Menü Kapat

Güvenlik Görevlisi Mülakat Soruları ve Cevapları

En Sık Sorulan Güvenlik Görevlisi Mülakat Soruları ve Yanıtları

Bir kamu hizmetine başvurmadığınız sürece, bir güvenlik görevlisi işi bulmak zor değildir. Başka bir durumda, yalnızca birkaç adayla rekabet edeceksiniz ve görüşmeci üzerinde, işe karşı tutumunuz, sorumluluğunuz ve işi yapma motivasyonunuz açısından iyi bir izlenim bıraktığınız sürece, sizi işe alacaklardır. Bu yazımızda sizin için Güvenlik Görevlisi Mülakat soruları ve cevaplarını hazırladık.

Aşağıda, röportajınızda duymayı bekleyebileceğiniz bazı sorular ve her bir soruyu nasıl yanıtlayacağınıza dair kısa bir öneri bulacaksınız. Soruların altında Emniyet ve Güvenlik Görevlisi Stajyer işe alım sürecinin özelliklerine kısaca değineceğim.

1. Neden güvenlik görevlisi olarak çalışmak istiyorsunuz?

Bu soru görüşmede karşılaşacağınız güvenlik görevlisi mülakat soruları arasındadır. Onlara pozisyon için doğru aday gibi hissettiğinizi söyleyebilirsiniz. Geceleri çalışmaktan hoşlandığınızı veya daha önce aynı işi yaptığınızı ve bunu yaparken iyi hissettiğinizi her gün söyleyin. Her ne pahasına olursa olsun, bir güvenlik görevlisi rutinini beğendiğinizi belli edin.

Alternatif olarak dürüstlük üzerine bahse girebilirsiniz. Kariyerinizin mevcut aşamasında veyaşu anki yaşam koşullarınızda ve mali durumunuzda, temelde herhangi bir işe ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Güvenlik görevlisi kulağa iyi bir seçim gibi geliyor ve denemeye karar verdiniz. Sonuçta, ne kaybedebilirsin? İşler tekrar düzeldiğinde, bu rolü yeterince motive edici bulmazsanız, şirket içinde bile başka bir şey arayabilirsiniz.

2. İnsanların dış görünüşündeki potansiyel tehlike düzeyini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sosyal durumları analiz ederken ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir.

 • Güçlü gözlem becerilerim var ve beden dilini nasıl okuyacağımı biliyorum.
 • Hiç kimse hakkında sadece fiziksel görünümüne dayalı olarak sonuçlara atlamam ve güçlü yargılarda bulunmam; bunun yerine beden dillerini, hareketlerini ve sözlerini tüm yönleriyle değerlendiririm.
 • Varlığının dostça olmadığını düşündüğümde, herhangi bir tehlike seviyesini değerlendirmeye devam etmek için kişiye yakın, ancak ince bir mesafe koyarım.

3. Bir güvenlik görevlisinin ana sorumluluğunu nasıl tanımlarsınız?

Mülk devriyesi, gözetleme ekipmanının izlenmesi, binaya girişe izin verilmesi vb. gibi görevleri iş tanımından listeleyebilir veya işi tek bir cümleyle özetleyebilirsiniz. Bu gibi bir güvenlik görevlisi mülakat sorularıyla mutlaka karşılaşırsınız. Benzer davranışsal sorular için önceden çalışılması fazyda sağlar.

İkinci durumda, güvenlik görevlisinin asıl sorumluluğunun işçileri, müşterileri ve mülkü suç faaliyetlerinden ve diğer herhangi bir felaketten korumak olduğunu söyleyebilirsiniz. Görüşmecilere işinizi anladığınızı gösterin ve sorumlu bir şekilde bakın. Binanın etrafında körü körüne devriye gezmeyi beklemiyorsunuz. Hedeflerinizi, korumanız gereken şeyleri ve insanları biliyorsunuz ve bunu yapmaya hazırsınız.

4. Hiç bir insanın hayatını kurtarmak zorunda kaldınız mı?

Belirli koşullara bağlı olarak, birinin hayatını kurtarabilecek durumda olabilirsiniz. İşverenler, bu zorlu durumla ilgili daha önce deneyiminiz olup olmadığını bilmek istiyor. Cevabınızda, bir kişinin hayatını kurtarmak zorunda kalıp kalmadığınız konusunda dürüst olun. Varsa, bu kişiye yardım etmek için attığınız adımları açıklayın ve değilse, bu durum olursa ne yapacağınızı tartışın.

5. Tehlikeli durumlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Her vardiyada potansiyel tehditlerle uğraştığınız için güvenlik görevlisi olmak tehlikeli bir rol olabilir.

 • Saldırgan insanların, kalabalıkların veya koşulların benim veya başkalarının güvenliğini tehdit edebileceği durumlar olabileceğini biliyorum, bu yüzden kendimi tehlikeden koruyabileceğimden emin olmak için gerekli olan ilgili savunma kurslarını aldım.
 • Durumla başa çıkmanın en güvenli yöntemini seçebilmem için harekete geçmeden önce durumu dikkatlice analiz ettiğimden emin olurum.ç

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte ilgili kurslar nasıl listelenir?

6. Güvenlik görevlisi olarak çalışma deneyiminiz var mı?

Tecrübeniz varsa bu kolay bir soru olur. Böyle bir durumda, onlara işten keyif aldığınızı ve aynı pozisyonda tekrar çalışmak istediğinizi söyleyin. Hatta geçmişte güvenlik görevlisi olarak çalışmak zorunda kaldığınız, bir hırsızla yüzleşmek, bir yangını söndürmeye yardım etmek, herhangi bir şey gibi, üstesinden gelmek zorunda kaldığınız zor bir durumu bile anlatabilirsiniz. Ve ciddi bir şey olmadıysa, işinizi gerçekten iyi yaptığınızı gösterir.

Ancak herhangi bir deneyiminiz yoksa, iyi bir güvenlik görevlisinden ne beklendiğini bildiğinizi ve işin sunduğu tehlikelerden korkmadığınızı vurgulamaya çalışın. Onlara öğrenmeye hevesli olduğunuzu ve en başından itibaren görevlerinizi iyi bir şekilde yerine getireceğinize inandığınızı söyleyin. Herkes bir gün herhangi bir alanda kariyerine başlamak zorundadır ve sırf güvenlik işleriyle ilgili deneyiminiz yok diye sizi dışlamaları için hiçbir sebep yoktur.

Bonus İpucu: Görüşmenizde size yöneltilecek güvenlik görevlisi mülakat soruları arasında deneyim üzerine sorular sorulabilir. Deneyiminiz yoksa dert etmeyin. Ve başarabileceğinizi ve inancınızı gösterin.

7. Bir günde on altı saat çalışmayı hayal edebiliyor musunuz?

12, 16, hatta 24 ve 48 saatlik vardiyalar, çeşitli güvenlik görevlisi işlerinde olağandışı bir şey değildir. Bu, bir ülkeden diğerine (hatta bir şehirden diğerine) değişir ve vardiyanın uzunluğu işin niteliğine, belirli bir ülkedeki mevzuata ve bir mülkün konumuna bağlıdır. Uzak veya ulaşılması zor yerlerdeki mülkler, güvenlik görevlilerinin genellikle uzun vardiyalar yaptığı yerlerdir.

Her neyse, size uzun vardiyaları sorduklarında, bu tür vardiyaların işe ait olma ihtimali yüksektir. Uzun süre işte kalmaya hazır olduğunuzu, yüksek konsantrasyon ve farkındalığı uzun süre koruyabileceğinizi, işte uykuya dalmayacağınızı söyleyin.

8. Silah taşımak veya ateş etmek konusunda ne hissediyorsunuz?

İşverenler kesinlikle gerekli olmadıkça silah kullanmanızı istemezler. Kendinizi ateş etmeyi veya birini kovalamayı seven ya da genel olarak silahları seven biri olarak sunmamalısınız – bu mülakatta vermek için doğru bir izlenim değil.

Yine de, tabanca taşıma konusunda iyi hissettiğinizi, ancak biri sizi vurmakla tehdit etmedikçe veya size ateş etmedikçe asla kullanmayacağınızı söylemelisiniz. Doğru tavrı gösterin ve işi alma şansınızı artırın. Söylemeye gerek yok, eğer silah taşıma izniniz varsa bunu söylemelisiniz.

9. İyi durumda mısınız?

Fiziksel olarak kötü durumda olsaydınız, dükkandan çıkarken bir hırsızı zor yakalarsınız. Ülkemizde perakende mağazalarında birçok obez güvenlik görevlisi görmemize rağmen, işe alım yöneticileri hala iyi durumda olan, sağlıklarına ve fiziksel durumlarına önem veren insanları ilk etapta işe almayı tercih ediyor.

Bu insanlar sadece daha iyi güvenlik görevlisi olmakla kalmaz, aynı zamanda hasta oldukları için pek çok vardiyayı kaçırmazlar. Obezite, diğer sağlık sorunları ile el ele gider. Bu nedenle, görüşmecilere formunuzun iyi olduğunu (veya kısa sürede forma girmeye çalıştığınızı) söylemeli ve kendinizi mükemmel bir fiziksel durumda nasıl tutmaya çalıştığınızı açıklayarak cevabınızı detaylandırmalısınız. Belki spor salonuna gidersiniz, sabahları koşuya gidersiniz ya da haftada iki kez arkadaşlarınızla futbol oynarsınız… Herhangi bir fiziksel aktivite, hiç aktivite yapmamaktan iyidir.

10. Silahınızı ne zaman kullanmanız gerektiğine nasıl karar verirsiniz?

Mülakat yaptığınız pozisyon için silah taşıyacak olsanız da taşımasanız da bu sorunun sorulduğunu duyabilirsiniz.

Bu, silah taşıyanlar için son derece önemli bir sorudur, ancak aynı zamanda işe alım müdürüne sizin nasıl düşündüğünüz hakkında fikir verir. Bu açık bir davranışsal sorudur .

Nasıl tepki verdiğiniz konusunda çok net olun. Silahlar sadece hayati tehlike arz eden durumlarda kullanılmalıdır; bunlar her zaman son çare olmalıdır.

Diğer Güvenlik Görevlisi Mülakat Soruları

Bir işverenin bir güvenlik pozisyonu için doğru deneyime ve geçmişe sahip olup olmadığınızı belirlemesine yarayacak diğer güvenlik görevlisi mülakat sorularının sizler için bir listesini yaptık;

 • Hiç zor bir ziyaretçiyle uğraştınız mı? Bu durumda ne yaptın?
 • Bir vardiya sırasında nasıl uyanık ve dikkatli kalıyorsunuz?
 • Daha önceki deneyimleriniz sizi bu role nasıl hazırladı?
 • Güvenlik görevlisi olarak hangi sektörlerde çalıştınız?
 • Tesise bir davetsiz misafir girerse ne yapardınız?
 • Bir güvenlik görevlisi olarak en büyük zayıflığınız nedir?
 • Hırsızlık veya vandalizmle nasıl başa çıkarsınız?
 • Bir güvenlik görevlisi olarak en büyük gücünüz nedir?
 • Lütfen son güvenlik rolünüzde sorumluluklarınızın neler olduğunu açıklayın.
 • Farklı güvenlik sistemleriyle ilgili deneyiminizi açıklayın.
 • Büyük kalabalıkları kontrol altında tutmak için tipik olarak hangi prosedürleri kullanırsınız?
 • Konukların ve çalışanların kendilerini güvende hissetmelerine nasıl yardımcı oluyorsunuz?
 • Güvenlik görevlisi olarak yaşadığınız en zor durum neydi? Nasıl hallettin?
 • Yüksek gerilimli durumları dağıtmak için hangi stratejileri kullanıyorsunuz?
 • Tesisimizi, çalışanlarımızı ve kendinizi korumak için hangi stratejileri kullanırsınız?
 • Bir güvenlik görevlisinin işi gevşettiğini fark ederseniz ne yapardınız?
 • Tanıdığınız biri binaya uygun kimlik bilgileri olmadan girmeye çalışsa ne yapardınız?
 • Hiç bir insanın hayatını kurtarmak zorunda kaldınız mı?
 • Tesisin personelinin yetersiz olduğu bir güvenlik acil durumunda ne yapardınız?
 • Bir güvenlik sorununu çözmek için başkalarıyla birlikte çalışmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın.
 • Polisle işbirliği yapmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın.

Güvenlik görevlisi mülakatında nasıl giyinmeliyim?

Bu beyaz yakalı veya kurumsal bir iş değil. Gömlek ve kravat takmanın anlamı yok. Sadece temiz ve iyi ütülenmiş bir şey giyin ve içinde rahat hissedin. Ayrıca yeri önceden ziyaret edebilir ve güvenlik görevlilerinin işte ne giydiğini kontrol edebilirsiniz. Kıyafet kurallarını anlamak, onların ne beklediklerini anlamanıza yardımcı olabilir.

Mümkünse mekanı önceden ziyaret edin, giydikleri kıyafetlere bakın ve benzer bir şeyler giyin. Mümkün değilse, içinde rahat edeceğiniz bir şey giyin ve kısa kollu şort ve gömleklerden kaçının.

Son olarak

Güvenlik görevlisi mülakat soruları zor değildir. İş için sadece birkaç kişiyle rekabet edeceksiniz ve çok zor sorularla karşılaşmayacaksınız. Tek zor kısım, memurluk pozisyonuna başvururken karşılaşabileceğiniz sınavdır.

Yine de işe alım yöneticilerine çalışmak için doğru tutumu ve bu iş için doğru kişiliği göstermelisiniz.

Daha fazla soru için mülakat soruları sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir