Menü Kapat

Genel Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Genel Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır (Örnekler ve Yazma İpuçları ile)

Genel özgeçmiş nasıl hazırlanır? Bu yazımızda her alanda işe alım yöneticilerini etkileyeceğinden emin olabileceğiniz iyi hazırlanmış bir genel özgeçmişin nasıl bir araya getirileceğine dair faydalı ipuçlarımıza bir göz atın.

Birçok farklı işe başvuruyorsanız, her biri için özgeçmişinizi güncellemek yorucu olabilir.

Geniş niteliklerinize odaklanan genel özgeçmiş kullanmak, çok sayıda işverene özgeçmiş sağlamanız gereken durumlarda zamandan ve emekten tasarruf etmenin harika bir yoludur.

İyi yapıldığında, genel özgeçmiş, niteliklerinizi aşırı spesifik olmadan herhangi bir işveren için ikna edici bir şekilde gösterir.

Benzer şekilde, iş başvurularını göndermek için aceleniz varsa, daha fazla zaman kazanmak için genel bir ön yazı kullanılabilir.

Genel Özgeçmiş Kullanmalı mısınız?

Evet, aynı anda birçok işe başvuruyorsanız (örneğin bir iş fuarına gidiyorsanız) genel özgeçmiş kullanmalısınız. Özgeçmişinizi her zaman mümkünse her işe göre uyarlamanızı tavsiye etsek de, genel özgeçmiş, zaman kazandırırken deneyiminizi ve becerilerinizi vurgulamanın hala etkili bir yoludur.

Tüm profesyonel güçlü yönlerinizi sergileyen bir genel CV yazmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

Genel Özgeçmiş Şablonu

Ve işte özelleştirmeniz için bir şablon:

Özgeçmiş tanıtımı

Özgeçmiş tanıtımınız, işverenlere profesyonel geçmişinizi anlatmalı ve en alakalı becerilerinizi, sertifikalarınızı ve başarılarınızı vurgulamalıdır. 

Profesyonel deneyim

İş ismi

Şirket adı, Şehir, Eyalet

  • İşle ilgili başarılarınızı vurgulayan 3-5 madde işareti ekleyin.
  • Mümkün olduğunda sabit sayılar ekleyerek başarılarınızı ölçün.
  • Görevlerinize genel bir bakış yerine belirli örnekler verin.

Eğitim

Okul adı, Şehir, Eyalet

Derece

Yetenekler

  • Sektörünüzle ilgili madde işaretli bir beceri listesi yapın
  • Çok yönlü bir aday olduğunuzu göstermek için hem sert hem de yumuşak becerileri ekleyin.
  • Alanınızda genel olarak hangi becerilerin gerekli olduğunu görmek için farklı iş ilanlarını kontrol edin

Ek bölümler

Özgeçmişinizi güçlendirmeye yardımcı oluyorsa, sertifikalar veya hobiler gibi ek bölümler ekleyin.

Genel Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır

İşte hala işverenlerin dikkatini çeken genel özgeçmişin nasıl yapılacağı:

1. Genel Özgeçmiş Şablonu Kullanın

Seçtiğiniz özgeçmiş şablonu ne kadar basit ve genel olursa o kadar iyidir. Dekoratif yazı tipleri, resimler veya grafikler içeren yaratıcı şablonlardan kaçının ve basit bir düzene bağlı kalın.

Daha basit görünümlü özgeçmiş tasarımları, son derece resmi pozisyonlardan daha gündelik olanlara kadar çok çeşitli işler için uygundur. Özgeçmişinize basit, minimalist bir görünüm kazandırmak, daha düğmeli, geleneksel bir ofiste olsa bile herhangi bir işe başvurmayı kolaylaştırır.

2. Doğru Özgeçmiş Biçimini Seçin

En yaygın özgeçmiş biçimi kronolojik özgeçmiş biçimidir ve genel cv için en iyi seçenektir.

Bunun nedeni, kronolojik özgeçmişlerin işlerinizi en yakın zamandan en yeniye doğru listelemesi ve size iş deneyiminiz hakkında net bir genel bakış sunmasıdır. Hangi pozisyonu hedeflediğinize bakılmaksızın, kronolojik bir özgeçmiş işinizi görecektir.

3. Genel Özgeçmiş Özeti Kullanın

İyi bir özgeçmiş tanıtımı, en alakalı niteliklerinizi gösterir. Bununla birlikte, genel özgeçmişinizi bir araya getirirken, çalışmak için başvurduğunuz sektöre uyan bir genel CV özeti yazın.

Örneğin, perakende sektöründe bir iş bulmaya çalışıyorsanız, müşteri hizmetleri becerilerinize, çoklu görev becerilerinize ve ikna becerilerinize dikkat çekin.

Bu özgeçmiş özeti, farklı perakende pozisyonlarının özel gereksinimlerine uyacak şekilde kolayca ayarlanabilir.

Tüm profesyonel başarılarınız her rolle alakalı olmayacaktır. Bu nedenle genel bir özgeçmiş yazarken, alanınızda genellikle aranan niteliklere sahip olduğunuzu gösterenlere odaklanın.

Genel özgeçmişinizin bir kopyasını ileride kullanmak üzere saklıyorsanız, yeni başarılar eklemek için zaman zaman güncelleyin. Aksi takdirde, iş başvurularınızı güçlendirebilecek ve işe başlamanız ile başka birine gitmeniz arasında fark yaratabilecek başarıları unutmak kolaydır.

5. Becerilerinizin Bir Listesini Yapın

Mesleki yaşamınızla doğrudan ilişkili görünmeyen beceriler bile iş arama sürecinde size avantaj sağlayabilir.

Bir yazılım mühendisi olarak bir işe başvuruyorsanız, mizah ve samimiyet gibi yumuşak beceriler size bir avantaj sağlamayabilir. Ancak bir öğretmen olarak bir kariyer düşünüyorsanız, mülakat daveti alma şansınızı artırabilir.

Özellikle başvurmayı düşündüğünüz pozisyonların iş tanımlarının çoğunda görünüyorlarsa, çalışma alanınızda faydalı olabileceğini düşündüğünüz tüm becerileri ekleyin.

6. Eğitim ve Öğretiminizi Ekleyin

Normalde, yeni mezun değilseniz, özgeçmişinizin eğitim bölümü çok kısa olacak ve yalnızca okulunuzun adını, derecenizi ve mezuniyet tarihinizi içerecektir.

Ancak genel bir özgeçmiş yazarken, hedef sektörünüzde bir iş bulmanıza yardımcı olabilecek kursları, sertifikaları ve eğitim programlarını vurgulayın.

Sertifikaları genel özgeçmişinizde listelerken, sertifikanın verildiği tarihin yanı sıra ödüllendiren kurumun adını da belirtmeyi unutmayın.

7. Ek Bölümler Ekleyin

Bazı işverenler için, adayları incelerken şirket çalışma kültürüne uyan birini bulmak öncelikler listesinin üst sıralarında yer alır. Bu tür şirketlere başvururken hobi ve ilgi alanlarını eklemek özgeçmişinizi ön plana çıkarabilir.

Diğer durumlarda gönüllü çalışma, kişisel projeler veya yayınlar özgeçmişinizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, özgeçmişinizi önerilen bir sayfa uzunluğunda tuttuğu sürece, genel özgeçmişinize ek özgeçmiş bölümleri eklemek iyi bir fikir olabilir.

Artık “Genel özgeçmiş nasıl hazırlanır?” biliyorsunuz. Daha fazla özgeçmiş ipucu için özgeçmiş hazırlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Cv Hazırlama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir