Menü Kapat

HSBC Mülakat Soruları

hsbc mülakat soruları ve işe alımı süreci

Bu içerikte HSBC Bank Mülakat Soruları hakkında detaylı bir rehber bulacaksınız. Bu rkaynakta belirtilen sorular, ister HSBC Telefon Mülakatına ister HSBC Yüz yüze mülakata katılsanız da size yardımcı olacaktır.

HSBC Mülakat Soruları ve Cevapları

1. HSBC Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Bu yaygın bir mülakat sorusudur. Görüşmeci, potansiyel işvereniniz hakkında biraz araştırma yapıp yapmadığınızı bilmek istiyor. Aklınıza gelen gerçekler hakkında konuşun. Ayrıca, bu tür genel açılış sorularına hazırlanmak için görüşmeden önce potansiyel işvereniniz hakkında daha fazla bilgi edinmeyi alışkanlık haline getirin.

Örnek Cevap:

 • Ülkemizde 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren HSBC Türkiye, Thomas Sunderland tarafından, 1865 yılında Kuruldu.
 • HSCB, Hongkok Shanghai Business Corporation’ın kısaltmasıdır.
 • HSBC, S&P Global Market Intelligence tarafından hazırlanan nisan 2020 raporuna göre varlıkları bakımından dünyanın en büyük 7. bankasıdır. Kaynak:https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_banks
 • 66 ülkede 48 milyonu aşkın müşterisiyle HSBC, en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından biri olarak nitelendiriliyor.

2. Bize Kendinizden Bahsedin

Bu, cevabı her zaman parmaklarınızın ucunda olması gereken bir başka açılış sorusudur. Görüşmeci size kendinizi satmanız için bir şans verdi. Geçmiş ve şimdiki iş deneyiminiz hakkında konuşun ve görüşme yaptığınız işte size nasıl fayda sağlayacağını belirtin. Hobileriniz, ilgi alanlarınız ve sizi değerli gösterecek her şey hakkında da konuşabilirsiniz.

Örnek Cevap:

Yedi yıllık deneyime sahip bir muhasebeciyim. Sonuncusu kredi ve kredi olmak üzere birkaç departmanda çalıştım. Bu işte bana fayda sağlayacak farklı muhasebe yazılımlarıyla ilgili geniş deneyimim var. Farklı ekiplerde olmak, aynı zamanda ekip ortamlarına iyi uyum sağlayabileceğim ve işbirlikçi çalışma gerçekleştirebileceğim anlamına geliyor. Zamanla edindiğim tüm becerilerin beni bu işe hazırladığına inanıyorum.

3. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?

Görüşmecinin niyetinizi açıklamanızı beklediği yer burasıdır. HBSC’yi ilk tercihiniz yapan nedir? Kuruluşta, onların bir parçası olmak istemenizi sağlayan övgüye değer bir şey var mı? Böyle bir soruyu cevaplarken konuşulacak çok şey var. Çalışma ortamına, şirket kültürüne, politikalara veya ilerleme şansına dokunabilirsiniz. Sonuç olarak, bahsettiğiniz her şeyin görüşmeciyi sizin için uygun olacağına ikna etmesini sağlayın.

Örnek Cevap:

Bankacılıkta kariyer yapmak istiyorum ve kariyerimi geliştirmek ve yaptığım işte daha iyi olmak için buranın en iyi yer olduğunu hissediyorum. Ayrıca eski ve şimdiki çalışanlarınızdan bazılarıyla konuşma şansım oldu ve hepsi, ilerlemek isteyen herkes için buranın en iyi iş yeri olduğu konusunda hemfikir. Bu işte başarılı olmak için tüm becerilerimi, uzmanlığımı ve deneyimlerimi kullanacağım.

4. Bir Müşterinin Şikayetine Nasıl Cevap Verirsiniz?

Olağanüstü müşteri hizmeti daha fazla iş anlamına geldiğinden, bankacılık ve konaklama gibi sektörler müşterilerine sunulan hizmetlere değer verir. Bir müşterinin şikayetine nasıl yanıt vereceğiniz, görüşmeciye kuruluş için uygun olup olmayacağınızı söyleyecektir. Önceki soruda olduğu gibi, görüşmeciyi müşterinin içinde bulunduğu kötü duruma karşı anlayışlı olacağınıza ikna edin ve onları memnun etmek için elinizden gelen her şeyi yapın.

Örnek Cevap:

Müşterilere her zaman kendilerini değerli hissettirmeleri gerektiğine inanıyorum. Biri bankaya şikayetle gelirse, aktif olarak dinler ve açıklama için sorular sorarım. Daha sonra özür diler ve onlara nasıl yardım edeceğime çalışırdım. Empati göstermek, müşterilerin ne kadar değerli olduklarını bilmelerini sağlar; her kurumun yapmaya çabalaması gereken bir şey. Onlara yardımcı olamayacaksam, yöneticiden veya amirden yardım istemekten de çekinmem.

5. Ürünlerimizden Bazılarından Bahseder Misiniz?

Bu soru, görüşmeciye bankacılık kurumu hakkında bilgi sahibi olup olmadığınızı söyleyecektir. Bu tür bilgiler çevrimiçi olarak kolayca elde edilebilir.

Örnek Cevap:

Ürün yelpazeniz var. Bunlar varlık yönetimi, emtialar, yatırım yönetimi, varlık yönetimi, özel sermaye, risk yönetimi, kredi kartları, hisse senedi ticareti, sigorta, ipotek kredileri ve yatırım fonlarıdır.

6. Karar Verme Sürecinizde Bize Bahseder misiniz?

HSBC’nin çalışanlarının etkili karar verme becerilerine sahip olmasını gerektirdiğini anlamalısınız. Görüşmeyi yapan kişiyi sağlam kişisel ve iş kararları alabileceğinize ikna edin. Bu nedenle, cevabınızı iyice düşünün ve karar vermekte zorlanmayacağınızı gösteren bir cevap verin.

Örnek Cevap:

İyi bir karar verici olduğuma inanıyorum. Ne zaman birkaç alternatife karar vermem gerekse, geri adım atarım, iyice düşünürüm, en iyisine karar vermeden önce her bir alternatifin sonuçlarını tartarım. İşbirlikçi çalışmanın hatalara çok az yer bıraktığına inandığım için ekip üyelerimi de dahil edebilirim. Sonuç olarak, kararımı vermeden önce kararın sonuçlarını veya etkilerini veya her eylem seçimini belirlemeliyim. Genellikle en az yankı uyandıran veya en iyi sonucu vereni seçerim.

7. Mevcut İşinizden Neden Ayrılıyorsunuz?

Görüşmeci her zaman mevcut işinizden neden ayrıldığınızı bilmek isteyecektir. Neden artık sana çekici gelmiyor? Bu tür bir soruyu cevaplarken dikkatli olun, çünkü genellikle ne tür bir çalışan olduğunuzu söyler. İşvereninizi veya şirketinin değerlerini kötülemek, sizin nankör bir insan olduğunuzu gösterir. Bıraktığınız iş hakkında gururla konuşun ve cevabınızı olabildiğince olumlu tutun.

Örnek Cevap:

Son işverenimle çalışmaktan keyif aldım. İş, bu sektör hakkında çok şey öğrenmeme izin verdi. Ayrıca en ünlü bankacılardan bazılarıyla çalışma fırsatı buldum. Ancak beş yıl sonra, yeni zorluklarla dolu farklı bir çalışma ortamına ihtiyacım olduğunu hissettim. Yavaş yavaş, kaçınmak istediğim bir rahatlık alanına giriyordum. HSBC beni aradığım zorluklara maruz bırakacak ve bu işte daha iyi olmamı sağlayacak.

8. Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

Katıldığınız görüşmelerde mutlaka bu soruyla birkaç kez karşılaşmışsınızdır. Görüşmeyi yapan kişi, görüşme yaptığınız pozisyon için sizi iyi bir seçim yapan bazı olumlu becerilerinizi, niteliklerinizi ve niteliklerinizi bilmek ister. Kendinizden gururla bahsettiğinizden emin olun ve görüşmeciyi HSBC’ye uyum sağlamak için gerekenlere sahip olduğunuza ikna edin. Ayrıca, bahsettiğiniz güçlü yönler, görüşme yaptığınız iş pozisyonuyla ilgili olmalıdır.

Örnek Cevap:

 Bilgileri kolayca iletebilen ve müşterilere sorgularında yardımcı olan iyi bir iletişimciyim. Bilgi ve fikirlerin etkin bir şekilde aktarılmasını sağladığı için bunun önemli olduğuna inanıyorum. Ayrıca yaptığım her şeyde müşteri odaklıyım. Genellikle, temas kurduğum her müşterinin bankadan mutlu bir insan olarak çıkmasını sağlarım. Ek olarak, planladığım şeyi gerçekleştirmeden önce hiç duramayan çok çalışkan biriyim. Bu güçlü yönlerin bu yeni işte başarılı olmama yardımcı olacağına inanıyorum.

9. Bir Ekip Üyesiyle Hiç Çatıştınız mı? Nasıl hallettin?

Banka ortamında ekip çalışması önemlidir. İşe alma yöneticisi, ekip ayarlarına uymanızı ve diğer ekip üyeleriyle iyi geçinebilmenizi sağlamalıdır. Bu, ekip çalışmanızı ve çatışma çözme becerilerinizi vurgulamak için bir şans.

Örnek Cevap:

Bir keresinde takım liderim ile bir yaklaşım konusunda anlaşamamıştım. Takımın tartışmasına izin verdi ve sonunda önerime karar verdiler. Daha sonra liderin kendini aşağılanmış hissettiğini fark ettim. Yaklaştım ve onunla konuştum, kötü bir niyetim olmadığına ve yaptığım her şeyin takımın yararına olduğuna dair güvence verdim.

Diğer HSBC Mülakat Soruları

Bunlar HSBC’de sıkça sorulan mülakat sorularından bazılarıdır. Bunları bir kez daha gözden geçirin ve önerilerimize dayanarak benzersiz cevaplar bulun. Yaklaşan mülakatınızda hepinize en iyi dileklerimizi sunarız.

HSBC Mülakat İpuçları

 • 10 dakika erken gelin.
 • Gergin görüneceğiniz için çok hızlı konuşmayın.
 • Kulağa sıkıcı geleceğinden çok yavaş konuşmayın.
 • Akıllı telefonunuzu kapatın.
 • Şirket hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Yıllık raporlardan korkmayın.
 • Banka hakkında olumsuz bir haber bulursanız bundan bahsetmeyin.
 • HSBC Freshers Mülakatına katılsanız bile bankada resmi giyinin.
 • HSBC Telefon Görüşmesindeyseniz, dikkatinizi dağıtacak sessiz bir oda bulduğunuzdan emin olun.

İlginizi Çekebilir: Diğer Banka Mülakatları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Banka Mülakatları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir