Menü Kapat

Boş Zamanlarında Ne Yaparsın?

boş zamanlarında ne yaparsın

Boş zamanlarında ne yaparsın?‘ yaygın bir iş görüşmesi sorusudur. İşe alım yöneticileri için CV‘nin arkasındaki kişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir fırsattır.

Yanlış bir cevap olmasa da, nasıl yanıt vereceğiniz, işe alım müdürünün kararını değiştirmeye yardımcı olabilir. Bir görüşme sırasındaki tüm sorularda olduğu gibi, bir adayın cevabını hazırlamak için zaman ayırarak kendisini mümkün olan en iyi şekilde tasvir etmesi önemlidir.

Peki, cevaplarınızın görüşmecinize doğru izlenimi vermesini nasıl sağlıyorsunuz? Yanıtınıza dahil etmek için bazı örnek yanıtlara ve fikirlere bakıyoruz.

“Boş Zamanlarında Ne Yaparsın?” Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Hazırlık

Bu soruya hazırlanmanın iyi bir yolu, iş arayan bir kişinin hobilerinin, etkinliklerinin ve ilgi alanlarının bir listesini oluşturmasıdır. Daha sonra iş tanımını kullanarak istedikleri becerileri hobileriyle eşleştirebilirler. Bir iş arayan, rol için gereken ilgili becerileri gösteren, onları benzersiz kılan ve belirli işin görevleriyle ilgili olan hobileri vurgulamaya çalışmalıdır. Verilen tüm bilgiler ayrıca adayın özgeçmişi ile uyumlu olmalıdır.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Neler Eklenmeli? +11 Temel İpucu

Cevaplarınızı Hazırlayın

Bir aday cevabını hazırlarken, rolde arzu edilen bir beceriyi birleştirerek bu hobiden neden hoşlandığını açıklamalı ve hobi ile ilgili bir hedeften bahsetmelidir (bu, hırs ve bağlılığı gösterir).

Örneğin:

“Boş zamanlarımda okumaktan zevk alıyorum, okurken tamamen rahatlıyorum ve kendimi başka bir dünyada buluyorum. Kitap okumak yazarken yaratıcı olmama yardımcı oluyor. Kutunun dışında düşünmeme ve hayal gücümü kullanmama yardımcı oluyor. Bu yıl kendime 25 kitap okuma hedefi koydum.”

“Her Çarşamba akşamı yerel koşu kulübümle koşuyorum. Koşmak beni fiziksel ve zihinsel olarak zorlayan bir şey ve bunu takım olarak yaptığınızda daha da ödüllendirici. Güneş ışığı veya yağmur sayesinde, her zaman 5k koşularımızı tamamlıyoruz, takım çalışmasına değer vermeme yardımcı oluyor. Her çarşamba koşuya çıkmak her zaman sabırsızlıkla beklediğim bir şey ve hayatın stresinden uzaklaşmamı ve ana odaklanmamı sağlıyor. Bu yıl kendime çok heyecanlı olduğum VHI mini maratonunu koşma hedefi koydum.”

Gönüllülük

Bir adayın gönüllülük deneyimi varsa, bunu yanıtlarına dahil etmelidir. İşverenler gönüllülüğün faydalarının farkındadır ve gönüllü olmak için gereken inisiyatif ve bağlılığın farkındadır. Gönüllülük ayrıca ekip ortamına değer katabilecek ilgili ve şefkatli özellikleri de gösterir. Adayın, kuruluşun KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) girişimlerini araştırmak için zaman ayırması faydalı olabilir ve bir kuruluş için hangi nedenlere bağlı kalmak faydalı olabilir.

Takım Aktiviteleri

Takım becerileri çoğu organizasyonda önemlidir. Bir ekibin parçası olmak işbirliğini, özveriyi ve bağlılığı gösterir. Sosyal beceriler, işverenlerin mükemmel adaylarını bulmak için iş şartnamesinden gerekli kutuları işaretlemelerine yardımcı olmaları için büyük bir artıdır. Aslında, işverenlerin %97’si yumuşak becerilerin zor beceriler kadar ya da daha fazla önemli olduğunu söylüyor.

Bir kuruluşun güçlü bir sosyal şirket kültürü varsa, güçlü sosyal becerilere sahip insanları işe almaya odaklanabilir. Görüşmeci ile kişilerarası becerileri iletmenin iyi bir yolu, adayın aile ve arkadaşlarının hayatlarındaki öneminden bahsetmesidir.

İlginizi çekebilir: Takım Çalışması Mülakat Soruları Nasıl Cevaplanır?

Entelektüel Arayışlar

Bir adayın hobileri yoksa, okuma, satranç oynama veya video oyunları gibi beyin gücü ve analitik düşünme gerektiren faaliyetler de söz etmeye değer. Bu etkinlikler genellikle problem çözme, strateji oluşturma ve eleştirel düşünme gibi beceriler gerektirir. Bunların tümü, bir işyeri ortamında sahip olunması gereken değerli beceriler olarak görülebilir.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte Sosyal Beceriler Nasıl Yazılır?

Ne Dememeli

Adayın “Boş zamanlarında ne yaparsın?” diye sorduğunu hatırlaması önemlidir. 15 dakika kişisel hikayeler anlatmak için bir davet değildir. Kısa ve öz olun. Unutmayın, izleyici potansiyel bir işverendir ve konuya hakim olmak ve konu dışına çıkmamak önemlidir. Bir aday aynı zamanda hayatlarının yalnızca rahat oldukları ve uygun olan yönlerini paylaşmalıdır. Din, cinsel yönelim ve yaş gibi görüşmecilerin sormasına izin verilmeyen bilgi türlerine dikkat edin. Bir iş görüşmesinin kapsamı dışında kalan ayrıntıları fazla paylaşarak, görüşmeciyi işe alma kararı konusunda zor durumda bırakabilirsiniz.

Çözüm

Bahçecilikten video oyunlarına, hobileriniz ve ilgi alanlarınız ne olursa olsun, mülakatınızın bu bölümünü merakınızı, bağlılığınızı ve yaratıcılığınızı göstermek için bir fırsat olarak kullanın. Bu soruya hazırlanmak için zaman ayırın ve rolle ilgili yumuşak becerileri vurgulayın. Daha önce de belirtildiği gibi, size rehberlik etmesi için iş tanımını kullanın. Cevabınızı kısa tutun ve mümkünse pozisyon ve organizasyonun şirket kültürü ile ilişkilendirin.

İlginizi çekebilir: Video özgeçmiş nasıl yapılır?

Göz Atmanız Gereken Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir