Menü Kapat

Bir Mülakatta Gerginlik Nasıl Gizlenir?

Bir Mülakatta Gerginlik Nasıl Gizlenir

Bir Mülakatta Gerginlik Nasıl Gizlenir? İşe alım müdürüyle konuşurken biraz gergin hissetmek doğaldır. Biraz gergin enerji iyidir, ancak bazen sinirler bizi alt eder ve bir mülakatta performansımıza zarar verir.

Doğal davranmak ve mülakat sorularını istediğiniz gibi yanıtlamak, artan kaygı ile zorlaşabilir. Ancak onlarla başa çıkmanın yolları vardır.

Mülakat kaygısı, mükemmel bir aday olsanız bile, çok yoğunlarsa, bir iş bulma şansınızı raydan çıkarabilir. Bir iş görüşmesinden önce herhangi bir gerginlik yaşadıysanız, doğru yerdesiniz. Aşağıdaki makale, görüşmenizi riske atmamak için sinirlerinizi kontrol etmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını gözden geçirecektir.

Bir Mülakatta Gerginlik Nasıl Gizlenir?

Ağırdan almak

Birçok insan için gergin olmak, mülakat durumlarında daha hızlı konuşmaya yol açar. Çok hızlı konuştuğumuzda önemli detayları kaçırabilir, aceleci ve belirsiz görünebiliriz.

Kalp atış hızınızı biraz yavaşlatmak için görüşmeden önce derin nefes aldığınızdan emin olun. Hazırlanmak için bolca zamanınız var. Bu nedenle bu yöntem zihninizi ve bedeninizi sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.

İş görüşmenize sakin ve kendinden emin bir şekilde başlamak, güveni iletecek ve sözlerinizin hızına değil içeriğine konsantre olmanızı sağlayacaktır. Bu, büyük kaygısı olan bir kişinin çok huzursuz olması durumunda yapması gereken bir şeydir. Daha iyi hissetmeye başlayana kadar nefes egzersizleri bile yapabilirsiniz.

Sesinizi Sabit Tutmaya Çalışın

Sesinizi önceden ısıtın ve sinirlerinizi yatıştırmak için biriyle konuşun. Mülakatlar çok konuşmayı gerektirir. Bu nedenle iş görüşmesine saatlerce konuşmadan girerseniz, endişenizin veya sinirlerinizin sizi ele geçirmesi daha olasıdır.

Beklerken Ayağa Kalk

Görüşmecinin sizin hakkınızda sahip olabileceği ilk izlenim, ayağa kalkmakta zorluk çekmek yerine iyi bir duruşla ayakta durmak olacaktır. Mülakatı zorlaştıracak veya yarıda bırakmayacak, ancak iyi bir başlangıç ​​yapmanıza ve mülakat kaygınızla mücadele etmenize yardımcı olabilir.

Duruşunuza Dikkat Edin

Oturduğunuz pozisyon, net bir şekilde konuşmanıza ve görüşmenizi yapan kişiye kendi başına güven duymanıza yardımcı olacaktır. Sandalyenizde geriye yaslanmak, birkaç nedenden dolayı büyük bir hayırdır. Hafifçe öne ve dik oturun ve görüşmecinin görmek isteyeceğini düşündüğünüz bir tür kendinden emin beden dili sergileyin.

Kendinden emin beden dili, sonuç olarak kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlar. Ne de olsa, “yapana kadar taklit et”in bir anlamı var.

Ellerini göster

Eller, başta güvenilirlik olmak üzere birçok şeyi iletir. Birinin ellerini görebilmek, dolaylı olarak birine güvenmemizi ve onun gerçek olduğuna inanmamızı sağlar.

Tersine, ellerinizi gizlemek tam tersi bir etkiye sahiptir. Ellerinizi masaya koyun ve mülakata güvenebileceğinizi ve şirketin sizi işe alması için sadece bir hikaye anlatmadığınızı gösterin.

Onlara İlgi Duyun

Endişelenmek ve kendi içinizde tüketmek kolaydır. Tek konuştuğun kendin olacak kadar bilinçli olmak, iyi bir görünüm değil. Düşünceleriniz, sadece becerileriniz ve deneyiminiz değil, onlar hakkında da olmalıdır. Görüşmeyi yapan kişiye ve role ilişkin sorular sorma fırsatını değerlendirmeyi unutmayın.

Kendi dışında başka şeylerle gerçekten ilgilenen biri, bir görüşmeciye iyi gelecektir. Bu aynı zamanda bir dakikalığına dikkatleri üzerinizden çekmenin ek bir yararına da sahiptir.

Yine de tüm deneyimlerinizi, becerilerinizi vurgulayabilir ve hatta havayı yumuşatmak için sevdiğiniz bir fıkra anlatabilirsiniz. Ancak şirkete ilgi göstermeyi unutmayın. İstediğiniz son şey bir reklam gibi görünmek.

Dinleme

Konuşmak sinirler yoluyla daha zor hale getirildiğinde, dinlemek nispeten kolay olmalıdır. Ancak insanlar endişeli olduklarında kendilerine çok fazla odaklanırlar ve başkalarının ne söylediğine dikkat etmeyi bırakırlar. Bir görüşme durumunda, sorulan sorulara çok dikkat etmek istersiniz, böylece yanlış soruları yanıtlamaz veya teğet geçmezsiniz.

Sakin olmak ve bir soruyu nasıl yanıtladığınızı düşünmek, dikkatli bir dinleyici olduğunuzu gösterecektir. İş görüşmesi sırasında söylenenlerle tam olarak ilgilenmediyseniz bu mümkün olmayacaktır.

Olabildiğince Doğal Konuşun

Sesinizi daha iyi konuşmak için biraz ses çıkarmak cezbedicidir, ancak ayartmaya karşı koyun. Sözlerinizi dikkatlice seçerek iş görüşmesini yapan kişiyi yine de etkileyebilirsiniz. Aksanınızı uyarlamanıza gerek yok ve nasıl söylediğinize değil ne söylediğinize odaklanırsanız daha iyi cevaplar verebilirsiniz.

Kendin ol

Belki de iş görüşmesi endişenizi hafifletmek için bir numaralı ipucu sadece kendiniz olmaktır. Bunu yaparak daha rahat, gerçek ve kendinden emin görüneceksiniz. İş görüşmesi aşamasına kadar geldin, yani açıkça doğru bir şey yaptın.

Endişelenmeye gerek yok. Mülakat sinirleri tamamen doğaldır, ancak kendi yeteneğinize güvendiğinizden emin olun, böylece başkaları da söylediklerinize inanacaktır!

Mülakatlarda En Sık Sorulan Sorular

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat İpuçları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir