Menü Kapat

Hangisi Sizin İçin Daha Önemli, Para mı İş mi?

Hangisi daha önemli iş mi para mı?

İşverenler, iş arayanları başarılı olmaya neyin motive ettiğini bilmek ister. Görüşmeciler, “Hangisi sizin için daha önemli, para mı iş mi?” diye sorarak, hedefinizin kariyer gelişimi mi yoksa sadece finansal kazanç mı olduğunu öğrenebilirler. Doğru cevap, tutkularınızın sizi iş için mükemmel bir seçim yaptığını bilmelerini sağlayabilir.

“Hangisi Sizin İçin Daha Önemli, Para mı İş mi?” Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Sonuç olarak, işe alım yöneticileri işin maaştan daha önemli olduğuna inanan adayları tercih ediyor. Bununla birlikte, paranın işçilerin yaşamlarında hayati bir rol oynadığının da farkındalar. Cevabınızı verirken bu iki motivasyonu birleştirmeye çalışın. Makul bir ücret kazanma ihtiyacınızdan bahsederken, şirketin misyon beyanını destekleyen kişisel çıkarları ve hedeflerini tartışın.

Kaçınılması Gereken Cevaplar

Bir görüşmeciye paranın sizin için yaptığınız işten daha önemli olduğunu söylemekten kaçının. Daha yüksek ücretli bir fırsat ortaya çıkarsa şirketten ayrılabileceğinizi gösterir. Öte yandan, işin sizin için ne kadar önemli olduğu hakkında konuşurken “Para umurumda değil” gibi ikiyüzlü veya klişe cevaplar vermemek daha iyidir.

“Hangisi Sizin İçin Daha Önemli, Para mı İş mi?” Kabul Edilebilir Cevaplara Örnekler

Görüşmecilere, işe olan tutkunuzun çok önemli olduğunu, ancak paranın da önemli olduğunu göstermenin birkaç farklı yolu vardır. İşte hem kişisel hem de finansal motivasyonları içeren birkaç örnek yanıt.

Örnek Cevap 1 – Bakıcı İşleri

“Kişisel olarak, iş benim için her zaman paradan daha önemli olmuştur. Kendimi desteklemek için yeterince şey yapmak elbette önemlidir. Bununla birlikte, geçmişte iyi para kazandıran ama beni mutsuz hissettiren işlerim oldu. Her gün yapmaktan korktuğum bir işi yaparak tonlarca para kazanmaktansa, başkalarına yardım etmemi sağlayan tatmin edici bir kariyerle geçinmeyi tercih ederim.”

Örnek Cevap 2 – Berberlik ve Kozmetoloji İşleri

“İkisi de önemli ama tutkularımın peşinden gitmek, beni para kazanmaktan daha çok motive ediyor. İnsanların iyi görünmesi ve iyi hissetmesi için yaratıcılığımı kullanmayı seviyorum ve müşterilerimle güçlü ilişkiler geliştirmekten keyif alıyorum. Parayı çoğunlukla aileme bakmama ve sevdiğim şeyi yapmaya devam etmek için yeni ekipman almama izin veren bir araç olarak düşünüyorum.”

Örnek Cevap 3 – Otomotiv Teknisyeni İşleri

“Bir ebeveyn olarak kesinlikle geçimimi sağlayacak kadar para kazanmayı düşünüyorum. Yine de keyif aldığım ve iyi olduğum bir işi seçmenin uzun vadede beni daha mutlu edeceğine inanıyorum. Ellerimle çalışmayı seviyorum ve becerilerimi geliştirmeme yardımcı olan ve elimden gelenin en iyisini yapmaya devam etmemi sağlayan işleri yapmaktan zevk alıyorum.”

Bakiye Bul

Bu gibi mülakat soruları soran işverenlerin tek bir doğru yanıt aradığını düşünebilirsiniz. Ancak bu durumda cevabınız her iki seçeneği de birleştirebilir. Tutkularınızın şirketin hedefleriyle nasıl uyumlu olduğunu vurgularken, aynı zamanda iyi bir ücret isteğinizi de ifade edin.

İşverenlerin Soracağı Benzer Sorular

  • Şu Anda Emekli Olmak İçin Yeterli Paranız Olsaydı, Yapar mıydınız?
  • İş Tanımınız Ne Derdi?
  • Bu Kuruluşun Çıkarlarını Kendi Çıkarlarınızın Önüne Koymaya İstekli Misiniz?
  • Daha Önce Burada Çalıştınız mı? Bize Anlatın!

Göz Atmanız Gereken Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir