Menü Kapat

İş Güvenliği Uzmanı Mülakat Soruları ve Cevapları

İş Güvenliği Uzmanı Mülakat Soruları

İşlerini etkin bir şekilde yerine getirebilmeleri için belirli becerilere ve mesleki deneyime ihtiyaçları vardır. Güvenlik uzmanı pozisyonları için sıkça sorulan mülakat sorularına vereceğiniz yanıtları, sıkça sorulan mülakat sorularını inceleyerek hazırlayabilirsiniz. Bu makalede, görüşmecilere en sık sorulan İş Güvenliği Uzmanı Mülakat Soruları ve Cevapları bulunmaktadır.

İçindekiler

İş Güvenliği Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Neden Bu Şirkette İş Güvenlik Uzmanı Olmak İstiyorsunuz?

Bir güvenlik uzmanı olarak mesleğime tutkuyla bağlıyım ve bu bana kolay geliyor. Büyürken insanların güvenliğini sağlamak ve yaralanmaları önlemek için bu meslekte bir iş istiyordum. Bu sürüşü yanlışlıkla parmaklarımı çekiçle incittikten sonra kazandım. Kariyerime başladıktan sonra sizinki gibi büyük şirketlerde çalışmak istedim. Bu şirket beni her zaman sektördeki en yenilikçi şirket olarak etkilemiştir. Çalışanlarınızın ve çalışma alanlarınızın güvenliğini garanti ederken, firmanıza yeni fırsatların peşinden koşmasında yardımcı olma fırsatını memnuniyetle karşılarım. Sonuçta, ilerleme için güvenli bir çalışma ortamı gereklidir.

2. Başarılı Bir İş Güvenlik Uzmanını Hangi Özellikler Tanımlar?

Güvenlik uzmanları, iyi gözlem becerilerine ve yüksek düzeyde dürüstlük ve bütünlüğe sahip olmalıdır. Bir uzman olarak, üstün iletişim ve empati sergilerken bir takıma liderlik edebilmeli ve ekip içinde çalışabilmelidir. Gerçekten yetkin bir iş güvenlik uzmanı, herhangi bir özel emniyet riskinin büyük resmini görebilecek ve sürekli olarak anlamlı, ölçülebilir faydalar sağlayan politikalar geliştirebilecektir. Son olarak, her iyi iş güvenliği uzmanı, bulunduğu pozisyonda iyi performans göstermek için gerekli bilgi ve teknik becerilere sahip olmalıdır. Düzenleyici gereksinimler hakkında derinlemesine bir anlayışa ve işle ilgili olayları belgeleme, raporlama, araştırma ve önleme konusunda pratik uzmanlığa sahiptirler.

3. İş Güvenlik Önlemlerinize Uymaları İçin Çalışanlarınızı Nasıl Motive Edersiniz?

Tecrübelerime göre, personel basit güvenlik önlemlerini hemen kabul etmez. Eğitimler vererek, çalışma alanları ve süreçlerinde iyileştirme tavsiyeleri vererek onları motive ediyorum. Ek olarak, departmanlara gerektiğinde ekstra kaynakları savunmalarında yardımcı olurum. Herhangi bir güvenlik programının başarılı olması için çalışan motivasyonu ve bağlılığı gereklidir. İşe alma sürecinin başlangıcından itibaren güvenliğe öncelik vererek, çalışanlara teşekkür etmek ve onları eğitmek için olumlu pekiştireçler kullanarak ve çalışan girdilerini dinleyerek ve bunlara göre hareket ederek, daha güvenli ve daha uyumlu bir iş gücü sağlayabilirler.

4. Bu Rol İçin Hangi Stratejiler ve Zihniyet Gereklidir?

Büyük güvenlik uzmanları, yaptıkları her şeyde amansız bir şekilde mesajı verirler.  Çalışma alanında uygun koruyucu ekipmanı giyerek, yerleşik güvenlik normlarına bağlı kalarak ve istenen davranışları modelleyerek güvenlik sistemlerinin ve prosedürlerinin başarısına katkıda bulunurlar. Çalışanlara güvenliği nasıl sağlayacaklarını öğreten ve güvenlik prosedürlerini iyileştirmek için çalışanlardan geri bildirim toplayan mükemmel danışmanlardır.

5. Kaynak Önlemleri Nelerdir?

Kaynakçılar işyerinde görevlerini yerine getirirken aşağıdaki önlemleri almalıdır:

 • Tüm yanıcı malzemelerin kaynak alanını temizleyin.
 • Çalışma alanını boşaltın ve ahşap zemine yangına dayanıklı paspaslar yerleştirin.
 • Çalışma alanının etrafına yangına dayanıklı bir perde oluşturun.
 • Tüm kaynak kablolarının tamamen hasarlı olduğundan emin olun.
 • Tüm kaynak mikrofonları iki kez topraklanacaktır.
 • Kaynak alanı tamamen kuru ve nemden arındırılmış olmalıdır.
 • Yangın söndürücünün/kumun tamamen dolu olduğundan emin olun.

6. İş Güvenlik Önlemlerini Kaynak Maliyetleriyle Nasıl Dengelersiniz?

Güvenli ve sağlıklı bir iş yeri, çalışanları yaralanma ve hastalıktan koruyabilir. Ayrıca yaralanma ve hastalık giderlerini, devamsızlığı ve işten ayrılmayı azaltmaya, üretkenliği ve kaliteyi artırmaya ve çalışanların moralini yükseltmeye yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, iş güvenlikten yararlanır. Bu önlemlerin sağladığı faydalardan bağımsız olarak, ekonomik olarak sürdürülebilir olmaları için uygulama maliyetlerinin işletme için değerlerinden daha az olması gerekir.

Şirket kaynaklarının önerilen güvenlik önlemlerini finanse etmek için her zaman yeterli olmadığını biliyorum. Bu yüzden fikirlerime sayısal bir değer atıyorum ki paydaşlar hangilerinin pazarlık konusu olamayacağını anlasın.

7. Bir İş Güvenlik Uzmanı Olarak Günlük Rutininizi Nasıl Tanımlarsınız?

Bir güvenlik uzmanı olarak günlük işlerim çeşitli ve kapsamlıdır. Ana günlük sorumluluklar şunları içerir:

 • İşyeri tehlikelerini bulma – Açık acil çıkışları, temiz havayı ve işçiler için tehlikeli olabilecek diğer her şeyi kontrol ederim.
 • Güvenlik prosedürlerinin uygulanması – İşyeri yaralanmalarını azaltmak için güvenlik prosedürlerini günceller ve kullanırım. Planlama, strateji ve iletişim maksimum güvenliği sağlayabilir.
 • Kaza araştırmaları – Nedeni, ihmali ve kusuru belirlemek için tüm yaralanmaları, ölümleri incelerim.
 • Acil durum eğitimi – Çalışanları eğitmek, iş yeri kazalarını önlemenin en iyi yöntemlerinden biridir.

8. Sizi İşe Alırsak İş Güvenliği Uzmanı Olarak İlk Haftanızın Öncelikleri Ne Olur?

Her şeyden önce, yeni pozisyonumun ilk haftasını mevcut süreçleri, olay raporlarını ve şantiye verilerini analiz ederek geçirirdim. Bundan sonra, önerilen ayarlamaların bir listesini derlemek için sağlık ve güvenlik standartlarına ve sektördeki en iyi uygulamalara danışırdım. Bu değişikliklerin yetkilendirilmesi ve uygulanması için, diğer şeylerin yanı sıra, eğitim ve performans ölçümlerinin oluşturulmasını gerektiren bir zaman çerçevesi oluşturum.

9. Bir İş Güvenlik Uzmanı Olarak Önceki Deneyiminiz Hakkında Bana Ne Anlatabilirsiniz?

Son dört yılda çeşitli şirketlerde çalıştığım için bu sektörde geniş bir deneyime sahibim. Bu pozisyondaki bir çalışanın sorumluluklarının tamamen farkındayım. Çalışırken edindiğim pratik bilgilerin yanı sıra, istenen bir akademik yeterliliğe de sahibim. Ayrıca, motive olmuş bir ekibe liderlik etme ve çok sayıda personelle iletişim kurma ve onları eğitme konusunda uzmanlığım var.

10. Bazı Çalışanların Güvenlik Protokollerini Gerektiği Gibi Takip Etmediğini Fark Etseydiniz Ne Yapardınız?

Özellikle iş arkadaşlarınızla güçlü, güvene dayalı ilişkiler kurmak istiyorsanız, kendinizi bulması zor bir durum. Bununla birlikte, güvenlik prosedürlerinin ihlal edildiğini gözlemlersem uyarı vermekten çekinmem. İş sağlığı ve güvenliğinin önemi ile ilgili iletişim bence her zaman yapılmalıdır.

11. “Kumlama” Yapılırken Hangi Önlemler Alınmalıdır?

 • Hortum sızıntılarını önlemek için sıkıştırılmış hava yolu, hortumlar ve diğer bağlantı parçaları güvenli bir şekilde takılmalıdır.
 • Sıkıştırma hatalarından kaçınılmalıdır.
 • Temiz hava için başlık veya maske takılmalıdır.
 • Yakınlarda bir yangın söndürücü bulundurulacaktır. Toz maskeleri ve kulak tıkaçları/manşonları her zaman takılmalıdır
 • Kullanımda olan yüzer çatılı bir tankın üstünde kumlama yapılmayacaktır.
 • Gözlerinizi ve yüzünüzü gözlük ve yüz siperi ile korunmalıdır.
 • Kumlama işlemleri gazsız bir ortamda yapılmalıdır.

12. Bir İş Güvenlik Denetimi Tam Olarak Nedir?

Bir güvenlik denetimi, bir tesisteki güvenli olmayan koşulların ve tehlikeli faaliyetlerin belirlenmesi ve güvenliğin iyileştirilmesi için önerilerde bulunulması sürecidir, bir güvenlik denetimidir. Tesisin çalışması sırasında çıplak gözle görülebilen her türlü zararlı durumu inceler. (Diğer şeylerin yanı sıra mağazalar, inşaat işleri, inşaat işleri) Bir aracı tarafından yürütülen tesis tasarımı ve işletiminin derinlemesine araştırılması ve incelenmesi gerekir. Tesisteki güvenlik faktörlerini değerlendirmek için mühendislik, analiz, test ve ölçüm kullanılır.

13. Önceki Rolünüzde Hangi Önemli Zorluklarla Karşılaştınız?

Önceki işimin en zor yönlerinden biri eğitim gereksinimleriyle ilgilenmekti. Bir kurumdaki her çalışanın eğitim gereksinimleri olmakla birlikte, bulundukları pozisyona, departmana ve konuma göre farklılık gösterir. Şirketimizde bir sağlık ve güvenlik yazılımı çözümü yoktu ve eğitim yükümlülükleri verimsiz, zaman alıcı ve hataya açık elektronik tablolar aracılığıyla yönetiliyordu. Kimin eğitimi tamamlayıp kimin bitirmediğini takip etmekte zorlanıyorduk ve yüz yüze toplantılarda sayısız saat harcıyorduk.

14. Bir İş Güvenlik Uzmanı Olarak İş Yerinizde Motivasyonunuzu Çok Sayıda Zorluğa Rağmen Nasıl Korursunuz?

Her güne her zaman önce en zorlu görevleri tamamlayarak başlarım. Birincil motive edicilerden biri olan zor bir görev listeden çıkarıldığında bir başarı hissi vardır. Yükümlülüğün omuzlarımdan kaldırıldığını öğrendiğimde, günün geri kalanında diğer kritik ve çeşitli görevlere odaklanabilirim. Ayrıca sorumluluğu paylaşabileceğim güçlü bir ekibim vardı ve beni cesaretlendirdiler.

15. İşyerinde Güvenlik Denetimi Yapacak Olsaydınız Hangi Adımları İzlerdiniz?

İşyerinde bir güvenlik denetimi yapacak olsaydınız hangi adımları izlerdiniz? Bir işyeri güvenliği denetimi yapmak için önce mevcut süreçlere aşina olur, son olay raporlarını gözden geçirir ve ilgili kişilerle bir gözlem oturumu planlardım. Tüm bulgularımın titiz kayıtlarını tutar ve uyumdaki tüm boşlukların nihai raporuma dahil edilmesini sağlardım. Bulgularımdan, bunların bir analizini yapar, ilgili taraflara sunar ve gerekli olduğunu düşündüğüm herhangi bir uygunsuzluk için tavsiyede bulunurdum.

16. Sizce İdeal Çalışma Ortamı Nasıl Görünmeli?

Bir şantiyedeyken, sağlık ve güvenlik gerekliliklerinin, personelin kolayca ulaşabileceği görünür bir konumda ve anlayabilecekleri bir dilde yayınlanmasını bekliyorum. Ayrıca, iyi organize edilmiş ekipman ve malzeme depolama odaları ve temiz iş yerleri ararım. Personeli gözlemleme fırsatım olursa, gözlemlerimi daha sonraki bir toplantıda onlarla paylaşabilmek için fark ettiklerimi not alırım.

17. Rolünüzde Başarısız Olduğunuz Bir Zamanı ve Öğrendiğiniz Dersi Tanımlayın

Daha önceki işimde atölyemizden ekipmanlarımız çalınmıştı. Atölye ekipmanının güvenliğini tam olarak incelememeyi kendi hatam olarak kabul ettim. Bazıları bizim işimizle ilgisi olmayan öncülü güvence altına almayı düşünebilir, ancak bunun işçi güvenliğini sağlamak için olduğuna inanıyorum. Ayrıca ekipmanın güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamalıyız. Binanın güvenliğini sağlamak için korumalar var. Her zaman ekipmanı dahil etmeyi öğrendim.

18. Bir İş Güvenlik Uzmanının Sorumlulukları Nelerdir?

Bir iş güvenlik uzmanı, risklerin ve tehlikelerin varlığını ve sahanın tüm geçerli düzenleyici standartlara uygunluğunu tespit etmek için çalışma sahası değerlendirmeleri yapar. Bu alandaki diğer görev ve sorumluluklar arasında işyeri kazalarını veya sorunlarını araştırmak, bulgularınıza göre raporlar yazmak ve güvenli olmayan çalışma uygulamalarını standarta uygun hale getirmek gerekir. Öte yandan sağlık ve güvenlik standartlarına uyumsuzluk gibi dikkat edilmesi gereken belirli konular hakkında yöneticiler ve çalışanlarla iletişim kurmak yer alır. Ek olarak, bazı güvenlik uzmanları, çalışanlar için güvenlik ekipmanlarının doğru kullanımı ve kazalardan kaçınma konusunda eğitim ve güvenlik eğitimi oturumları düzenler.

19. Yüksek Gerilim Elektrik Hatları veya İletim Hatlarında Çalışan Çalışanlara Ne Gibi Güvenlik Önlemleri Önerirsiniz?

Yüksek voltajlı yerlerde çalışırken, operasyonlarımızın İSG yönetmeliklerine uygun olmasını ve tüm çalışanların yüksek voltajlı bir ortamda çalışmak üzere uygun şekilde eğitilmesini sağlarım. Ark parlaması genellikle önemli bir risk olduğu için koruyucu giysiler giyme ihtiyacını da vurguluyorum.

20. İnşaatta Genel Güvenlik İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

 • Elinizde uygun bir ilk yardım malzemesi bulundurmalı.
 • Yeterli yangın söndürme ekipmanı verilmelidir.
 • Gece çalışmaları için yeterli aydınlatma sağlanmalıdır.
 • Yüksekte çalışmak emniyet kemeri kullanımını zorunlu kılmaktadır.
 • Çimento ile çalışmak için gözlük, lastik eldiven ve burun maskeli lastik çizme gereklidir.
 • Şantiyelerde kullanılan taşlama ekipmanlarına koruyucular takılmalıdır.
 • Kısa süreli çalışma için kırmızı bayraklar çekilmeli ve uzatılmalıdır.
 • Bir işçi, aletleri tutarken asla merdivene tırmanmamalıdır.

21. Potansiyel Olarak Riskli Durumlarla Karşılaştığınızda Neler Yaparsınız?

Şantiyede olası bir tehlikeyi fark ettiğimde hemen işyerinin o bölümünde üretimi durdururum. Bundan sonra, çevreden gelen tehlikeyi azaltmak ve ortadan kaldırmak için bir araştırma yapıyorum ve gerekli prosedürleri alıyorum. Konumun güvenli olduğuna dair güvencemin ardından ekibimin çalışmaya devam etmesine izin veriyorum, ancak sürecimi tekrarlamam gerekirse olası risklere karşı dikkatli olmalarını rica ediyorum.

22. Neden Kendinizi Bu Pozisyon İçin En Nitelikli Aday Olarak Görüyorsunuz?

Sertifikalı bir güvenlik uzmanıyım ve son dört yıldır benzer pozisyonlarda çalıştığım için iş tanımımı gerçekten anlıyorum. Akademik referanslarım arasında iş sağlığı ve güvenliği alanında lisans derecesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Teknoloğu sertifikası ve Güvenlik Uzmanı sertifikam bulunmaktadır. Güvenlik teçhizatı, aletler ve bunların nasıl etkin bir şekilde kullanılacağı konusunda çok bilgiliyim. Ek olarak, ekip çalışmasına inanırım ve ekibimi maksimum üretkenlik elde etmek için motive etmemi sağlayan güçlü kişilerarası becerilere sahibim.

İlginizi çekebilir: Harika bir akademik özgeçmiş nasıl yazılır?

23. En Büyük Profesyonel Başarınızı Bizimle Paylaşır Mısınız?

En büyük profesyonel başarım, yılın çalışanı seçildiğim önceki işimdi. Yoğun atölyelerimizden birinde araçları tutmak için bir protokol yoktu ve sitenin çeşitli yerlerinde güvenli olmayan öğeler gördüm. Araçları kullandıktan sonra, bir depolama alanı oluşturmak ve güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmak için bunları depolamak ve düzenlemek için bir sistem tasarladım. Bundan sonra, yeni sistemi atölye ekibine öğrettim ve etkili olduğunu doğrulamak için kullanımını izledim. İşçi verimliliği artarken yaralanma vakaları azaldı.

Diğer İş Güvenliği Uzmanı Mülakat Soruları

 1. Maaş Beklentiniz Nedir?
 2. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 3. Yönetim Tarzınız Nedir?
 4. Sizi Ne Motive Eder?
 5. Kariyer Hedefiniz Nedir?
 6. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 7. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?
 8. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 9. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?
  En Büyük Tutkunuz Nedir?
 10. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı?
 11. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 12. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 13. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 14. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?

Unutmadan ..

Yukarıdaki sorular, işi almak için gözden geçirmenize yardımcı olabilir. Her zaman bir Güvenlik uzmanının başkalarıyla iyi çalışabilmesi gerektiğini unutmayın. Genel olarak, bu, yüksek düzeyde odaklanma ve ayrıntılara dikkat gerektiren zorlu bir meslektir. Görevlere öncelik vermekten, çoklu görev yapmaktan ve işleri düzenli tutmaktan hoşlanan biri için harika bir fırsat var. Bir iş görüşmesine gidiyorsanız, kendinden emin bir şekilde konuşmayı unutmayın.

Bu içerikte yaklaşan iş görüşmenizde karşılaşabileceğiniz en yaygın iş güvenliği mülakat soruları ve cevaplarını listeledik. Daha fazla bilgi için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edin.

İyi şanslar..

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir