Menü Kapat

Bir Mülakatta Nasıl Güvende Kalınır?

bir mülakatta nasıl güvende kalınır

Bir Mülakatta Nasıl Güvende Kalınır? İş görüşmeleri, iş arayanlar için stresli olabilir. Görüşmeyi yapan kişiden gelen zor bir soruyla mücadele ederken, görüşme öncesi sinirlerinizin olması veya güveninizi kaybetmeniz doğaldır. Düzgün bir şekilde hazırlanarak ve birkaç stratejiye sahip olarak, güçlü bir şekilde ilerlemek ve iyi görüşme yapmak için ihtiyaç duyduğunuz güveni oluşturabilir ve koruyabilirsiniz.

Mülakat öncesi sinirlerimden nasıl kurtulurum?

Bir görüşmeye uygun şekilde hazırlanmak, görüşme sırasında güveni korumanız için size araçlar sağlayacaktır. Bu temel ipuçlarını takip ederek, ilk etapta güven kaybetmekten kaçınmaya yardımcı olabilirsiniz.

Özgeçmişinizin bir Kopyasını Mülakata İşveren İçin Getirin

Kendiniz, işe alım müdürü ve her görüşmeci için başvurunuzun bir kopyasını yazdırın. Bu, özgeçmişinizi, ön yazınızı ve iş tanımınızı içerir. Bu belgeleri önünüzde bulundurmak, hafızanızı tazelemeye yardımcı olabilir ve çalışma geçmişinize ve ön yazınızda belirttiğiniz noktalara ilişkin bir genel bakış sunabilir. Ayrıca, şirketin iş listesinde istediği beceriler için bir referans sağlar. Bu, özellikle görüşmeci kendi kopyalarını getirmiyorsa, düzenli görünmenizi sağlayacaktır.

Notlar hazırlayın

Bir iş görüşmesine bir not defteri getirmelisiniz, böylece görüşme sırasında not alabilirsiniz . Ayrıca, gerçekten iş görüşmesindeyken başvurmak için bazı önemli noktalarla doldurabilir, sorular sorabilirsiniz. İşe alım yöneticilerine, iş konusunda ciddi olduğunuzu ve görüşmeye hazırlanmak için gerçekten çaba sarf ettiğinizi gösterir, ancak aynı zamanda tökezlerseniz üzerine düşmeniz gereken şeylerle sizi silahlandırır. Sık sorulan soruların yanıtlarını, bazı önemli güçlü yönleri ve başarıları ve unutacağınızdan endişe ettiğiniz her şeyi listeleyin.

Sorular hazırlayın

Görüşmeciler size her zaman soru sorma şansı verir ve birkaç tanesinin hazır olması önemlidir. Bunları anında ortaya çıkarmak, ivme kaybetmenize neden olacaktır ve bu, güveninizin sarsılmasının bir yoludur, bu nedenle, başvurması kolay birkaç not defterinizi listeleyerek hazırlıksız yakalanmaktan kaçının.

Sinirlerinizi yönetin

Sinirlerle dolu bir mülakata girmek, güven seviyenizi hızlı bir şekilde yokuş aşağı gönderecek. Bir mülakattan önce sinirlerinizden kurtulmak için bu ipuçlarından ve tekniklerden bazılarını deneyin.

Vücut pozisyonu: Başınız dik, göğüs şişkin, omuzlar geride ve eller kalçada olacak şekilde 2 dakika boyunca güçlü bir pozda durun. Vücut pozisyonlarının kendinizi güvende ve sakin hissettirdiği söylenir.

Nefes teknikleri: Sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olmayı amaçlayan tonlarca nefes alma tekniği vardır. Bir dizi yavaş, derin nefes döngüsü almak sinirleriniz için harikalar yaratabilir.

10-15 dakika erken gelin: Geç kalmanın ve telaşlanmanın stresinden veya çok erken gelmenin garipliğinden kaçının. 10-15 dakika mükemmel bir penceredir.

Göz teması: İnsanlar iş görüşmelerinde belli bir seviyede göz teması kurmayı tercih ederler. Bu sizi rahatsız ediyorsa, daha fazla göz kırpmayı deneyin. Mülakattan önce kendinize moral konuşması yapmanız gerekiyorsa, bunu yapın. Göz teması zorsa, beden dilinizi ve vücut pozisyonunuzu açık tutmaya çalışın.

Bir Mülakatta nasıl güvende kalınır?

İhtiyacınız olduğunda kendinize biraz güven artışı sağlamak için bu ipuçları ve stratejilerle kendinizi donatın.

Vücut dili

Gözleriniz, elleriniz, vücudunuzu nasıl konumlandırdığınız, bunların hepsinin ne kadar özgüvenli hissettiğiniz ve ne kadar kendinden emin göründüğünüz üzerinde etkileri vardır. Göz temasını sürdürmek, gülümsemek ve kendinizi iyi bir duruşla ayakta tutmak, bir görüşme boyunca güven yaymak için inanılmaz derecede güçlü yollar olabilir. Sinirleriniz gerilerse, hızlı bir vücut taraması yapın ve kendinizi fiziksel olarak sakinleştirmek için neler yapabileceğinizi düşünün. Genellikle dik oturmak ve gülümsemek sizi tekrar yola sokmak için yeterli olabilir.

Notlarınıza bakın

Not hazırlama çabasına girdiniz, bu yüzden onları kullanın! Hile yapmak gibi gelebilir, ancak çoğu durumda mülakat aslında bir test değildir. Kendi notlarınıza bakmanıza izin verilir ve bunu yapmak için biraz zaman ayırmak, aslında zorlu bir iş sorusunu yanıtlamaya çalışırken ihtiyacınız olan cankurtaran sandalı olabilir.

Lütfen soruyu tekrarlar mısınız?

Bir görüşme sırasında aklınız her yerde olabilir ve soruyu tamamen kaçırdığınızı fark edebilirsiniz. İnsanlar mükemmel değil, dünyanın sonu değil. Kibarca, görüşmecinin soruyu tekrar edip edemeyeceğini sorun. Bu aynı zamanda kendinize fazladan düşünme zamanı kazanmanın harika bir yolu olabilir.

soruyu anlamadığında

Benzer şekilde, görüşmeciden zor bir soruyu netleştirmesini veya yeniden ifade etmesini isteyebilirsiniz. Hala anlamadıysanız veya sorudan bunaldıysanız, soğukkanlılığınızı kaybetmemeye çalışın.

Birkaç seçeneğin var. “Bu, sorunuzu yanıtlıyor mu?” diye sorarak yanıtlamayı deneyebilir ve takip edebilirsiniz; bu, işareti kaçırdıysanız kendinizi kurtarma şansı verir. Veya soruya daha sonra geri dönmeyi isteyebilirsiniz, bu da size duraklama, biraz güven kazanma ve emin olmadığınız en zor mülakat sorularından birine yanıt vermekte tereddüt etmeden ilerlemeniz için bir şans verir.

Yavaşla, duraklat, nefes al

Cevaplarınızı aceleye getirme ve herhangi bir sessizliği doldurma eğiliminden kaçının. Duraklatmak, yavaş konuşmak ve tepkilerinize zaman ayırmak güveni gösterir ve nefes almanızı sağlar. Nefes almak, net bir şekilde düşünmenizi ve rahatlamanızı sağlar, bu da sizin kendinize güvenmenizi ve kendinizi güvende hissetmenizi sağlar.

Bir sonraki görüşmeniz için bu ipuçlarını uygulayın ve sizin için neyin işe yaradığını görün. Hazırlık ve uygulama ile, kendinden emin bir mülakat yapabilecek ve hayalinizdeki işe girebileceksiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat İpuçları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir