Menü Kapat

Elektrikçi Mülakat Soruları ve Yanıtları

Elektrikçi Mülakat Soruları ve Yanıtları

Bu yazıda, bir iş görüşmenizde ​​beklemeniz gereken bazı elektrikçi mülakat soruları ve cevaplarını bir göz atacağız. Unutmayın, bir ön lisans derecesine sahip olduğunuzda ve ilgili çıraklık programını bitirdikten sonra mülakatınızı geçme şansınız daha yüksektir.

Elektrikçilere olan talep, zaman ilerledikçe istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Şirketler hızla yükseliyor ve bu nedenle daha fazla iş fırsatı yaratıyor. Zanaatınızda iyiyseniz, bir elektrikçi olarak işe girmek zor olmayacaktır.

Bu nedenle, görüşme becerileriniz üzerinde çalışırken bile, aşağıdaki soruları beyin fırtınası yapmak için biraz zaman ayırın:

Elektrikçi Mülakat Soruları ve Cevapları

1. Bu Pozisyonla Neden İlgileniyorsunuz?

Bu, samanı buğdaydan ayırmak için sorulan ilk sorulardan biridir. Cevabınız, pozisyon için uygun olup olmadığınızı belirleyecektir. Bu nedenle, yanıtınızda usta olun ve kendinizi pazarlayın.

Örnek Cevap:

“Bu iş fırsatının ortaya çıktmasına sevindim. Şirketinize ayak uydurabileceğime inanıyorum. Beş yıllık deneyime sahip yetenekli bir elektrikçiyim. Hizmetlerimin burada daha iyi kullanılacağına inanıyorum. Ayrıca iş tanımını da inceledim ve bu bana sevdiğim zorluk seviyesini veriyor.”

2. Bir Elektrikçinin Rolleri Nelerdir?

Elektrikçi olarak ne yaptın? Eski iş yerinizden bazı rollerden bahsedebilir veya iş tanımını kullanabilirsiniz.

Örnek Cevap:

“Elektrikçiler, elektrik sorunlarını tespit eder ve teşhis eder, hatalı elektrik sistemlerini kurar ve onarır. Testler yapar, sorunları tespit etmek ve teşhis etmek için bir dizi test cihazı kullanır. Ayrıca farklı elektrikli bileşenlerin nasıl onarılacağı ve kurulacağı konusunda eğitim verir ve denetler.

Not:Eğer verilen bir iş tanımı varsa, lütfen ona bağlı kalın.

3. Bir Elektrikçinin Etkili Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Her işin kendine özgü gereksinimleri ve özellikleri vardır. Bahsettiğiniz her şey rol ile ilgili olmalıdır.

Örnek Cevap:

“Bir elektrikçinin, işin doğası gereği iyi iletişim ve problem çözme becerilerine sahip olması gerekir. Takım halinde çalışabilmek ve diğer profesyonellerle iyi geçinebilmek için mükemmel insan becerilerine sahip olmalıdır. Diğer nitelikler arasında temel Matematik becerileri ve elektrik işlerini çevreleyen düzenleyici gereksinimlerin mükemmel bir şekilde anlaşılması yer alır.”

4. Son Rolünüz Sırasında Karşılaştığınız Ana Zorluk Nedir? Nasıl Yönettiniz ?

Her iş, çözmeniz gereken zorlukların adil payını sunar. Mülakatçı bu tip elektrikçi mülakat soruları ile, sizin bir problem çözücü olup olmadığınızı sanlamaya çalışıyor.

Örnek Cevap:

“Son görevimde iyi bir firmada çalıştım. Gerekli tüm ekipmanı teklif ettiler ve ödeme inanılmazdı. Ancak, her gün gidip gelmek zor buldum. Bana bir aylık sözleşme verildi ve daha yakın bir mahalleye taşınmaya zahmet etmedim. Daha sonra sözleşme yenilendi ve ardından kalıcı bir teklif geldi. Evlerinden birinde uygun bir fiyata kalmama izin veren üst yönetimle görüştüm.”

5. Günlük Rutininizi Tanımlayın

Günlük olarak ne yaparsın? En yoğun günlerinizden birini seçin ve görüşmeciye anlatın.

Örnek Cevap:

“Günlük rutinim aynı roller etrafında dönüyor. İş istasyonuma rapor veririm ve teşhis edip düzelttiğim elektrik problemlerini ararım. Daha sonra mevcut elektrik sistemlerini ve devreleri farklı cihazlar kullanarak test ediyor, yerleşimleri ve kurulumları planlıyor ve elektrik sistemlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca, kendi aletlerimi kullanarak elektrikli aletleri monte edebilir, kurabilir ve test edebilirim.”

6. Deneyiminizi Kısaca Açıklayın

Mülakatı yapan kişinin bir elektrikçi olarak geçirdiğiniz zamana ilişkin bir genel bakışa ihtiyacı var. Bu bilgilerin çoğu özgeçmişinizde ve özgeçmişinizde yer aldığından fazla endişe etmeyin.

Örnek Cevap:

“Bu benim elektrikçi olarak yedinci yılım. Kariyerimin çoğunu serbest çalışan olarak geçirdim; okullar, kiliseler ve bilişim şirketleri için çalışıyor. Ayrıca bir dizi binada elektrik tesisatı üstlenmek üzere sözleşme yaptım. İşim mükemmel ve müşterilerim normalde mutlu.”

7. Bu Rol İçin Hangi Zihniyet ve Strateji Gereklidir?

İşe alım uzmanı benzer elektrikçi mülakat soruları ile, iyi bir elektrikçi olmak için ne gerektiğini bilip bilmediğinizi öğrenmek istiyor. Strateji ve zihniyetin rolle ilgili olduğundan emin olun.

Örnek Cevap:

“Her zaman doğruluk seviyelerini gözetirim. Bu yıllar boyunca başarılı olmamı sağlayan bir strateji. Doğru zihniyete gelince, sonuç odaklı olmak bu işte işe yarıyor.”

8. Bu Meslekte Öngördüğünüz Ana Zorluk Nedir?

Görüşmeyi yapan kişi, şirketin kültürünü, politikalarını ve ayrıca iş tanımınızı gözden geçirmenizi bekler. Tüm bunlar, ortaya çıkabilecek bazı sorunların farkına varmanıza yardımcı olmalıdır. Dürüst ol. Bu soruyu da lehinize çevirebilirsiniz.

Örnek Cevap:

“Eski şirketimde ve bir çok şirkette ortaya konulan zorlukların, sizin çalışma koşullarınızda bir engel olmadığını biliyorum. Bu nedenle şu anda bir sorunu tam olarak belirleyemiyorum. Ancak, yeterince nitelikli olduğuma ve önüme çıkan her sorunu halledebileceğime inanıyorum.”

9. İş Yerinde Nasıl Motive Olursunuz?

Zorluklara rağmen sizi ayakta tutan nedir? Görüşmeci bu gibi elektrikçi mülakat soruları ile, motivasyonunuzu nereden aldığınızı bilmek istiyor. Maddi faydalardan bahsetmekten vazgeçin.

Örnek Cevap:

“Zorluklar tarafından yönlendiriliyorum. Bu rolde karşılaştığım zorlu sorunları çözmeyi seviyorum. Ayrıca, elektrik sistemleri teşhisine olan tutkumun bana işe devam etmem için gereken ihtiyacı verdiğine inanıyorum.”

10. Sizi Bu Rol İçin Kalifiye Yapan Bir Güçten Bahsedin

Görüşmeci, iş için kullanışlı olabilecek herhangi bir gücünüz olup olmadığını bilmek istiyor. İlgili bir şeyden bahsettiğinizden emin olun.

Örnek Cevap:

“Ben iyi bir ekip çalışanıyım. Bu her elektrikçinin ihtiyaç duyduğu bir kalite. Bu iş, BT gibi diğer departmanlarla çalışmayı içerir ve bu, bir ekibi barındıramazsa mümkün değildir. Ayrıca mükemmel iletişim becerilerine sahibim ve bilgileri daha hızlı ve net bir şekilde aktarabilirim.”

11. Bu Rolde Aldığınız Güvenlik Önlemlerinden Bazıları Nelerdir?

İK yetkilisi buna benzer elektrikçi mülakat soruları ile, genel bilginizi ve güvenlik eğitiminizin güncel olup olmadığını test ediyor. Gerekli önlemler konusunda bilginize ikna olduğundan emin olun.

Örnek Cevap:

“İşe başlamadan önce makine ve devreleri kilitlerim. Etiketlediğimden emin olurum. Bunları yaptıktan sonra kontrol ederim. Çünkü bir arama veya telsizden mesaj alabilir, bunun gibi nedenlerle dikkatim dağılabilir. Bildiğiniz gibi elektrik şakaya gelmez. Ayrıca elektrik hatlarında çalışırken her zaman doğru eldiven ve ayakkabı gibi koruyucu donanımları giyerim.”

12. Sigortaların ve Switchlerin Rolü Nedir? Benzerler mi?

Bu, yaygın olarak kullanılan bazı ekipmanlar hakkında bilginizi arayan teknik bir sorudur. Görüşmeciye yeterince yetkin olduğunuzu ve organizasyona uyacağınızı gösterin.

Örnek Cevap:

“Hem sigorta hem de switch, elektriğin sürekliliğini bozarak aşırı yüklenmiş devreleri korur. Ancak, benzer değiller. Sigorta aşırı ısındığında erirken, kesici aşırı yük olduğunda otomatik olarak devreye giren bir anahtara sahiptir.

13. Uzmanlık Alanlarınız Nelerdir?

Bu elektrikçi mülakat sorusu, eğitiminiz ve deneyiminiz hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bahsettiğiniz herhangi bir alanda coşku gösterdiğinizden emin olun.

Örnek Cevap:

“Farklı projelerde ve çeşitli firmalarda çalıştım. Ancak, konut projeleri için bir beğeni geliştirdim. Son iki yılda 300’den fazla konut projesinde çalıştım. Ayrıca elektrik tesisatı ve bakım ekiplerinin bir parçası olmayı seviyorum. Ancak beceri ve tecrübemle bu alanla ilgili her türlü projede çalışabilirim.”

14. Bir Meslektaşınızla Bir Anlaşmazlığı Nasıl Çözersiniz?

Sorun çözme ve ekip çalışması becerileriniz görüşmeci tarafından test ediliyor. Unutmayın, bazı projeler ekip çalışması gerektirir ve bu nedenle yüksek düzeyde tolerans gerektirir. Görüşmeyi yapan kişiye bir ekiple iyi çalışabileceğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

“Çatışmalar, özellikle birkaç kişinin dahil olduğu projeler üzerinde çalışırken yaygındır. Böyle bir durum ortaya çıktığında meslektaşımla görüşür ve endişelerini dinlerim. Daha sonra kendi görüşümü belirtmeden önce bazı pratik çözümler önermesini isteyeceğim. Tartışacağız ve bir anlaşmaya varacağız.”

15. Özgeçmişiniz Yıllar Boyunca Birkaç Elektrik Projesi Yaptığınızı Gösteriyor. En Sevdiğiniz Hangisi Oldu ve Neden?

Görüşmeyi yapan kişi bu gibi elektrikçi mülakat soruları ile, yapmaktan en çok keyif aldığınız projeler aracılığıyla bir elektrikçi olarak tutkunuzun nerede olduğunu bilmek istiyor. Bu, sizi bir ekiple eşleştirirken kullanışlı olabilir.

Örnek Cevap:

“Konut projelerini, çoğunlukla mimariye ve planlamaya olan sevgimden dolayı seviyorum. Ayaklarımı basacağımı hiç düşünmediğim bazı binalarda çalışmayı başardım. Elektrik arızalarını çözerek ev sahiplerini mutlu ettiğimde de bunu seviyorum.”

16. Üç Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz?

Çoğu şirket çalışanlarını elinde tutmayı sever. Görüşmeyi yapan kişi, burada kısa bir süre mi yoksa uzun süre mi kalacağınızı bilmek istiyor. Şirket için ne yapardınız veya kişisel yaşamınızda elde etmek istediğiniz bazı kilometre taşları hakkında konuşun.

Örnek Cevap:

“Yakın zamanda kariyer değiştirme gibi bir planım yok.Bu nedenle önümüzdeki üç yıl içinde yapmak istediğim şey kendimi olabildiğince geliştirmeye çalışmaktır. Ayrıca, ek bir sertifika kursuna devam edeceğimi umuyorum.”

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte ilgili kurslar nasıl listelenir?

17. Bu Role Seçilirseniz Yapacağınız İlk İş Ne Olur?

Görüşmeci, çalışma tutumunuzu test ediyor.

Örnek Cevap:

“Proaktif bir çalışan olduğum için iyileştirilmesi gereken bazı şeyleri arayacağım. Arızalı hatları, kablolama sorunları ve ilgimi çekebilecek herhangi bir ekipmanı kontrol edeceğim. Bu zamanı meslektaşlarımı tanımak için de kullanacağım.”

18. Neden Elektrikçi Olmayı Seçtiniz?

Mülakatı yapan kişi, bu alana katılmanızın asıl nedenini ve bunun işinizi etkileyip etkilemeyeceğini bilmek istiyor. Ona cevap verirken tutku yaydığınızdan emin olun.

Örnek Cevap:

“Bir şeyleri onarmaktan her zaman zevk almışımdır. Küçüklükten beri bir dizi cihazı açtım, içine baktım ve bir şeyleri yeniden düzenlemeye çalıştım. Aynı zamanda bunlardan kendi oyuncaklarımı yaptım. Bu tutku beni, arızalı makineleri ve kablolama sistemlerini tamir edebileceğim bir elektrikçi olmaya itti. Son derece ödüllendirici.”

19. Bir Elektrikçiyi Büyük ve Kritik Projeleri Yapabilecek Nitelikli Yapan Ne Sence?

Görüşmeci, bir elektrikçinin oyunun başında olması gerekenleri bilip bilmediğinizi araştırıyor. Her şeye sahip olduğunuza onu ikna edin.

Örnek Cevap:

“Elektrikçilerin uzman olabilmeleri için, farklı projeler üzerinde eğitim ve çalışma yıllarını harcamaları gerekir. Lisans almadan önce okulu ve çıraklık programını tamamladım. Ayrıca bulunduğum yere ulaşmak için ekip çalışması ve doğruluk gibi birçok beceri geliştirmem gerekiyordu.”

20. Ehliyetiniz Var mı? Sizce Önemli mi?

Görüşmeyi yapan kişi buna benzer elektrikçi mülakat soruları ile, yasal gerekliliklere uyup uymadığınızı bilmek istiyor. Böyle bir role başvurmadan önce bir lisansınız olduğundan emin olun.

Örnek Cevap:

“Evet. Mesleki eğitim merkezinde programı tamamladım ve sertifika almaya hak kazandım. Elektrik işi söz konusu olduğunda kişinin gerekli eğitimden geçtiğini ve gerekli tüm standartları karşıladığını gösterdiği için bu rolde çok önemli olduğuna inanıyorum. Ehliyet olmadan, istihdam için kaliteli olmazdım.”

Diğer Elektrikçi Mülakat Soruları

 1. Sizi Ne Motive Eder?
 2. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 3. Kariyer Hedefiniz Nedir?
 4. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?
 5. Pozisyonu Nereden Duydunuz?
 6. Yönetim Tarzınız Nedir?
 7. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 8. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 9. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 10. Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?
 11. Gelecek İçin Amaçların Neler?
 12. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?
 13. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 14. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?
 15. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 16. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı?
 17. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 18. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 19. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar

Unutmadan…

Bu yazıda iş görüşmenizde beklemeniz gereken elektrikçi mülakat soruları ve cevaplarını aktardık. İyi şanslar dileriz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir