Menü Kapat

Hemşire Mülakat Soruları ve Cevapları

Hemşire Mülakat Soruları ve Cevapları

Kayıtlı hemşirelerin görüşmelerini kapsamlı bir şekilde araştırdık ve muhtemelen karşılaşacağınız birkaç soru bulduk. Aşağıdakilere bir göz atın ve iş bulma şansınızı artırmak için önerilen 25 hemşire mülakat soruları ve cevapları listemizde.

İçindekiler

Hemşire Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Bu Rol ile Neden İlgileniyorsunuz?

Bu iş görüşmenizde alabileceğiniz en temel hemşire mülakat soruları içerisindedir.

Örnek Cevap:

Bu, bölgedeki en büyük sevk hastanelerinden biridir ve kendisini insanların hayatlarını kurtarmaya adamış bir kişi için en iyi yer haline getirir. Kurumunuzun kesinlikle sunacağı Hipokrat görevlerimi yerine getirmek için yeni zorluklar ve daha büyük bir platform arıyorum. Hatta başarabileceğime inandığım politikaları ve iş tanımını bile gözden geçirdim.

Olumlu bir yanıt için sabırsızlanıyorum.

2. Kayıtlı Bir Hemşirenin Rolleri Nelerdir?

Bu ve benzeri hemşire mülakat soruları sizin mesleğinize olan bilginizi temel düzeyde ölçer.

Örnek Cevap:

Kayıtlı bir hemşire, organizasyonda birkaç kritik rol oynar. Farklı hastalara ilaç uygularlar, reaksiyonları veya yan etkileri belirlerler, doğru kayıtları tutarken tıbbi bilgileri kaydederler ve güncellerler; hastanın sevdiklerini bakım planları ve tedavileri konusunda eğitin ve hastanın iyileşmesine yönelik diğer sağlık ekibi üyeleriyle koordinasyon sağlayın. Bu profesyoneller ayrıca hastalara danışmanlık yapar, hasta ve aile merkezli iyileşmeyi destekler ve diğer birçok rolün yanı sıra hastaya gerekli tüm bilgileri okuyup yorumlar.

3. Kayıtlı Bir Hemşirenin Başarılı Olması İçin Gereken Nitelikler Nelerdir?

Örnek Cevap:

Kayıtlı bir hemşire, bir hastanın iyileşmesinde hayati bir rol oynar ve bu nedenle birçok nitelik gerektirir. İlk olarak, bir hastanın ihtiyaçlarını takdir ederek ve bunlara cevap vererek şefkat göstermeli veya çok fazla özen göstermelidirler; doktorlar ve hastanın iyileşmesine yardımcı olmak için hasta ile etkili bir şekilde iletişim kurmak; farklı hastaların ihtiyaçlarına cevap verecek ve daha hızlı iyileşme sağlayacak kadar esnek olun; etkili hasta yönetimi ve bakımından sorumlu olun ve hastalarla ilgilenirken büyük ölçüde gizlilik uygulayın.

4. Son Rolünüz Sırasında Hangi Büyük Zorluklarla Karşılaştınız? Onları Nasıl Yönettiniz?

Örnek Cevap:

Dürüst olmak gerekirse, son görevim sırasında yanık kurbanları koğuşunda görevlendirildim; İlk defa taze yanıklar gördüğüm için alışmak için zaman ayırmam gerekiyordu. Hatta başlarda kabuslar görüyor, kurbanların çektiği acıyı hayal ederek günlerce uykusuz kalıyordum. Ancak savaşlara alıştım ve üçüncü ayda her şey normale döndü. Tüm çabalarımı bu mağdurların iyileşmesine yardım etmeye odakladım, onlara böyle bir iyileşme için gerekli olan duygusal ve fiziksel desteği verdim. Ayrılırken katkılarımdan memnundum.

5. Günlük Rutininizi Kayıtlı Bir Hemşire Olarak Tanımlayın?

Örnek Cevap:

Kayıtlı bir hemşire olarak günüm genellikle doludur. Erken işe gidiyorum, hastalarımı ziyaret ediyorum, ilaç veriyorum ve kayıtlarını güncelliyorum. Ayrıca herhangi bir reaksiyon veya yan etki olup olmadığını kontrol ediyorum ve bunları belgeliyorum. Kayıtlara bağlı olarak, ileride hekime veya diğer sağlık ekibi üyelerine danışabilirim. Günümün geri kalanı, diğer hastalara fizik muayene ve teşhis koymak, sağlık geçmişlerini toplamak ve tedavileri için gerekli bilgileri okumak ve yorumlamakla geçiyor. Ayrıca her tür hastayı ve aile üyelerini tedaviler ve planlar konusunda eğitiyorum. Genel olarak, günün her anından zevk alıyorum.

6. Deneyiminizi Kısaca Anlatın

Örnek Cevap:

Bu, kayıtlı bir hemşire olarak uygulamamın beşinci yılı. Pediatri ve doğum servisleri, yanık ve kaza mağdurları servisleri ve genel hastaneler dahil olmak üzere farklı klinik ve uzmanlık alanlarında çalıştım. Bu nedenle, farklı durumlarla başa çıkma konusunda geniş deneyime sahibim ve farklı kliniklerde veya bölümlerde çalışabilirim. Takım çalışması becerilerimi geliştiren kariyerimde farklı doktorlarla da çalıştım. Bu rolü alırsam harika bir iş çıkaracağımdan eminim.

7. Bu Rol İçin Ne Tür Stratejiler ve Zihniyet Gereklidir?

Örnek Cevap:

Kayıtlı herhangi bir hemşire için en iyi strateji, hizmetleri hastanın en iyi çıkarları doğrultusunda düzenlemektir. Hatta bazı sağlık mevzuatı ve kanunları bunu sağlamaktadır. Bir sağlık uzmanı, bir hastanın tedavi sunarak ve iyileşmesi için mükemmel koşulları koruyarak iyileşmesini sağlamaya yatırım yapmalıdır. Ayrıca duygusal destek de sunmalıdırlar. Doğru zihniyete gelince, kayıtlı bir hemşirenin hastalara umut vermesi için pozitif kalması gerekir. Bu, motivasyon ve duygusal destek yoluyla sağlanabilir.

8. Bu Meslekte Öngördüğünüz En Büyük Zorluk Nedir?

Örnek Cevap:

15+ saatlik vardiyalar ve işbirliği yapmayan doktorlar da dahil olmak üzere kariyerimde birçok zorlukla uğraştım. Bu nedenle, çözülemeyecek bir zorluk olduğunu düşünmüyorum. Sağlık dünyasında karşılaştığımız ortak zorlukları bekliyorum: duyguların artması ve üzücü haberi diğerlerinin yanı sıra aile üyelerine vermek zorunda kalma. Ancak olağan dışı bir durum olursa doğru kişi ve doktorlarla iletişime geçerek çözüm bulacağım.

9. İşinizde Motivasyonu Nasıl Sağlarsınız?

Örnek Cevap:

Motivasyonum ve inanmak istiyorum; her sağlık çalışanının motivasyonunun hastaların iyileşmesinden kaynaklandığını. Birinin hayatını kurtardığımı veya rahatlamış hissetmesine yardımcı olduğumu bilmek, devam etmek için yeterli motivasyon. Hastaneye çok ağrısı olan bir hastamın gülümseyerek ayrıldığını görmek beni her zaman mutlu eder. İnsanların iyileştiğini görmekten daha ödüllendirici bir şey yoktur.

10. Bu Rolde Başarısız Olduğunuz Bir Zamanı ve Aldığınız Dersi Anlatın?

Örnek Cevap:

İnsan hayatıyla uğraşırken başarısızlığa çok az yer vardır veya hiç yoktur. Her zaman mümkün olduğunca hatasız olmaya çalışıyorum, bunu memnuniyetle başardım. Ancak, bir keresinde bir hastanın kayıtlarını yanlış yere koymuştum, bu da beni onları elektronik sağlık yönetim sisteminden almaya zorladı ve böylece hastaya bakmak için harcayacağım çok zamanı boşa harcadım. Bu olay bana işyeri görevlerimi yerine getirirken keskin ve titiz olmanın önemini öğretti.

11. Neden Bu Rol İçin En Uygun Olduğunuzu Hissediyorsunuz?

Örnek Cevap:

Altı yıldır kayıtlı hemşireyim, farklı sağlık kuruluşlarında ve hastanelerde çalışıyorum. Kritik ve daha stabil koşullarda birkaç hastayla ilgilendim. Deneyimlerim bana birkaç olayla nasıl başa çıkacağımı öğretti. Ben de daha sabırlı, cesur ve genç bir hemşireyken böyle olmayan görevlerimi yerine getirirken kendime güveniyorum. Kliniklerde ve hastanelerde yaşadığım her şeyin bana başarıyı garanti edecek bu işte iyi olmayı öğrettiğine inanıyorum.

12. En Büyük Başarınızı Bizimle Paylaşın.

Örnek Cevap:

En göze çarpan başarım, anneliği uygularken hemşirelik okulundan geçmekti. Hemşirelik okulunun ilk yılında bir çocuğum oldu ve okula odaklanmak için geri dönmeden önce bir dönem ertelemek zorunda kaldım. Bu nedenle oğlumu yetiştirmek ve okulu bitirmek olmak üzere iki görevim vardı. Ağır bir iş olmasına rağmen zamanında başardım ve mezun oldum. Açık ara en üstün başarımdır.

13. Hastalarımızı Nasıl Eğitecek ve Bilgilendireceksiniz?

Örnek Cevap:

Kayıtlı bir hemşire olarak işimin bir kısmının hastaları çeşitli konularda eğitmek ve onları çeşitli olaylar hakkında bilgilendirmek olduğunu anlıyorum. Her hastayı etkili bir şekilde ölçebilir ve karşılaştığım her şeyi anlayabilecek durumda olup olmadıklarını belirleyebilirim. İlk olarak, onları en iyi nasıl eğitebileceğimi bilmek için tercih ettikleri öğrenme stilini belirleyeceğim. Bilgi aktarırken sıradan insanların terimlerini kullanacağım ve onlara açıklama istemeleri için bir şans vereceğim. Beni anlayıp anlamadıklarını ölçmek için onlardan bilgiyi tekrar etmelerini ve mümkünse daha fazla soru sormalarını isteyeceğim.

14. İşinize Nasıl Öncelik Vereceksiniz?

Örnek Cevap:

Bir klinikte veya hastanede çalışmanın ne kadar bunaltıcı olabileceğini anlıyorum. Beş yıllık deneyime sahip kayıtlı bir hemşire olarak, işe nasıl öncelik verileceğini bilmenin şart olduğunu öğrendim. Yapmam gereken birkaç hastam ve prosedürüm olduğunda, önce en acil ve acil olanı belirlerim. Prosedürleri her zaman öncelik sırasına göre sıralarım ve en üstte görünenlerden başlarım. Ayrıca başkalarına yardım etmeden önce kritik durumdaki hastalara da bakarım. İşe uygun şekilde öncelik verilmesinin, bu işin getirdiği stres ve baskıyla baş etmenin en iyi yolu olduğuna inanıyorum.

15. Hiç İşyerinde Stresli Bir Durumla Başa Çıkmak Zorunda Kaldınız mı?

Örnek Cevap:

Evet. Kayıtlı bir hemşire için oldukça yaygın olan iş yerinde birçok stresli durum yaşadım. Bir keresinde diğer hemşire hasta olduğunu bildirdiği için yirmiden fazla hastaya tek başıma baktım. Çoğu kritik durumdaydı ve bu da baskıyı artırdı. İşe öncelik vermem, hastaların durumlarının ciddiyetine göre ilgilenmem ve aciliyete göre işlemleri yapmam gerekiyordu. İşim bittiğinde yorulmuş olsam da tüm hastalarla başa çıkmayı başardım.

16. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?

Örnek Cevap:

Ben üniversitedeyken kliniğiniz oğlumu kurtardı. Okulda bir kaza geçirdi ve bana haber verilmeden buraya getirildi. Doktorlarınız ve hemşireleriniz onu hızlı bir şekilde ameliyat ederek hayatını kurtardı, bu da sizi böylesine etkili bir işlemden önce ödeme veya sigorta teminatı gerektiren diğer kurumlardan oldukça farklı kılıyor. Burada çalışırken bir gün başka birine de aynı lütfu sunacağıma yemin ettim.

17. Vardiya Değişikliklerine Sorunsuz Uyum Sağlayabilir misiniz?

Örnek Cevap:

Tıbbi bakım endüstrisinde biraz zaman geçirdikten sonra, vardiya değişikliklerinin önemini ve yaygınlığını anlıyorum. Bu nedenle, önüme çıkan her şeye her zaman hazırım. Ne zaman hastane veya klinik vardiyamı değiştirse, hemen günümü yeniden düzenlerim ve vardiyamdan önce mümkün olduğunca fazla dinlenmeye çalışırım. Ayrıca, vardiya sırasında kendimi kaptırmamak veya uykuya dalmamak için odaklanmaya çalışıyorum, bunun her zaman en iyi halimde olmama yardımcı olduğuna inanıyorum.

18. İşyerinde Verilmesi En Zor Haber Nedir ve Normalde Nasıl Başa çıkarsınız?

Örnek Cevap:

Kırılması en zor haberin, bir hastanın yakınını kaybetmesi olduğuna inanıyorum. Birine çocuğunun, akrabasının, eşinin ya da sevdiği birinin bunu yapamayacağını söylemek bana çok şey katıyor. Bu sektörde geçen beş yıldan sonra bile, bir haber verme düşüncesiyle hala titriyorum. Ancak genellikle hastayı yalnız kalabileceğimiz bir konfor odasına götürürüm ve onlara haberi vermeden önce özür dileyerek başlarım. Her zaman bir süre yanlarında kalıyorum, sevdiklerini gelip onları alması için aramalarını önermeden önce rahatlık sunuyorum.

19. Mükemmel Bir İş-Yaşam Dengesini Nasıl Sağlarsınız?

Örnek Cevap:

Hastane veya klinik ortamında çalışmak oldukça zor olabilir ve bu nedenle genellikle iş-yaşam dengesi şartını ciddiye alırım. Meditasyon, günlük kaydı ve daha iyi odaklanma yoluyla kişisel hayatımı iş hayatımdan ayırma sanatında ustalaştım. Genelde, işim olmadığında resim yapmak gibi sevdiğim şeylerle uğraşırım. Ayrıca ara sıra arkadaşlarımla takılırım ve mümkün olduğunda ailemle tanışmak için ülke dışına seyahat ederim.

20. Yakın Zamanda Etkileşimde Bulunduğunuz Hastayı Nasıl Tanımlarsınız?

Örnek Cevap:

Etkileşimde bulunduğum son hasta olağanüstüydü ve dürüst olmak gerekirse bana ilham verdi. Kritik durumda bile iyimserdi ve ölüm döşeğinde olmasına rağmen beni motive etmekten kendini alıkoyamadı. Oldukça yaşlıydı ve bu nedenle ne zaman yanına gelsem bana anlatacağı çok şey vardı. Vefatı beni üzse de, arkasında mutlu ve iyi örülmüş bir aile bırakarak uzun, varlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesine sevindim.

21. Güvenlik Önlemlerine Uymayan Bir Meslektaşınıza Nasıl Davranırsınız?

Örnek Cevap:

Güvenlik, klinikteki ilk düşüncelerimden biridir. Bu nedenle, genellikle klinikteki herkesin sağlanan güvenlik önlemlerine uymasını sağlarım. Böyle bir durumda, meslektaşımla konuşacağım ve onlara, onlara uymaya teşvik etmeden önce, önerilen yönergelere ve önlemlere uymanın önemini hatırlatacağım. Sağlık çalışanları olarak olumlu yanıt vereceklerinden eminim.

22. İşyeri Hekimleri ile İlişkiniz Nedir?

Örnek Cevap:

İş yerimdeki doktorlarla genellikle iyi bir ilişkim olmasını sağlarım. Beceri setleri ve pozisyonları ne olursa olsun, işyerinde farklı bireylerle anlaşabilen mükemmel bir ekip çalışanıyım. Genellikle iyi bir kariyere sahip olmama yardımcı olan hastanedeki doktorlar ve üst yönetim ile iyi bir ilişkim olmasını sağlarım. Diğer çalışanlarla iyi ilişkiler kurabilir ve tesisi iyileştirmek için iki kat daha fazla çalışabilirim. Son olarak, kişiler arası becerilerim her zaman iyi profesyonel ilişkiler kurmama ve sürdürmeme yardımcı olur.

23. Bir Meslektaşınız veya İş Arkadaşınızla Sorun Yaşadığınız Bir Deneyimden Bahsedin

Örnek Cevap:

Bir keresinde klinikte alınması gereken güvenlik önlemlerini hiçe sayan hemşirelerden biriyle sorun yaşadım. Gerekli kıyafetleri giymedi ve hayatını riske attı. Kendisiyle bir toplantı yaptım ve ona değişmediğimi başhekime bildirmem gerektiğini söylemeden önce işyeri güvenlik önlemlerine uymanın önemini açıkladığım bir toplantı yaptım. Bunun ciddi bir sorun olduğunu anlayınca değişmeyi kabul etti ve bir daha hiç sorun yaşamadık.

24. Hiç Farklı Değer ve İnançlara Sahip Bir Hastaya Baktınız mı?

Hasta ve yakınlarıyla etnik bir kökende olmayabilirsiniz. Buna benzer hemşire mülakat soruları bu tip durumlara eşit yaklaşabildiğinizi anlamak adına sorulmuştur.

Örnek Cevap:

Evet. Kariyerim boyunca, farklı inanç ve değerlere sahip olanlar da dahil olmak üzere, çeşitli hastalarla etkileşime girdim. Bir keresinde Covid-19’un bir aldatmaca olduğuna ve Big Pharma’nın para kazanabileceği bir proje olduğuna inanan bir hastayla ilgilenmiştim. Ona virüsler ve Covid-19’un ortaya çıkışı hakkında bilgi vermeye, bilmesi gereken her şey hakkında onu eğitmeye çalıştım. İlk başta kararlıydı ama sonra ona söylediğim her şeyde bir anlam ifade etti. Hastanede kaldığı sürenin sonunda başkalarına Covid ve nasıl önleyebileceklerini öğretmeye söz verdiği için memnunum.

25. Normalde Hastalara Nasıl Umut Veriyorsunuz?

Sağlık sektöründe çalışan bir çok çalışan motivasyonel anlamda mutsuzdur. Bu şekilde diğer insanların mutluluğuyla ilgilenmektense işleriyle ilgilenmeyi tercih ederler. Bu ve benzer hemşire mülakat soruları sizin hastalara ve yakınlarıyla empatinizi anlamak için sorulur.

Örnek Cevap:

Daha önce bir hasta olmuş ve birkaç hastayla uğraşmış biri olarak, her şey kasvetli göründüğünde umudun önemini anlıyorum. Genelde pozitif kalarak ve umutlu kalmanın neden önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olarak hastalara umut aşılamaya çalışırım. Onlarla ilgilenirken sohbet etmek için zaman ayırırım, doktor tavsiyesine uyup ilaçlarını kullanmaya devam ederlerse her şeyin daha iyi olacağını söylerim.

Diğer Hemşire Mülakat Soruları

 1. Pozisyonu Nereden Duydunuz?
 2. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 3. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?
 4. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?
 5. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 6. Sizi Ne Motive Eder?
 7. Maaş Beklentiniz Nedir?
 8. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?
 9. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 10. En Büyük Tutkunuz Nedir?
 11. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı?
 12. Yönetim Tarzınız Nedir?
 13. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 14. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar
 15. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 16. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?
 17. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 18. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 19. Kariyer Hedefiniz Nedir?
 20. Gelecek İçin Amaçların Neler?

Bunlar pozisyon için karşılaşabileceğiniz en yaygın hemşire mülakat soruları ve cevaplarıdır. İşe girme şansınızı artırmak için benzersiz yanıtlar aldığınızdan ve görüşme boyunca kendinize güvendiğinizden emin olun.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir