Menü Kapat

Elektrik Mühendisi Mülakat Soruları ve Cevapları

Elektrik Mühendisi Mülakat Soruları ve Cevapları

Başa çıkabileceğiniz bazı elektrik mühendisi mülakat soruları ve cevaplarına bir göz atalım. Bunları kişisel, davranışsal ve teknik olmak üzere üç gruba ayırabiliriz.

İyi haberle başlayayım: Elektrik mühendisliği popüler çalışma alanlarına ait değildir ve şirketler genellikle yeni mühendisleri işe almakta zorlanırlar. Bir işgücü piyasasının bu dalında talep tipik olarak arzı aşmaktadır.

Bu, mülakatların çok zor olmayacağı anlamına gelir ve eğer sizde bir potansiyel görürlerse sizi bu iş için işe alacaklardır. Günün sonunda çok fazla seçeneğe sahip değiller. Tipik bir yönetim veya finans mülakatında olduğu gibi sırada bekleyen on veya yirmi başka başvuru sahibi yok.

Şimdi her bir soru grubuna bir göz atalım.

Davranışsal Elektrik Mühendisi Mülakat Soruları

İşe alım yöneticileri bu gibi elektrik mühendisi mülakat soruları ile daha önceki mühendislik işlerinizde yaşadığınız çeşitli durumları sorgulayarak, meslektaşlarınıza karşı tutumunuz hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışırlar.

Bu, sizinle çalışmanın kolay olup olmayacağını, sizi takımlarında bulundurmanın bir zevk (veya acı) olup olmayacağını anlamalarına yardımcı olur.

Sorular

 1. Meslektaşlarınızdan biriyle yaşadığınız bir çatışmayı anlatın. İyi biten, çatışmayı çözmeyi başardığınız bir durum hakkında konuşun. Çatışmalar, onları yapıcı bir şekilde yönetirsek ve işyerindeki ilişkiler üzerinde uzun süreli bir sonucu olmazsa, her zaman kötü değildir. Çatışmalar aslında çoğu zaman ilerlemeye, yeni fikirlere ve planlara yol açar. Ancak yararsız ve yıkıcı çatışmalar için bu söylenemez…
 2. İşinizde ilerlemekte zorlandığınız bir zamandan bahsedin. Mühendislik sabırsızların mesleği değildir. Mutlaka sorunlar yaşamışsınızdır. Belki tasarımı bitirmedin, programın gerisinde kaldın ya da işine devam edebilmek için diğer insanlara danışman gerekti. Röportajda bu durumlar hakkında konuşmaktan çekinmeyin. İşe alım yöneticileri, mücadele ettiklerini kabul etmeye hazır mühendisler ararlar. Meslektaşlarına danışmaktan gurur duymayan mühendisleri işe almak ve yardım istemek istiyorlar.
 3. İşinizde motivasyonla mücadele ettiğiniz bir zamanı anlatın. Bu, yeni bir iş aramanızın nedenlerinden biri olabilir. Motivasyon kriziniz hakkında açıkça konuşun. Herkes gibi iniş çıkışlar yaşadığınızı, insan olduğunuzu gösterin. Ancak hedeflerinizi aklınızda tuttuğunuzdan, büyük resmi gördüğünüzden ve tüm bunların motivasyon kriziyle başa çıkmanıza yardımcı olduğundan bahsedin.
 4. Patronunuza, meslektaşınıza veya bir müşterinize bir şeyler anlatmakta zorlandığınız bir zamanı anlatın. Mesajınızı iletmeyi nasıl başardınız? Teknisyen bir yöneticiyle konuşuyor – birbirlerini anlayacaklar mı? Çoğu zaman yapmayacaklar ve şirket bedelini ödeyecek. İşe alım yöneticilerinin konfor alanınızın dışına çıkmasını sağlamaya çalışın ve dilinizi konuştuğunuz kişinin teknik beceri düzeyine göre ayarlayın. Mesajınızı iletmek için pratik gösterimleri, çizelgeleri ve resimleri nasıl kullandığınızı söyleyerek cevabınızı detaylandırabilirsiniz.
 5. Profesyonel kariyerinizde vermek zorunda kaldığınız zor bir kararı açıklayın. Bu kararı almak sizi nasıl etkiledi?
 6. Kişisel ve mesleki çıkarlarınız arasında bir çatışma yaşadığınız bir zamanı anlatın.
 7. Profesyonel kariyerinizin en büyük başarısızlığını tanımlayın.
 8. İşyerinde baskı altında olduğunuz bir durumu tanımlayın.
 9. Hizmetinizle yukarıda ve öteye gittiğinizde bir durumu tanımlayın.

Soruları cevaplama yeteneğinizden şüphe ediyorsanız, Mülakat soruları sayfamıza bir göz atın. Burada bulunan sorular elektrik mühendisliği mülakatınızda işlerinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Kişisel Elektrik Mühendisi Mülakat Soruları

 • Neden elektrik mühendisi olarak çalışmak istiyorsun? Geçmişe değil geleceğe atıfta bulunmaya çalışın. Elektrik mühendisliği diplomanız olduğu için bu işi istediğinizi söylemek bir arzu değil zorunluluktur. Elektrik sistemleri tasarlama ve geliştirme konusunda tutkulu olduğunuzu, mühendislerin işlerinde yaptıklarını yapmaktan keyif aldığınızı söyleyin.
 • Neden bizimle çalışmak istiyorsun? Neden rakiplerimizden biri olmasın? Birçoğu daha iyi bir maaş teklifi veya başka avantajlar için işlerini sık sık değiştirecek. Çim her zaman başka bir yerde daha yeşildir. Ancak görüşmenizde, onları gerçekten onlar için çalışmak istediğinize ikna etmeye çalışmalısınız. Tasarladıkları ürünleri beğendiğinizi, alanın sizi çok ilgilendirdiğini söyleyebilirsiniz. Motive edici bir çalışma ortamına veya tekliflerine sizi çeken başka şeylere de dikkat çekebilirsiniz . Örneğin bu kadar güçlü bir markanın, kariyer geliştirme fırsatlarına değinebilirsiniz.
 • Son işinizden neden ayrıldınız? Şu anki işinizden neden ayrılmayı düşünüyorsunuz? İş atlama bu alanda yaygın bir sorundur. Dürüst olmaya çalışın, ancak yeni işiniz daha iyi ödeyecek diye ayrılmayı planladığınızı söylemeyin. Bunun yerine yeni bir alanda sistemler tasarlamak istediğinizi, iş tanımlarının çok daha ilginç göründüğünü söyleyin. Eski patronlarınız veya meslektaşlarınız hakkında kötü konuşmanızı önermesem de, önceki işinizde karşılaştığınız bazı sorunları bile belirtebilirsiniz. Böyle bir konuşma sadece iyi bir izlenim bırakmaz ve hiç kimse bir mühendisi işe almak istemez. diğer personel üyeleriyle günlük olarak çatışmalar yaşarlar.
 • Bu işte sizi en çok ne motive ediyor? Bir mülakatta değinmemiz gereken genellikle iki farklı şeydir. Yine de işin tadını çıkarmaktan, ilginç tasarımlar ortaya çıkarmaya çalışmaktan, nihai ürüne etki etmekten bahsedebilirsiniz.
 • Bundan beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?
 • Zayıf yönlerin neler?
 • Sizin bakış açınızdan iyi bir patronu/meslektaşını karakterize eden nedir?

Teknik Elektrik Mühendisi Mülakat Soruları

Size herhangi bir teknik elektrik mühendisi mülakat sorusu sorup sormayacakları da bir sorudur.

Bir İK uzmanı sizinle görüşmeyi yönetirse, cevaplarınızın doğruluğunu yargılama yetenekleri olmadığından teknik sorular sormaktan tamamen kaçınabilir.

Ancak, üst düzey bir proje yöneticisi sizinle görüşmeyi yönetiyorsa, size bazı teknik sorular sorabilirler. Soruların şekli çok farklı. Bazı şirketlerde, teorik bilginizi aşağıdaki gibi sorularla test edebilirler:

 • Jeneratör ve alternatör arasındaki fark nedir?
 • Yüksek gerilimli ve süper gerilimli kablolar arasındaki temel fark nedir?
 • Düşük frekansın dezavantajları nelerdir?
 • VFD reformu nedir?

Bazı şirketler, mühendislik becerilerinizi pratik bir testle doğrudan bir röportajda test etmeyi tercih eder. Bu test tipik olarak iki formdan birine sahiptir.

İlk form, size bir güç sisteminin mevcut bir tasarımını göstermekten ibarettir . Sizden tasarımı basitçe açıklamanızı isteyebilirler. Ancak tasarım bazı kusurlar/hatalar da içerebilirler ve sizden hataları belirlemenizi isteyebilirler.

İkinci form, belirli bir sorunu önermek ve size soruna nasıl yaklaşacağınızı sormaktır.

Söylemeye gerek yok, önceden pratik sınava hazırlanmaya çalışmanın bir anlamı yok. Sizden çözmenizi isteyecekleri sorunu tam olarak söylemek imkansız. Bunu tamamen sizin bilginize ve tecrübelerinize bırakıyoruz.

Unutmadan..

Elektrik mühendisleri için mülakatlar zor geçebilmektedir. Pek çok kişisel ve davranışsal soruyla uğraşacaksınız ve genellikle teknik sorularla da uğraşmak zorunda kalacaksınız. Tüm bunların farkında olun ama sakın takılmayın.

Öte yandan, avantajlı olduğunuz bir konu ise bu iş için çok fazla insanla rekabet etmeyeceksiniz.

Dürüst olmak gerekirse, işe alım yöneticileri sorularına iyi cevaplar bulmanız kariyer yolunuzda size kapıları açacaktır.

Kişisel ve davranışsal sorulara hazırlanın ve nasıl iyi bir izlenim bırakacağınızı öğrenin. Başarılı olmak için yapabileceğiniz en fazla şey bu…

Hazırlıklı Olmanız Gereken Diğer Elektrik Mühendisi Mülakat Soruları

 1. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 2. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 3. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar (+3 Cevap önerisi)
 4. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın? (+3 Cevap)
 5. Maaş Beklentiniz Nedir? (+5 Cevap önerisi)
 6. Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?
 7. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız? (+3 Cevap önerisi)
 8. Yönetim Tarzınız Nedir? +5 Bonus Cevap
 9. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz? (+5 Cevap önerisi)
 10. Kariyer Hedefiniz Nedir?
 11. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 12. En Büyük Tutkunuz Nedir?
 13. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 14. eden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 15. Pozisyonu Nereden Duydunuz? (+3 Cevap önerisi)
 16. Gelecek İçin Amaçların Neler?
 17. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 18. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 19. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?
 20. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?

İyi şanslar…

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir