Menü Kapat

E-Posta ile İş Mülakat Davetine Nasıl Yanıt Verilir

Is Gorusmesi E-posta Nasil Yanit Verilir

İş aramanın çoğu çevrimiçi olarak yapılırken, profesyonel e-posta becerilerinizi mükemmelleştirmeniz gerekecek.

İş aramanın çoğu çevrimiçi olarak yapılırken, profesyonel e-posta becerilerinizi mükemmelleştirmeniz gerekecek. Bu yazıda, yaklaşan bir iş görüşmesiyle ilgili e-postalara nasıl yanıt verileceğini tartışacağız. Farklı senaryolara ve dijital müdahalenize en iyi nasıl yaklaşacağımıza bakacağız.

‍Bir İş Fırsatı E-Postasına Nasıl Yanıt Verirsiniz?

E-posta gelen kutunuzu açabilir ve bir işe alım görevlisinden sizin için harika bir fırsata sahip olduklarını ve işle ilgilenip ilgilenmediğinizi bilmek isteyeceğini söyleyen yeni bir mesaj görebilirsiniz. Bir yanıtı geri çekmeden önce, yanıtınızı düşünmek için biraz zaman ayırın. Şu anda sevdiğiniz bir işte çalışıyor olsanız bile, sohbet etmeye değmez mi?

İşle gerçekten ilgilenmiyorsanız, kibarca reddedin. Basitçe söyleyin,  Şu anda yeni bir işle ilgilenmiyorum. Ancak, gelecekte ek fırsatlar ortaya çıkarsa lütfen bana bildirin. ‍

Asla kaba bir cevap göndermek istemezsiniz. Büyük olasılıkla kariyerinizin bir noktasında yeni bir işe ihtiyacınız olacak ve şu anda iyi bir işiniz olsa bile tüm seçeneklerinizi açık tutmak isteyeceksiniz.

Öte yandan, görüşme davetini kabul etmeye hazırsanız, heyecanlandığınızı ve bu fırsatla ilgilendiğinizi göstermek için üzerinde çalışabileceğiniz örnek bir e-posta burada. Aşağıdakileri sadece kopyalamayın, mülakat yaptığınız sektöre ve pozisyona uyacak şekilde kişiselleştirin.

Bana ulaştığınız için çok teşekkür ederim. İş aramaya başlamak üzereyken zamanlamanız mükemmel. Fırsat hakkında daha fazla bilgi edinmek için sabırsızlanıyorum ve bir telefon görüşmesi yapmayı çok isterim. Telefon numaram ve ek iletişim bilgilerim aşağıdadır. Lütfen sizin için uygun olan bir zamanı bana bildirin.

İş fırsatını tartışmak için bir görüşme daveti veya ilk telefon görüşmesi için tetikte olun. Tam olarak ilgilenmeseniz bile, işe alım görevlisini yanıtlamalı ve dinlemelisiniz. Olabilecek en kötü şey, telefonda birkaç dakikanızı boşa harcamanızdır.

Mülakat Randevusunu E-Posta İle Nasıl Onaylarım?

Bazı adaylar, görüşme sürecinde bir e-postaya yanıt vermek konusunda zorlanırlar. Toplantı davetine nasıl yanıt vermelisiniz ya da buna hiç ihtiyacınız var mı? Kısa bir geri e-posta olsa bile yanıt vermek her zaman en iyisidir. İşte bir e-posta yanıtı örneği:

Mülakat davetini gönderdiğiniz için teşekkürler. İşe alma müdürü ve ekibin diğer üyeleriyle tanışmayı dört gözle bekliyorum. Her şeyi koordine ettiğiniz için tekrar teşekkürler. Benden ek bir şeye ihtiyacınız olursa lütfen bana bildirin.

Bu notu ya toplantı onayınızla birlikte ya da takvim davetini kabul ettikten hemen sonra göndermelisiniz. Organize olduğunuzu ve başkalarının zamanına değer verdiğinizi gösterir.

Bir Görüşme Onayına Nasıl Yanıt Verirsiniz?

Bazen işe alım görevlisinden veya insan kaynaklarındaki birinden görüşmenizin planlandığına dair bir e-posta alabilirsiniz. Bu e-postayı her zaman yanıtlamalısınız.

Yanıtınızda, görüşeceğiniz kişi veya kişilerin saatini, tarihini, yerini ve adını doğrulayın. Aşağıda, yanıtınızı hazırlamanıza yardımcı olacak örnek bir e-posta bulunmaktadır.

Benim için işe alım müdürü ile bir röportaj planlamak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. İş görüşmem sırasında onlarla tanışmayı dört gözle bekliyorum. Lütfen önümüzdeki hafta görüşmemden önce ihtiyaç duyabileceğim ek ayrıntıları gönderin. Bunu benim için planladığın için gerçekten minnettarım. Mülakattan önce ve sonra başka sorularım olursa size bildireceğim.

İşe alım görevlisi veya insan kaynakları temsilcisi, görüşmenizden önce ve sonra ana irtibat noktanız olacaktır. Bu e-postayı, toplantınıza hazırlanmanıza yardımcı olabilecek şirket hakkında sorularınızı sormak için kullanın.

İşle ilgili herhangi bir ayrıntıyı bilmek istiyorsanız, görüşme gününüzden önce sorun. İşte görüşmenizden önce cevaplamak isteyebileceğiniz birkaç yaygın soru.

  • İş unvanıyla ilgili herhangi bir ayrıntı verebilir misiniz?
  • Bu turdan sonra görüşecek başka kişiler olacak mı?
  • Görüşeceğim işverenin iş unvanını ve e-posta adresini gönderebilir misiniz?

Bir İş Görüşmesi veya Fırsatla İlgili E-Postalar İçin İpuçları

İş aramaya başlamadan önce uygun bir e-posta adresiniz olduğundan emin olun. Üniversitede saçma sapan bir adınız varsa, onu daha resmi bir adla değiştirmeyi düşünün.

Bir görüşme planlarken her zaman birkaç kez müsait olduğunuzu belirtin. Esnek olmaya çalışın ve mümkün olduğunca zamanlayıcı ile çalışın.

Ayrıca görüşmeye gittiğinizde birden fazla kişiyle görüşmesini isteyebilirsiniz. Mevcut işinizden zaman ayırmaya devam etmeniz zorsa, işe alım görevlisine karşı dürüst olun. Genellikle bir talebi işleyebilir ve bir ziyaret sırasında birden fazla görüşme içerebilirler.

İş aramanız sırasında tanıştığınız herkese her zaman bir takip e-postası gönderin. Her kişiye aynı teşekkürü iletmeyin. mülakat yaptığınız her kişi için benzersiz bir e-posta oluşturmak için zaman ayırın.

İlginizi çekebilir: Teşekkür E-postası nasıl gönderilir?

Bir iş arıyorsanız, kişisel e-postanızda telefon numaranızı ve ek iletişim bilgilerinizi içeren bir imzanız olmalıdır. Bu şekilde, birinin sizinle iletişim kurması gerekirse, bu kolaydır.

E-postalarınızda profesyonel ve kibar kelimeler kullanın. Sevgili, saygılar ve içtenlikle iyi çalışmalar.

Bu ipuçlarını ve püf noktalarını iş aramanız sırasında e-posta ile yazışmaya geldiğinde izlerseniz, farkına bile varmadan bir iş teklifi alırsınız.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in İş Bulma Rehberi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir