Menü Kapat

Hibrit Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

2022de Mükemmel Hibrit Özgeçmiş Nasıl Yazılır

Hibrit özgeçmiş, hem becerilerinizi hem de ilgili iş deneyiminizi göstermek istiyorsanız, sizin için mükemmeldir. İşte nasıl yazılacağı!

Hibrit Özgeçmiş

İster yeni mezun olun, ister bir kariyer değişikliğinden geçiyor olun, geleneksel, kronolojik bir özgeçmiş her zaman en iyi seçim değildir. Herhangi bir iş başvurusu için en iyi özgeçmiş formatı birkaç faktöre bağlı olabilir. Aktarılabilir becerilerden profesyonel deneyime kadar, bir özgeçmişe not edilen her şeyi sığdırmaya çalışmak zor olabilir. Bu makale, hibrit bir özgeçmişin ne olduğunu, ne zaman kullanmanın en uygun olduğunu ve size yepyeni bir iş bulmak için nasıl uyarlayabileceğinizi açıklayacaktır.

Hibrit Özgeçmiş Nedir?

Kombinasyon özgeçmiş, geleneksel kronolojik özgeçmişin temel özelliklerini ve yetkinlik tabanlı, işlevsel özgeçmiş biçimini harmanlayan bir özgeçmiş biçimidir. Bu, hibrit bir özgeçmiş formatının, iş arayanların yeteneklerinin geniş bir görünümünü sağladığı anlamına gelir. Bu özgeçmiş biçimini kullanmanın faydaları şunlardır:

  • İstihdam boşluklarını azaltır
  • Temel becerileri ve yetkinlikleri gösterir
  • Alakasız iş deneyimini sınırlar

Bu nedenle, bu format iş geçmişlerinde boşluklar olan, birkaç yıllık deneyime sahip olanlar ve kariyer değiştirenler için harikadır. Bu biçimin ayrıca, daha fazla iş unvanı listelemenize olanak sağladığı için, işlevsel bir özgeçmişe göre başvuru sahibi izleme sistemlerinde (ATS) daha iyi sıralama alma olasılığı daha yüksektir. Hibrit özgeçmiş biçimini kullanmanın ana dezavantajları şunlardır:

  • Bir iş arayanın yeteneklerinin yüzeysel bir görüntüsünü sağlar
  • Daha sınırlı iş deneyimi bölümü
  • Ek bilgileri sınırlar

Bu biçim, iş deneyimi ve becerilerine eşit derecede önem verdiğinden, sayfadaki alanın çoğunu bu iki bölüm kaplar. Bu, çok fazla ilgili deneyime sahip olanların ve profesyonel sertifikalar, stajlar vb. için bölümler eklemek isteyenlerin diğer biçimleri daha yararlı bulabileceği anlamına gelir. Hibrit formatın sizin için doğru olup olmadığına karar vermek için yardım istiyorsanız, ilgili hibrit özgeçmiş örneklerini çevrimiçi olarak inceleyebilirsiniz.

Hibrit Özgeçmiş Bölümleri

Hibrit özgeçmişinizi yazmaya başladığınızda, eklemeniz gereken birkaç önemli bölüm vardır. Elbette sertifikalar, stajlar veya diğer ilgili girişimler hakkında bilgi için ek bölümler eklemeyi seçebilirsiniz, ancak bu ekstralar için hibrit formatta daha az yer olduğunu unutmamak önemlidir. Hibrit özgeçmiş temel bölümleri şunlardır:

İletişim Bilgileri

Özgeçmiş başlığınız, telefon numaranız ve e-posta adresiniz dahil olmak üzere tam adınızı ve iletişim bilgilerinizi içermelidir.

Özgeçmiş Özeti

En önemli becerilerinizin ve başarılarınızın bir özeti olduğundan, yeterli miktarda iş deneyiminiz varsa özgeçmiş özeti en iyisidir. Birkaç yıldan az iş tecrübeniz varsa, özgeçmiş nesnel beyanı daha uygun olabilir. Bu, kariyer hedeflerinizin ve niyetinizin bir ifadesi olmalıdır.

Beceriler Bölümü

Özgeçmiş becerileri bölümünüz, başvurduğunuz iş tanımıyla ilgili becerileri listeleyen 8 ila 12 madde işareti içermelidir. Bu bölüm teknik, zor ve yumuşak becerileri içerebilir.

İş Geçmişi

Özgeçmişinizin iş deneyimi bölümü, ters kronolojik sırada sunulan son 10 yıla kadar olan deneyimi içermelidir. Bu her zaman böyledir. İster modern ister geleneksel bir özgeçmiş stiliniz olsun, en son işinizin ilk sırada listelendiğinden emin olmak için ters kronolojik bir çalışma geçmişi kullanmalısınız. Her listeye iş unvanını, şirket adını ve çalışma tarihlerini ekleyin.

Eğitim

Eğitim bölümünüz, en son ve ileri düzeydeki akademik başarılarınızı içermelidir.

İlginizi çekebilir: Harika bir akademik özgeçmiş nasıl hazırlanır?

Hibrit Özgeçmiş Oluşturmak İçin İpuçları

Bu yapı, sağlam, genel bir özgeçmiş oluşturmanıza yardımcı olurken, en iyi özgeçmiş türü, özel olarak hazırlanmış özgeçmiş türüdür. İş aramanızın başarılı olmasını istiyorsanız, her bir uygulamayı kişiselleştirmek için şu özgeçmiş yazma ipuçlarını izleyin:

1. İş İlanını Bir Kereden Fazla Okuyun

Potansiyel bir işverenin değerleri ve öncelikleri hakkında bilmeniz gereken her şey iş tanımında bulunabilir. Temel olarak işaretledikleri beceri ve deneyimleri not edin.

2. İlgili Becerileri Vurgulayın

Özgeçmiş özetinizde, ister zor ister yumuşak beceriler olsun, en iyi becerilerinize odaklanın. Ancak beceriler bölümünüzde ek beceriler sağlamaktan korkmayın.

3. İş Geçmişinizi İş Tanımına Bağlayın

İstihdam geçmişinizdeki son işlerin ve önceki pozisyonların ilgili becerileri geliştirmenize nasıl yardımcı olduğunu göstermeye çalışın. Başarılar hakkında bilgi verirken, potansiyel bir işverene değer katan deneyimleri öne çıkarmaya çalışın.

4. Profesyonel Sosyal Medyanıza Dikkat Edin

Bir LinkedIn profiliniz veya benzeri varsa, başlığınızdan ona bağlantı vermek, ilgilenen bir işe alım görevlisine ek bilgi sunabilir.

5. Aktif Dil Kullanın

Eylem fiillerinizidikkatli kullanın. Örneğin “Sorumluydu” yerine “Geliştirildi” gibi ifadeleri tercih edin.

6. Profesyonel Özgeçmiş Şablonlarını Kullanın

Karma bir özgeçmiş örneğinden öğrenebileceğiniz gibi, harika bir özgeçmiş şablonu, tüm biçimlendirme gereksinimlerine uygun olmanızı sağlayabilir. Bunun gibi küçük detayların uzun vadede büyük etkisi vardır.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu

SSS: Hibrit Özgeçmiş

Hibrit bir özgeçmişten kimler yararlanabilir?

Hibrit bir özgeçmiş formatı, iş geçmişlerinde boşlukları olan veya sınırlı miktarda iş deneyimi olan iş arayanlar için en iyisidir. Bu format becerileri ve deneyimi dengelediğinden, birçok işe alım yöneticisinin sevmediği işlevsel özgeçmiş formatına tercih edilirken bu kusurları azaltmaya yardımcı olabilir.

Kombinasyon ve hibrit özgeçmiş arasındaki farklar nelerdir?

Hibrit ve kombinasyon özgeçmiş aynıdır. Bunlar aynı temel özgeçmiş formatı için sadece iki farklı isimdir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Özgeçmiş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir