Menü Kapat

İş Analisti Mülakat Soruları ve Cevapları

Bir iş analisti görüşmesine nasıl hazırlanırım?

Bu makalede, daha genel olan, iş için tutumunuzu ve yatkınlığınızı test eden, her türlü iş için gereken gerçek becerilerden ziyade, giriş seviyesi bir İş Analisti mülakat soruları hakkında bilgi içermektedir.

2. Neden bizimle çalışmak istiyorsun?

Yılın herhangi bir gününde, herhangi bir büyük şehirde, çevrimiçi iş ilanları arasında iş analistleri için düzinelerce iş ilanı bulacaksınız. Ve ekonomik genişlemede şirketler seçiminizi sorgulamazken durgunluk zamanlarında sizinle iş için yarışan yüzlerce kişi olabilir.

Şirketleri hakkında biraz araştırma yapın. Belki de şirketin sunduğu hizmetleri beğenirsiniz, onların özel iş alanları kalbinize yakındır. Veya birkaç kolej arkadaşı ve arkadaşı şirket için çalışıyor ve eğitim programı ve çalışma ortamı hakkında harika şeyler duydunuz.

Belki de onların vizyonlarını, web sitelerindeki misyon açıklamalarını beğeniyorsunuzdur. Ya da şirketin bulunduğu binadan sadece beş dakikalık yürüme mesafesinde (veya arabayla) yaşıyor olabilirsiniz. Herhangi bir sebep, sebepsizlikten iyidir – bu yüzden onlara en az bir tane iyi bir sebep sunun.

3. Bu işte ne yapacağınızı hayal ediyorsunuz?

Bu aldatıcı bir soru. Aşırı yüksek beklentiler göstermemelisiniz. İşin ilk yılında, muhtemelen yalnızca diğer daha kıdemli çalışanlara işlerinde yardımcı olacaksınız. Onlar için basit analizler yapacak, veri toplayacak ve basit raporlar oluşturacaksınız.

Büyük şirketlerde, özellikle finans ve yönetim işleri hakkında konuştuğumuzda, bu adımı atlayamazsınız. Bu yüzden beklentilerinizi düşük tutun. Her şeyden önce öğrenmeye ve diğer insanlarla işbirliği yapmaya, işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaya istekli olduğunuzu söyleyin.

Elbette, bir iş tanımı açıkça formüle edilmiş görevlerin kapsamlı bir listesini veriyorsa, bunları listeleyebilirsiniz. Ama hiçbir anlam ifade etmeyen kelimeleri tekrar etmeyin. En azından işteki ilk yılınızda, eninde sonunda zaten yapmayacağınız şeyleri yapacağınıza söz vermeyin…

4. Neden bu role hazır olduğunu düşünüyorsun?

Burada iki şeye başvurabilirsiniz. Birincisi eğitiminiz. İşle en çok ilgili olan dersleri (yönetim, muhasebe, finansal analiz, zaman çizelgesi analizi, veritabanları, vb.) listelemekten çekinmeyin.

İkincisi, sizi işe uygun yapan becerileriniz ve tutumlarınızdır. Verileri analiz etmeyi sevdiğinizi, çalışkan bir ekibin parçası olmayı sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Matematik ve bilgisayar becerilerinizin güçlü olduğunu, hızlı öğrenen, sorumluluk sahibi ve başkalarıyla iletişimde güçlü olduğunuzu da söyleyebilirsiniz.

Elbette daha önce benzer bir işte çalıştıysanız veya stajınızı aynı/başka bir kurumda yaptıysanız bunu belirtmelisiniz. İlişkiniz ne olursa olsun, güven göstermeye çalışın. Harika bir analist olmak için gerekenlere sahip olduğunuza inanmadığınız sürece, diğer insanlar da aynı şeye inanmakta zorlanacaklar.

5. Bize iş analiziyle ilgili teknik bilginizden bahsedin

Bu yine zor bir soru. Her şeyden önce, şirketten kıdemli bir analistle görüşmediğiniz sürece görüşmeci neden bahsettiğinizi anlamayabilir. İK yöneticileri ve genel uzmanlar SWOT analizi, Gantt Şeması, Çevik metodoloji veya ürün yaşam döngüsü hakkında çok az şey biliyor…

Öte yandan, günümüzde herkes onlarla çalışabileceği için MS Word ve PowerPoint ile çalışabileceğinizi söylemek oldukça saçma gelebilir. On yaşında bir çocuk bile.

Çalışabileceğiniz herhangi bir gelişmiş yazılım programından bahsedin. MS Excel’in iş ve finansal analiz için sunduğu tüm işlevsellik konusunda uzman olduğunuzu söylemenizi öneririm.

6. Biriyle yaşadığınız bir çatışmayı anlatın.

Davranışsal (veya durumsal) sorular, iş analisti işleri için yapılan çoğu görüşmede büyük rol oynayacaktır. Size geçmişten bazı durumlar ve bunlara nasıl tepki verdiğinizi soracaklar. İşe karşı tutumunuzu, problemlerinizi, başarılarınızı ve başarısızlıklarınızı, insanları vb. daha fazla anlamaya çalışacaklar.

Hatırlanması gereken en önemli kural şudur: Mutlu sonla biten bir durumu anlatın ve duygularınıza kapılmayın.

Bu durumda mutlu son, bir anlaşmazlığı kazanmak anlamına gelmez. Bu, görüşmecilerin iş için iyi bir adayda görmek istediklerini göstermeyecek. Daha çok bir uzlaşmaya vardığınızda, hatta bir hata yaptığınızı fark ettiğinizde bundan çıkardığınız dersleri vurgulayın.

İş analisti mülakat soruları hakkında

7. Bize sıkı bir son teslim tarihine uymanız gereken bir zamandan bahsedin

Rekabet muazzamdır. Yöneticiler acımasızdır ve şirketlerdeki insanlar rekabet avantajını sürdürmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Ya da sadece ekonomik savaş alanında hayatta kalmak için.

Sıkı son teslim tarihini karşılamanız gerekecek ve zaman zaman baskıyla karşılaşacaksınız. Ve bu her zaman kolay, hatta mümkün olmayacak. Görüşmecilere meydan okumaya hazır olduğunuzu gösterin. Geçmişten (okuldan da olabilir), görevlerinizi başarıyla önceliklendirmeyi başardığınızda, yolu bulduğunuzda ve sonunda bir son teslim tarihini karşıladığınızda bir durum hakkında konuşun.

Bir kez daha, sunduğunuz tutum, cevabınızda anlattığınız belirli durumdan daha önemli…

Karşılaşabileceğiniz Diğer İş Analisti Mülakat Soruları

 • Hedeflerinize ulaştığınız bir zamandan bahseder misiniz? Neler yaptınız?
 • Birini ikna etmek için iknayı kullandığınız bir zamandan bahsedin.
 • Hiç başarısız olan bir proje üzerinde çalıştınız mı? Bize tarif et.
 • İş yerinde motivasyonla mücadele ettiğiniz bir zamanı anlatın. Krizi nasıl aştınız?
 • Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 • Bize işten bunaldığınızı hissettiğiniz bir zamanı anlatın.
 • Doğru bulmadığınız bir prosedüre uymak zorunda kaldığınız zamandan bahseder misiniz?
 • Profesyonel kariyerinizin en büyük başarısızlığını tanımlayın.
 • Bir sorunu nasıl çözeceğinizi bilmediğiniz bir zamanı anlatın. Ne yaptın?

Yetenekler

Her branjda olduğu gibi iş analizinin de nitelikleri önemli. Bunları dikkatle okumanızı ve iş analisti mülakat soruları hakkında cevaplar verirken mümkün olduğunca kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Analitik düşünme ve karar verme
 • İş ve endüstri bilgisi
 • İş Süreçleri Yönetimi
 • Teknik ve yumuşak beceriler
 • Problem çözme ve müzakere becerileri

Son düşünceler

Bir iş analisti işi için mülakat, zor ve meşakkatlidir. İş unvanının ne anlama geldiğini önceden söylemek mümkün değildir. Bu nedenle işe alım yöneticilerinden tam olarak duyacağınız soruları yargılamak zordur.

Dahası, şirketler de her zaman ne istediklerini veya neye ihtiyaç duyduklarını bilmiyorlar. Bu süslü iş unvanını tek bir neden için kullanacaklar: genç yetenekleri çekmek için. Bu nedenle özellikle giriş seviyesi iş analisti işi hakkında konuştuğumuzda, teknik veya IT sorularına hazırlanmak için zaman kaybetmemelisiniz. Mülakatınızda bu tür sorulara cevap vermek zorunda kalmayacaksınız.

Kişisel ve davranışsal (senaryo bazlı) sorularla ilgileneceksiniz. Bu soruları nasıl yanıtlayacağınızı öğrenin ve görüşmenizde çalışmak için doğru tutumu gösterin. Bunu başarırsanız, beş vakadan dördünde bir şansınız olacaktır.

İş analisti mülakat soruları hakkında merak ettikleriniz varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Daha fazla soru için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir