Menü Kapat

İş Geliştirme Müdürü Mülakat Soruları ve Cevapları

İş Geliştirme Müdürü İş Görüşmesi Soruları

Bir iş geliştirme yöneticisi işe almak söz konusu olduğunda, ihtiyaçlarınıza uygun becerilere sahip bir kişi bulmanız gerekir. İşte adaylarınızın becerilerini ve deneyimlerini değerlendirmenize yardımcı olacak en iyi 20 iş geliştirme müdürü mülakat soruları ve cevapları.

İş Geliştirme Müdürü Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Kendinizi Tanıtın ve Neden İş Geliştirme Müdürü Olmak İstediğinizi Bize Anlatın

Eğitim nitelikleriniz ve yılların deneyimi dahil olmak üzere görüşmeciye kim olduğunuzu söyleyin ve ardından iş geliştirme yönetimi ile neden ilgilendiğinizi belirtin. Bu işle ilgili bazı niteliklerinizi paylaşın. Neden iş geliştirme alanında kariyer yapmak istediğinizi belirtin.

Örnek Cevap:

“Oİş geliştirme yöneticisi olarak 10 yılımı adadım. Bilkent Üniversitesi’nden Geliştirme Çalışmaları Lisans derecesine ve Ankara Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans derecesine sahibim. Kariyerimin başlangıcından itibaren birçok sektörde çalıştım. İşletmelerin ilerlemeleri ve ekonomik büyümeleri için harika planlar geliştirmelerine yardımcı olmak için iş geliştirmeyi sürdürmeye karar verdim. Ayrıca beni bu pozisyon için nitelendiren bir dizi özelliğim var. Bunlar, mükemmel kişilerarası ve iletişim yetenekleri, iş bilgisi ve zekası, proje yönetimi yeteneği, bilgisayar okuryazarlığı, araştırma ve strateji oluşturma yeteneğidir.”

2. Neden Şirketimizde İş Geliştirme Müdürü Olarak Çalışmak İstiyorsunuz?

Bu, görüşmeciyi, bir fırsat verilirse firmaya fayda sağlayacağınıza ikna etmek için bir şans. İş geliştirme müdürü rolüyle ilgilendiğinizi ve bunun bir parçası olmak istediğinizi gösterin. Ayrıca, şirkete nasıl yardım etmeyi düşündüğünüzü belirtin. Şirketle neden çalışmak istediğinizi kısa, dürüst ve ikna edici şekilde aktarın.

Örnek Cevap:

“Firmanızı yakından takip ediyorum. Kaydettiğimiz performans ve gilişimden etkilendiğimi söylemeliyim. Ancak, hala iyileştirme için yer olduğuna inanıyorum. Rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olmak için paylaşmak ve uygulamak istediğim bazı stratejilerim ve ayrıca bu kuruma önemli ölçüde fayda sağlayacak bir dizi beceri, nitelik ve yeteneklerim var. Burada çalışmak aynı zamanda en iyi işletme yöneticilerinden bazılarıyla tanışıp çalışmamı sağlayacak ve kariyerimi geliştirmeme büyük ölçüde yardımcı olacak. Son olarak, ürünlerinize çok inanıyorum ve bu nedenle burada çalışırken kendimi evimde gibi hissedeceğim. Bu büyük kurumun bir parçası olmaktan onur duyacağım.”

3. Bir İş Geliştirme Yöneticisi Olarak İş Arkadaşlarınız Sizi Nasıl Tanımlıyor?

Görüşmeyi yapan kişi buna benzer iş geliştirme müdürü mülakat soruları ile, eski iş arkadaşlarınızın sizi nasıl tanımladığını duymak istiyor. Eski iş arkadaşlarınızın sizi nasıl tanımladığından bahsedin. Cevabınızda dürüst olun.

Örnek Cevap:

“Son iş yerimde beş yılı aşkın süredir birlikte çalıştığım arkadaşlarım vardı. Beni güvenilebilecek biri olarak tanımlıyorlar. Bunun nedeni işime çok bağlı olmamdı. Gerektiğinde veya çağrıldığında orada olurdum. Ayrıca benim takım oyuncusu olduğumu söylüyorlar. Bireysel veya takım halinde verimli çalışırdım. Benimle çalışmaktan zevk aldılar.”

4. Bir İş Geliştirme Müdürü Olarak Yönetime Bakış Açınız Nedir?

Burada görüşmeci sizin nasıl bir lider olduğunuzu ve işi nasıl halledeceğinizi öğrenmek ister. Yönetime bakış açınızdan bahsedin. Cevabınızı açıklayarak destekleyin.

Örnek Cevap:

“Benim görüşüm, iş eşit olarak dağıtılmalı, böylece bazı işçiler işle aşırı yüklenmezken, diğerleri hiçbir şey yapmaz. Ekipleri yönetirken, benim görüşüm ekip üyelerine çok iyi gerçekleştirebilecekleri görevler verilmesi gerektiğidir. Ayrıca ekiplerin belirli görevleri yerine getirme konusunda uzman veya deneyimli kişilere sahip olması gerektiğine inanıyorum. Bu şekilde, özel beceri gerektiren teknik görevlere, ilgili becerilere sahip bireyler atanmalıdır.”

5. İşini Verimsiz Bir Şekilde Yapan Bir Çalışanla Nasıl Başa Çıkarsınız?

Görüşmeyi yapan kişi benzer iş geliştirme müdürü mülakat soruları ile, verimsiz çalışanların performansını nasıl iyileştirebileceğinizi bilmek istiyor. Kötü bir performans göstereni nasıl motive edebileceğinizi açıklayın. Çalışan performansını artırabileceğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

“İlk olarak, etkisizliğinin nedenini öğrenmek için performansıyla ilgili bir değerlendirme yaparım. Daha sonra, becerilerini geliştirmek için çalışanı bir iyileştirme programına yerleştiririm. Bu, çalışanın işin nasıl yapılması gerektiği konusunda yol gösterebilmesi için yetkin bir kişiyle ekip oluşturmayı içerebilir. Bazen çalışanlar, aile sorunları gibi dış sorunlar nedeniyle düşük performans gösterir. Durum buysa, çalışana konuyu nasıl ele alacağı konusunda tavsiyede bulunurum, bu şekilde daha üretken hale gelmesine katkıda bulunurum.

6. Çalışanlarınızın Motive Olmasını Nasıl Sağlarsınız?

Çalışanları motive etme yeteneğiniz burada değerlendirilir. Çalışanları nasıl motive ettiğinizi belirtin. Ekibinizi motive edebileceğiniz izlenimi verin.

Örnek Cevap:

“Hedeflerimize ulaşmakta ekibe yardımcı olan iş arkadaşlarımızı takdir ederim. Tecrübelerime göre, başarıyı tanımak sadece ilgili çalışanı motive etmekle kalmaz, aynı zamanda diğerlerini de hedeflerine ulaşmak ve bir miktar tanınmak için performanslarını iyileştirme konusunda ilham verir. Ayrıca, mümkün olduğunda delegasyonu birbirine bağımlı hale getiriyorum. Bu, çalışanların birbirleriyle çalışmayı öğrenmelerine ve bu süreçte daha iyi performans göstermek için birbirlerini geliştirmelerine yardımcı olur.”

7. Bir İş Geliştirme Yöneticisinin Üstlendiği Roller Nelerdir?

Görüşmeyi yapan kişi, adayın rollerine aşinalığını test etmek istiyor.

Örnek Cevap:

“Bir iş geliştirme yöneticisinin birincil rolü, şirketlerinin büyümesine, üretkenliği artırmasına ve daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olacak yeni iş fırsatlarını belirlemektir. Diğer roller, müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak ve bunları karşılamak için planlar oluşturmak, geliştirme ekibi ve şirket büyümesi için hedefler geliştirmek, personeli eğitmek ve uygun şekilde diğer departmanlarla bağlantı kurmaktır. Yönetici ayrıca mevcut pazarlara ulaşmak için yeni ortaklıklar ve yöntemler belirlemekle de görevlendirilir.”

8. Beş Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz?

Görüşmeyi yapan kişi, hedefler belirleyip belirleyemeyeceğinizi ve bu hedeflere ulaşmaya odaklanıp odaklanamayacağınızı test etmek ister. Beş yıl sonra nerede olmak istediğinizi belirtin. Dürüst olun ve ikna edici bir cevap verin.

Örnek Cevap:

“Bu alanda iyi  bir deneyim kazanarak daha fazla yönetsel sorumluluğu üstlenebileceğim. Ayrıca, ister basit ister karmaşık olsun, işleri halletmek için güvenilebilecek bir kişi olmak istiyorum. Ayrıca önümüzdeki beş yıl içinde kendimi daha iyi bir problem çözücü olarak görüyorum.”

9. Bir İş Geliştirme Yöneticisi Olarak Tipik Bir Günün Nasıl Olduğunu Anlatın

Burada günlük rutininizi bilip bilmediğiniz test edilir. Bir iş geliştirme yöneticisi tarafından gerçekleştirilen birkaç görevi belirtin. Kısa olun ve eksiksiz bir yanıt verdiğinizden emin olun.

Örnek Cevap:

“Tipik bir iş günü, olası satışlar yaratmayı, müşterilerle toplantılar düzenlemeyi, potansiyel müşterileri soğuk aramayı ve pazarlama desteğiyle hedef pazarlarda fırsatlar yaratmayı içerecektir. Diğer sorumluluklar, kilit müşterilerle ilişkiler geliştirmek. Beslemek, satılan hizmetler ve ürünler hakkında uzman tavsiyesi vermek olacaktır. Ayrıca, dahili yönergelere dayalı olarak müşterilerle fiyatlandırma konusunda pazarlık yapacağım.”

10. Bir İş Geliştirme Yöneticisinin Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Burada görüşmeci bu iş geliştirme müdürü mülakat sorusunu bir iş geliştirme yöneticisini etkili kılan nitelikleri bilip bilmediğinizi bilmek ister.

İpucu 1: İş geliştirme yöneticilerinin sahip olması gereken birkaç özelliği belirtin. Kısa olun ve doğrudan bir cevap verin.

Örnek Cevap:

“İyi bir sunum becerisine sahip olmak, Bir iş geliştirme yöneticisinin önemli görevlerindendir. Bu kendisini ve şirketi potansiyel müşterilere tanıtabilmek için önemlidir. Aynı zamanda güçlü iletişim, planlama ve zaman yönetimi becerilerine sahip olmalıdır. Diğer nitelikler arasında mükemmel organizasyon becerileri, çoklu görev yeteneği ve proaktif olma yer alır.”

11. Bir Müşteri Sizde Olmayan Bir Özelliği Talep Ederse Ne Yapacaksınız?

Görüşmeci benzer iş geliştirme müdürü mülakat sorularıyla, müşteri ihtiyaçlarını değerlendirme ve doğru kararı verme yeteneğinizi test etmek istiyor. İsteği nasıl ele alacağınızı açıklayın. Doğru kararı verebileceğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

“Bunu, ürün geliştirme ekibini bir araya getirmek ve konuyu incelemek için bir fırsat olarak kullanacağım. Bazen istenen özellik, yalnızca bir istemci ihtiyacını karşılayabilir. İhtiyaç sadece tek bir müşteriye özel ise, özelliğin ürüne dahil edilmesi avantajlı olmayabilir. Bu, özelliğin yalnızca diğer müşterilere fayda sağlayacaksa dahil edilmesi gerektiği anlamına gelir.”

12. İş Geliştirme Müdürü Olarak Ne Tür KPI’ları Takip Ediyorsunuz?

Burada yönetici olarak kullandığınız KPI’ları belirtmeniz gerekmektedir. Takip ettiğiniz KPI’ları belirtin. İşinizde KPI’ları kullandığınızı gösterin.

Örnek Cevap:

“Takip ettiğim KPI türlerinden en önemlilerini sıralamam gerikirse; Bunlar ileriye dönük toplam gelir,Yardımcı olunan ürün bilgisi sayısı ve elde edilen ortaklık sayılarıdır.”

13. Bir İş Geliştirme Müdürü olarak Genel İşi Yönlendirmeye Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Görüşmeci bu iş geliştirme müdürü mülakat sorusuyla, genel işi etkileyebileceğiniz yolları bilmek ister. Çabalarınızın tüm işletmeyi nasıl etkileyebileceğinden bahsedin. Kesin ve doğrudan konuya odaklanın.

Örnek Cevap:

“Bir iş geliştirme yöneticisi olarak, gelecekteki pazar ihtiyaçlarını yönlendiren müşterilerle yakın bir şekilde çalışırdım. Böylece, pazarı daha iyi anlamak için müşterilerle sohbetler kurabiliyorum. Sonuç olarak, yüksek derecede pazar içgörüleri kazanacak ve daha sonra bunları tüm departman vizyonlarını ileriye taşıma rolünü üstlenecek olan yöneticilere iletecektim.”

14. İş Geliştirme Yöneticileri Rollerini Kolaylaştırmak İçin Sıklıkla Kimlerle Konuşmalı?

Görüşmeyi yapan kişi bu iş geliştirme müdürü mülakat soruları ile, rollerinizi etkin bir şekilde yerine getirmek için iletişim halinde olmanız gereken kişilere aşina olup olmadığınızı bilmek ister. İletişim kurmanız gereken departmanları belirtin. Etkileşim kuracağınız kişileri tanıdığınızı gösterin.

Örnek Cevap:

“Yöneticiler, ürün yöneticileri, ürün sahipleri ve satış ekibi ile iletişim halinde olmalıdırlar. Bu insanlarla sık sık konuşarak, iş geliştirme yöneticileri, işletmelerinin veya şirketlerinin odaklanmaya başlayabilecekleri fırsatların kesişimlerini bulacaktır.”

15. Bu Sektörde Nasıl Güncel Kalıyorsunuz?

işe alım uzmanı buna benzer iş geliştirme müdürü mülakat soruları ile, alanınızdaki gelişmelerden haberdar olup olmadığınızı bilmek istiyor. Nasıl haberdar olduğunuzu belirtin. Güncel kaldığınızı gösterin.

Örnek Cevap:

“2 bültene aboneyim ve bunlar bana iş geliştirme yönetimiyle ilgili taze kalmamı sağlıyor ve ilham veriyor. Bu haber bültenlerini okumak, sektördeki yeni gelişmeleri ve yenilikleri tanımama yardımcı oluyor. Ayrıca iş geliştirme konularını tartışan bölgesel seminerlere katılıyorum.”

16. Bir Yönetici Olarak Başarıyı Nasıl Ölçersiniz?

Burada görüşmeci, başarı seviyenizi nasıl ölçeceğinizi bilmek istiyor. Başarıyı nasıl ölçtüğünüzü açıklayın Hedefler belirleyebileceğinizi ve onlara ulaşabileceğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

“Her görevin veya projenin başında hedefler koymayı sağlarım. Daha sonra bu hedeflere ulaşmak için çalışırım. Sonunda, belirlenen hedeflere karşı sonuçları kontrol ederim. Beklenen gerçekleştiyse, başarı gerçekleşmiş demektir.”

17. Departmanınızda Tartışan İki Çalışan Bulsaydınız, Bu Durumla Nasıl Başa Çıkırdınız?  

Görüşmeci buna bnzer iş geliştirme müdürü mülakat soruları ile, problem çözme becerilerinizi arar. Durumla nasıl başa çıkabileceğinizi açıklayın.

Örnek Cevap:

“Kavganın temel nedenini bulmaya çalışarak başlardım. Ondan sonra iki çalışanla bir toplantı yapar ve dünyanın dönmeye devam ettiğini, bu yüzden farklılıklarını nasıl unutacakları konusunda tavsiyelerde bulunurdum.”

18. Önceki İşinizde Yönetimde En Sevmediğiniz Şey Neydi?

Görüşmeci ilgili iş geliştirme müdürü mülakat soruları ile, önceki işinizde sizi memnun etmeyen yönetim yönlerini anlamak istiyor. İşinize yarayabilecek olumsuz bir şeyi paylaşmayın. Gerçek bir deneyimi anlatın.

Örnek Cevap:

“Son görevimde en sevmediğim şey kariyer fırsatlarına olanak tanınmaması oldu. Bu, belirli bir yönetim seviyesine ulaştıktan sonra oluyordu. Yöneticilerin işçileri tutamadığı durgun bir nokta gibiydi. Bu nedenle, o noktada kariyer gelişimini şirketi büyütmenin bir yöntemi olarak kabul etmediler veya dikkate almadılar.”

19. İşe Alınırsanız, Yeni Atanan Yönetici Olarak Ne Yapacaksınız?

Görüşmeci benzer iş geliştirme müdürü mülakat soruları yönelterek, işe alındıktan sonra nasıl başlamayı planladığınızı bilmek istiyor.

İpucu 1: Rolünüzü üstlendikten sonra yapacağınız ilk şeyi tanımlayın

2. İpucu: Kesin ve ikna edici bir yanıt verin

Örnek Cevap:

“İşe alınırsam yapacağım ilk şey, şirketin hedeflerini ve politikalarını gözden geçirmek olacaktır. Bunu yapmak, şirketin neden var olduğunu bilmemi sağlayacak. O zaman, hedeflerine ulaşmasına etkin bir şekilde katkıda bulunabileceğim. Bunu, rolümü uygun şekilde yerine getirerek ve hedeflerimi genel hedefe göre hizalayarak sağlayacağım.”

20. Bir Yönetici Olarak Başarısız Olduğunuz Bir Zamanı ve Başarısızlığınızdan Öğrendiğiniz Dersi Tanımlayın

Görüşmeci bu gibi iş geliştirme müdürü mülakat soruları ile, hatalarınızdan ders alıp almadığınızı bilmek ister. Yaşadığınız başarısızlığı anlatın. Öğrendiklerinizden bahsedin.

Örnek Cevap:

“Son görevim sırasında bir keresinde kısa süre içinde birçok yeni iş fırsatı bulacağıma söz vermiştim. Dönemin bitiminden sonra, sadece birkaç fırsatım oldu. Aşırı iddialıydım. Hedeflerimde her zaman gerçekçi olmayı ve ulaşılabilir hedefler bulmayı öğrendim.”

Diğer İş Geliştirme Müdürü Mülakat Soruları

 1. Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?
 2. Yönetim Tarzınız Nedir?
 3. Kariyer Hedefiniz Nedir?
 4. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 5. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar
 6. Bu Kalemi Bana Sat
 7. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 8. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 9. En Zayıf Yönleriniz Nelerdir?
 10. Maaş Beklentiniz Nedir?
 11. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?
 12. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 13. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 14. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?
 15. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 16. Aldığın En Zor Karar Neydi? Nasıl Cevaplanır?
 17. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?
 18. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 19. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?
 20. Pozisyonu Nereden Duydunuz?

Unutmadan..

Bu iş geliştirme müdürü mülakat soruları ve cevapları yaklaşan iş görüşmenizde işinizi kolaylaştıracaktır. Artık işe alım uzmanlarının neler sorabileceğini, bu soruları neden sorduklarını ve cevap modellerini tam olarak aktardık. Daha fazla deneyim için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İyi şanslar…

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir