Menü Kapat

Çatışmalarla Başa Çıkmak Zorunda Kaldığınız Bir Zamanı Anlatın

Şirketler, geçmiş davranışların araştırılmasının gelecekteki davranışların en iyi tahmincisi olduğu inancına dayanan davranışsal mülakat soruları kullanır. “Çatışmalarla başa çıkmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın” gibi davranışsal mülakat soruları genellikle adayları telaşlandırır. Böyle bir durumda içsel çatışmanızı yönetemiyorsanız elenme şansınız yükselir.

Bunun size olmasını önlemek için, davranışsal sorulara verdiğiniz yanıtları uygulamalısınız. İşteki çatışma hakkında konuşmak, rahat olmanız gereken bir şeydir.

İş arama yolculuğunuzun bir noktasında, bir yönetici, meslektaş veya müşteri ile anlaşmazlığınız veya başka bir tür anlaşmazlık yaşadığınız bir zaman hakkında soruyla karşılaşacaksınız.

Çatışmalarla Başa Çıkmak Zorunda Kaldığınız Bir Zamanı Anlatın

“Bana iş yerinde çatışmalarla uğraşmak zorunda kaldığınız bir zamandan bahsedin”, adayların sorabileceği en yaygın davranışsal mülakat sorularından biridir ve genellikle onlara en çok sorun çıkaran sorudur. Bunun için kesin olarak hazırlanın ve ayrıca başka işler için başvurmaya devam edin.

DURUM

Bu, anlatınızın önsözüdür. Belirli bir deneyim ve katılımınızın ne olduğu hakkında arka plan sağlayın.

GÖREV

Karşılaştığınız zorluğu ve beklenen sonucun ne olduğunu açıklayın.

EYLEM

Zorluğa yanıt olarak yaptığınız eylemi detaylandırın. “Ben” ve/veya “biz” ifadelerini kullandığınızdan emin olun.

SONUÇ

Sonuçları ve iş üzerindeki etkisini açıklayın ve ardından bunları tartışılan pozisyonla alakalı hale getirin.

STAR yöntemini sorudaki küçük bir varyasyona uygulayalım.

Örnek Soru:

Çatışmalarla başa çıkmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın. Endişeleri gidermek için ne yaptınız ve sorunu nasıl çözdünüz?”

Tepki:

DURUM

“Bir müşteri aradı ve bir ürün sorgusu ile ilgili olarak satış ekibimizden iki haftadan fazla bir süre yanıt beklediği için oldukça kızgındı.

GÖREV

Müşterinin acil endişesini gidermem ve normal sorgu yanıt sürecinde neyin yanlış gittiğini bulmam gerekiyordu.

EYLEM

Müşteriden özür diledim ve ayrıntılarını kaydettim ve ardından bir saat içinde müşteriyle iletişime geçecek olan baş satış görevlimize ilettim. Soruşturmanın neden cevaplanmadığını araştırdım. Bunun yanlış bir cep telefonu numarası ile müşterinin artık kontrol etmediği eski bir e-posta adresinin birleşimi olduğunu keşfettim. Müşteriye haber verdim ve tüm yeni iletişim bilgilerini girdim ve ardından bir sonraki siparişinde iyi niyet indirimi teklif ettik.

SONUÇ

Müşteri bizden sipariş vermeye devam etmekle kalmadı, aynı zamanda olumlu deneyimi hakkında Tweet attı ve işletmemiz hakkında beş yıldızlı bir inceleme yazdı.”

Hata yapmak

Çatışmalarla başa çıkmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın. Nasıl hallettin? (Kötü ve İyi Cevaplar)

Bu örnekte görebileceğiniz gibi, yanıt kısa ve çok fazla yabancı ayrıntı içermiyor. Hemen durumu açıklar, görevi ifade eder, alınan faaliyeti tanımlar ve en önemlisi, iş üzerindeki olumlu sonuç etkisini aktarır.

Bu örnekte açıklanan davranış, yalnızca müşterinin sahip olduğu sorunu düzeltmekle kalmadı, aynı zamanda coşkulu bir Tweet ve parlak Yelp incelemesi şeklinde ücretsiz olumlu tanıtım topladı.

İşe alım müdürü, çatışmanın ayrıntılarıyla özellikle ilgilenmez, bu nedenle kısalık önemlidir. Sorunları çözebileceğinizi, işteki çatışmaları dağıtabileceğinizi ve işinize odaklanabileceğinizi hızlı bir şekilde anlatacak bir hikaye anlatmalısınız.

Bu soruya verdiğiniz yanıtın yanı sıra diğer en yaygın davranış sorularından bazılarını bir ayna karşısında pratik yapın veya hatta bir arkadaşınızdan ne tür bir beden dili kullandığınızı görebilmek için sizi kaydetmesini isteyin. Uygulama ve hazırlığın önemi göz ardı edilemez!

Göz Atmanız Gereken Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir