mümkün olan en iyi cevabı nasıl vereceğimi paylaşacağım.

Mevcut veya Önceki İşinizle İlgili Neleri Sevmiyorsunuz?” Nasıl Cevaplanır?

Bir görüşmeci size mevcut veya önceki işinizle ilgili neyi sevmediğinizi sorduğunda, bu bir yerden yere vurma daveti değildir.

“İşinizle İlgili Neleri Sevmiyorsunuz? veya en az neyi seviyorsunuz?” deseler bile. işin veya şirketin ne kadar berbat olduğuna dair uzun bir hikaye aramıyorlar. Bu mülakat sorusuna olumlu bir tonla cevap vermelisiniz.

Aşırı derecede olumsuz bir cevap, işe alma müdürünün sizi memnun etmenin zor olduğu konusunda endişelenmesine ve pozisyonları için diğer iş arayanlara bakmalarına neden olabilir.

Takip etmeniz gereken, aşağıda açıklayacağım belirli bir cevap yapısı var.

Cevabınızı Yapılandırmanın En İyi Yolu

“İşinizle ilgili neyi sevmiyorsunuz?” sorusuna cevap verirken en iyi yol İş hakkında takdir ettiğiniz olumlu yönleri tartışarak başlamaktır.

Bunu kısaca yapın. İş görüşmenizde asıl sorudan kaçıyormuş gibi görünmek istemezsiniz. Ancak cevabınıza başlamak için en az bir olumlu açı bulun.

Ardından, ikinci adım olarak, iş/şirket hakkında daha iyi olabileceğini düşündüğünüz bir faktör belirtin.

Her zaman işinizle ilgili sevmediğiniz tek bir faktörü belirtin. Sevmediğiniz onlarca konuya deyinmek, işe alımın kafasında sevdiği ne kadar şey var sorusu doğurabilir. Bu, cevabınızı kısa ve öz tutacak ve mevcut veya eski işiniz hakkında çok olumsuz konuşmanızı önleyecektir. Ayrıca, görüşmede sesinizi üzgün veya duygusal olarak kullanmayın. Profesyonel bir tavırla bir durumu gözlemliyor ve geliştirilebilecek bir alan hakkında yorum yapıyormuş gibi görünmelisiniz.

Son işiniz hakkında, belirli bir şirketin iş yerlerini, belirli görevlerin verimliliğini vb. nasıl iyileştirebileceğinden bahseden bir danışmanmışsınız gibi konuşun.

Ardından, kendi yanıtınızı uygulayabilmeniz ve en iyi yanıtların nasıl olabileceğini incelemek için için bazı örnek yanıtlara bakalım.

“İşinizle İlgili En Sevmediğiniz Şey Nedir?”

#1 Örnek Cevap:

Soru: İşinizle İlgili En Sevmediğiniz Şey Nedir?

Mevcut pozisyonumdan memnunum, ancak mevcut işverenimin iyileştirebileceği bir alan, çalışanların elde tutulmasıdır. Yüksek bir ciroya sahibiz ve bir kişinin daha ayrıldığına dair bir e-posta aldığımızda tüm ekibin ruh halinin düştüğünü hissedebiliyorum. Aksi takdirde, harika bir ofis ortamı ve tüm projelerden ve çalışmalardan keyif aldım.

#2 Örnek Cevap:

Soru: İşinizle İlgili En Sevmediğiniz Şey Nedir?

Mevcut rolümde çalışma ortamından ve şirket kültüründen keyif alıyorum. Ancak, temel bilgilerde ustalaştığım için özel rolüm tekrarlayıcı hale geldi. Yönetim, yeni iş atama veya ek sorumluluklar verme konusunda yavaş görünüyor, bu yüzden her zaman rolden yeterince zorluk aldığımı hissetmiyorum.

Daha fazla zorlanırsam daha hızlı büyüyebileceğimi ve daha fazla öğrenebileceğimi hissediyorum, bu yüzden şimdi yeni bir şirkete katılmayı ve daha üst düzey bir işi üstlenmeyi düşünüyorum.

#3 Örnek Cevap:

Soru: İşinizle İlgili En Sevmediğiniz Şey Nedir?

İşimden zevk alıyorum, ancak son birkaç yılda çok sayıda şirket satın alımı gerçekleştirdik, bu nedenle işimin ve bir bütün olarak organizasyonun istikrarı konusunda endişelerim var.

Örneğin, iki yıllık bir süre içinde dört patronum oldu. Odaklanma açısından pozisyonum birkaç kez değişti ve hala işten zevk alıyor olsam da, bu şirketin kariyerimi geliştirmeye devam etmem için ideal bir yer olduğundan emin değilim.

Her zaman işyerindeki yeni organizasyonel değişikliklere ve yapılara uyum sağlamak yerine kariyerimi büyütmeye ve harika işler üretmeye odaklanabilmem için daha istikrarlı ve daha net bir geleceği olan bir işyerini tercih ederim.

Bazı geçiş zamanlarında, çalışanlara yeni görevler verilmeden haftalar geçti ve esasen boşta kaldılar. Bu, benim ve diğer ekip üyelerinin becerilerimizi geliştirmediğimizi veya kariyerimizde büyümediğimizi hissetmemize neden oldu.

#4 Örnek Cevap:

Soru: İşinizle İlgili En Sevmediğiniz Şey Nedir?

Mevcut işimden zevk alıyorum, ancak potansiyel iyileştirme alanlarından biri, yeni fikirleri uygulama hızımızdır. Çoğu zaman, ister yeni bir ürün ister yeni bir özellik olsun, rakiplerin bir fikir alıp bizden çok daha hızlı hayata geçirdiklerini görüyorum. Yani pazarda arayı kapatma oyunu oynuyoruz.

Sektördeki diğer firmalarda arkadaşlarım ve meslektaşlarım var, diğer şirketlerin yenilik yapma hızını bu şekilde biliyorum. Bu nedenle şirketimizin daha fazla yenilik yapabilecek ve daha hızlı hareket edebilecek bir konumda olduğunu hissediyorum, ancak henüz tam olarak yararlanamıyoruz.

Önemli Çıkarımlar

Yukarıdaki örnek cevaplarda görüldüğü gibi, işinizle ilgili sevmediğiniz tek bir faktöre her zaman ywe vermelisiniz.

İşverenin “İşinizle ilgili neyi sevmiyorsunuz?” diye sorması arasında hiçbir fark yoktur. veya “İşinizle ilgili en az neyi seviyorsunuz?”

Ayrıca, mevcut/son işiniz hakkında sevmediğiniz bir alandan bahsetmenize rağmen, yukarıdaki örneğin yanıtlarının nasıl olumlu ve motive edici olduğuna dikkat edin.

“İş beni ne kadar çok zorlarsa o kadar hızlı öğreneceğimi ve işimde büyüyeceğimi hissediyorum.”

Yukarıdaki son örnek cevabın son cümlesinde bile, bunu çok daha olumsuz söylemenin yolları var.

Bunun yerine, cevap genel olarak olumlu ve iyimser geliyor:

“Şirketimizin daha fazla yenilik yapabilecek ve daha hızlı hareket edebilecek bir konumda olduğunu hissediyorum, ancak henüz tam olarak yararlanamıyoruz.”

Bu tür bir tutum, herhangi bir iş görüşmesinde sergilenmesi çok önemlidir ve özellikle, “İşinizle ilgili en az neyi seviyorsunuz?” gibi görünüşte olumsuz bir soruyu yanıtlarken önemlidir.

İşverenlerin, büyümeye/öğrenmeye hevesli ve hevesli yeni bir çalışanı işe alma olasılığı çok daha yüksektir. Rolde iş tatmini bulacak ve zorlu, kariyer ilerletici bir pozisyon isteyen birini istiyorlar. Bulabilecekleri herhangi bir yeni pozisyon arayan veya daha fazla para arayan birine karşı, iş aramalarını bu ışıkta sunan birini işe almayı tercih ederler. İşverenlerin gözünde, zorluklar ve büyüme arayan kişinin şirkette uzun vadede kalması ve azami çabayı göstermesi daha olasıdır.

Tüm bunlar, işe alım yöneticilerinin bir röportajda aradıklarının önemli bir parçasıdır ve işe alım kararlarını değiştirebilir!

Cevabınızda Kaçınılması Gereken Hatalar

Bitirmeden önce, kaçınılması gereken birkaç kritik tuzak ve hata var.

 • Kaçınılması gereken ilk hata: Cevabınızda çok fazla konuşmak. Dürüst ve açık bir şekilde yanıt vermeli, ancak paylaştığınız şeylerde de seçici olmalısınız.
 • Maksimum 60 saniyeyi hedefleyin ve özellikle bu ayrıntılar sizi olumsuz etkiliyorsa, gereksiz ayrıntılar vermekten kaçının.
 • Ayrıca, başkalarıyla çalışmakta zorlanıyormuşsunuz gibi görünen yanıtlardan kaçının.
 • Şirket politikaları nedeniyle iş arkadaşlarınızla anlaşamadığınızı veya ekibinizi sevmediğinizi ve onlarla rahat hissetmediğinizi söylemeyin.
 • Ayrıca, asla eski bir patronla iyi geçinemediğinizi söylemeyin, yoksa gelecekteki patronunuz sorunun bir parçası olup olmadığınızı merak edebilir.
 • Genel olarak, bir işte sevmediğiniz şeylerle ilgili soruları cevaplarken başkalarıyla çatışma içeren hikayelerden kaçınmak en iyisidir.
 • Bunun yerine, öğrenmek için daha fazla fırsatınız olmasını istediğiniz bir veya iki beceri, daha fazlasını yapmak isteyeceğiniz bir veya iki görev, şirketin daha iyi yararlanmasını istediğiniz bir fırsat vb. hakkında konuşun.

Bu soruyu cevaplarken görüşmenizde bu şekilde olumlu görünebilirsiniz.

Benzer Sorular

 • Önceki pozisyonunuzda neyi beğenmediniz?
 • Eski işiniz hakkında beğenmediğiniz durumlar nelerdir?
 • İşinizde neyi sevmiyorsunuz?
 • İşinizle ilgili sevmediğiniz şey nedir?
 • İşinizle ilgili en sevmediğiniz şey nedir?
 • Son rolünüzde en çok nelerden keyif aldınız?

Karşılaşabileceğiniz Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir