Menü Kapat

Bu Pozisyon Sizce Neden Açık?

Bu Pozisyon Sizce Neden Açık?

İşe alım sürecinde yüz yüze bir görüşmeye davet edildiyseniz, bazı büyük engelleri çoktan aştınız. Bir aday takip sisteminin algoritmalarını alt etmek, bir özgeçmiş denizinde öne çıkmak ve bir çalışma sırasında dengenizi ve profesyonelliğinizi iletmek çok önemlidir. Buraya kadar geldiniz, bu yüzden iş aramanızdaki en önemli sorulardan birini sormaktan sinirlerinizin sizi alıkoymasına izin vermeyin: Bu pozisyon sizce neden açık?

Bu Pozisyon Sizce Neden Açık?

Bir görüşme sırasında bir pozisyonun neden açık olduğunu sormanın uygun olup olmadığını merak edebilirsiniz. Sadece uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda pozisyonun uygun olmasını sağlamak da önemlidir.

Unutmayın: Mülakat İki Taraflı Bir Konuşmadır

Bir pozisyonun neden açık olduğunu sormakta tereddüt ediyorsanız, belki de iş aramaya bakış açınızı sıfırlamanız gerekir. İlk başvuru sürecini geçtikten ve bir işe alım görevlisi veya işe alım müdürü ile etkileşime girmeye başladığınızda, etkilemeye ayırdığınız kadar gerçekleri bulmaya da zaman ayırmanız gerekir. Bu kuruluş için haftada 40 saatten fazla çalışarak mutlu ve tatmin olup olmayacağınızı belirlemek için tek şansınız. İşe alım yöneticisinin sizinle mülakat yaptığı kadar şirketle “mülakat yaptığınızı” bilmekten bile biraz güven elde edebilirsiniz.

Umarım olay yerine varmadan önce biraz dedektiflik yapmışsındır. LinkedIn’de pozisyonda olan diğer insanları bulmaya çalışın. Görev tarihlerine dikkat edin. Kısa süreler boyunca aynı pozisyonda olan birden fazla kişi keşfederseniz, bu bir uyarı işareti olabilir. Küçük bir firmada bir pozisyon için mülakat yapıyorsanız, aynı unvana sahip birden fazla kişi yoksa ve pozisyonu elinde tutan son kişi henüz yeni bir işe sahip görünmüyorsa, bir işe adım atıyor olabilirsiniz.

Aklınızın bir köşesinde bu bilgilerle, yüz yüze görüşmeniz sırasında, konuşma akışı sırasında veya “Sorunuz var mı?” sorusuna yanıt olarak sorma fırsatı olup olmadığını sorun. İşe alım yöneticisinin nasıl yanıt verdiğine dikkat edin. Elbette insan davranışını okumanın kusursuz bir yöntemi yok, ama bu noktada devam etmeniz gereken tek şey içgüdüleriniz.

İşte işe alım müdürünün yanıtına bağlı olarak göz önünde bulundurmanız gerekenler

  • Cevabınız “Ah, filan çok seviyoruz! 35 yıldır burada ve emekli oluyor” veya benzeri ise, bundan birkaç şey çıkarabilirsiniz. 1) Muhtemelen çalışmak için iyi bir yer. 2) Doldurmanız gereken büyük ayakkabılarınız olabilir. Bu pozisyonda başarıyı neyin oluşturduğu ve selefinin eğitim için uygun olup olmayacağı ile ilgili soruları takip etmek güvenlidir.
  • LinkedIn araştırmanız ikincisini öneriyorsa, bir pozisyonu sadece doldurmakla kalmayıp yeniden inşa edebileceğiniz dağınık bir duruma adım atmaya hazır olun.
  • Cevap “Pozisyon yeni” ise , pozisyonun neden eklendiğini ve yeni işe alınan kişiye ne tür bir desteğin sağlanacağını sorun. Kendi kendine yeni başlayan biriyseniz, bu parlamak için harika bir fırsat olabilir. Ancak takip etmek için bir rehber isteyen bir çalışansanız, bu sizin için doğru olmayabilir.
  • Kesin olan bir şey var: Yeni bir pozisyon aldığınızda, neden açık olduğunu çabucak anlayacaksınız ve muhtemelen yeni iş arkadaşlarınız da pisliği paylaşacak. Duyduğunuz her şeyi pozisyonu kendinize ait hale getirmek için kullanın.

Mülakatlarda En Sık Sorulan Sorular

Buna Benzer Sorular

  • Bu pozisyonla neden ilgileniyorsunuz?
  • Pozisyonu nasıl duyfunuz?
  • Neden yeni bir iş arıyorsunuz?
  • Bu pozisyonun boş olduğu düşüncesiyle ilgili bir fikriniz var mı?
  • Pozisyonun boş olduğu düşüncesiyle ilgili bir bilgiye sahip misiniz?
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir