Menü Kapat

Sizce İşin En Önemli Bölümleri Nedir?

Sizce İşin En Önemli Bölümleri Nedir

Mülakat sorularının tam olarak göründükleri gibi olmaması yaygındır. Genellikle gizli bir anlam vardır. Veya görüşmecinin peşinde olduğu bilgiler açık değildir. Cevabınızı güçlendirmek için gerçekte ne istendiğini anlamaya çalışmalısınız. Peki size “İşin En Önemli Bölümleri nedir?” diye sorulursa nasıl cevaplarsınız.

Size “İşin En Önemli Bölümleri nedir?” diye soruluyorsa muhtemelen öncelikleriniz ve iş ahlakınız hakkında fikir edinmeye çalışıyorlar. Bu soruyu yanıtlamanın birçok uygun yolu vardır. Ancak yanıtınız çalışkanlık, sıkı çalışma veya başarı gibi sizinle ilgili olumlu bir özelliği vurgulamalıdır.

Vurgulanacak Noktalar

Soruyu yanıtlamanın birçok yolu olduğundan, yanıtlama biçiminiz özellikle önemlidir. Bu yararlı ipuçları, mükemmel bir yanıt vermeyi kolaylaştırmalıdır.

Sizce İşin En Önemli Bölümleri cevabınızı, başvurduğunuz işe göre uyarlayın. Müşteri hizmetleri ise, müşterilerle etkileşim hakkında konuşun. Bu bir ofis işiyse, iyi performans göstermekten veya işi bitirmekten bahsedin.

Olumlu olun. İyi bir tutum sergileyin ve kendinizi işin yapılması konusunda iyimser olarak sunun.

Açık olun. Cevabınız tutku veya motivasyondan ziyade işin gerçek bir parçası olmalıdır.

Dürüst olun. İnançlarınız burada belirtilenlerden biraz farklıysa, önceden belirlenmiş bir cevap vermek yerine tamamen dürüst olmak daha iyidir. Samimiyetsizlik çok bariz anlaşılabilir.

Kaçınmanız Gereken Hatalar

Bu soruyu cevaplarken, hata yapmak kolaydır. Diğerlerinin içine düştüğü bazı yaygın tuzaklardan kaçının.

Kendi yararlarınız hakkında konuşmaktan kaçının. Daha çok maaşınız, sağlık yardımlarınız veya kariyerinizde ilerlemekle ilgileniyorsanız, bu iyi görünmüyor.

Belirsiz olmayın. Görüşmeyi yapan kişi, yanıtlamayı bitirdiğinizde önceliklerinizin tam olarak ne olduğunu bilmelidir.

Negatif olmaktan kaçının. Katıldığınız iş yerini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmaktan heyecan duymalısınız.

Çok kesin olmayın. Sonuçta fikrini soruyorlar. Kişisel önceliklerinizi paylaşıyorsunuz.

Bir işveren size bir işte ne aradığınızı sorduğunda, mutlaka belirli bir cevap aramazlar. Sadece önceliklerinizin ne olduğunu ve bunları kelimelere döküp ifade edip edemeyeceğinizi görmek istiyorlar. Şirket kültürü, performansa dayalı ödüller, ekip çalışması, büyüme potansiyeli vb. dahil olmak üzere bu soruya harika bir cevap oluşturmak için her türlü şey bir araya getirilebilir.

Cevabınızı geliştirirken aklınızda bulundurmanız gereken üç önemli nokta olduğunu unutmayın:

 • Özgün olmaya çalışın: Bir işte sizin için daha önemli olan faktörleri göz önünde bulundurun. Yalnızca standart yanıtları geri dönüştürmeyin.
 • Profesyonel Olun: Her cevap, iyi bir çalışan olma becerinizle ilgili olmalıdır. Burası kişisel hedeflerin dile getirileceği bir forum değil.
 • Desteklemeye Hazır Olun: Gerektiğinde belirttiğiniz noktalar hakkında bir tartışmaya girmeye hazır olmanız gerekir.

Kötü cevap

“Herhangi bir işten, rahat, kolay giden bir çalışma ortamı isterim.”

İyi cevap

“Büyüme potansiyeli, herhangi bir rolde, kendi rolümde veya şirketin genel büyümesine paralel olarak şirket içinde benim için en önemli şeydir. Yenilikçi ve her zaman genişlemek için yeni fırsatlar arayan bir şirkette çalışmayı çok isterim. Olumlu ve uyarlanabilir bir kültüre ve güvene sahip şirketler arıyorum.”

Cevaplar oldukça basit, ancak olumlu bir mesaj veriyorlar. Şirkete bağlısınız. Olumlu bir ortamda çalışmak istiyorsunuz. Güvenilir biri olarak görülmek istiyorsunuz. Tüm bunlar size olumlu yansır ve gerektiğinde savunulabilir veya genişletilebilir.

Bir Meslekte Sizin İçin En Önemli Olan Şeylere İlişkin Diğer Olası Yanıtlar

Kendinize karşı dürüst olmanız da önemlidir. Bu nedenle, bir kariyerde aradığınız şey büyüme değilse, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok başka profesyonel seçenek vardır. Aşağıdakileri göz önünde bulundur:

 • İş teşvik edici ve zorlu
 • Yeni şeyler öğrenebilme ve beceri setini geliştirebilme
 • Ölçülebilir sonuçlar elde etme
 • Değerli ve ekibin temel bir parçası olarak hissetme
 • Şirket içinde büyüme ve ilerleme fırsatları
 • Katkıların takdir edildiği olumlu bir kültürün parçası olmak
 • Sağlıklı bir iş/yaşam dengesi kurmak
 • Sizin İçin Gerçekte Neyin Önemli Olduğunu Anlamak

Bazen sizin için en önemli olanı bulmak zordur. Yukarıdaki listeden görüşmeci için bir cevap bulabilirsin, ancak kendi zihninde ne istediğin konusunda net olmak her zaman daha iyidir. Ardından, görüşmeci ile hangi unsurları paylaşmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Bu makalede “Sizce İşin En Önemli Bölümleri Nedir” sorusu hakkında kaynak sunduk. Daha fazla mülakat sorusu hakkında bilgi edinmek için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir