Menü Kapat

Grup Mülakat Nedir?

Grup mülakat nedir

Grup mülakat, aynı anda birden fazla adayla görüşen tek bir görüşmeciden oluşur. Grup görüşmeleri en çok yemek servisi, konaklama ve perakende gibi sektörlerde yaygındır.

Grup Görüşmeleri Etkili midir?

 • Grup görüşmeleri verimlidir. Kuruluşların aynı anda birden fazla adayla görüşme yapmasına olanak tanır ve böylece çok sayıda iş gücünden tasarruf sağlar.
 • Grup görüşmeleri, hangi adayların diğerleriyle iddiaya girdiğini görmelerini sağlar. Elbette, her aday başkalarıyla iyi çalıştıklarını söyleyecektir. Grup görüşmecileri, bu becerileri çalışırken görmelerini sağlar.
 • Grup görüşmesi ortamları, şirket kültürüne kimin uyduğuna dair benzersiz iç görüler sağlar. Grup mülakatı, şirket kültürüne uygun adayları belirlemeye yardımcı olacak bir ortam oluşturur.
 • Grup görüşmeleri stres altında kimin iyi performans gösterdiğini gösterir. Eldeki pozisyon yüksek stresli, hızlı tempolu mu? Eğer öyleyse, grup mülakat eldeki işin stresini ve hızını simüle etmeye yardımcı yardımcı olur.

Grup Mülakatında Nasıl Başarılı Olunur?

Bir grup mülakatını nasıl başaracağınıza dair sonsuz ipucu var. İşte en yararlı olduğunu düşündüğümüz şeylerden bazıları:

 • Araştırmanızı önceden yapın: Gelmeden önce organizasyona, görüşmeye gittiğiniz role ve işe alım ekibinin üyelerine aşina olmalısınız. Hazırlıklı ve bilgili olmak, potansiyel çalışanlar için vazgeçilmez bir niteliktir.
 • Hem görüşme grubunu hem de aday arkadaşlarınızı ayrı ayrı selamlayın: Bu, güçlü insan becerilerini gösterir ve size, görüşmede daha sonra başvurabileceğiniz herkesin adını verir.
 • Tanıtımınızı hazırlayın: Grup görüşmeleri tipik olarak adaylardan kendilerini tanıtmalarını isteyerek başlar. Bu, zararsız bir soru gibi görünse de, aslında kendinizi diğer adaylardan ayırmanız için ilk fırsattır. Bu nedenle, özgeçmişinizi, deneyiminizi ve eldeki iş için neden mükemmel olduğunuzu kısaca özetleyen kısa bir giriş yazmalı ve ezberlemelisiniz.
 • Dinleyin: Sadece grubun sorduğu soruları değil, diğer adayların cevaplarını da dinleyin. Başkalarının bir soruyu nasıl yanıtladığını anlamak, daha da iyi bir yanıt vermenize yardımcı olacak hayati bilgilerdir.
 • Önce cevap vermekten korkmayın: Dinlemek önemli olsa da, inisiyatif göstermek ve bir veya iki soruya ilk cevap veren kişi olmak da sizin yararınızadır. Bu nedenle, önceden hazırladığınız soruları aramalı ve güçlü bir yanıtınız hazır olmalıdır. Grup bir soru sorduğunda, liderliği ele alın ve önce cevaplayın.
 • Görüşme yaptığınız kişilerin açıklamalarından bazılarını destekleyin ve tüm odayı dahil edin: Elbette, pozisyon için en iyi aday olarak kendinizi öne çıkarmaya çalışıyorsunuz. Ancak bunu yapmak, her soruyu birlikte görüşülen kişilerden farklı şekilde yanıtlamanızı gerektirmez. Bunun yerine, diğer adaylardan benzer yanıtlara sahip olduğunuz sorularla, aynı fikirde olmaktan korkmayın, daha önce söylenenleri genişletin veya karmaşıklık ve ayrıntı ekleyin.
 • İyi sorular sorun : Üzerinde düşünülmüş sorular sormak, üzerinde düşünülmüş cevaplar vermek kadar önemlidir. Görüşme odasına girmeden önce hazırlanmış sorularınız olmalıdır.

Örnek Grup Mülakat Soruları

Arkadaşlarınız sizi nasıl tanımlar?

Kendi algınızı incelemek, referanslarınızın bu soruyu nasıl yanıtladığını karşılaştırmak ve doğrulamak ve onların şirket kültürüne nasıl uyum sağlayacağınızı değerlendirmek istiyor.

Arkadaşlarınız sizi nasıl tanımlar?

Nasıl cevap vermeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Kendini tarif eder misin?

İşveren yalnızca ilgili deneyiminizi öğrenmek değil, aynı zamanda kişisel olarak kim olduğunuza dair bir fikir edinmek istiyor. Bu nedenle bu yanıtı kişisel bir anekdot, ilgi alanı veya ayrıntıyla bitirmeyi düşünün.

Kendini tarif edermisin?

Nasıl cevap vermeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Neden bu işi istiyorsun?

Pozisyonu ve organizasyonu araştırıp araştırmadığınızı ve neden bu iş için doğru ve organizasyona uygun olduğunuzu açıklayıp açıklamadığınızı görmek istiyor.

Neden bu işi istiyorsun?

Nasıl cevap vermeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Hatalarınızdan ne öğrendiniz?

Pozisyonu ne kadar iyi anladığınızı ve bu pozisyonun görevlerini yerine getirmek için ne kadar uygun olduğunuzu görmek istiyor.

hatalarınızdan ne öğrendiniz?

Nasıl cevap vermeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Bugünkü konuşmamıza göre, bu odada kimi işe alırdınız?

Bu soru, sohbeti dinleyip dinlemediğinizi ve sohbete katılıp katılmadığınızı gösteren bir testtir. Buradaki “tuzak” cevabı basitçe “Ben, çünkü ben en iyisiyim!” Bunun yerine, başka bir veya iki adayın güçlü yanlarıyla konuşun. Belki de bu iş için neden daha iyi bir insan olduğunuza dönmeden önce birini yakından ilgili bir pozisyona çok uygun olarak tanımlayın.

Daha fazla soru örneği için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir