Menü Kapat

Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?

Ne tür bir hayvan olurdun?

Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?” sorusu ile karşılaştınız mı? Muhtemelen hayır. Ama bu karşılaşmayacağınız anlamına gelmez. Bu psikolojik mülakat sorusu ne kadar hızlı düşünebildiğinizi ölçmek için sorulur.

İçindekiler

“Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?” Sorusunun En İyi 11 Cevabı

Çok fazla mülakat yaptıysanız, muhtemelen aynı soruları tekrar tekrar duymaya alışmışsınızdır. Arada bir, daha önce katıldığınız mülakatta hiç sorulmamış bir soruyla karşılaşabilirsiniz. “Bir hayvan olsaydın hangisi olmak isterdin?” sorusu mülakatlarda adayları korkutuyor. Bu soruyu duymak sizi şaşırtabilir, ancak yanıt aslında düşündüğünüzden daha kolay.

Herhangi bir mülakat sorusunda olduğu gibi, cevabınızı önceden düşünme şansınız varsa daha iyi durumda olacaksınız. Özellikle bunun gibi bir soruda, tek bir doğru ya da yanlış cevap yoktur, ancak nasıl yanıtladığınız işverene bir kişi olarak kim olduğunuz hakkında çok şey söyleyebilir. Benzersiz bir cevap vermek ve kalıpların dışında düşünün. İşle alakalı olduğundan emin olun.

Hangi iş için görüşme yapıyor olursanız olun, Bu soru, görüşmeciye hızlı düşünüp düşünemeyeceğinize ve baskı altında ne kadar etkili olduğunuza dair küçük bir fikir verir.

İşte “Bir hayvan olsaydın hangisi olmak isterdin?” sorusuna cevap vermek için yapılması ve yapılmaması gerekler,

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

 • Cevap vermeden önce görüşme yaptığınız işin türünü düşünün.
 • Görüşmeyi yapan kişiye neden o hayvanı seçtiğinizi söylemeye hazır olun.
 • Yaratıcı olun ve kalıpların dışında düşünün, ancak hayvan ve iş pozisyonu arasında bir bağlantı kurduğunuzdan emin olun.
 • Hayvanı neden bu kadar çok sevdiğinize odaklanmayın.
 • Hayvanın özelliklerine ve işle nasıl ilişkili olduklarına odaklanın.
 • Hayvanın sizinle de ilgili olan bir veya iki özelliğinden bahsedin.
 • Cevabınızı basit tutun.
 • Hayvanın olumsuz özelliklerine odaklanmayın.
 • Görüşmeyi yapan kişiye sizin hakkınızda kötü bir izlenim verecek bir hayvan seçmeyin. (Örneğin bir tembel hayvan gibi.)
 • Herhangi bir hayvan olmak istemiyorum diyerek soru veya cevaptan kaçınmayın.

“Bir Hayvan Olsaydınız Ne Olurdunuz?” Sorusuna En İyi Cevaplar

 1. Köpek
 2. Yunus
 3. Fil
 4. At
 5. Ahtapot
 6. Zürafa
 7. Maymun
 8. Kunduz
 9. Fare
 10. Geyik
 11. Kartal

1. Bir hayvan olacak olsaydın bu hangisi olurdu?: “Köpek olurdum, gruplarla etkileşime girdiğimde en mutlu oluyorum ve çevremdekileri desteklemekten keyif alıyorum.”

Bir köpek bu sorunun en yaygın cevaplarından biri olsa da, hemen hemen tüm iş pozisyonları için alakalı bir cevap olabilir ve o anda daha eşsiz bir hayvan düşünemiyorsanız, geri dönmek harika bir cevaptır. Çoğu insan köpekleri insanın en iyi arkadaşı olarak düşünür, bu yüzden bir köpek ile iş için gereken nitelikler arasında bir bağlantı kurabiliyorsanız, bu cevapta yanılmış olmazsınız.

2. Eğer bir hayvan olsaydınız, hangi hayvan olmak isterdiniz?: “Bir yunus olurdum çünkü başkalarıyla iletişim kurmayı ve ekip olarak çalışmayı seviyorum.”

Yunuslar son derece zeki hayvanlardır ve başkalarıyla iyi oynarlar. Bir yunus da bu sorunun popüler bir cevabıdır ve özellikle çok fazla ekip çalışması gerektiren bir pozisyon için mülakat yaparken işe yarar. Bir liderlik rolü için başvuruyorsanız, bu en iyi cevap olmayabilir.

3. Kendinizi hangi hayvana benzetiyorsunuz?: “Bir fil olurdum çünkü onlar güçlü ve büyük liderler. Filler genellikle küçük gruplar halinde kalırlar, ancak etraflarındakilere son derece sadıktırlar.”

Bir fil en zarif yaratık gibi görünmeyebilir, ancak kesinlikle birçok iyi özelliği vardır. Bir hayvanın olumlu özelliklerine odaklandığınızda, bunu görüşme yaptığınız işle ilişkilendirmek kolaydır. Bir fil harika bir cevap çünkü güçleri ile bilinirler, ama aynı zamanda barışçıl hayvanlardır.

4. Bir hayvan olsaydınız hangisi olmak isterdiniz?: “At, benim olabileceğim türden bir hayvan çünkü odaklanmış durumdayım ve bağımsız olarak veya grup halinde çalışabiliyorum.”

Atlar çok zarif yaratıklardır ve hayvanınız olarak bir at seçmek, çalışkan olduğunuzu göstermenin harika bir yoludur. Atlar kendi başlarına veya bir grup içinde iyi çalışabilirler, bu nedenle biraz bağımsız çalışma gerektiren bir rol için mülakat yapıyorsanız, bu cevap esnek olduğunuzu ve işinizi farklı şekillerde yapabildiğinizi göstermenin harika bir yoludur.

5. Hangi hayvan olmayı tercih ediyorsunuz?: “Hayvan olsaydım ahtapot olurdum çünkü yaratıcı ve yenilikçiyim. Ahtapot gibiyim çünkü zekam güçlü yanlarımdan biri.”

Ahtapot son derece zekidir ve zekanızla tanındığınız şey buysa harika bir seçimdir. Bu cevap, inovasyonun ve ayrıntılara odaklanmanın gerekli olduğu bir rolde yardımcı olur. Örneğin, bir yazılım geliştiricisi olmak için başvuruyorsanız, bir ahtapot seçmek, pozisyon için çok uygun görünmenizi sağlayacaktır.

6. Bir hayvan olsaydın hangisini seçerdin?: Hangi hayvan olmayı tercih ederdiniz?: “Zürafa olurdum çünkü ne olacağına dikkat ederim ve son derece nazikimdir.”

Zürafalar, uzaktaki şeyleri görebilmeleriyle bilinirler ve o kadar uzun olmasanız bile, bir zürafanın özellikleri, sahip olduğunuz öngörüyü temsil edebilir. Ayrıca nazik yaratıklar olarak bilinirler; bu, kendinizi çok ileri gitmenizi gerektirmeyen bir rolde temsil etmenin harika bir yoludur. 

7. Eğer hayvan olsaydın ne olurdun?: “Herhangi bir hayvan olabilseydim, maymun olurdum çünkü maymunlar zeki ve harika problem çözücülerdir.”

Bir maymun, kendinizi karşılaştırmak için garip bir hayvan gibi görünebilir, ancak ekip çalışması ve yenilik gerektiren bir role başvuran birine uygun birçok özelliği vardır. Maymun, olumsuz olanlardan bahsetmek yerine olumlu özelliklere odaklanmanın önemli olduğu bir hayvan örneğidir.

8. Hangi hayvan olmayı tercih edersin?: “Kunduz olurdum çünkü son derece çalışkan biriyim ve her zaman işi doğru yapmaya adadım.”

Kunduzlar çalışkan hayvanlardır ve cevabınız olarak kunduzu kullanmak için başvurduğunuz bir inşaat işi olmak zorunda olmasa da, kunduzlar barajlarını inşa etmek için yıl boyunca çok çalışırlar. Kunduz, kendini işine adadığını ve işler zorlaştığında pes etmeyeceğini göstermek isteyen herkes için harika bir örnektir.

9. Hayvan olsaydın hangi hayvan olurdun?: “Bir hayvan olsaydım fare olurdum çünkü becerikliyim ve her duruma iyi uyum sağlarım.”

Fareler, hemen hemen her yerde bulunabilen becerikli hayvanlardır. Evinizde bir tane bulduysanız, fareleri istenmeyen ziyaretçiler olarak düşünebilirsiniz, ancak farelerin çevrelerine ne kadar iyi uyum sağladığını düşünün. Bir iş görüşmesi yapıyorsanız, onlar harika bir seçimdir.

10. Hayvan olsaydınız hangi hayvan olurdunuz?: “Geyik olurdum çünkü rekabeti çabuk kavrarım ve takımıma sadık kalırım.”

Geyik yaygın bir cevap değildir, ancak bir satış pozisyonuna veya benzer bir şeye başvuran biri içinişleyebilir. Özellikle yakınlarda bir tehdit varsa, çevrelerinin farkındadır. Satıştayken rekabete dikkat etmek işinizin bir parçası ama aynı zamanda sattığınız markaya ve ekibinize sadık olmalısınız.

11. Kendini hangi hayvana benzetiyorsun?: “Bir hayvan olsaydım, kartalın sahip olduğu güç, çeviklik ve liderlik özelliklerinden dolayı kartal olurdum. Etrafımdaki her şeye çok dikkat ediyorum ve bir fırsat beklerken sabırlıyım.”

Bir kartal, bu soruya oldukça cesur bir cevaptır ve bir yönetici pozisyonu için görüşme yapıyorsanız harika bir cevap olsa da, bir ekibin parçası olmanız bekleniyorsa kartal seçmemelisiniz. Bir liderlik pozisyonu için görüşme yaparken, bağımsız olarak çalışabileceğinizi ve başkalarına danışmadan kararlar alabileceğinizi göstermek önemlidir, çünkü patron olmak genellikle böyle hissettirebilir. Ancak, bir liderlik pozisyonuna başvurmuyorsanız, kendinizi bir kartalla kıyaslamak, bir takım oyuncusu olmadığınızı gösterebilir.

Çözüm

Bir hayvan olsaydın hangisi olmak isterdin?” diye bir soru sorulsa mülakatta artık aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda hayvanınız var. Bu sorunun doğru ya da yanlış bir cevabı olmadığını ve seçtiğiniz hayvanı satma şeklinizin hayvanın kendisinden daha önemli olduğunu unutmayın.

Tüm hayvanların hem olumlu hem de olumsuz özellikleri vardır, bu nedenle olumlu olanlara odaklandığınızdan emin olun. Ağustos böceği veya yılan gibi zaten olumsuz çağrışımları olan bir hayvanı seçmemeye çalışın. Seni iyi temsil edecek bir hayvan seçtiğin sürece cevabınla eğlenebilirsin.

Takip Edebilecek Mülakat Soruları

Bu makale faydalı oldu mu? Lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin!

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

1 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir