Menü Kapat

Gelecek İçin Amaçların Neler? Nasıl Cevaplanır?

Gelecek Hedeflerinizle İlgili Mülakat Soruları

Amacı olan insanlarla mı yoksa diğer insanlarla mı çalışmak isterdin? Senin gelecek için amaçların neler? Soruya verilen etkili bir cevabın seni diğer adaylardan ayırdığı doğru. Peki, “Mülakatta bu soru nasıl cevaplanabilir?” gelin yazımızı okumaya devam edin.

İşe alım yöneticileri iş görüşmelerinde bunu sıklıkla soruyor!

Temel olarak mülakatlarda sorulan tüm soruların tek bir amacı vardır. Tüm adaylar içerisinden en iyisiyle çalışmak isteği, işe alım yöneticisi için önemli bir tercihdir. Bu soruyu diğerlerinden ayıran yanı ise amaçlarımızın şirketle doğrudan bağdaşması. Yetkinlik ve yetenekleriniz kadar çalışacağınız şirketle ne kadar uyumlu olduğunuzda çok önemli. Bu yüzden uzman ve yöneticiler mülakatlarda bu soruyu sıklıkla sormaktan geri kalmıyor. Ayrıca vereceğiniz cevapla planlarınız hakkında da söz etmiş oluyorsun. “Gelecek için amaçların neler?” sorusunu bazıları da “Gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?” diye sorabiliyor.

Soruya nasıl etkili bir yanıt verebilirsin

Gelecek ile ilgili üzerinde durduğun ciddi planların olabilir. Bunlar, bir toprak alıp hobi olarak işlemek, ya da emekli olunca düşündüğün şeyler olabilir. Cevaben bunları paylaşmak ise doğru olmaz. Gelecek için amaçların neler sorusu için en iyi cevap işe alım uzmanlarının beklediği ya da etkileyici cevaplar vermektir. Bunun için öncelikle sıkı bir araştırma yapmakta fayda var. Şirket hakkında edinebileceğiniz bilgiler edinebilir ve orada çalışmış veya çalışmakta olan kişilerle iletişime geçebilirsin. Şimdi sadece tek bir şey kaldı. Gelecek amaç ve hedeflerinin o şirketle ahenk içinde olması.

gelecek için amaçların neler
Gelecek için amaçların neler?

Bunların altını çizebilirsin

 • Şirket değerleriyle hedeflerini bağdaştırabilirsin.
 • Uzun süreli çalışabileceğiniz bir iş olduğu mesajını verebilirsin.
 • Kişisel planlarınızdan öte işle ilgili hedeflerden bahsedebilirsin.
 • Sektörün geleceğiyle ilgili konuşabilir, ilgili gelecek planlarından bahsedebilirsin.

Bu önerileri kullanarak “Gelecek için amaçların neler” sorusuna etkili bir cevap hazırlayabilirsin. Peki, bunların haricinde neler yapılmamalı? gelin bunlara bakalım.

İlginizi çekebilir: Kariyer hedefiniz nedir?

Nasıl Cevap Verilir – “Kariyer Hedefleriniz Nelerdir?”

Gelecek için amaçların neler?” sorusunu doğru anlamanın gerçekten bir formülü yok. Bununla birlikte, cevabınızın tüm doğru noktalara ulaştığından emin olmak için size verebileceğimiz bazı ipuçları var.

1. Şirketle ilgili olun

Diyelim ki şu anda hedeflerinizden biri, kurgusal yazma konusunda çevrimiçi bir kurstan sertifika almak. Bu harika bir hedef, ancak satış müdürü olarak bir pozisyona başvuruyorsanız, bu sertifika size mülakatta pek yardımcı olmayacaktır.

Bunun anlamı, bu mülakat sorusuna vereceğiniz cevap, başvurduğunuz pozisyon/şirket ile ilgili olmalıdır. 

Yanlış Örnek:

Soru: Gelecek için amaçların neler?

 • Ben sadece amatör bir fotoğrafçıyım ama hedefim bir gün kendi sergimi yapmak. Ne zaman iş dışında olsam, portföyümü genişletebilmek için kendimi mümkün olduğunca çok zaman ayırmaya çalışıyorum. Bence bir muhasebecinin fotoğrafçılık gibi başka bir şeyle uğraşması harika, değil mi?

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte ilgili kurslar nasıl listelenir?

2. Kısa vadeli hedeflerle başlayın ve ardından uzun vadeli hedeflere geçin.

Kısa vadeli hedefler genellikle daha büyük uzun vadeli hedefin yolunda atılan adımlar olma eğilimindedir. Ayrıca daha spesifik ve nettirler. 

Cevabınızı verirken bu hedefler hakkında konuşmaya başlayabilir ve ardından uzun vadeli hedeflere geçebilirsiniz. Cevabınız çok daha mantıklı ve planlarınız iyi düşünülmüş olacak. 

Doğru Örnek:

Soru: Gelecek için amaçların neler?

 • Önümüzdeki yıllarda yeni yetenekli yazarlar keşfetmeyi hedefliyorum. Çok satan bir kitap sunmak, yayıncılık endüstrisinde bir editör olarak adımı belirlememe ve yavaş yavaş güçlü bir yazar müşterisi oluşturmama yardımcı olacaktı.

Yanlış Örnek:

Soru: Gelecek için amaçların neler?

 • Amacım bazı önemli yazarların editörü olmak. Birkaç yıl içinde kendimi Harry Potter gibi çok satan bir seri teslim ederken görebiliyorum.

3. Bir eylem planıyla hedeflerinizi destekleyin

Bir hedef listesi hazırlamak çok inandırıcı bir cevap vermez. Bunun yerine, bir veya iki ana hedefe odaklanın ve bunları nasıl başarmayı planladığınızı veya uzun vadede kariyerinize nasıl fayda sağlayacaklarını kısaca açıklayın. Bu, bu hedefleri iyice düşündüğünüzü ve gelecekte ne istediğiniz konusunda net olduğunuzu gösterir. 

Evet, “Gelecek için amaçların neler?” sorusunu soruyorlar ama günün sonunda şirketlerinin çıkarlarını daha çok önemsiyorlar. Bu nedenle, hedeflerinizden bahsederken, onlara ulaşmanın potansiyel işvereniniz için de nasıl faydalı olacağını ifade ettiğinizden emin olun. Onları kazan-kazan durumu olacağına ikna edin.

Doğru Örnek:

Soru: Gelecek için amaçların neler?

 • SAP öğrenmek için bu yıl uygun zamanı bulmaya çalışıyorum. Bir finansal analist olarak daha doğru raporlar sunmama ve şirketin maliyetleri daha iyi planlamasına ve izlemesine yardımcı olur.

Yanlış Örnek:

Soru: Gelecek için amaçların neler?

 • Raporlarımın ve analizlerimin kalitesini artırmayı hedefliyorum. Bunu tam olarak nasıl yapabileceğim konusunda biraz daha araştırma yapmam gerekiyor ama şimdilik hedefim bu.

4. Hazırlık ve Uygulama

Gelecek planlarınızı çözdüğünüzü ne kadar hissederseniz hissedin, bu soruya önceden hazırlanmak yine de önemlidir. Bazı kısa ve uzun vadeli hedefler üzerinde düşünün ve cevabınızı uygulamak için zaman ayırın.

İlginizi çekebilir: Teşekkür e-postası nasıl yazılır?

Sık Yapılan Hatalar

Gelecek için amaçların neler?” sorusu ile karşılaşıldığında en sık yapılan hatalar;

 • Özel hayatınızla ilgili amaçlarınızdan bahsetmemelisin.
 • Mevzu sonu paraya dayalı bir amaç olmamalı. (Bunun yerine başarıyı kullanabilirsin)
 • Uçuk kaçık hayallerin paylaşılması önerilmez.
 • Kısa vadeli hedeflerden bahsetmen daha etkili olabilir. Örneğin bunun için 5 sene içerisindeki amaçlarından söz edebilirsin.

Bir çok çalışan, çalışmayı ay sonunda eline geçeceği parayla ilişkilendiriyor. Halbuki gelecek için amaçların neler soruluğunda bu durumdan kaçınılmalı. Durum böyle olduğundaysa çalışmaktan sıkılıyor ve kendini tekrardan harekete geçirecek nedenler arıyor. Hedef ve amaçlarımız olması ise bizi bu hareketi sağlayacak bir dinamo gibi besliyor. Hedef ve amaçları olmayan insanlar ise Umutsuzluğa düşmek, sıkılmak, hata aramak, yöneticisini eleştirmek, astını demoralize etmek gibi bir çok olumsuz özelliğe düşüyor.

O yüzden işe alım yetkilileri hedeflerinizi değerlendirmek için “Gelecek için amaçların neler?” sorusuna cevap istiyor. Kişinin hedefsizce işinde günden günü düşmesi sadece kendisini değil diğer çalışma arkadaşlarını da etkiliyor. Hiç sende rastladın mı? Öyle insanlar vardır ki; işlerinde yetkindir, fakat bunun dışında o kadar negatif ve olumsuz olurlar ki hiçbir şey onları mutlu etmez ve sizi de etkiler, dibe çeker. Artık onunla bir şeyler paylaşmaktan sıkılır hale gelirsin. Hedef ve amaçlar sadece mülakatta kendimizi pazarlamamız için kuracağımız sözlerden öte bir yaşam enerjisidir.

İpucu: İşle ilgili seni heyecanlandıran amaçların, işe alım yöneticisini de etkiler. Bunun için hariçten bir şeyler katmaya ihtiyacın yok…

Benzer sorular

 • Hedeflerinize nasıl ulaşmayı düşünüyordun?
 • Kariyer yolunuzu nasıl tanımlarsınız?
 • Gelecekte planlarınız neler?
 • Kendinizi 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz? 
 • Gelecekteki hedefleriniz neler?
 • Kariyer hedefiniz nedir?
 • Gelecekteki kariyer hedeflerinizden bahseder misiniz?
 • Bu işi alırsanız gelecek planlarınız neler?

Gelecek İçin Amaçların Neler: En İyi Cevap Örnekleri

Mülakat sorusu: Gelecek için amaçların neler?

#1 Örnek Cevap

Uzun vadeli hedeflerim, öğrenmeye devam edebileceğim, ek sorumluluklar üstlenebileceğim ve ekibe mümkün olduğunca fazla değer katabileceğim bir şirketle büyümeyi içeriyor. Şirketinizin mesleki gelişim fırsatlarını vurgulamasına bayılıyorum. Mevcut eğitim kaynaklarından tam olarak yararlanırdım.

#2 Örnek Cevap

Kendimi bunun gibi köklü bir kuruluşta en iyi performans gösteren bir çalışan olarak görüyorum. Becerilerimi geliştirmeyi ve ilgili mesleki derneklere katılımımı sürdürmeyi planlıyorum.

#3 Örnek Cevap

Ek deneyim kazandıktan sonra, teknik bir pozisyondan yönetim pozisyonuna geçme fırsatına sahip olmak istiyorum. Bunun bu konumdaki birçok insan için ortak bir yol olduğunu biliyorum ve zamanla bunun benim için mantıklı bir adım olacağını düşünüyorum. Ancak şimdilik bu işe odaklanmak ve teknik becerilerimi uygulamak beni heyecanlandırıyor.

İlgili Diğer Mülakat Soruları

 1. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 2. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 3. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 4. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar?
 5. Özgeçmişinde olmayan bir şeyi anlatır mısın?
 6. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?
 7. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?
 8. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 9. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 10. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 11. En Büyük Tutkunuz Nedir?
 12. Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?
 13. Aldığın En Zor Karar Neydi?
Kariyer yolunuzu nasıl tanımlarsınız?

Kariyer yolu, kısa vadeli ve uzun vadeli profesyonel hedeflerinize götüren bir dizi iş pozisyonudur. Özünde kariyer yolu, kariyer hedefinize veya hedeflerinize ulaşmak için izlediğiniz yoldur.

“Gelecek için amaçların neler?” sorusu neden sorulur?

• Yalnızca liderlik rolleri, uzmanlık veya işletme sahipliği gibi profesyonel hedefler sunun.
• Dürüstçe yanıtlayın ve rolün uzun vadeli hedeflerinize ve isteklerinize nasıl uyduğunu açıklayın.
• Görüşmeciler, kariyer hedeflerinizin rol ve şirketle uyumlu olup olmadığını belirlemek için bu soruyu sorar.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir