Menü Kapat

Bu İşi Neden İstiyorsunuz? 14 Cevap Önerisi

Bu işle neden ilgileniyorsunuz?

Bugünlerde İK mülakatlarında çok sık sorulan bir soru: ‘Bu işi neden istiyorsunuz?‘ – Rastgele bir mülakat sorusu gibi görünüyor, ancak buna verilebilecek iyi bir cevap aslında size hayalinizdeki işi kazandırabilir.

Yaklaşan bir Mülakat için hazırlanırken panik yapmamaya çalışın. Bunun yerine sakin olun ve mümkün olduğunca sık sorulan mülakat sorularını gözden geçirin! 

Öyleyse hazırlanın, bu açık uçlu mülakat sorularına nasıl cevap verilir göz atın ve burada derlenen cevaplarla hazırlığınıza başlayın.

Görüşmeciler Bu İşi Neden İstiyorsunuz Sorusunu Neden Soruyor!

Görüşmeci size ‘ Bu işi neden istiyorsunuz ?‘ diye soruyor? çünkü sizi en çok neyin motive ettiğini öğrenmek istiyor. Ayrıca, işe başlama konusunda ne kadar ciddi olduğunuzu da test etmek istiyorlar. Mükemmel bir cevap, içinde gezinmeniz için organizasyonun kapılarını açar! Sadece cevabınızla önce kendinizi ikna etmeniz gerektiğini unutmayın. Ancak o zaman görüşmeci size inanabilecektir.

Umuyoruz ki, Neden bu işi istiyorsun? sorusuna verilen en uygun cevaplarla mülakatınızı tamamlayabilirsiniz. Herşey gönlünce olsun! 

İş görüşmenize gittiğinizde “ Bu işi neden istiyorsunuz ?” sorusuna cevap vermeyi bekleyebilirsiniz. Kolay bir soru gibi görünebilir, ancak hazır değilseniz, sıradan bir mülakat sorusu bile sizi çıldırtabilir, bu nedenle cevabınızı önceden hazırlamak isteyeceksiniz.

Bu soruyu cevaplarken, şirketi araştırdığınızı ve iş için uygun olduğunuzu İK yetkilisine kanıtlayın.

“Bu İşi Neden İstiyorsunuz?” Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Bu soruyu, kendinizi işverene “satmak” için bir fırsat olarak kullanın. Cevabınızı düşünürken, öncelikle işverenin güçlü yönlerine odaklanın ve bunları listeleyin. Şirketi iyi araştırdıysanız cevabınız cepte. kariyer alanınızdaki biri için ne tür eğitim ve büyüme fırsatları sağlıyorlar? Neden diğer adaylar rakipleri yerine onlar için çalışmak istiyor? İşveren, sektörlerine veya toplumlarına nasıl katkıda bulundu?

Cevabınız için bağlamı oluşturduktan sonra onlar için neler yapabileceğinizi vurgulamalısınız.

Bu soru üzerine beyin fırtınası yapmanın iyi bir yolu, aşağıdaki boşlukları doldurmaktır: “Sizin için çalışmak bana gerçekten ilham verici ve burası hakkında duyduklarıma göre ödüllendirici bir ortam.”

Bu İşi Neden İstiyorsunuz: En İyi Cevabı Vermek İçin İpuçları

Şirketi önceden araştırın. Görüşmeciler, şirket hakkında araştırma yaptığınızı gösteren bir yanıtı dinleyeceklerdir. Hem şirket hem de iş hakkında bazı temel bilgileri bildiğinizden emin olun. Mevcut hedefleri ve projeleri hakkında bir fikir edinmek için şirketle ilgili bazı yeni makaleleri okumak isteyebilirsiniz. Ayrıca, iş ilanını tekrar okuduğunuzdan emin olun. Bu şekilde soruyu cevaplarken size hitap eden şirketin ve pozisyonun belirli yönlerinden bahsedebilirsiniz.

Neden uygun olduğunuz konusunda net olun. Cevabınızı hazırlamak için, işin gereksinimlerinin bir listesini yapın Ve ardından hangi gereksinimlerin becerilerinize ve deneyiminize uygun olduğunu not edin. Cevabınızda, sizi işe uygun kılan birkaç yeteneği vurgulayın ve önceki işlerinizden başarılı örnekler ekleyin.

Nelere katkıda bulunabileceğinizi vurgulayın.  Cevabınız ayrıca şirkete neler katabileceğinizi vurgulamalıdır. Pozisyona ne getireceksiniz? Sizi iş için benzersiz, güçlü bir aday yapan herhangi bir beceri veya iş deneyiminden bahsedin. Mümkünse, işletmeye nasıl değer katabileceğinizi ifade etmek için sayıları kullanın.

2. Bu Görüşme Sorusu Ne Anlama Geliyor?

Bu işi neden istiyorsunuz ? konusunu biraz daha açalım. Sorunun kendisi, görüşmecinin sizi tanıması için iyi bir yoldur, bu nedenle oldukça açık bir şekilde ortaya çıkarsa endişelenmeyin. Bir iş görüşmesine nasıl cevap vereceğinizi düşünürken bu üç şeyi göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz:

  • Rol, kariyer planınıza nasıl uyuyor?
  • Becerilerinizi nasıl geliştirecek ve zorlayacak
  • Şirket neden size hitap ediyor?

Bir iş görüşmesinden ne bekleyeceğinizi soruyla ilişkilendirdiğinizde, şirketin bakış açısından, bu rol için işe almak istedikleri kişi türünü düşünmek isteyebilirsiniz.

Bu, çoğu zaman birisi olmaktan daha çok olacaktır… 

Kim takıma katma değer sağlar?

  • Pozisyonda öğrenmek ve büyümek isteyenler
  • Şirketin iş hedefleri konusunda azimli ve tutkulu olan

Bu İşi Neden İstiyorsunuz: Nasıl Cevap Verilir?

Aşağıdaki örnekler, ‘Bu işi neden istiyorsunuz?‘ yanıtını vermeye başlamanın farklı yollarını sunar. Konuşurken, sakince ve olabildiğince açık bir şekilde cevap verin. Sadece işi neden istediğinizi ve şirket için neden uygun olacağınızı açıkladığınızı unutmayın.

  • ‘Bu fırsat benim için gerçekten heyecan verici çünkü yapabileceğim…’
  • ‘Rolü ileri görüşlü bir şirkette kariyerimi geliştirmenin bir yolu olarak görüyorum…’
  • ‘Rolde başarılı olacağımı hissediyorum çünkü iyi bir eğitim aldığımı gösteren becerilerim ve yetkinliklerim var…
  • ‘Yeteneklerimin bu iş için çok uygun olduğuna inanıyorum çünkü…” devamını oku

En İyi Cevaplardan Örnekler

Bu işi neden istiyorsunuz sorusunu nasıl yanıtlayacağınızdan emin değil misiniz? Öyleyse gelin bu yanıtları kendi özel koşullarınıza ve başvurduğunuz işe uyacak şekilde özelleştirin.

Cevap #1

“Kariyerimde emin olduğum bir şey var ve o da şu anki alanımda düzgün bir kariyer inşa etmek istiyorum. Ancak şu anki işim, bana uzun vadeli kariyer hedefim olan şeyi elde etme ve ilerleme yolunu göstermiyor. Gerekli becerileri bir dereceye kadar kazandım ve kurumsal çalışma şekline alıştım. Bu iş, güçlü bir profesyonel yaşam temeli oluşturmama ve sonunda bunun üzerine inşa etmeme yardımcı olabilir. Dolayısıyla ‘Bu işi neden istiyorsun’ sorusuna verebileceğim en iyi cevap bu.”

Cevap #2

“Bu sorunun cevabı çok basit. Saygın kuruluşunuzda açılan bu pozisyon, kişiliğime bir destek vermenin yanı sıra, edindiğim becerilerin çoğundan hem profesyonel hem de kişisel olarak yararlanmam için bana yeterli fırsatlar sunma potansiyeline sahip. Bu platform potansiyelimi göstermeme izin vereceği için içimdeki en iyiyi ortaya çıkarabilir. Ayrıca kuruluşunuz, tüm potansiyelimi kullanarak çalışmam ve deneyimli profesyonellerle işbirliği yapmam için bana en iyi profesyonel iş yeri ortamlarından birini verebilir. Buraya katıldığımda hem kariyerimde kendimi geliştireceğime hem de organizasyonun genel büyümesine katkıda bulunacağıma eminim.”

Cevap #3

“Dürüst olmak gerekirse, bu organizasyonun bana yeteneklerimi mümkün olan en iyi şekilde kullanabileceğim bir ortam sunabileceğini düşünüyorum. Yıllar içinde edindiğim bilgileri, tercih ettiğim alanda büyük bir fark yaratmak ve bu organizasyonun toplu olarak büyümesine yardımcı olmak için kullanabilirim. Bundan daha ne isteyebilirim ki? Kendi düşüncelerimi resmetme ve en iyisini ortaya çıkarma özgürlüğüne sahip olduğum bir atmosferde çalışmak, şu an gerçekten sabırsızlıkla beklediğim şey, çünkü şu anki organizasyonum benim gibi tazeler için çok fazla alan sağlamıyor. Özellikle bu iş tüm ihtiyaçlarıma mükemmel şekilde uyuyor. Becerilerimi geliştirmek ve beslemek için önemli miktarda zaman harcadım ve bunun her birini eksiksiz olarak uygulamak için en iyi platform olduğunu hissediyorum.

Cevap #4

“Sanırım herkes kariyer hayatında bir kere olsun kendine meydan okumuştur: Bu iş fırsatı aslında kendime meydan okumamı sağladı. Herhangi bir zorluk için ayağa kalktım mı yoksa kolay yolu mu seçtim? Benim için bu pozisyon, kariyerimde yepyeni ve memnuniyetle karşılanan bir meydan okuma gibi görünüyor. Bu meydan okumaya karşı durmalı ve kendime bununla yüzleşebileceğimi ve adaleti yerine getirebileceğimi kanıtlamalıyım! Bu fırsat, güvenimi artırmanın yanı sıra kariyerimi ilerletmemde birçok yönden bana yardımcı olacak. Başlangıçta, gizli güven seviyelerimi önemli ölçüde ortaya çıkarmama yardımcı olur. Ayrıca, çok çalışmak, becerilerimi geliştirmek ve bu alanda daha fazla bilgi edinmek için beni motive eder.

Cevap #5

“Hayatımda daha büyük bir sorumluluğa geçmemin zamanı geldi. Gerçeği söylemek gerekirse, sorumluluklar her bireyi farklı şekillerde şekillendirir. Seni daha olgun bir insan yapar. İşyerindeki sorumluluklar size en zorlu durumlarla bile sabırla başa çıkmayı öğretir. Şirketinizdeki bu pozisyon, sorumluluğu tasvir etmek için yeterli miktarda kapsam sunuyor. Hayatımda bir adım öne geçmeye hazır olduğum için, bu bana uygun bir pozisyon gibi görünüyor. Ekip yönetimi, vardiya yönetimi, yerinde koordinasyon, iş seyahati, toplantı, konferans vb. bu iş kapsamındaki sorumluluklar, yeteneklerimi geliştirmem, potansiyelimi sergilemem ve değerimi sonuçlarla kanıtlamam için çok önemli. Bu iş profili için gerekli olan harika karar verme becerilerine zaten sahibim. Dolayısıyla bu işte bahsedilen görevleri almam gerekiyor. Görevler zorlu ve çetindir, ancak kolay görevlere kendini adayan kişi asla usta olamaz.

Cevap #6

“Dünya, sıçramalar ve sınırlarla ilerliyor. Aynı sebep, beni profesyonel olarak sağlıklı bir şekilde geliştirmemi sağlayabildiği için bu işe girmem için bana ilham verdi. Bu işte çalışacağım teknik beceriler daha sonra kariyerimin önemli bir parçası olabilir. Mevcut iş profilim beni hiçbir yere götürmediği için durgun kalmak istemiyorum. Hızlı öğrenen ve hızlı yaratıcı düşünen biriyim, bu nedenle günlük olarak veya çok kısa zaman dilimlerinde yeni teknolojileri alıp uygulayabiliyorum. Bu, şu anda bulunduğum aşama için çok önemli ve aynı zamanda beni bu profil için düşünmeniz için harika bir aday yapıyor. Farklı işleri verimli bir şekilde yapabilen insanlara dünya yeni kapılar açıyor ve ben de böyle bir insanım.

Cevap #7

“Mükemmel bir şekilde yaptığınız bir görev için ödüllendirilirseniz, o işte ustalaşabileceğiniz söylenir. Bu organizasyonun, çalışanlarını çalışmalarını takdir ederek ödüllendirdiği bilinmektedir. Böyle bir atmosferde çalışmak için gerçekten sabırsızlanıyorum. Birisi yaptığınız işi görür ve çabalarınızı takdir ederse, görevi yaparken otomatik olarak coşkuyla dolduğunuz için bunu yapmanın keyfi iki katına çıkar. Daha büyük resme baktığımda, şu anki işimde aldığım düzenli övgü yeterli ama beni daha büyük sonuçlar veya daha büyük sayılar elde etmem için motive etmeye yetmiyor. İş yerime daha fazla dahil olmak ve bağlı hissetmek istiyorum. bu organizasyonun motive olmam ve tüm potansiyelimi gerçekleştirmem için doğru yer olduğuna dair içimden bir his var. Emeklerimin gözden kaçmayacağı bir yerde çalışmak istiyorum.

Cevap #8

“Kariyerime başlamayı dört gözle beklerken, kariyer adımlarımı doğru pozisyonlara yerleştirmem gerekiyor. Başlangıcınız umut vericiyse, yüksekten uçmanız muhtemeldir. Kuruluşunuz tarafından sunulan bunun gibi fırsatlar, isteyebileceğinizden daha fazlasıdır. Alanında uzman bir ekiple çalışmak bu alanda çok daha hızlı büyümemi sağlar. Kariyerimde gelişmek için çok ihtiyaç duyduğum yetenekleri edinmeme yardımcı olur. Ayrıca benim gibi yeni başlayanlar için çok ihtiyaç duyulan gelişmeyi sağlamlaştırabilir. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki, uzun vadeli bir kariyer gelişimi için belirlediğim hedeflere, sizinki kadar ünlü bir kuruluşta üst düzey yönetici olmak olan nihai hedefim için sürekli olarak çok çalışırsam kolayca ulaşabileceğim. Bu iş, şu anda yüksekten uçmam gereken önemli bir itici güç.

Cevap #9

Bu işi istiyorum çünkü en büyük becerilerimden ikisi olan satış ve pazarlamaya vurgu yapıyor. Önceki işimde, o zamanlar yassı bir endüstri olarak kabul edilen yerde satışları yüzde 15 artırdım. On yıllık satış ve pazarlama deneyimimi bu şirkete getirebileceğimi ve yıllarca büyümenize devam etmenize yardımcı olabileceğimi biliyorum.

Cevap #10

Bunun yükselen bir şirket olduğunu anlıyorum. Web sitenizde ve çeşitli basın bültenlerinde okuduğum kadarıyla, önümüzdeki aylarda birkaç yeni ürünü piyasaya sürmeyi planlıyorsunuz. Dolayısıyla bu işin bir parçası olmak istiyorum ve ürün geliştirme konusundaki deneyimimin, bu ürünleri piyasaya sürerken şirketinize yardımcı olacağını biliyorum.

Cevap #11

Son altı yıldır bir çocuk diş hekimliği ofisinde diş hijyenisti olarak çalışıyorum. Sadece çocuklarla çalışma konusunda deneyimli değilim, aynı zamanda bundan büyük keyif alıyorum. Çocuklara ve genç yetişkinlere hitap eden ofisinizde çalışabilmek, yeteneklerimi sevdiğim bir nüfusla kullanmaya devam etmemi sağlayacak. Çünkü bu, her gün gelmeyi dört gözle beklediğim türden bir çalışma ortamı.

Cevap #12

Bu iş, kariyerim boyunca yaptığım ve zevk aldığım şey için çok uygun. Kısa vadeli projeler ve uzun vadeli hedeflerin bir karışımını sunar. Dolayısıyla organizasyonel becerilerim, başarılı bir şekilde çoklu görev yapmama ve her iki tür projeyi tamamlamama izin veriyor.

Cevap #13

Bu perakende işini mağazanızda istiyorum çünkü harika olacağımı biliyorum. İnsanlarla iletişim kurmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. Ayrıca diğer mağazalarda yazarkasa çalışma konusunda iki yıllık deneyimim var. Bu mağazanın düzenli bir müşterisiyim, bu yüzden yeteneklerimi inandığım ve desteklediğim bir mağazada kullanmayı çok isterim.

Cevap #14

Bu şirketin başarılı stratejilerine ve misyonuna yıllardır hayranım. Şirketiniz ve çevredeki topluluk arasında bir ilişki yaratmaya verdiğiniz önem, ofis açtığınız her yerde size başarı getirdi. Çok takdir ettiğim değerler var. Ve bunları taçlandırmada size yardımcı olabilirim.

Sonuç

Artık bir görüşme sırasında sorulan ve ‘Bu işi neden istiyorsun?‘ sorusuna benzeyen soruların türü hakkında oldukça iyi bir fikriniz olacak. ve ayrıca sonradan gelmesi muhtemel sorular. Stratejimizin yardımıyla vereceğiniz yanıtın iyi yanı, bir iş görüşmesine yanıt vermenin çeşitli yolları olmasıdır. Göreve neden başvurduğunuzu bildiğiniz ve rol için neden doğru olduğunuzu gösterebildiğiniz sürece, gerisi iletişim kurmanız için çok kolay ve net bir şekilde gelmelidir. Bunu göz önünde bulundurarak, mülakattan önce iyi bir şekilde hazırlanın ve iyi şanslar!

Olası Mülakat Soruları

Evet, genel olarak bu soruya verilen yanıtlar sizce gerçeği % kaç yansıtıyor? Lütfen fikirlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

İyi şanslar…

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir