Menü Kapat

Etkili Bir CV Nasıl Yazılır?

Daha Etkili Bir Özgeçmiş Nasıl Yazılır

Özgeçmişinizin kalitesi, iş bulma konusunda büyük bir etki yaratır. İşte,”etkili bir cv nasıl yazılır” bu makalede tartışacağız.

CV-Özgeçmiş Ne Denek?

Özgeçmiş, iş arayanların iş başvurusunun bir parçası olarak sunduğu bir belgedir. Özgeçmişler, işe alım yöneticilerine, iş arayanları başvurdukları iş için ideal kılan becerilerin, deneyimlerin ve niteliklerin bir anlık görüntüsünü vermek içindir. CV kapsamlı bir deneyim ve başarı listesi değildir. Bir özgeçmiş, yalnızca iş ilanıyla en alakalı bilgileri içermelidir. Benzer şekilde, bir CV akademik başarılara odaklanırken, bir özgeçmiş becerilerinize ve çalışma geçmişinize odaklanmalıdır.

Özgeçmişinize Eklemeniz Gereken Bilgiler

İster eski bir özgeçmişi güncellemek isteyin, ister ilk kez özgeçmiş yazmaya başlamak üzere olun, iyi bir özgeçmişte her zaman bulunması gereken belirli bölümler vardır. Bu bileşenler:

İletişim Bilgileri

Tam adınız, telefon numaranız, e-posta adresiniz ve profesyonel portföy bağlantılarınız özgeçmişinizin en üstünde yer almalıdır. Bu yerleştirme, bir işe alım görevlisinin, gerekirse bir görüşme için sizinle nasıl iletişim kuracağını bilmesini sağlar.

İlgili Beceriler

İster büyük ister küçük bir beceri bölümünüz olsun, iş ilanında listelenen becerilerle yakından eşleşen becerilere odaklanmalısınız. İş tanımının tüm temel gerekliliklerini ele aldıktan sonra, ek becerileri listeleyebilirsiniz. Örneğin, iş ilanı bir programcı pozisyonu içinse ve ön koşul olarak Python veya CSS’yi listeliyorsa, tasarım becerileri ve proje yönetimi gibi ek becerilerle birlikte bu becerileri vurgulamak isteyebilirsiniz.

İş Deneyimi/Geçmişi

İş geçmişinizi listelerken, mevcut veya en son iş unvanınızla başlamalı ve ters kronolojik sırada geriye doğru çalışmalısınız. Özellikle sizden istenmedikçe, 10 yıldan fazla geçmiş iş deneyimini dahil etmeyin.

Mesleki Sertifikalar

Bu isteğe bağlı bir bölüm olsa da, özel bir rolde veya belirli teknik becerilere veya bilgilere dayanan bir alanda çalışıyorsanız, profesyonel sertifikalar çok önemli olabilir. Başvurmayı düşündüğünüz iş ile ilgili sertifikalarınız varsa mutlaka listelemelisiniz.

Eğitim Ve Başarılar

Profesyonel iş deneyimi kazandıkça, eğitiminiz daha az önemli hale gelecektir. Bununla birlikte, belirli eğitim nitelikleri ve ilgili kayda değer başarılar gerektiren belirli meslekler vardır. Örneğin akademik ödüller veya belirli kurslar.. Özgeçmişinize en son veya en gelişmiş ilgili akademik niteliklerinizi not edin.

Tüm bu bilgileri eklerseniz, kısa ve öz bir profesyonel özet sunan harika bir özgeçmiş oluşturma şansınız olur. Bu, işe alımcılar üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakmalıdır.

İlginizi çekebilir: Harika bir akademik özgeçmiş nasıl hazırlanır?

Üç Özgeçmiş Formatından Seçmek

Rtkili bir CV nasıl yazılır buna geçmeden önce CV formatını belirlemelisiniz. Farklı formatların kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bu nedenle beceri setinize ve iş deneyiminize en uygun formatı seçmeye çalışmalısınız. Üç ana özgeçmiş formatı şunlardır:

1.Kronolojik Özgeçmiş (Ters Kronolojik Özgeçmiş)

En geleneksel özgeçmiş formatı olan kronolojik özgeçmiş, profesyonel deneyiminizi ters kronolojik sırayla sunar. Mevcut veya en son iş unvanınız, özgeçmişinizin en üstünde, özgeçmiş özet beyanınızın ve başlığınızın hemen altında listelenmelidir. Potansiyel işverenler daha fazlasını talep etmedikçe, listelenen iş deneyiminizi 10 yılla sınırlayın. Bu format, çok fazla mesleki deneyime sahip olanlar için en iyisidir.

2. İşlevsel Özgeçmiş

İşlevsel bir özgeçmiş formatı, çalışma geçmişiniz üzerinde sert ve yumuşak becerilerinize öncelik veren bir formattır. Bu formatı kullandığınızda, beceriler bölümünüz özgeçmişinizin en üstünde, özgeçmiş özet beyanınızın ve başlığınızın altında olmalıdır. Yumuşak ve zor becerilerinizi listelemek için madde işaretlerini kullanarak sahip olduğunuz alandan en iyi şekilde yararlanın. Bu biçim, sınırlı bir iş geçmişiniz varsa veya becerilere deneyimden daha fazla değer veren bir işe başvuruyorsanız en iyisidir.

3. Kombine Özgeçmiş (Karma Özgeçmiş)

Kombine bir özgeçmiş, işlevsel ve kronolojik özgeçmiş biçimlerinin güçlü noktalarını birleştirir. Bu, becerilere ve iş geçmişi bölümlerine eşit derecede odaklanan bir özgeçmişe yol açar. Sonuç, eşit büyüklükte becerilere ve iş deneyimi bölümlerine sahip bir özgeçmiş. Bu, uzman rollerde çalışmadıkları sürece çoğu iş arayan için iyi bir seçenektir.

Daha İyi Bir Özgeçmiş Yazmak İçin 5 İpucu

Sadece işe alımcılar üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakmakla kalmayıp, aynı zamanda işverenlerin özgeçmişleri taramak için kullandığı başvuru sahibi izleme sistemleri (ATS) ile iyi performans gösteren gerçekten göze çarpan bir özgeçmiş yazmak istiyorsanız, şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

#1 İş Tanımına Çapraz Referans Verin

Başvurduğunuz iş ilanına bakın. Bir adayda olması gereken temel becerilere, niteliklere ve deneyime bakın. Profesyonel özgeçmişiniz özgeçmişinizin özet, beceriler, eğitim ve deneyim bölümlerinde bu gereksinimleri yansıtmalıdır. İş ilanında özel olarak listelenen zor becerilere ve yumuşak becerilere odaklanın.

#2 İlgili Özgeçmiş Örneklerine Göz Atın

İstihdam alanınızla ilgili özgeçmiş örneklerini inceleyin. İlham almak için eğitim, beceri ve iş deneyimi bölümlerini göz önünde bulundurun. Stajları mı yoksa gönüllü çalışmaları mı listelediklerine bakın. Ve en çok hangi sosyal becerilere ağırlık verdiklerini not edin. Deneyim seviyenizin önemli olduğunu unutmayın. Üniversiteden yeni mezunsanız, son derece yüksek bir not ortalaması dikkate değer olabilir. Ancak bir kez daha fazla iş deneyiminiz olduğunda bu daha az alakalı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte sosyal beceriler nasıl listelenir?

#3 Özgeçmişinizi Her İş Başvurusuna Göre Düzenleyin

İş tanımını bir kereden fazla okuyun ve çok önemli olarak sınıflandırılan beceri ve sertifikaları not edin. Varsa bunları özgeçmişinize ekleyin. Bu, özgeçmişinizi başvurduğunuz belirli iş ile daha alakalı hale getirecektir.

#4 Tek Bir Sayfada Tutun

Mümkün olduğu kadar çok ayrıntı eklemek için bir özgeçmişi daha uzun yapmak cazip gelse de, tek sayfalık kısa bir özgeçmiş size yeni bir iş bulma konusunda en iyi şansı verecektir. Bunun istisnası, potansiyel işverenleri etkilemek için çok önemli olan çok sayıda mesleki deneyime veya çok sayıda sertifikaya sahip olmanızdır. Bu, bir iş aramanın üst düzey yönetim pozisyonlarına odaklandığı durumlarda en yaygın olanıdır.

#5 Basit Bir Düzen Seçin

Grafik tasarım gibi yaratıcı bir rolde çalışmayı düşünmüyorsanız, özgeçmiş düzeniniz basit olmalıdır. Geleneksel profesyonel özgeçmişler, çoğu durumda temiz, minimalist bir düzene sahip olmalıdır. Yaratıcı bir alanda çalışıyorsanız ve bunu yansıtan bir özgeçmişe sahip olmak istiyorsanız, infografik düzenlerin bir özgeçmişi ATS yazılımına daha az uygun hale getirebileceğini bilmelisiniz.

Bu özgeçmiş ipuçlarına ek olarak, özgeçmişinizi yazarken eylem fiilleri kullanın. Örneğin, “Bir ekipten sorumluydu” yerine “Bir ekibi yönetti”. Aktif dil, başarılarınızı sahiplenmenize ve profesyonel bilgi birikiminizi ikna edici bir şekilde göstermenize yardımcı olur.

SSS: CV Nasıl Yazılır

Özgeçmişimi ve kapak mektubumu nasıl bağlarım?

Benzer renk şemalarını, yazı tipi boyutlarını ve yazı tipini kullanarak özgeçmişinizi ve ön yazınızı görsel olarak bağlayın. Tutarlı bir tasarım, iş başvurunuza ekstra profesyonellik kazandıracak ve işe alım yöneticileri üzerinde iyi bir izlenim bırakacaktır.

Her iş başvurusu için ayrı bir özgeçmişe ihtiyacım var mı?

Evet, ancak her iş başvurusu için tamamen yeni bir özgeçmiş yazmanıza gerek yok. Özgeçmişinizi, başvurduğunuz iş ilanına uyacak şekilde kolayca özelleştirebilirsiniz. 

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Cv Hazırlama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir