Menü Kapat

Görüşmeden Önce Neleri Araştırmalısınız?

görüşmeden önce neleri araştırmalısınız

Yaklaşan bir iş görüşmeniz mi var? Görüşmeden Önce Neleri Araştırmalısınız? O zaman olası mülakat sorularının yanıtlarını şimdiden prova ediyor olabilirsiniz. Ancak işe başvurduğunuz şirketi araştırmanızın işe alım sürecinde diğer adaylardan sıyrılmanın en iyi yollarından biri olduğunu biliyor muydunuz?

Araştırma, şirketin ne yaptığını, çalışanlarında ne aradığını öğrenmenize ve soruları yanıtlamaya daha hazırlıklı olmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda, şirket için iyi bir kültürel eşleşme olup olmayacağınızı ve kendi kariyer ve yaşam tarzı ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılayamayacaklarını öğrenmenin harika bir yoludur.

Şirket Hakkında Neler Bilmelisin

 • Şirketin kültürü, misyonu ve değerleri: Anketimizde adaylara çalışacakları şirketi seçerken en önemli faktörün ne olduğu sorulduğunda, her üç kişiden biri iş/yaşam dengesi cevabını verdi. Şirketin esnek çalışma saatleri ve yerleri gibi konulardaki görüşleri ve bunların çalışanların gelişimine katkısı gibi diğer kültürel değerlerle donanmış olmak, görüşmenin sonunda kendi sorularınızı hazırlamanıza yardımcı olabilir.
   
 • Şirketin son başarıları ve haberleri: Avustralya nüfusunun yarısından fazlası, iş arama sürecinde onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için şirketin web sitesini ziyaret ediyor. Bu, özellikle şirketin endüstri etkinliklerine ve topluluğa son zamanlarda katılımının yanı sıra başarılar ve diğer genel haberler hakkında bilgi edinmek istediğinizde etkili bir araçtır. Başka bir harika ipucu; kendi yayınlamak istemeyebilecekleri bilgileri bulmak için Google’ın “Haberler” bölümünde şirketin adını arayın. Bu, gelecekte çalışabileceğiniz şirket hakkında daha dengeli ve gerçekçi bir görüş vermenize yardımcı olacaktır.
   
 • Ücret, çalışan işlevleri ve işe alma süreci gibi içeriden öğrenilen bilgiler: Bir şirketi pazardaki popülaritesine göre önceden yargılamayın. Genellikle daha küçük ve daha az bilinen şirketler, orada çalışan insanlar nedeniyle çalışmak için daha ilham verici yerlerdir. Linkedin’den şirket çalışanlarına ulaşabilir ve sohbet başlatabilirsiniz. Yönetim tarzlarından parasal ikramiyelere kadar düşüncelerini ve ilk elden deneyimlerini paylaşan insanlar bulacaksınız.

Öğrenilmesi Gereken Diğer Önemli Şeyler

​Bir şirket hakkında öğrenilmesi gereken diğer önemli şeyler, şirketin çalışanları, müşterileri, ürünleri ve hizmetlerinde değer verdiği beceri ve deneyimi içerir.Böylece yanıtlarınızı ve sorularınızı buna göre uyarlayabilirsiniz.

Bir iş görüşmesinde iyi performans göstermenin büyük bir sırrı yoktur. Büyük ölçüde işveren araştırma stratejilerine, hazırlıklara ve iyi görüşme tekniklerine dayanır. Öncelikle mülakat soruları merkezimizle en yaygın mezun iş görüşmesi sorularından bazılarına cevaplarınızı hazırlayın. Bu, bir görüşmeye etkili bir şekilde nasıl hazırlanacağınızı ve bir görüşme için neleri araştıracağınızı bilmenize yardımcı olacaktır!

Bir iş görüşmesinde başarılı olmak için işveren araştırması da bir o kadar önemlidir.

Bir işvereni yanıtlarınızla başarılı bir şekilde etkileyebilmek neleri bilmeniz gerektiğini, bir şirketi çevrimiçi olarak nasıl araştıracağınız ve bir rolü nasıl araştıracağınızla ilgili en iyi mülakat ipuçlarımıza göz atın.

Mülakatlar İçin Şirketi Araştırmak Neden Önemli?

Bir görüşmeden önce şirketleri araştırmak, zamanı geldiğinde başarılı olmanız için size büyük fayda sağlayabilir. Mülakatlar stresli ve endişe verici olabilir. ancak mülakatlardan önce şirketleri araştırmak, kendinizi daha hazırlıklı ve cevaplarınızdan emin hissetmenize yardımcı olmanın harika bir yoludur. Bunu yaparak, yaklaşan görüşmeleriniz için doğru kafa alanında hazırlanacaksınız. Ayrıca şirketi anladığınızı ve rol konusunda hevesli olduğunuzu gösterecektir.

Mülakatlar için şirket araştırmasını tamamlamak, misyonlarını ve şirket kültürünü öğrenmek de sizin için doğru yer olup olmadığını hızlı bir şekilde görmenizi sağlayacaktır. Görüşme yaparken, sizi gerçekten ilgilendiren ve heyecanlandıran şirketleri seçmek önemlidir.

Değerleri sizinkiyle uyuşmayan bir işverenin pozisyonunu kabul etmeyin.

Bu, bir şirketten erken ayrılmanıza neden olabilir. Bu nedenle araştırmanız, size uygun bir şirkette çalışmak için çok önemlidir.

Öte yandan şirketi araştırma size şirketle ilgili sorulara hazırlıklı olmanızı sağlar;

 1. Şirketimiz Hakkında Ne Biliyorsun?
 2. Şirkete Neler Getirebilirsiniz?
 3. Şirketin Geleceği ve Kendi Geleceğiniz Hakkında Ne Kadar İyimsersiniz?
 4. Rakiplerimiz Hakkında Ne Biliyorsunuz?
 5. Neden Bu Staj İçin İşe Alınmalısınız?
 6. Pozisyonu Nereden Duydunuz?
 7. Bu Pozisyon Sizce Neden Açık?
 8. Neden Bu Pozisyon İçin Nitelikli Olduğunuzu Düşünüyorsunuz?
 9. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?
 10. Aldığın En Zor Karar Neydi?

Mülakattan Önce Neleri Araştırmalı?

Bir pozisyona başvurmadan önce mülakat için şirketleri nasıl araştıracağınızı mı merak ediyorsunuz? Mülakat için bir şirket hakkında ne araştırmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Araştırmanızdan öğrenebileceğiniz temel faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Şirketin ne yaptığı ve faaliyet gösterdiği sektör
 • Nerede bulunuyor
 • Yaklaşık takım büyüklüğü
 • Şirketin geçmişi, büyük başarıları ve belirleyici anları
 • Şirketin müşterileri veya hedef kitlesi
 • Şirketin faaliyet gösterdiği sektör
 • Şirketin yakın zamanda piyasaya sürdüğü ürün veya hizmetler
 • Şirketin misyonu, amaçları, hedefleri veya hedefleri

Artık bir görüşmeden önce neyi araştıracağınızı tam olarak biliyorsunuz. İşte bir iş görüşmesi için bir şirkette nasıl araştırma yapacağınız:

Görüşmeler İçin Şirketler Nasıl Araştırılır?

1. Şirketin Web Sitesini Ziyaret Edin

 • İşverenleri araştırmak her zamankinden daha kolay olduğundan, ilk adımınız çevrimiçi bakmak olmalıdır.
 • Şirketin ne yaptığını, bir ürün veya hizmet olup olmadığını, geçmişi, başarıları, haberleri ve ekiple ilgili bilgileri öğrenin. İşverenin web sitesindeki ana sayfa, Hakkımızda ve Ekiple Tanışın sayfalarını deneyin.
 • Şirketin misyon beyanına da burada dikkat edin!
 • Sitede görünen yinelenen mesajları, temaları veya değerleri not alın.
 • Belki de şirket kültürüne net bir odaklanma vardır. Veya etik politikayla ilgili pek çok bilgi vardır.

Bu şeyler, kuruluş ve bir çalışanda aradıkları şey hakkındaki anlayışınızı şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Önceki şirket adları veya CEO ve Direktörün adları da dahil olmak üzere bir şirket hakkında derinlemesine bilgi edinin. Biraz araştırma yapmak için linkedin, Google gibi servisleri kullanabilirsiniz. Bu şirket hakkında özellikle sizi ilgilendiren şeyleri not etmeniz önemlidir.

 • Bunlar yeni bir start-up mı?
 • Gerçekten tutkulu olduğunuz bir sektörde faaliyet gösteriyorlar mı?
 • Şirket kültürü size çekici geliyor mu?

Mezun iş görüşmenizde tartışmak için bu faktörleri aklınızda bulundurun. Bunlar, bir görüşmeden önce bir şirket hakkında araştırma yapmanın en iyi yollarından bazılarıdır.

2. Şirketi Sosyal Medyada Bulun

Şirketlerin çoğu sosyal medyada var. Bir TwitterFacebookLinkedInYouTube veya Instagram akışı size bir şirketin nasıl olduğu ve bazı önemli oyuncuları hakkında harika bilgiler verebilir. Şirketin müşterilerini LinkedIn’de ve şirket kültürlerini Instagram’da bulabilirsiniz. Mülakatınızda, onları sosyal medyalarında takip ederek en son haberlerini gördüğünüzden bahsetmek, büyük bir inisiyatif gösterir. Ve bir işvereni gerçekten etkileyebilir.

Görüşmecileri tanıyorsanız, rolleri, geçmişleri ve ilgi alanları hakkında bilgi almak için profillerini kontrol etmek üzere LinkedIn’de adlarını arayın. Proaktifliği gösteren bir yakınlık kurmak için bu bilgileri konuşma oluşturmak ve ortak ilgi alanlarını tartışmak için kullanabilirsiniz! Etkilemek istediğiniz diğer kişileri takip etmeye başlamadan önce LinkedIn profilinizi güncelleyin. Neden özgeçmişinize Linkedin eklemeniz gerektiği ile ilgili bilgi almak için için blogumuza göz atın.

3. Şirket Web Sitelerine Göz Atın

LinkedinKariyer ve İştemülakat gibi siteler, şirket profillerini ve önceki çalışanların incelemelerini ve bir şirketteki çalışan sayısı gibi yararlı bilgileri içerir. Benzer işlerindeki adayların mülakatlarında hangi soruların sorulduğuna bakmak, cevaplarınızı hazırlamanıza yardımcı olacaktır. İncelemeler ayrıca size şirket kültürü ve liderliklerinden ne bekleyebileceğiniz hakkında daha fazla fikir verebilir. Başarıları ve belirleyici anları araştırın. Görüşmenizde bahsedilirse, işveren için oldukça etkileyici olacaktır.

4. Haberleri Okuyun

Şirketin en yeni ürünleri veya en son endüstri trendleri hakkında güncel bilgilere sahip olmak, harika bir sohbet başlatıcı olacak ve sizi mezun iş görüşmesine hazırlayacaktır! Google ve Google Haberler, herhangi bir habere erişmek için harika bir yer olabilir. Hızlı bir aramayı tamamlamanız, muhtemelen size şirketin kendi web sitesinde veya sosyal medya profillerinde görünmeyebilecek bilgiler sunacaktır.

5. Rakiplerine Göz Atın

Mülakatlar için şirketleri araştırmanın yanı sıra rakip araştırması yapın. Çünkü bu, mevcut endüstri trendlerini takip etmenize yardımcı olur. Böylece şirketin niş alanını ve ürün veya hizmetini neyin benzersiz kıldığını daha iyi anlayacaksınız. Bir iş görüşmesinden önce bir işvereni nasıl araştıracağınızı öğrenerek, bunu kendi avantajınıza kullanabileceksiniz. Tüm bunlar mezuniyet sonrası iş görüşmenizde adayların arasından sıyrılmanıza yardımcı olacak.

Hazırlıklı Olun

Bir iş görüşmesi için nasıl araştırma yapılacağı önemlidir. Bunun yanı sıra size şirket hakkında sorulabilecek veya bilmenizi gerektirecek sorulara hazırlıklı olun.

Aşağıdaki gibi sorular bekleyin:

 1. Şirkete Neler Getirebilirsiniz?
 2. Şirketin Geleceği ve Kendi Geleceğiniz Hakkında Ne Kadar İyimsersiniz?
 3. Rakiplerimiz Hakkında Ne Biliyorsunuz?
 4. Neden Bu Staj İçin İşe Alınmalısınız?
 5. Pozisyonu Nereden Duydunuz?
 6. Bu Pozisyon Sizce Neden Açık?
 7. Neden Bu Pozisyon İçin Nitelikli Olduğunuzu Düşünüyorsunuz?
 8. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?
 9. Aldığın En Zor Karar Neydi?

Bu sorulardan herhangi birini aldıysanız artık şirket için yaptığınız araştırmalardan bahsetmenin zamanı gelmiş demektir. Bununla kalmayın. Mülakatta göreviniz peşi sıra sorulan sorulara cevap vermek değil.

Görüşmeye yön verin ve sizde soru sorun.

“Şu anda x projesi üzerinde çalıştığınızı anlıyorum, bu nasıl gidiyor ve benim rolüm bunda rol oynayacak mı?” veya “Son zamanlarda X müşterisi kazandığınızı biliyorum, onlar için ne tür işler yapacaksınız?”

Rol Araştırması Nasıl Yapılır?

Bir mülakat için nasıl araştırma yapacağınızı ve mülakat yaptığınız rolü bilmek önemlidir. Rolü araştırmak, işverenlerin özellikle neyi aradığını bilmenize yarar. Ve bir işvereni etkilemek için görüşme yanıtlarınızda neyi vurgulamanız gerektiğini daha iyi anlamanıza olanak tanır. Görüşmecileri nasıl etkileyeceğinizi ve bir görüşmede ne söyleyeceğinizi merak ediyorsanız işte size yardımcı rehberimiz:

İş Tanımını Dikkatlice Okuyun

 • Gerekli temel gereksinimlerin, becerilerin ve görevlerin olacağı yer burası olduğundan, iş tanımını baştan sona okuyun.
 • İşverenlerin aradığı en önemli becerilerden herhangi birini vurgulayın ve bunları mülakat cevaplarınıza ekleyin.
 • “Rol hakkındaki anlayışınız nedir?” sorusuna hazırlıklı olun. Böylece rolün günlük görevleri ve hangi becerileri sergilemeniz gerektiği hakkında kolayca yorum yapabilirsiniz.

Özgeçmişinizi Okuyun

Mülakattan önce özgeçmişinizi okuyun. Eğitiminizin, deneyiminizin ve becerilerinizin işin gerekliliklerine ve temel becerilere ne kadar uyduğunu eşleştirin.

Neden bu role çok uygun olduğunuzu düşünüyorsunuz?” diye sorulduğunda, önceki becerilerinizin ve deneyiminizin iş tanımının X becerisine/gereksinimine nasıl uyduğunu kolayca ve güvenle ifade edebilirsiniz.

Diğer Çalışanların LinkedIn Profillerini Ziyaret Edin

Daha büyük şirketlerin, başvurduğunuzla aynı veya benzer rollerde çalışanları olması muhtemeldir. Profillerini ziyaret ederek en son hangi projeler üzerinde çalıştıklarını ve hangi görevleri tamamladıklarını görün. Bunlar, rolün neyi gerektirdiği ve ne üzerinde çalışıyor olabileceğiniz konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Bir şirketle görüşmeden önce araştırma yapmanın pek çok faydası vardır. Lisansüstü işler için görüşmeye gitmeden önce şirketi kapsamlı bir şekilde araştırmanız önemlidir!

Tüm bunları uyguladığında kendinizden emin. Hazırlıklı ve bu role bağlı olduğunuzu ve işi hakkında bilgili olduğunuzu işverene göstermeye hazır hissedeceksiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat İpuçları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir