Menü Kapat

Deneyimsiz Özgeçmiş Nasıl Yazılır Ve Biçimlendirilir

deneyimsiz özgeçmiş nasıl yazılır

Tecrübe kazanmak için bir işe ihtiyacım var. Ama iş bulmak için tecrübeye ihtiyacım var. Her iki durumda da bir özgeçmişe ihtiyacınız var ve ihtiyacınız olmayan tek şey panik yapmak. Geleneksel bir iş ortamında işle ilgili becerilere veya deneyime sahip olmamanız, ikna edici bir ilk iş özgeçmişi hazırlayamayacağınız anlamına gelmez. İster lise ister üniversite öğrencisi olun, merak ediyor olabilirsiniz. Deneyimsiz özgeçmiş nasıl yazılır? Peki, size bu uzman ipuçlarıyla anlatacağız.

Sizin için özgeçmiş yazma süreci, her bir pozisyon için uygun olan tekliflerinizi belirlemek ve vurgulamakla ilgilidir. Eğitiminizden, gönüllü çalışmalarınızdan ve toplum katılımınızdan, hatta hobilerinizden ve kişisel ilgi alanlarınızdan yararlanabilirsiniz. İş deneyiminiz olmadığında hangi özgeçmiş formatının en iyi olduğunu belirlemenize ve ilk yetişkin işinizi kazanmak için sahip olduğunuz deneyimden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı anlamanıza yardımcı olacağız. 

Deneyimi Olmadan En İyi Özgeçmiş Formatı

Birden fazla özgeçmiş türü vardır. Üç ana özgeçmiş formatı vardır: kronolojik, işlevsel ve kombine. Aşağıda her bir formatla çalışma hakkında daha fazla ayrıntıya gireceğiz. Peki, deneyimsiz özgeçmiş nasıl yazılır? Ancak aralarındaki fark konusunda net değilseniz, kısaca gözden geçirelim: 

 • Ters kronolojik özgeçmiş formatı: en son konumdan başlayarak ve en eskiyle biten ters sırada listelenen iş deneyimini vurgular. Beceriler, genellikle deneyim bölümünün üzerinde, madde işaretleri olarak listelenir.
 • İşlevsel özgeçmiş biçimi: (yeteneğe dayalı özgeçmiş biçimi de denir), geliştirdiğiniz becerilere daha fazla önem verir. Deneyim bölümü, varsa, en alakalı deneyiminizi vurgulayacak şekilde düzenlenebilir.
 • Kombine özgeçmiş formatı: Beceri ve deneyime kabaca eşit önem verir. Genellikle, beceriler deneyimden önce listelenir. 

İlk işiniz için bir özgeçmiş oluştururken, özellikle sınırlı veya hiç deneyime sahip olmayan yeteneklerinizi ve becerilerinizi vurgulamak için doğru formatı seçmek önemlidir.

Hiçbir iş deneyimi için en iyi olan belirli bir özgeçmiş şablonu yoktur. En uygun biçim, benzersiz koşullarınıza bağlı olacaktır.

Ters Kronolojik Özgeçmiş Formatı Kullanmalı mıyım?

Kronolojik özgeçmiş biçimi, en çok tanınan ve yaygın özgeçmiş biçimidir. İşe alım yöneticilerinin tipik olarak görmeyi beklediği biçimdir. Bunun iyi bir nedeni var. Bu formatın okunması kolay, bilgilendirici ve kim olduğunuza ve kariyerinizde ne yaptığınıza dair iyi bir genel bakış sunuyor. 

Kronolojik özgeçmiş formatı genellikle, sunulan pozisyonla doğrudan ilgili olan basit iş deneyimine sahip kişiler için en uygun olanıdır. 

Sahada geleneksel bir iş geçmişiniz olmasa bile, yine de bu formatı kullanmayı seçebilirsiniz. Gönüllülük veya araştırma gibi diğer deneyimlerle orantılı deneyiminiz varsa, kronolojik özgeçmiş formatı yine de sizin için uygun olabilir. 

Bununla birlikte, ilgili herhangi bir deneyiminiz yoksa, bu özgeçmiş formatı, işe neden uygun olduğunuzu göstermenin en güçlü yolu olmayabilir. Bu gibi durumlarda, işlevsel veya kombine özgeçmiş biçimi gibi alternatif bir özgeçmiş biçimi düşünebilirsiniz.

Konuyla ilgili çok az deneyiminiz varsa, işlevsel bir özgeçmiş formatı, sahip olduğunuz aktarılabilir becerileri vurgulamanıza olanak tanır.

Aşağıdaki bölümlerde, hangi formatı seçerseniz seçin başarılı sonuçlanması için daha spesifik ipuçlarını tartışacağız. 

Ters Kronolojik Deneyimsiz Özgeçmiş Formatı

Ters kronolojik özgeçmiş genellikle işe alım yöneticilerinin görmeyi beklediği şey olduğundan, bu formatın sizin için uygun olup olmadığını düşünmeye değer.

İş Deneyimi Olmadan Ters Kronolojik Özgeçmiş Ne Zaman Kullanılır?

İster inanın ister inanmayın, iş deneyimi eksikliği, kronolojik özgeçmiş formatının kullanımını mutlaka engellemez. Geleneksel işler dışındaki kaynaklardan gelen orantılı bir deneyiminiz varsa, yine de uygun bir seçim olabilir.

İşte kronolojik bir özgeçmiş formatında listeleyebileceğiniz iş dışı deneyime ilişkin birkaç örnek: 

 • Sosyal beceriler: Takım çalışması, zaman yönetimi, müşteri hizmetleri, iletişim ve proje yönetimi becerileriniz varsa, başvurduğunuz pozisyonla ilgili olduğunda bunları özgeçmişinize ekleyin.
 • Gönüllülük deneyimi: Ücretsiz gönüllülük pozisyonları bile, bir işte başarılı olmanıza yardımcı olacak belirli beceriler ve deneyimler gösterebilir.
 • Çıraklık/staj: İstediğiniz alanda bir kişinin yanında okuduysanız veya başvurduğunuz işle ilgili bir şirkette yaz stajı yaptıysanız, özgeçmişinizin deneyim bölümünde mutlaka olmalı.
 • Araştırma deneyimi: Başvurduğunuz alanla ilgili bir araştırma projesinde yer aldıysanız, bu deneyim sizi pozisyon için bir varlık haline getirebilecek uzmanlığa veya becerilere sahip olduğunuzu gösterebilir. 

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte sosyal beceriler nasıl listelenir?

Bunlar geleneksel işler olmasa da özgeçmişinizde uygun iş deneyimi biçimlendirmesini izlemelisiniz. Her giriş için aşağıdaki bilgileri eklemek isteyeceksiniz:  

 • Kuruluşun veya projenin adı
 • Konum
 • Varsa rolünüz ve unvanınız 
 • Deneyiminizin tarihleri 
 • Notlar ve/veya başarılar

Deneyiminiz Yok ise Eğitim Bölümünü Biçimlendirme

Sınırlı veya hiç iş tecrübesi olmayan kronolojik özgeçmiş formatını kullanmaya karar verdiyseniz, özgeçmişinizin eğitim bölümü, işte başarılı olmak için gerekenlere sahip olduğunuzu göstermede önemli bir rol oynayacaktır. İyi düşünülmüş ve biçimlendirilmiş bir eğitim bölümü, kendinizi mükemmel bir aday olarak tanıtmanıza yardımcı olabilir! 

Eğitim bölümünüzü biçimlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şeylerden biri yerleştirmedir. Eğitim bölümü genellikle kronolojik bir özgeçmiş üzerinde iki yerden birinde görünür. Deneyim bölümünden önce veya sonra. Yeni mezun olan ve iş tecrübesi çok az olan veya hiç olmayan iş arayanlar için, eğitim bölümünüzü iş deneyiminizin üzerine yerleştirmek en iyisidir.

Eğitim geçmişiniz, eğitiminizin takip ettiğiniz işin türüyle doğrudan ilgili olduğunu güçlü bir şekilde gösteriyor mu? Öyleyse, özgeçmişinizin en üstünde, özet ve becerilerinizden hemen sonra eğitim bölümünüzü yerleştirdiğinizden emin olun.

Okul eğitiminizi daha belirgin bir şekilde listeleyerek vurgulamanın iki önemli faydası vardır. İlk olarak, neden fazla iş tecrübeniz olmadığının bir açıklaması olarak hareket eder. İkincisi, işverene, pozisyon için sizi nitelendiren zaman ve çaba harcadığınızı gösterir.

Eğitim bölümüne aşağıdaki bilgileri eklediğinizden emin olun:

 • Aldığınız derece veya dereceler. Hâlâ okuldaysanız , dereceyi “devam ediyor” olarak listeleyin.
 • Eğitiminiz (büyük ve küçük).
 • Hâlâ okuldaysanız, beklenen mezuniyet tarihiyle ilgili bir notla birlikte katıldığınız tarihler .
 • Okulun adı.
 • Okulun konumu.

Akademik kariyerinizden önemli noktalar eklemek, özgeçmişinizi daha sağlam hale getirebilir. Etkileyici olan ise 3.5 veya üstü notlardır. Onur, kurs ve hatta genel not ortalamanız gibi şeylere odaklanın. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili belirli yetenekleri veya becerileri öne çıkaran başarıları seçin.

Eğitiminizle ilgili devam eden eğitim kurslarınız veya eğitimleriniz varsa, bunları da dahil edebilirsiniz. Bunları aynı şekilde biçimlendirin. Ancak kurs başlığını, eğitmeni, organizasyonu ve tarihleri ​​ekleyin.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte ilgili kurslar nasıl listelenir?

Ters Kronolojik Özgeçmiş Formatı: İnceleme  

 • Geleneksel işler dışındaki kaynaklardan gelen orantılı bir deneyime sahipseniz, kronolojik özgeçmiş formatı sizin için en iyi seçim olabilir.
 • Deneyiminiz geleneksel işlerden olmasa da, her bir listeyi özgeçmişinizde geleneksel bir işmiş gibi biçimlendirmelisiniz.
 • Eğitim bölümü, bu alanda çalışmaya hazır olduğunuzu göstermenize yardımcı olabilir. Bu nedenle bunu deneyim bölümünün üzerinde listelemeyi düşünün. 

Belirli Koşullar İçin Özel Deneyimsiz Özgeçmiş Yardımı

Birkaç yıl profesyonel iş gücünde bulunduktan sonra, özgeçmişinizde iş deneyimi başlığı altında listelemek için deneyim biriktirmeye başlayacaksınız. Ancak kariyerinizin başlangıç ​​aşamalarında, neyi listeleyeceğiniz konusunda bir kayıp yaşayabilirsiniz.

Ne mutlu ki, işgücünde aktif olmasanız bile, eğitiminiz ve günlük yaşamınız yoluyla bazı değerli beceriler kazanma şansınız yüksektir.

Bu nedenle, işe yeni başlayan biriyseniz; lise öğrencileri, üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar -işte benzersiz koşullarınız için bazı özel ipuçları. 

Lise öğrencileri 

Lise öğrencisiyseniz, muhtemelen bu sizin ilk özgeçmişinizdir. Daha önce resmi bir işte bulunmamış olsanız da, çeşitli deneyim ve tecrübe kazanmış olmanız oldukça olasıdır:

 • Bebek bakıcılığı, evcil hayvan bakıcılığı veya çim biçme gibi mahalle işleri
 • Okulda katıldığınız kulüpler veya sporlar gibi ders dışı etkinlikler
 • Sahip olduğunuz gönüllü pozisyonlar
 • Okulda veya ofiste stajlar

Yeni mezunlar için özgeçmişiniz, iyi bir çalışan olacağınızı kanıtlayan becerileri ve kilometre taşlarını paylaşmakla ilgilidir.

Giriş seviyesi işler için bir özgeçmiş şablonu, potansiyel bir işverene iyi bir iş ahlakına sahip olduğunuzu göstermeniz yeterlidir.

Yukarıda detaylandırılan durumlara benzer bir tecrübeniz varsa, bunları iş tecrübeniz bölümünde listeleyebilirsiniz.

Bu deneyimi özgeçmişinizde göstererek, kendi kendine başlayan biri olduğunuzu, bir programa bağlı kalabildiğinizi ve hayvan bakımı hakkında bir perakende satış pozisyonuna dönüşebilecek bir veya iki şey bildiğinizi gösterdiniz. Potansiyel işveren için bu, hiçbir zaman resmi bir işte çalışmamış olsanız bile, onlar için çalışmak için uygun bir bilgi tabanına sahip olabileceğinizi gösterir.

Üniversite Öğrencileri veya Yeni Üniversite Mezunları 

Üniversite öğrencisiyseniz veya yeni mezunsanız, seçtiğiniz kariyer yolu ile uyumlu daha ciddi pozisyonlar arıyorsunuz. Ancak, benzersiz, biraz zor bir konumdasınız. Eğitiminiz boyunca bir sektöre veya birçok sektöre odaklandınız, ancak henüz çok fazla deneyim kazanmadınız. Ne yapalım?

İlk olarak, kullanmak isteyebileceğiniz özgeçmiş biçimine karar verin. Özgeçmişinizin, yeni bir lise mezununun özgeçmişinden biraz daha resmi ve gelişmiş olması gerekir. İşverenlere iş için çok uygun olduğunuzu göstermek için eğitiminizden, deneyiminizden ve becerilerinizden nasıl yararlanabileceğinizi düşünün. 

Sınıf deneyimi, özel projeler, gönüllü çalışma, yaz işleri, yetenekleriniz ve birikmiş deneyiminizi paylaşmanın harika yollarıdır.

Örneğin, yeni mezun olduysanız, okuldayken kazandığınız ve sizi arzu edilen bir aday haline getirebilecek herhangi bir deneyimi düşünün. Örnekler şunları içerebilir:  

 • staj
 • Gönüllü pozisyonları
 • Alanla ilgili okul grupları 
 • Eğitim veya gönüllü seyahat
 • Yaz işleri ve yarı zamanlı işler
 • Öğretim veya araştırma asistanlığı

Örneğin, bilgisayar merkezinde yarı zamanlı bir öğrenci işiniz varsa ve yerel bir PR firmasında staj yaptıysanız, bunlar kronolojik biçimde listelemeyi garanti eden deneyimler olacaktır. 

Listelenecek belirli deneyimleriniz yoksa, ancak çalışmalarınız yoluyla ilgili becerileri kazandıysanız, işlevsel formatı düşünmek isteyeceksiniz. 

Ayrıca, eğitim bölümünüzün bu tür bir özgeçmişe yerleştirilmesini de göz önünde bulundurun. Yeni mezunlar için, eğitim bölümünü deneyimin üzerine yerleştirmek, işverenlere alanınıza girmek için gerekli beceri ve bilgileri öğrenmek için çok çalıştığınızı gösterebilir. 

Üniversite Öğrencileri veya Yeni Mezunlar için Ek İpuçları 

 • Hâlâ öğrenciyseniz, devam ettiğiniz okulu, beklenen mezuniyet tarihini, ana dalınızı ve almakta olduğunuz derece türünü listeleyin. 
 • Unutmayın: iş deneyiminiz istenen alanda olmasa bile, potansiyel işverenleri iş ahlakınız ve güvenilirliğiniz hakkında bilgilendirebilir. Bir sunucu olarak deneyiminizin özgeçmişinizde bir değeri olabilir.
 • Ödüller, burslar veya onur ödülleri aldınız mı? Bunlardan bahsetmekten çekinmeyin. 

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu

Deneyim Gerektiren Bir İşe Nasıl Başvurulur

Doğru, çoğu işveren iş deneyimi görmek istiyor. Peki Deneyimsiz özgeçmiş nasıl yazılır? Kalifiye adayların profesyonel yaşamlarında geleneksel bir yörüngeye sahip olmayabilecekleri durumlar her zaman olacaktır. Geleneksel iş deneyiminin olmaması, başvuru için niteliksiz olduğunuz anlamına gelmez.

Kendinizi deneyimsiz satmayın. 5 yıllık deneyim gerektiren bir pozisyona başvuran bir iş adayıysanız ve lisans dereceniz ve 2 yıllık deneyiminiz varsa, kalifiye olma şansınız yüksektir. Yüksek öğrenim, fiili iş deneyimi yıllarının yerini alabilir.

İşlevsel özgeçmiş biçimi kullanmanız iş deneyiminize daha az vurgu yaparken, sizi pozisyon için nitelendirebilecek becerileri vurgulamanıza izin verir.

Ek olarak, bir ofiste çalışma saatlerini kaydetmemiş olsanız bile sektörde uzmanlık kazanmak için çok çalıştığınızı gösterdiğinden, eğitiminizi özgeçmişinizde daha belirgin bir şekilde listelemek yardımcı olabilir.

Son olarak, deneyim eksikliğiniz için özür dilemenize gerek olmadığını unutmayın. Herkesin farklı yaşam koşulları vardır. Bir özür mektubu yazmak yerine, iyimser bir kapak mektubu yazın. Deneyim eksikliğiniz için özür dileme dürtüsüne karşı koyun. Bunun yerine proaktif olun ve sizi nitelikli bir aday yapan güçlü yönlerinizi vurgulayın.

Deneyimsiz Özgeçmiş Üzerine Son Söz

Hiç şüphe yok ki: iş deneyimi olmadan bir iş bulmak korkutucu gelebilir.

Bununla birlikte, geleneksel iş deneyimi olmadan bile, biriktirdiğiniz gerçek yaşam deneyiminin önemli olduğunu hatırlamak önemlidir. Artık Deneyimsiz özgeçmiş nasıl yazılır? öğrendiğinize göre eğitiminiz, iş dışı deneyiminiz, gönüllü etkinlikleriniz veya günlük yaşamınız aracılığıyla, etkili ve çekici bir özgeçmiş yazmak için deneyiminizi tanımlayabilir ve kullanabilirsiniz.

İş deneyiminiz olmasa bile, ustalıkla organize edilmiş ve özenle hazırlanmış bir özgeçmiş, işe alım profesyonellerinin dikkatini çekebilir ve hayallerinizdeki iş teklifini sunabilir! Bu içerikte “Deneyimsiz özgeçmiş nasıl yazılır?” cevap vermeye çalıştık. Başarılar..

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Özgeçmiş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir