Menü Kapat

Harika Bir Genel Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Harika Bir Benzersiz Özgeçmiş Nasıl Yazılır

Genel özgeçmiş, oluşturduğunuz her özgeçmiş için harika bir başlangıç ​​noktası olabilir. Başvurunuzda genel olarak görünmeyen genel özgeçmiş nasıl yazılmalı aşağıda açıklanmıştır.

Genel Özgeçmiş Nedir?

Takip ettiğiniz belirli bir iş unvanınız varsa ve birçok farklı özgeçmiş yazacağınızı biliyorsanız, önce genel bir özgeçmiş yazmayı düşünebilirsiniz. Bazen genel özgeçmiş, bir işe alım yöneticisine göndereceğiniz özgeçmiş için bir atlama taşı olarak bir özgeçmiş oluşturucu kullanarak oluşturduğunuz bir özgeçmiştir. Profesyonel deneyiminizi içerir ve bir grafik tasarımcı veya mühendislik özgeçmişi gibi belirli bir kariyeri hedefler. Bir kez yazdıktan sonra geri dönüp, teslim ettiğiniz her iş başvurusu için kişiselleştirebilirsiniz.

Genel Özgeçmiş Nasıl Oluşturulur?

İlk adımınız bir özgeçmiş formatı seçmek olmalıdır. Kronolojik özgeçmiş formatı en yaygın olanıdır ve büyük ölçüde iş deneyimine odaklanır. İşlevsel özgeçmiş formatı, çok fazla iş tecrübesi olmayan iş arayanlar için faydalıdır. Her iki durumda da, herhangi bir profesyonel özgeçmişe aşağıdaki özgeçmiş bölümlerini eklemeye devam edeceksiniz.

1. Devam Başlığı

Bu teknik olarak özgeçmiş tasarımının bir parçasıdır. Telefon numaranız, konumunuz, e-posta adresiniz ve LinkedIn profiliniz gibi profesyonel iş ağı profil bağlantıları dahil olmak üzere tam adınızı ve iletişim bilgilerinizi içerir.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

2. Özgeçmiş Özeti veya Hedefi

Sonraki özgeçmiş özeti veya özgeçmiş hedefidir. Bu, genellikle iş deneyiminizi ve becerilerinizi özetleyen iki veya üç cümlelik bir paragraftır. Bir işe alım görevlisine deneyiminizin temel bir görüntüsünü ve sizi diğer iş arayanlardan ayıran özellikleri vermeyi amaçlamaktadır. Özgeçmiş hedefi, iş deneyimine daha az odaklanır, bunun yerine kariyer hedefinizi ve hedeflerinizi belirten bir cümle içerir.

3. Yetenekler

Beceri bölümünüz, sektörünüze ve iş unvanınıza göre oldukça kişiselleştirilecektir. Örneğin, sağlık ve yazılım mühendisliği çok farklı becerilere sahip olacaktır. Bu bölüme hem yumuşak hem de zor becerileri dahil etmeniz önemlidir. Bu bölüm tipik olarak madde işaretleri şeklinde olacaktır ve belirli becerileri iş tanımından temin edebilirsiniz.

4. İş Deneyimi

Deneyim bölümünüzde, on yıla kadar deneyimi listeleyeceksiniz. Hem yarı zamanlı hem de tam zamanlı deneyimi dahil edebilirsiniz. Bu bölümün biçimi, genellikle özgeçmiş biçiminizden etkilenir. İş deneyiminizi daima ters kronolojik sırayla listeleyin. Bu, en yeni ve en alakalı deneyimi ilk sıraya koyar.

5. Eğitim

Eğitim bölümünüz, lise diplomasından lisans derecesine ve ötesine kadar her şeyi içerebilir. Sektörünüze tipik olarak ne tür eğitimli insanların dahil olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için sektörünüzdeki özgeçmiş örneklerine bakın. Bu şekilde, sizin için anlamlı olan özgeçmiş bileşenlerini listeleyebileceksiniz.

Her Başvuru İçin Özgeçmişinizde Güncellenecek Unsurlar

Yeni bir işe her başvurduğunuzda, özgeçmişinizin bölümlerini yeni işe uyacak şekilde yeniden yazmanız gerekir; genel bir özgeçmişin amacı budur. Bunlar, genellikle güncelleyeceğiniz öğelerdir.

  • Özgeçmiş özeti veya hedefi
  • İş tanımından özel beceriler
  • Geçmişteki iş görevleri

Özgeçmişin bu bileşenlerini güncellemek yalnızca özgeçmişinizin kişiselleştirilmiş görünmesini sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda başvuru sahibi izleme sistemini (ATS) geçmenize de yardımcı olabilir. Bu, bir işe alım yöneticisinin özgeçmişinizi gerçekten görme ve yanıt verme olasılığını artırır.

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu

SSS: Genel Özgeçmiş

Genel bir özgeçmiş gerçekten yararlı bir fikir mi?

Genel bir özgeçmiş, size etkili bir özgeçmiş tabanı sağladığı için birçok insan için inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Genel bir özgeçmiş ile iş geçmişinizi, en iyi becerilerinizi ve genel hedeflerinizi tek bir özgeçmişe aktarabilirsiniz. Buradan, özgeçmişinizi her iş başvurusuna hedefleyebilir, her başvuru için en iyi özgeçmişi yazmayı kolaylaştırabilirsiniz. Bir dizi farklı işe başvurmayı planlıyorsanız, genel bir özgeçmiş harika bir ilk adımdır.

Genel özgeçmişimi ne zaman güncellemeliyim?

Genel özgeçmişinizi en az iki ila üç yılda bir güncellemelisiniz. Özgeçmişinizi iki veya üç yıldır güncellemediyseniz, bir sonraki iş aramanızdan önce genel özgeçmişinizi güncellemenin zamanı gelmiştir. Özellikle yeni bir sertifika aldığınızda, yeni bir eğitim projesine başladığınızda veya bitirdiğinizde ve yeni bir işe başladığınızda, kariyeriniz boyunca özgeçmişinizi sürekli güncellemeniz önerilir. Güncelleme yaparken özgeçmiş biçiminizi de yenilemeyi düşünün.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Özgeçmiş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir