Menü Kapat

Çakışan Öncelikleri Nasıl Ele Alırsınız?

Çakışan Öncelikleri Nasıl Ele Alırsınız

İşe alım yöneticileri, bir adayın ne kadar organize ve baskı altında çalışabildiğinizi anlamak için “Çakışan öncelikleri nasıl ele alırsınız” sorusunu sorabilir. Hemen hemen her iş çoklu görev gerektirir. Bu nedenle bu soru herhangi bir pozisyon için yapılan görüşmelerde görünebilir. Bu basit bir uyarıdır. Ancak bu, iş arayanların görüşme sürecine hazırlanırken bunu görmezden gelmeleri gerektiği anlamına gelmez.

“Çakışan Öncelikleri Nasıl Ele Alırsınız?” Sorusuna Yanıt Vermenin Anahtarı

Adayların cevaplarının iki kısmı olmalıdır. İlk olarak, işçilerin görevlerin çatlaklardan düşmesini önlemek için atacakları adımları özetlemeleri gerekir. Bunlar her kişi için farklı olacaktır. Ayrıntılı yapılacaklar listesi tutmak bir iş arayan kişinin görevlerinin başında kalmasına yardımcı olabilirken, iletişim diğerinin başarısının anahtarı olabilir.

Ardından, adaylar bir örnek hazırlamalıdır. Bazı işverenler, soruyu “Çakışan taleplerle uğraşmak zorunda kaldığınız bir zamanı tanımlayın” şeklinde ifade edebilir. Bu nedenle bir yanıt hazırlamak gerekebilir. Her iki durumda da, işe alım personeline geçmiş iş, okul veya gönüllü deneyimlerinden somut ayrıntılar vermek, potansiyel işe alımların iddialarını destekleyecek sonuçlara sahip olduğunu gösterir.

Ne Yapmamalı

Çakışan öncelikleri nasıl ele alırsınız?” sorusunu yanıtlamanın tek bir yolu vardır. Görüşmeciler için belirli bir durumu açıklamayan iş arayanlar, güvenilirliklerini kaybedeceklerdir. İşverenler, birden fazla görevi başarıyla yürüttükleri bir zamanı paylaşamayan başvuru sahiplerinin bu hayati beceriye sahip olmadığını varsayabilirler.

Örnek Yanıtlar

İşe aday olanlar, bu örnek yanıtları kendi kişiselleştirilmiş yanıtlarını hazırlamalarına yardımcı olacak bir kılavuz olarak kullanabilir. Ancak bu örnekleri sadece ezberleyip tekrar etmemeleri önemlidir. İş görüşmesi sorularına verilen tüm yanıtların adayların yaşamlarına özgü olması gerekir.

#1 Örnek Cevap: Teslimat Sürücüsü

Soru: Çakışan öncelikleri nasıl ele alırsınız

“Çakışan öncelikleri düz tutmak için birçok zihinsel liste yapıyorum. Kendim için kıyaslama hedefleri belirlemek, projeleri önceden bitirmeme yardımcı oluyor. Bir kerede teslim edilecek çok sayıda pizzam olsaydı, bu organizasyon yönteminin işe yarayacağını düşünüyorum.”

#2 Örnek Cevap: Kurye Personeli

Soru: Çakışan öncelikleri nasıl ele alırsınız

“Aslında, bir sandviç üreticisi olarak çalışırken, sistemim en hızlı müşteri hizmeti için rekorlar kırmama yardımcı oldu. Siparişler gelirken salata hazırlamak, ızgarada et pişirmek ve sandviçleri bir araya getirmek arasında denge kurmam gerekiyordu. Bunu, kafamda yapmam gereken şeylerin net bir listesini yaparak başarılı bir şekilde yaptım.”

#3 Örnek Cevap: Öğrenci

Soru: Çakışan öncelikleri nasıl ele alırsınız

“Üniversitedeki birinci yılım boyunca, finaller haftası zordu. Birkaç ödevim ve tamamlamam gereken bir grup projem vardı. Proje ortaklarımı düzenli olarak güncellemek, herkesin programında işe yarayan tarihler üzerinde anlaşmamıza yardımcı oldu. Hatta her şeyi zamanından bir gün önce bitirdik. Son olarak sıkı çalışmamız için iyi bir not aldık.”

#4 Örnek Cevap: Otel Ön Büro Temsilcisi

Soru: Çakışan öncelikleri nasıl ele alırsınız

“Bir otel resepsiyon memuru olarak konuklara yardımcı olabileceğimden, personelle koordineli olabileceğimden ve kayıt tutabileceğimden eminim. Geçmişte, önemli/acil bir ölçek, aynı anda birden fazla görevi üstlenmeme yardımcı oldu. Bir görev önemli ve acilse, şimdi ilgilenilmesi gerekiyor. Önemliyse ama acil değilse, sonra hallederim. Acil ama önemli olmayan işler daha sonra gelir ve acil veya önemli olmayan görevler sonuncudur.”

“Bu sistemi, çakışan etkinlikler için planlama ve kurulum gerektiren bir günlük kamp için yaz stajım sırasında kullanmaya başladım. Her olayı bir görev listesine böldüm, ardından ne kadar önemli ve acil olduklarına göre sıraladım. Önce en acil konuları ele alarak, aynı anda birkaç etkinliği düzenli olarak organize edebildim. Bu sayede kampın En Değerli Stajyer ödülünü kazandım.”

Unutmadan..

Mülakat sürecine hazırlanırken üç noktayı akılda tutmak, adayların bu iş görüşmesi sorusunun cevabını bulmasına yardımcı olacaktır:

 • Çelişen talepleri ele almak için bir plan açıkça belirtin.
 • Gerçek dünyadan bir örneği vurgulayın
 • Yanıtı iş ile ilişkilendirin

Bu formüle bağlı kalan potansiyel çalışanlar, muhtemelen daha etkili yanıt verecek ve işe alım personelinden yanıtları için olumlu notlar alacaklardır.

Karşılaşabileceğiniz Diğer Mülakat Soruları

 1. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı? 4 Cevap Önerisi
 2. Sizi Ne Motive Eder? Nasıl Cevaplanır?
 3. En Büyük Tutkunuz Nedir? Mülakat Soruları ve Cevapları
 4. Bu Kalemi Bana Sat: Nasıl Cevaplanır? +5 Örnek Yanıt
 5. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 6. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 7. Gelecek İçin Amaçların Neler? Nasıl Cevaplanır?
 8. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 9. Aldığın En Zor Karar Neydi? Nasıl Cevaplanır?
 10. Maaş Beklentiniz Nedir? (+5 Cevap önerisi)
 11. En Zayıf Yönleriniz Nelerdir? Nasıl Cevap Verilmeli?
 12. “En Güçlü Özelliğiniz Nedir?” Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?
 13. Başka İşlere Başvurdunuz mu? (+10 cevap önerisi)
 14. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız? (+3 Cevap önerisi)
 15. Sizi Benzersiz Yapan Nedir? Harika 4 Cevap Önerisi
 16. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız? Nasıl Cevap Verilmeli?
 17. Bu İşi Neden İstiyorsunuz? 14 Cevap Önerisi
 18. Pozisyonu Nereden Duydunuz? (+3 Cevap önerisi)
 19. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 20. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir