Menü Kapat

Grup Mülakat İpuçları

Grup Mülakat İpuçları

Grup mülakatı nedir? İki tür grup görüşmesi vardır. Birincisi, birden fazla kişinin bir aday için görüşme yapmasıdır. İkincisi, bir veya daha fazla işverenin bir grup adayla görüşme yaptığı zamandır. Her iki grup görüşmesi türü ve en iyi nasıl hazırlanılacağı konusunda ipuçları vereceğiz.

Bir pozisyon İçin grup görüşmeleri hakkında İpuçları

Hepsi aynı role sahip birden fazla kişiyle mülakat yapacaksanız, diğerlerinden öne çıkmanın yollarını bulmak isteyeceksiniz. İşte bir aday kalabalığında görülmesi gereken bazı basit ipuçları.

 • Grup mülakat sorularına hazırlanın. Ortak mülakat  soruları ve cevapları üzerinde çalışın.
 • Kibar olun ve diğer adayların cevaplarını vermesine izin verin.
 • Beden dilinize dikkat edin, konuşan siz olmasanız bile odadaki biri sizi izliyor olabilir.
 • Başkaları konuşurken dinleme becerilerinizi gösterin.
 • Görüşmeci ile göz teması kurun.
 • Cevap verirken ve sıranızı beklerken gülümseyin.
 • Diğer adaylar soruları cevaplarken dikkatinizin dağılmasına neden olmayın.

Birden fazla kişiyi işe alan şirketler de grup görüşmeleri yapacak. Bu tür grup görüşmesi sırasında sizden bir grup etkinliği yapmanız istenebilir. Takım oyuncusu olduğunuzdan emin olun.

Grup aktiviteleri, bir takımda çalışmayan biri için zor olabilir. Otoriter veya yardım etmek istemeyen ekip üyeleriniz olabilir. Bununla mücadele etmenin bir yolu, işe alım ekibine her türden insanla çalışabileceğinizi göstermektir.

Liderlik deneyiminizi ve başkalarıyla çalışma yeteneğinizi göstermek için etkinliği kullanın. Bir grup etkinliği sırasında her zaman ekip üyelerinize karşı nazik olun. Şirket birden fazla kişiyi işe alıyorsa, onların meslektaşı olabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri işleri, bir çağrı merkezi için işe alınırsa grup görüşmelerini kullanır. Bir grup görüşmesi, daha az zaman aldığından, ilk turdaki başvuru sayısını daraltmak için olabilir. Bu süreçte parlamanın bir yolunu bulan adaylar, ikinci turda bire bir görüşme yapmayı bekleyebilirler.

Adaylar, grup görüşmesi için bile profesyonel kıyafet giymelidir. Sektöre bağlı olarak takım elbise giymek isteyebilirsiniz. İş adayları iyi bir ilk izlenim bırakmaya çalışmalıdır. Dikkatinizi dağıtmayan temiz ve temiz giysiler giyin. Az giyinmiş görünmeden kişisel tarzınızın ortaya çıkmasını istiyorsunuz.

Birden Fazla Görüşmeci İle Grup Görüşmesi İpuçları

Şimdi tek aday olduğunuzda grup görüşmeleri için ipuçlarından bahsedelim. Bir mülakat paneli, içine girmek için korkutucu bir ortam olabilir. Panel mülakatınız varsa ortamın daha göz korkutucu olmasına hazırlıklı olun. Büyük olasılıkla birden fazla işe alım yöneticisinin bulunduğu bir konferans odasında olacaksınız. Bir kişiyle görüşme yaparken hazırlıkların çoğu aynıdır. Grup mülakatı soruları, bireysel mülakatta sorulanlara benzer.

 • Görüşme odasına girmeden önce, aşağıdaki tavsiyeyi hatırlamak için biraz zaman ayırın.
 • İnsan becerilerinizin parlamasına izin verin. Mülakat ekibine bir oda dolusu insanla başa çıkabileceğinizi gösterin.
 • Soruyu soran görüşmeci ile göz teması kurun.
 • Cevap vermeden önce daima çalışanların konuşmasını bitirmesine izin verin.
 • Fikrinizi söylerken kibar olun.
 • Panelden bazılarının iş arkadaşlarınız veya meslektaşlarınız olabileceğini unutmayın.
 • Sandalyenize dik oturun ve beden dilinize dikkat edin.
 • Stresinizi saklamaya çalışın ve sakin bir yüz tutun.
 • Cevaplarınızı daha kişisel hale getirmek için kişilerin adlarını bir not defterine yazın.

Mülakat Sunumları

Her iş görüşmesi streslidir, bu nedenle hazırlık önemlidir. İşe alım müdürü bir grup görüşmesi yapmanız gerekebileceğini söylerse, hazırlanmaya başlayın. Herhangi bir iş görüşmesine zamanında gelmek istersiniz. Lobiye yerleşmek için kendinize zaman tanıyın, böylece başlangıç ​​saatinizden önce zihinsel olarak hazırlanabilirsiniz.

Satış işi için başvuran birinden sunum yapması istenebilir. Bu, en yaygın grup görüşme ortamlarından biridir. Şirketler, bir satış toplantısını taklit ederek bir iş adayının sunum becerilerini görmek için bunları kullanır.

Sunumunuza hazırlanmak için kendinize bolca zaman ayırın. Şirketi ve işe alım yöneticilerini etkilemek için yalnızca bir şansınız olacak. Sunum yapan birden fazla aday olabilir, bu nedenle fırsattan yararlanmak istersiniz.

Güçlü yönlerinizi göstermek için performansınızı kullanın. Görüşmecilerle olan etkileşiminiz, onlara işi yapmak için gerekenlere sahip olduğunuzu gösterecektir.

Şirketler, adayları stresli bir duruma sokmak için grup görüşmesi sürecini kullanır. Başvuru sahibinin uyum sağlayıp sağlayamayacağını görmek için harika bir yol. Bir görüşme sırasında sunum yapmakta ustalaşırsanız, ekip müşterilerle başa çıkabileceğinizi bilir. İşte grup mülakatı sunumunuz için bazı ipuçları.

 • Her zaman güvenle konuşun.
 • Bir sorunun sizi şaşırtmasına izin vermeyin.
 • Cevaplarınıza zaman ayırın.
 • Arkadaşlarınızla pratik yapın.
 • Mülakat sorularını dürüst yanıtlarla yanıtlayın.

Bunu bir konuşma haline getirin. Bir tartışma yapmak, gelecekteki takım arkadaşlarını tanımanın harika bir yoludur.

LinkedIn ve şirket sitesi gibi web sitelerinde işe alma yöneticisini ve diğer görüşmecileri araştırın.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

Sunumunuz sırasında tökezlememek için not alın.

Sunumunuz boyunca şirket ve ürünler hakkındaki bilginizi gösterin.

Hem sunumunuza hem de mülakat sorularına hazır olduğunuzdan emin olun. Adaylar önceden örnek cevaplar hazırlamak isteyeceklerdir   . Grup mülakatı soruları yine en sık sorulan sorulardan oluşacaktır.

İş arayanlar grup mülakatına hazırlanmalıdır. İşverene, işe almak istedikleri aday olduğunuzu gösterdiğinizden emin olun.

İşe alım süreci uzun, bu yüzden  sabırlı olun . Herhangi bir grup mülakatına ne kadar hazırlıklı olursanız, o kadar az sürprizle karşılaşacaksınız.

Göz Atmanız Gereken Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat İpuçları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir